• Dzień Edukacji Narodowej 2021

      14.10.2021

      Na obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole złożyły się trzy podniosłe wydarzenia.

      Tuż po godzinie 10, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej nauczycielom Tajnego Nauczania w okresie II Wojny Światowej: Walerii Jachimowicz, Zofii Jankowskiej, Reginie Pacewicz, Rozalii Przybyłowskiej, Annie Samojło oraz Stanisławie Truskolaskiej. Wymienione Panie kontynuowały powojenną pracę pedagogiczną w dzisiejszym ZSEiO nr 6.

      Spośród zaproszonych gości, uroczystość uświetnili swoją obecnością (kolejność alfabetyczna):

      • Pani Jolanta Chojnowska - Zastępca Przewodniczącego KM POiW ZSZZ Solidarność
      • Pani  dr Ewa Chludzińska - Prezes Oddziału ZNP w Łomży 
      • Pan Mirosław Derewońko - portal 4lomza.pl 
      • Pan Czesław Filipkowski - UNIQA S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń
      • Pan Radosław Florczyk - Prezes UNIGLASS Polska 
      • Pani Aleutyna Kołos - Dyrektor Ośrodka Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP w Łomży 
      • Ks. Kan. Marian Mieczkowski - Proboszcz Parafii Katedralnej pw. Św. Michała Archanioła w Łomży 
      • Pan Marek Norowski - portal mylomza.pl 
      • Pan ppłk Krzysztof Rabek - Zastępca Dowódcy 18 Pułku Logistycznego 
      • Pan Andrzej Stypułkowski - Zastępca Prezydenta Miasta Łomża 
      • Pan Wojciech Winko - Łomżyńskie Bractwo Historyczne
      • Pan Zygmunt Zdanowicz - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej 

      Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne przyjęcie w poczet społeczności Ekonomika 152 uczniów klas pierwszych, którzy w obecności zaproszonych gości złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

      Po ślubowaniu, uczniowie Ekonomika przedstawili krótki program artystyczny, w którym dziękowali swoim nauczycielom i wychowawcom oraz wszystkim innym pracownikom szkoły za kolejny rok pracy.

     • Obóz pod żaglami

      11.10.2021

      W dniach 20-24 września 2021 roku grupa uczniów Ekonomika wraz z opiekunami (p. Aneta Zadroga, p. Grzegorz Bielicki oraz p. Piotr Rogalski) uczestniczyła w "wodniackim" obozie w Augustowie. 

      Grupa była podzielona na trzy podgrupy, które zmieniały się poznawaną dyscypliną na każdych zajęciach. Te dyscypliny to pływanie pod żaglami na jachcie w klasie omega, windsurfing oraz pływanie na SUP’ie (deska i wiosło). Zajęcia odbywały się pod nadzorem opiekunów ze szkoły oraz instruktorów poszczególnych dyscyplin.

      Poza zajęciami na wodzie, uczniowie korzystali z przygotowanych atrakcji, takich jak: wyjazd do aquaparku w Suwałkach, wieczorna dyskoteka na katamaranie pływającym po augustowskich jeziorach oraz dwukrotne korzystanie z sauny fińskiej nad wodą. Odbyło się również ognisko integracyjne oraz wieczór filmowy.

      Pogoda podczas obozu była niezbyt przyjazna, ale nie przeszkadzało to uczestnikom w pełni  korzystać z zaproponowanych aktywności. Wszyscy wrócili zdrow, szczęśliwi i bez kontuzji.Opiekunami na obozie byli:

       

                                                                                                 Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia: opiekunowie

     • „Moja pasja – Moja przyszłość”

      04.10.2021

      30 września 2021 roku uczniowie klasy IV TL uczestniczyli w konferencji "Uczelnia a potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży - doświadczenia projektu Moja pasja moja przyszłość". Było to podsumowanie kilkumiesięcznej działalności uniwersytetów młodzieżowych prowadzonych  w ramach projektu „Moja pasja – Moja przyszłość” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.  

      Spotkanie pozwoliło pokazać przykłady wspierania procesu edukacyjnego uczniów szkół podstawowych i średnich w regionie przez wyższe uczelnie. Można było poznać doswiadczenia innych uczelni w tym zakresie, między innymi Politechniki Białostockiej. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele rad pedagogicznych szkół średnich z Łomży, uczniowie szkół średnich oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni PWSIiP.

      Miło jednocześnie przekazać, iż w projekcie uczestniczyli również uczniowie Technikum nr 6: Gabriela Kozicka, Gabriela Sokołowska, Bartosz Jarmutowski, Piotr Remiszewski, Jakub Siwik i Łukasz Just (klasa IV TL) oraz Krystian Zawalich (kl. III TBp). Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia studiów z rąk Prodziekan WNSIiH dr Izabely Sekścińskiej oraz w ramach przeprowadzonego konkursu - nagrody. Wśród nagrodzonych uczniów naszej szkoły znaleźli się Krystian Zawalich, Bartosz Jarmutowski i Piotr Remiszewski.

      Opracowała: Katarzyna Szymańska

      Zdjęcia: PWSIiP

     • Czytamy i uczymy (się) angielskiego

      01.10.2021

      Z inicjatywy Polskiej Izby Książki 29 września został w 2001 roku ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w obchodach tego święta i w ramach wieloletniej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży zorganizowaliśmy bardzo udane spotkanie czytelnicze połączone z warsztatami językowymi.

      Uczennice klasy III Ap przeczytały dzieciom z łomżyńskiego przedszkola „Klubik Malucha” książkę pt. „Pogoda czy niepogoda” z serii „Kubuś i Przyjaciele”, rozmawiały z przedszkolakami o zjawiskach pogodowych podczas poszczególnych pór roku oraz przeprowadziły wiele gier i zabaw językowych utrwalających angielskie słowa, które najmłodsi uczestnicy poznali podczas warsztatów językowych przygotowanych przez p. Monikę Bukowską i p. Bartłomieja Pytla.

      Spotkanie przeprowadziły: Dominika Gawek, Wiktoria Grużewska, Lidia Grzymała, Agata Karwowska, Kinga Matejkowska i Natalia Zuzga.

      Serdecznie dziękujemy p. Elżbiecie Piaseckiej-Chamryk, kierowniczce Filii nr 6 MBP w Łomży, za pomoc w organizacji i zaproszenie do udziału w kolejnej ciekawej i wartościowej akcji czytelniczej.

      Tekst: Bartłomiej Pytel

      Zdjęcia: Monika Bukowska

     • Wycieczka edukacyjna

      30.09.2021

      W dniach 22-24 września b.r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły: TLp, TBTp oraz TCp wzięli udział w wycieczce na trasie Kraków - Kościelisko - Morskie Oko - Zakopane. Piękne słońce i bezchmurne niebo towarzyszyło zwiedzającym przez całe trzy dni eskapady, więc humory dopisywały. 

      Pierwszego dnia przewodnik po dawnej stolicy Polski odkrył przed uczestnikami tajemnice najważniejszych krakowskich zabytków - Wawelu, Sukiennic oraz budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejny dzień także przysporzył wielu wrażeń. Uczniowie, pod opieką przewodnika tatrzańskiego z Palenicy, wybrali się na wędrówkę nad Morskie Oko. Pomimo, że trasa była długa znalazło się sporo chętnych na wyprawę wokół jeziora. Niesamowite, tatrzańskie pejzaże na pewno zostaną w pamięci na długo. Oczywiście Tatry oferują nie tylko pokarm dla ducha, ale nie zapominają też o umęczonym wędrówkami ciele. Nad Morskim Okiem uczestnicy wycieczki mogli wypocząć przy kubku gorącej herbaty oraz spróbować pysznej szarlotki, specjalności miejscowego schroniska. Wieczorny spacer Krupówkami, najsłynniejszym deptakiem Zakopanego, był okazją do zakupu pamiątek i skosztowania specjałów zakopiańskich (oscypki).  Wycieczkę zwieńczyło zwiedzanie Kamilandu - Muzeum Kamila Stocha

      Z wyjazdu pozostały piękne wspomnienia, zdjęcia, ale przede wszystkim jeszcze trwalsze przyjaźnie.

      Tekst: Michał Polkowski

     • Logistycy z OPW obserwowali zgrupowanie Wojska Polskiego

      27.09.2021

      23 września br. uczniowie klasy II TL Oddział Przygotowania Wojskowego wraz z dyrektorem szkoły p. Pawłem Drożynerem mieli szansę przyjrzeć się z bliska pracy żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej, którzy wykonywali prace przygotowawcze w obiekcie szkoleniowym w Nowogrodzie k/Łomży. 

      Rzeka Narew w Nowogrodzie stała się niedawno centrum ośrodka szkoleniowego do pokonywania, przez m. in. załogi czołgów, przeszkód wodnych po dnie. W tym tygodniu żołnierze Żelaznej Dywizji odbywają tam zajęcia metodyczne pod kierownictwem swojego dowódcy - gen. dyw. dr Jarosława Gromadzińskiego.

      Zdjęcia: Paulina Malinowska

     • Uczniowie Ekonomika upamiętnili Kardynała Wyszyńskiego

      21.09.2021

      19 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką dyrektora Pawła Drożynera, wzięli udział w uroczystości odsłoniecia tablicy poświęconej Błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który w latach 1915-1917 uczęszczał do łomżyńskej Szkoły Handlowej Męskiej.

      Kacper Zając z kl. II TL OPW, wraz z kolegami z I LO i KLO, towarzyszył pani Aleutynie Kołos oraz prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu w odsłonięciu odlanej z brązu tablicy, której fundatorami są m. in. pracownicy Ekonomika. O uroczystą oprawę wydarzenia zadbał także poczet sztandarowy szkoły w składzie: Karol Śliwka, Kamil Grabowski i Krystian Frąckiewicz (kl. II TL OPW).

       

      Za zgodę na wykorzystanie fotografii dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Łomża.

     • Uczniowie i nauczyciele Technikum nr 6 w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

      16.09.2021

      Od 1 września 2021 r. w  ZSEiO nr 6 w Łomży realizowany jest projekt „Kształcenie zawodowe szansą na lepszy start w dorosłość”, którego wnioskodawcą jest Urząd Miasta Łomża a realizatorem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Łomży. 

      Kwota dofinansowania:  2 393 386,25 złWkład własny:  125 890 zł Budżet ogółem: 2 519 276,25 zł 

      Cel projektu: poprawa jakości i trafności kształcenia zawodowego zwiększająca szanse absolwentów na regionalnym i lokalnym rynku pracy przez wprowadzenie różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych, staży zawodowych, kursów zawodowych i wsparcie stypendialne uczniów uzdolnionych oraz podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli w okresie 1.V.21-30.VI.23 r. 

      Projektem objętych będzie 340 uczniów (150 kobiet,190mężczyzn), 12 nauczycieli (7kobiet, 5 mężczyzn) w:

      • Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, na kierunkach technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik informatyk;
      • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, na kierunkach technik ekonomista, technik turystyk, technik logistyk, technik reklamy, technik handlowiec;
      • Technikum nr 7 w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, na kierunkach technik weterynarii, technik technologii żywienia, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu, technik przetwórstwa mleczarskiego.

       W ciągu dwóch lat uczniowie z klas I-IV technikum skorzystają z różnorodnych form wsparcia. Wezmą udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki, będą rozwijać swoje zainteresowania uczęszczając na spotkania koła logistyków, młodych przedsiębiorców, młodego geografa, skorzystają ze wsparcia doradcy zawodowego. Rozwiną  umiejętności i zdobędą wiedzę praktyczną  podczas odbywania staży zawodowych u lokalnych pracodawców oraz na następujących kursach kwalifikacyjnych: obsługi wózków jezdnych, operatora dronów, nowoczesnych technik sprzedaży, fotografii cyfrowej, prawa jazdy kategoria B.  Dziesięcioro uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce otrzyma stypendia. Atrakcyjną formą zdobywania wiedzy będą wycieczki edukacyjne, w których wezmą udział uczniowie koła logistyków: wycieczka do Poznania – zwiedzanie Instytutu Logistyki, koła młodych przedsiębiorców: wyjazd na giełdę Bronisze, uczniowie uczący się na kierunku technik turystyk pojadą do Poznania, gdzie  wezmą udział  w targach turystycznych.

      Czworo  nauczycieli będzie podnosiło swoje kompetencje w ramach spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych.

      Szkoła otrzymała również wsparcie w postaci: dwóch  mobilnych pracowni komputerowych, sprzętu TIK, materiałów biurowych, pomocy dydaktycznych.

      Szczegóowe informacje dotyczące projektu oraz dokumenty do pobrania będą publikowane w zakładce Projekty edukacyjne.

      Tekst: Iwona Listowska

     • Uroczystość przekazania sztandaru z udziałem uczniów Ekonomika

      06.09.2021

      W piątek 3 września odbył się w Łomży uroczysty apel wojskowy, podczas którego 18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza otrzymał sztandar. Na uroczystości obecny był Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, a sama ceremonia wręczenia sztandaru miała podniosły charakter.

      Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowała klasa 2 TL Oddział Przygotowania Wojskowego, która wzięła udział również w uroczystym przemarszu wraz z żołnierzami. Obecność naszych uczniów wynikała z faktu, że nasza szkoła współpracuje z jednostką wojskową – nasi uczniowie uczęszczają na zajęcia do jednostki oraz mają lekcje z żołnierzami w szkole.

      Dziękujemy portalowi mylomza.pl za zgodę na publikację zdjęć.

      Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia i video: mylomza.pl

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      04.09.2021

      Wysoka Rado Pedagogiczna, Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.


      Rozpoczynamy, tradycyjnie 1 września, nowy rok szkolny 2021/2022. Wszyscy wierzymy w to, że ten, w odróżnieniu od poprzednich  lat, nie będzie już czasem zawieszania zajęć stacjonarnych i realizacji nauki w trybie zdalnym. Wiele od nas samych zależy, od tego, czy będziemy stosować się do zaleceń sanitarnych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz rozwiązań przyjętych w naszej szkole.

      Nowy rok szkolny rozpoczynamy w dobrym nastroju. Jest ku temu wiele powodów. Do klas pierwszych przyjęto 145 osób, więcej niż tegorocznych absolwentów, którzy ukończyli szkołę w kwietniu 2021 r., więc będzie nas troszeczkę więcej niż rok temu. Witam nowych uczniów w murach „Ekonomika" i mam nadzieję, że będą z naszej szkoły zadowoleni, a my z nich.

      Wyniki maturzystów, zwłaszcza absolwentów Technikum nr 6, są bardzo dobre. Zdawalność egzaminu maturalnego w maju 2021 wyniosła w tej szkole 87%, to jest o 13,5% więcej niż w woj.podlaskimi i o 21,4% więcej niż w Polsce, co daje naszemu technikum czołowe miejsce w województwie. Podczas sesji egzaminacyjnej w styczniu 2021 w 4 kwalifikacjach zawodowych zdawanych przez uczniów klas maturalnych szkoła osiągnęła 87,4% zdawalnośc, a woj. podlaskie 82,7%. Podczas sesji czerwcowej w 4 kwalifikacjach zawodowych uczniowie klas trzecich i drugich uzyskali zdawalność 70,2%, przy zdawalności wojewódzkiej 69,4%.

      Średnia wyników nauczania za rok szkolny 2020/2021 w ZSEiO nr 6 wyniosła 3,95, więcej od roku poprzedniego (o 0,11), a 78 uczniów i absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem, co jest swoistym rekordem w historii szkoły. Frekwencja uczniów wynosi 87,25%, więcej niż w roku poprzednim (85,69%). Dzięki dobrym wynikom w nauce i sporcie wystąpiliśmy o 4 stypendia Prezesa Rady Ministrów i 2 stypendia naukowe, 2 nagrody edukacyjne oraz 4 stypendia sportowe Prezydenta Miasta Łomża i  pewien jestem, że nasi uczniowie zostaną w ten sposób uhonorowani.

      Ale to już przeszłość, co czeka nas, społeczność szkolną,  w obecnym roku szkolnym?
      Z pewnością chcielibyśmy utrzymać wysokie wyniki nauczania  i wychowania, wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych  i dlatego zachęcam wszystkich, zwłaszcza maturzystów, do intensywnej nauki już od pierwszych dni w szkole - maturzystą jest się raz w życiu - więc dobrze wykorzystajcie ten czas na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa, będziemy, między innymi, zwracali szczególną uwagę na realizację zadań programu profilaktyczno-wychowawczego, kształtowania właściwych postaw obywatelskich, społecznych, zdrowotnych, edukację patriotyczną, edukację i klasyczną edukację ekologiczną, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, wzmacniania pozytywnego klimatu szkoły oraz poczucia bezpieczeństwa, rozwoju umiejętności zawodowych uczniów (pełna lista zadań polityki oświatowej państwa na stronie internetowej szkoły).

      W ramach rządowego wsparcia uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej mamy 352 godzin różnych zajęć, najczęściej przedmiotowych i wychowawczych, które będą realizowane w każdej klasie do końca grudnia 2021 r. Technikum nr 6 przez dwa najbliższe lata szkolne będzie uczestniczyć w projekcie „Kształcenia zawodowe szansą na lepszy strat w dorosłość”. W tym roku szkolnym, od października, klasy I TC, I TR, 1 TL OPW, III TB, oraz III TT miały dodatkową godzinę zajęć z matematyki, a klasy I TL i I TT dodatkową godzinę zajęć z języka angielskiego. W ramach tego projektu powstanie Koło przedsiębiorców, Koło logistyków, Koło geografów; 10 uczniów odbędzie płatne staże zawodowe, 10 uczniów otrzyma decyzją komisji kwalifikacyjnej stypendia zawodowe, realizowane będą wyjazdy edukacyjne-zawodowe i sympozja zawodowe.

      Zapowiada się pracowity rok szkolny, życzę więc całej społeczności szkolnej, Radzie Pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi, Rodzicom i Uczniom zdrowia, wytrwałości, spokoju, hartu ducha, codziennej życzliwości i uśmiechu, satysfakcji  z  wykonywanej pracy, osiągania sukcesów zawodowych i osobistych.

      Z wyrazami szacunku 
      Paweł Drożyner
      Dyrektor ZSEiOnr 6 w Łomży

      Zdjęcia: Monika Bukowska

     • Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022

      31.08.2021

      8 lipca 2021 r. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022.

      Są one następujące:

      1. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego.
      2. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
      3. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych.
      4. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.
      5. Wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności – rozwój umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej, w tym uczeniu się dorosłych.
      6. Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
     • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

      30.08.2021

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2021 r. (środa) o godz. 900.

      Klasy pierwsze gromadzą się na uroczystości rozpoczęcia roku o godz. 900 w sali gimnastycznej, po jej zakończeniu, pod opieką wychowawców, udają się do sal na dalszą część inauguracji:

      • Klasa I TA – wych. Maciej Powichrowski – sala  34
      • Klasa I TRach. i kl. I TT – wych. Natalia Przestrzelska – sala  11
      • Klasa I TC i kl. I TR – wych. Ewa Korytkowska – sala  14
      • Klasa I TL – wych. Aneta Zadroga – sala  12
      • Klasa I TL OPW – wych. Grzegorz Bielicki – sala   40

      Pozostałe klasy spotykają się o godz. 900 z wychowawcami w następujących salach lekcyjnych:

      • Klasa II A - sala 14
      • Klasa III Ap - sala 16
      • Klasa III A - sala 26
      • Klasa II TA - sala 44
      • Klasa II TRach.T - sala 32
      • Klasa II TCR - sala 38
      • Klasa II TL - sala 22
      • Klasa III TA - sala 21
      • Klasa III TBT  - sala 40
      • Klasa III TCR  - sala 10
      • Klasa III TL - sala 42
      • Klasa III TAp - sala 34
      • Klasa III TBTp  - sala 12
      • Klasa III TCRp  - sala 7
      • Klasa III TLp - sala 43
      • Klasa IV TA - sala 19
      • Klasa IV TCR - sala 15
      • Klasa IV TL - sala 37
      • Klasa IV TT - sala 11
        

       

     • Terminy szkolnych egzaminów poprawkowych

      16.08.2021

      Szkolne egzaminy poprawkowe dla uczniów, którzy w rocznej klasyfikacji otrzymali oceny niedostateczne z jednego lub dwóch przedmiotów, odbędą się w następujących terminach:
       
      25 sierpnia 2021 r. (środa), godz. 9:00:   

      • język polski
      • procesy magazynowe
      • symulacyjna firma handlowa
      • rachunkowość i analiza finansowa

      26 sierpnia 2021 r. (czwartek) godz. 9:00:

      •  matematyka

      Powyższe terminy dotyczą wyłącznie egzaminów szkolnych.

      Poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się natomiast 24 sierpnia br.

     • Oddział Przygotowania Wojskowego z dotacją MON

      15.07.2021

      W dniu 15.04.2021 roku została podpisana umowa o udzielenie dotacji celowej przez Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, reprezentowanego przez generała brygady, Pana Artura Dębniaka, Dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz Pana Prezydenta Miasta Łomża, dr Mariusza Chrzanowskiego, reprezentowanego przez Pawła Drożyner, dyrektora ZSEiO nr 6 w Łomży, dotycząca wsparcia organu prowadzącego Oddział Przygotowania Wojskowego (klasa technik logistyk w ZSEiO nr 6) dotyczącą zakupu wszystkich elementów ubioru dla ucznia klasy pierwszej rozpoczynającego naukę w roku szkolnym 2020/2021 oraz zakupu wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziały OPW. Zadanie to zostało zrealizowanego zgodnie z umową.

      Całkowity koszt realizacji zadania to 103.300,00 zł, na który składa się 63.700,00 zł - zakup wyposażenia specjalistycznego oraz 39.600,00 zł - zakup pakietu ubraniowego.

      Wysokość udzielonej przez MON dotacji to 80% kwoty potrzebnej do sfinansowania zadania, a 20.666,00 zł, tj. 20% kwoty to wkład własny Urzędu Miasta w Łomży.

      W skład pakietu ubraniowego użyczanego uczniom wchodzą, miedzy innymi: bluzy i spodnie typu mundurowego, koszulki, polary, plecaki taktyczne.
      W skład wyposażenia specjalistycznego wchodzą, miedzy innymi: kamizelki taktyczne, hełmy, okulary ochronne, busole, repliki broni ASG, maski przeciwgazowe, plecaki medyczne, lornetki, makiety broni szkoleniowej, radiotelefony.

      Uczniowie klasy OPW i Dyrekcja ZSEiO nr 6 składają podziękowania Panu Ministrowi MON Mariuszowi Błaszczakowi oraz Panu Prezydentowi Miasta Łomża dr Mariuszowi Chrzanowskiemu oraz wszystkim Radnym Rady Miasta za życzliwe wsparcie i pomoc finansową w realizacji zadania niezbędnego do przeprowadzenia zadań edukacyjnych i szkoleniowych przewidzianych programem OPW.

       

      Tekst: Paweł Drożyner

      Grafika: WKU Zamość

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      29.06.2021

      25 czerwca br. uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2020/2021. Zachęcamy do zapoznania się ze słowami, jakie skierował do społeczności szkolnej i zaproszonych gości dyrektor szkoły Pan Paweł Drożyner:

      Szanowni Państwo,
      Nauczyciele i Wychowawcy,
      Drodzy Rodzice i Uczniowie,
      Panowie Oficerowie!


      Dobiega końca rok szkolny 2020/2021, rok, który, pewnie tak jak poprzedni, na długo pozostanie w naszej pamięci. Pandemia zmieniła jego tradycyjny przebieg, zmieniła też klasyczne, dotychczasowe pojmowanie szkoły i nauki szkolnej. Od  końca października 2020 r. musieliśmy, niestety po raz drugi, poradzić sobie wszyscy -  uczniowie, rodzice, nauczyciele, z nową, nieco oswojoną, znaną od 11 marca 2019 r. niełatwą rzeczywistością. Tą codzienną, związaną z ograniczeniami wskazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, które dotyczyły bezpośrednio Nas i Naszych rodzin, ale również z rzeczywistością nauki zdalnej wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, po  zawieszeniu zajęć szkolnych.

      Wiem, że nie było nikomu łatwo, trudno przecież ciągle siedzieć w domu, odseparować się od Rodziny i znajomych, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jeszcze trudniej było nam wszystkim ułożyć naukę na odległość. To, co było do tej pory niewielką częścią funkcjonowania szkoły, stało się jej głównym nurtem aktywności. Co prawda zorganizowaliśmy konsultacje dla maturzystów, zajęcia praktyczne dla uczniów zdających egzaminy zawodowe, ale była to tylko namiastka szkoły, którą do tej pory znaliśmy.  Brakowało też wszystkim zwykłej, szkolnej codzienności - bezpośredniego, ludzkiego kontaktu, a co za tym idzie uśmiechu, serdeczności, pomocy, a czasem pewnie też i życzliwego zwracania uwagi. Decyzję o majowym powrocie do szkoły chyba wszyscy przyjęliśmy z ulgą i radością - znów mogliśmy spotykać się w salach lekcyjnych, korytarzach, zostawiliśmy ekrany komputerowe na rzecz bezpośrednich kontaktów uczeń - nauczyciel, bo to właśnie w nich jest istota szkoły. Poradziliśmy sobie z trudnościami nauki zdalnej, powtórnie zintegrowaliśmy się w maju i czerwcu jako społeczność szkolna, wdrożyliśmy do dnia codziennego w naszym Ekonomiku. 

      Jestem zadowolony z osiągniętych w tym roku szkolnym wyników - średnia ocen w klasach to 3,95; wręczymy dziś 70 świadectw z biało-czerwonym paskiem, których właściciele uzyskali średnia ocen 4,75 i więcej; we współzawodnictwie sportowym Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego zajęliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim; w rankingu tygodnika Perspektywy, w których liczyły się wyniki egzaminów zewnętrzych, ogólnopolskie konkursy i olimpiady, uzyskaliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim i 252 w Polsce. Inne przykłady sukcesów naszych uczniów, a tym samym i naszej szkoły to: 

      • Aleksandra Gontarska została finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej.
      • Krystian Zawalich i Marcin Sokalski zostali finalistami Olimpiady Statystycznej.
      • 21 czerwca 2021 r. Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP”. Zespól Szkoły - Bartosz Demby, Bartłomiej Krajewski, Marcin Sokalski, Marcin Urbanowski i Krystian Zawalich przedstawili projekt oraz działania towarzyszące, które w ocenie komisji konkursowej zasługują na nadanie szkole tytułu „Złotej Szkoły NBP” - takich szkół w Polsce jest 284.
      • Malwina Szewczyk  wywalczyła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych Kobiet. Zawody rozgrywane były w dniach 2-6 czerwca w Rybniku. Tym samym uzyskała nominację do reprezentowania Polski na I Mistrzostwach Europy ICCD w szachach szybkich i błyskawicznych, które zostaną rozegrane w Cordobie (Hiszpania) wiosną 2022 r. Wcześniej, bo w październiku 2021 r. Malwinę czekają zmagania na Mistrzostwach Europy ICCD w szachach klasycznych w Amsterdamie (Holandia). 
      • W  czerwcu  2021 r. – informacja z 24.06 br. - Gabriela Sokołowska i Weronika Rogowska - zajęły 1 i 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy o branży TSL /spedycyjno logistyczna/ dla uczniów szkół średnich organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie.

      W roku szkolnym 2021/2022 szkoła będzie kontynuować realizację programu MON - Oddział Przygotowania Wojskowego w klasie technik logistyk (klasa 1 i klasa 2).

      To tylko część naszych sukcesów, ale przywołuję je na dzisiejszym spotkaniu jako przykład i dowód na to, że szkoła i jej społeczność dobrze zdała egzamin w niełatwym okresie pandemii.

      Drodzy Uczniowie,


      za Wami rok wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości. Jesteście dziś na pewno bogatsi nie tylko o nie, ale również o nowe doświadczenia życiowe. Dziękuję za wspólne sprostanie wyzwaniu, jakim była nauka zdalna. Dziękuję za ostatni miesiąc nauki stacjonarnej, za wykorzystanie możliwości ponoszenia wyników nauczania, za poprawienie tych ocen, które, jak sami wiecie, trzeba było poprawić, by spokojnie rozpocząć wakacje. Przed Wami  czas odpoczynku, ale również czas  poznawania nowych ludzi, nowych miejsc, zbierania sił potrzebnych do dalszej nauki tak, by z zapałem wrócić do szkoły, do Waszych rówieśników i nauczycieli. Życzę wspaniałego, niezapomnianego, ale również bezpiecznego odpoczynku.

      Drodzy Rodzice,


      dziękuję za pomoc i wspieranie działań szkoły, zwłaszcza w niełatwym okresie pandemii. Państwa wsparcie i chęć działania podczas całego roku szkolnego ma nieocenioną wartość dla naszej społeczności szkolnej, tworzy dobrą atmosferę sprzyjającą osiąganiu przez szkołę wysokich wyników edukacyjnych.


      Wysoka Rado Pedagogiczna,


      składam Wam, Koleżanki i Koledzy, wyrazy uznania za trud włożony w nauczanie i wychowanie naszych uczniów, za piękną i trudną pracę w szczególnym, dla nas wszystkich, okresie nauki. Dziękuję za bycie blisko uczniów, za pochylanie się z troską nad ich problemami, za serce i życzliwość okazywaną naszym wychowankom każdego dnia, za wytrwałość, z jaką realizowaliście zadania stawiane szkole przez władze oświatowe. Dziękuję za zaangażowanie i entuzjazm we wspieraniu młodych ludzi - dzięki temu i oni i szkoła osiąga sukcesy. Niech okres letniego urlopu będzie dla Państwa czasem radosnego odpoczynku, regeneracją sił przed nowym rokiem szkolnym.

      Życzę wszystkim nam  słonecznych wakacji. Do zobaczenia w murach szkolnych 1 września 2021 r.

      Paweł Drożyner
      dyrektor szkoły

     • Bezpieczne wakacje

      18.06.2019

      Wakacje to wspaniały czas relaksu, ale także wielu zagrożeń podczas wypoczynku. Zadbaj więc, by po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

      1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

      2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

      3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

      4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

      5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

      6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

      7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

      8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

      9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

      10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

      Prosimy rodziców i młodzież o zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi poniżej. To tylko kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz znacznie zmniejszy możliwość stania się ofiarą.

      Przydatne linki:

      Przeczytaj także uwagi w prezentacji w załączniku
      (Dla programu edukacyjnego „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” opracowała Mariola Bartela i Andrzej Filipowski Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA)

      Opracowała: Elżbieta Szleszyńska

       

       

     • Ekonomik Złotą Szkołą NBP

      23.06.2021

      21 czerwca 2021 r.  Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP", w którym udział wzięły 394 szkoły  z całej Polski. Praca konkursowa szkolnej drużyny Ekonomika znalazła się w gronie najwyżej ocenionych przez komisję prac, w związku z czym uczniowie wywalczyli tytuł "Złotej Szkoły NBP" dla ZSEiO nr 6 w Łomży.  

      Swój wkład w zdobycie tego prestiżowego tytułu wnieśli następujący uczniowie kl. 2TBp:

      • Bartosz Demby
      • Bartłomiej Krajewski
      • Marcin Sokalski
      • Marcin Urbanowski
      • Krystian Zawalich

      W ramach I edycji programu, którego temat przewodni to "Giganci finansów osobistych", reprezentujący szkołę uczniowie opracowali trzy zadania konkursowe:

      1)  " Spotkanie z ekspertem"

      2)  " Lekcja z ekonomią"

      3)  " Debata szkolna"

       

      W realizacji powyższych zadań uczniom towarzyszyli nauczyciele szkoły oraz eksperci:

      • p. Maciej Powichrowski - szkolny koordynator,  wspierający drużynę w realizacji projektu, prowadzący debatę szkolną
      • p. Monika Bukowska - nauczyciel, prowadząca zadanie "Lekcja z ekonomią", wspierającą drużynę w realizacji projektu
      • p. dr Magdalena Forfa (prowadzącą zadanie "Spotkanie z ekspertem",  wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży)

      Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Tekst: Maciej Powichrowski

    • Śladami Prymasa 1000-lecia
     • Śladami Prymasa 1000-lecia

      14.06.2021
      W ramach projektu pt. "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski - obrońca wiary, wolności i człowieka", uczniowie klas I TA i I A LO odbyli w czerwcu 2021 r. dwie wycieczki edukacyjne. Było to możliwe dzięki pozyskaniu kolejnych środków na działalność statutową Stwowarzyszenia "Ekonomik".
     • Aleksandra Gątarska finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej

      01.06.2021

      Aleksadra Gątarska, absolwentka technikum logistycznego i tegoroczna maturzystka, uzyskała tytuł finalisty V edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Sukces Oli jest tym większy, iż ze względu na okres pandemii, do finału zakwalifikowano jedynie 38 najlepszych uczniów z całego kraju.

      W finale olimpiady należało wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekonomii, spedycji i logistyki. Aleksandra oprócz tytułu finalisty, otrzymała indeks Wydziału Ekonomicznego UG na wybrany przez siebie kierunek. Zawody centralne odbyły się w dniach 27-28 maja 2021 r.

      Organizatorzy oprócz konkursu przewidzieli również krótką wycieczkę po Gdyni i rejs po nabrzeżu portowym. Ponadto, wszyscy uczestnicy tej edycji olimpiady - uczniowie i ich opiekunowie, wzięli udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego.

                                                                                                           Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

     • Zajęcia praktyczne Oddziału Przygotowania Wojskowego

      01.06.2021

      25 maja 2021 r. klasa 1TL - technik logistyk - oddział przygotowania wojskowego miała zajęcia praktyczne na poligonie wojskowym nad Narwią, w okolicach wsi Morgowniki k/Nowogrodu.

      25 osób umundurowanych kilka dnia wcześniej, po zapoznaniu się z warunkami BHP podczas zajęć wyjazdowych, przeszło również krótki instruktaż, który wygłosił major Jan Krysiuk z 18 Pułku Logistycznego w Łomży - oficer prowadzący zajęcia teoretyczne i praktyczne w tej klasie.

      Przejazd do miejsca zajęć nastąpił pod opiekąm dyrektora szkoły i żołnierzy-instruktorów, którzymna miejscu, szybko i sprawnie, zorganizowali 5 puntów szkoleniowych, między innymi stanowisko do nauki strzelania elektronicznego symulującego strzelanie bojowe oraz zapoznanie uczniów z bronią i sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego (np.karabin maszynowy PK, pistolet P-83, wyrzutnia RPG 7, wykrywacz min, sprzęt przeciwchemiczny).

      Uczniowie, w skupieniu i z uwagą, przyswajali nowe wiadomości i umiejętności; byli nimi bardzo zainteresowani.

      Po zakończeniu zajęć odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, jako nieformalne podsumowanie spotkania i klasowa impreza integracyjna, bo przecież od końca października, kiedy to szkoła przeszła na nauczanie zdalne, nie było takiej okazji.

      Wszyscy uczniowie zadowoleni i pełni dobrych emocji wrócili do Łomży, z niecierpliwością oczekując następnych wyjazdów na zajęcia praktyczne na poligonie, które nastąpią jeszcze w czerwcu tego roku szkolnego.

      Dyrekcja szkoły oraz uczniowie dziękują kadrze instruktorskiej oraz majorowi Janowi Krysiukowi za interesujące  zajęcia oraz Dowódcy 18 Pułku Logistycznego w Łomży, pułkownikowi Pawłowi Gałązce, za życzliwą opiekę i pomoc w organizacji wyjazdu poligonowego.

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjęcia: Patrycja Malinowska

     • 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      03.05.2021

      Źródło: Wojsko Polskie

       

      Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

      Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz, prawa i obowiązki obywateli. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze, przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

      Najważniejsze przyczyny uchwalenia Konstytucji 3 maja:

      • Zbyt szerokie przywileje szlachty pozwalające zrywać każde posiedzenie w sejmie (brak reform)
      • Brak stałej armii
      • Wybór elekcyjny króla
      • I rozbiór Polski spowodowany osłabieniem państwa

      Twórcy Konstytucji 3 Maja 1791 r.

      • Stanisław August Poniatowski ostatni król Polski, wprowadzony na tron dzięki poparciu carycy Katarzyny II, główny autor Konstytucji. Uczestnik konfederacji targowickiej.
      • Ksiądz Hugo Kołłątaj, pisarz i publicysta. Rektor i reformator Akademii Krakowskiej, działacz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Przywódca pro-reformatorskiego stronnictwa Kuźnica Kołłątajowska.
      • Ignacy Potocki marszałek wielki litewski, w czasie Sejmu Wielkiego przywódca stronnictwa patriotycznego. Inicjator Konstytucji 3 Maja.
      • Stanisław Małachowski marszałek Sejmu Czteroletniego. Popierał dążenia miast do rozszerzenia ich praw politycznych. Był zwolennikiem współpracy szlachty z mieszczaństwem.
      • Stanisław Staszic ksiądz, pisarz i publicysta. Działał na rzecz rozwoju przemysłu. Propagator i zwolennik reform. 

      Obrady Sejmu Wielkiego 1788-1792

      Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

      Postanowienia Konstytucji 3 Maja


      • Religia: Religia katolicka została utrzymana jako religia panująca.  Zagwarantowano wolność wyznawcom innych religii i obrządków.
      • Szlachta - ziemianie: Potwierdzono prawa szlachty, zagwarantowano prawa własności, bezpieczeństwa, wolności, zobowiązano szlachtę do obrony Konstytucji i Rzeczypospolitej
      • Mieszczanie: Zapewniono nietykalność osobistą (niemożliwość skazania bez wyroku sądowego), możliwość nabywania ziemi, głos doradczy na sejmie
      • Chłopi - włościanie: Chłopów otoczono opieką prawa i państwa. Zapewniono wolność osiedlania się i poruszania po kraju i za jego granice.
      • Konstytucja wprowadzała  trójpodział władzy:

      Władza ustawodawcza - parlament jako najwyższy organ władzy wybierany na dwa lata, sejm zwoływany przez króla lub marszałka. Kompetencje sejmu: uchwalanie prawa, nakładanie podatków, kontrolowanie innych władz i instytucji. Co 25 lat mógł zbierać się sejm konstytucyjny-prawo zmiany konstytucji.

      Władza wykonawcza -król i Straż Praw (rząd), w skład której wchodzili: prymas, pięciu ministrów, pełnoletni następca tronu bez prawa głosu, marszałek sejmu. Straż Praw kierowała administracją, podlegały jej komisje (policji, spraw wewnętrznych, interesów zagranicznych, wojny i skarbu). Król przewodniczący Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników, oficerów; w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem. Ministrowie, mieli obowiązek podpisywania każdego rozporządzenia własnoręcznie pod kontrolą Sejmu

      Władza sądownicza –sądy i trybunały

      • Rzeczpospolitą ogłoszono monarchią konstytucyjną.
      • Sejm: Podzielono na dwie izby (poselską i senatorską) z kadencją 2 letnią. Zniesiono liberum weto, konfederacje i wolną elekcję, decyzje  miały być podejmowane większością głosów
      • Król i rząd: Władza królewska miała być dziedziczna. W skład Straży Praw (rządu) wchodził król i pięciu ministrów. Ministrów powoływał król lecz zwolnić ich mógł jedynie Sejm. Król został głową Straży Praw. Król nie był odpowiedzialny prawnie ani konstytucyjnie ale jego decyzje wymagały akceptacji ministrów.

      Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez klasę II TA.

      Opracowała: Anna Klimaszewska

      Źródło 1Źródło 2Źródło 3


     • Uczennice Ekonomika czytają baśnie Andersena i uczą (się) angielskiego

      01.05.2021

      GrafikaSari Coche

       

      Nasza szkoła promuje czytelnictwo i naukę języków obcych nie tylko wśród swoich uczniów, ale również regularnie włącza ich w akcje zachęcające do tego innych.

      W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, po raz kolejny wzięliśmy udział w ciekawej inicjatywie. Tegoroczne Dni Literatury Dziecięcej w Filii nr 6 MBP zostały poświęcone twórczości Hansa Christiana Andersena. Uczennice klasy II Ap wzięły udział w obchodach święta literatury i przygotowały dla najmłodszych czytelników wiele atrakcji.

      Agata Karwowska przeczytała w języku angielskim adaptację baśni „Nowe szaty cesarza” („The Emperor’s New Clothes”):

      Wiktoria Grużewska wybrała baśń pod tytułem „Księżniczka na ziarnku grochu” („The Princess and the Pea”):

      Na lekcjach języka angielskiego oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych uczennice rozwijały umiejętność pracy zespołowej i wspólnie przygotowały zestaw gotowych materiałów dydaktycznych, które mogą zostać wykorzystane przez rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz przez nauczycieli i lektorów na lekcjach języka angielskiego. Stanowią one uzupełnienie nagrań, na których uczennice Ekonomika czytają po angielsku. Do każdego tytułu przygotowaliśmy angielsko-polski słowniczek obrazkowy, który zawiera wybrane przez nas słowa z przeczytanych tekstów oraz gry i ćwiczenia interaktywne, dzięki którym dzieci nauczą się i utrwalą wprowadzone słownictwo.

      Wszystkie materiały zamieszczamy poniżej, w formie interaktywnych linków:

       

      „The Emperor’s New Clothes”

       

       

      „The Princess and the Pea”

       

      • Słowniczek obrazkowy przygotowany przez Kingę i Natalię.
      • Aleksandra zachęca do zagrania w uwielbianą przez dzieci grę, polegającą na łączeniu w pary angielskich słów z ich polskimi odpowiednikami.
      • Ćwiczenie Wiktorii polega na wyszukiwaniu słów pojawiających się w baśni o księżniczce na ziarnku grochu.
      • Wiktoria zaprasza do wzięcia udziału w teleturnieju. Czy poprawnie odpowiemy na wszystkie pytania? Ile punktów uda nam się zdobyć w rozgrywce? Tego nie można przegapić!
      • Zachęcamy do skorzystania z wersji gry „wisielec” z wybranymi słowami z tekstu baśni „The Princess and the Pea” oraz kolejnego przygotowanego przez Zuzannę ćwiczenia typu prawda/fałsz, które sprawdza rozumienie wysłuchanego tekstu.

      Zapraszamy do odwiedzania Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży przy ulicy Małachowskiego 1/3 oraz jej bloga, na którym czytelnicy znajdą wiele ciekawych i wartościowych informacji - nie tylko na temat książek.

      Zachęcamy też do zapoznania się z relacjami z poprzednich akcji zorganizowanych w Filii nr 2 MBP we współpracy z Panią Elżbietą Piasecką-Chamryk, w których czynny udział wzięli nasi absolwenci oraz Bartłomiej Pytel, nauczyciel języka angielskiego.

       

       

      Opracował: Bartłomiej Pytel

      GrafikaSari Coche

     • Żegnamy Absolwentów Ekonomika

      29.04.2021

      30 kwietnia 2021 r. żegnamy kolejny rocznik absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, którzy otrzymają z rąk swoich Wychowawców świadectwo ukończenia VI Liceum Ogólnokształcącego lub Technikum Nr 6. Będzie to dla nich ostatnia wspólna uroczystość i zamknięcie kolejnego etapu w życiu.

      Z tej okazji, Pan Dyrektor Paweł Drożyner przygotował okolicznościowe przemówienie:

       

      „Nikt wam nie powie żegnaj,

      Mówią Wam „do widzenia”.

      Przed Wami droga niejedna.

      Droga ludzkiego istnienia”

       

      Wysoka Rado Pedagogiczna, Drodzy Absolwenci, Szanowni Rodzice,

       

      z powodów oczywistych nie dane jest nam spotkać się ze wszystkimi Absolwentami, Radą Pedagogiczną i Rodzicami w szkolnej sali gimnastycznej i pożegnać naszych jeszcze uczniów, a już od 30 kwietnia Absolwentów z  rocznika 2021. W specjalnym reżimie sanitarnym spotkamy się na skromnej uroczystości zakończenia nauki z poszczególnymi zespołami klasowymi i ich wychowawczyniami, a drogą elektroniczną pragnę skierować do Nauczycieli i Rodziców, kilka słów pożegnania i refleksji.

      Wręczone Wam - Absolwentom - świadectwa ukończenia szkoły są symbolem „wejścia” w świat dorosłych, początkiem rozpoczęcia ciekawej drogi życiowej - będzie nią dalsza edukacja, praca, zdobywanie nowych umiejętności, satysfakcja, że pokonujecie własne słabości i osiągacie wyznaczone cele. Jesteśmy przekonani, że potraficie odnaleźć swoje miejsce w życiu, że będziecie dobrymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Wierzę, wraz z całą Rada Pedagogiczną, że 126 osób, po trudnych zmaganiach z 3 lub 4-letnią rzeczywistością szkolną, a w części z rzeczywistością nauki zdalnej, potrafi odróżnić Światło od Ciemności, Dobro od Zła. Wierzymy też, że będziecie ludźmi energicznymi, przedsiębiorczymi, wrażliwymi, mądrymi życiowo. Wasze przejście z młodzieńczości w dorosłość dokonywało się w szkole, w domach rodzinnych, w trudnym okresie pandemii i dlatego gorąco i serdecznie chcę podziękować całej Radzie Pedagogicznej, a w szczególności Waszym wspaniałym Wychowawcom: Pani Sylwii Wądołowskiej, Pani Izabeli Haponik, Pani Beacie Raczkowskiej, Pani Grażynie Mirkowskiej, Pani Ewie Walewskiej oraz Pani Agnieszcze Wądołowskiej-Pieniek za przeprowadzenie Was przez ten trudny czas edukacji, za życzliwą opiekę i pomoc. Słowa wdzięczności kieruję też pod adresem Waszych Rodziców - dziękuję Państwu za pomoc we wspólnym edukacyjnym dziele kształcenia i wychowania naszych uczniów, a Waszych córek i synów. Wierzę, że będziemy razem dumni z ich dorosłych dokonań.

      Życzę wszystkim Absolwentom, by spełniali swoje marzenia, wszelkiej pomyślności w działaniach, zdrowia, siły, optymizmu. Tym z Was, których czekają  egzaminy maturalne życzę jak najlepszych wyników, wszystkim życzę jasnego i pięknego Życia.

       

      „Nikt Wam nie powie „wracaj”

      Mówią Wam „już dorosłeś”

      Przed Wami miłość i praca

      I całe życie nieproste

      Jesteś dorosły zatem

      Ruszaj, „Przyszedł Twój czas”.

      Krzysztof Klenczon - „Twój czas”.

      Z wyrazami szacunku

      Paweł Drożyner

       

      Kilka słów do młodzieży skierowała również w imieniu całej Rady Pedagogicznej Pani Natalia Przestrzelska:

       

      Drodzy Absolwenci Ekonomika!

      Podczas lat spędzonych w szkolnych murach stworzyliście wiele pozytywnych wspomnień przyjaźni na całe życie, pierwszego wrześniowego poranka czy życzliwych nauczycieli, którzy wskazywali Wam właściwy kierunek w życiu. Choć pogodne dni w naszej szkole niekiedy przysłaniały ciemne chmury…, to już za Wami!

      Właśnie teraz wkraczacie w kolejny okres Waszego życia, który będzie zapełniany pięknymi wydarzeniami. Bądźcie szczęśliwi i z optymizmem spoglądajcie w przyszłość, a słowa piosenki Marka Grechuty niech Wam o tym przypominają:

      „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
      Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy
      Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
      Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”

      Opracowała: Natalia Przestrzelska

      ZdjęciePexels z Pixabay

     • 81 Rocznica zbrodni katyńskiej

      14.04.2021

      „Tej nocy zgładzono prawdę​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      w katyńskim lesie...

      Zdradzieckim strzałem w czaszkę

       Pokwitowano Wrzesień...

      Związano do tyłu ręce ,

      By w obecności kata

      Nie mogły wznieść się błagalnie

      Do Boga I do świata (...)"

      autor: Feliks Konarski

       

      13 kwietnia obchodzimy rocznicę zbrodni katyńskiej oraz drugiej z 4 deportacji obywateli polskich na Wschód.

      13 kwietnia 1943 roku Niemieckie Biuro Informacyjne podało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów pod Smoleńskiem. Niedługo później w lesie katyńskim rozpoczęto ekshumacje. Prace pod nadzorem Wehrmachtu prowadziły Komisja Techniczna PCK i komisja międzynarodowa.

      13 i 14 kwietnia 1940 r., a więc w czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami drugiej, masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego.

      5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) zaaprobowało wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR (szefa NKWD) Ławrientija Berii (zawarty w tajnym piśmie nr 794/B (794/Б) z 2 marca 1940 r.) o rozstrzelaniu oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej Polskiej. Łącznie ok. 22 tysięcy obywateli polskich.

      Pismo zatwierdzili: Stalin, Woroszyłow, Mołotow i Mikojan. Widnieją również na nim dopiski sekretarza: Kalinin – zaKaganowicz – za. Zgodnie z tym pismem Biuro Polityczne KC WKP(b) w dniu 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję nr P13/144 z zaproponowanymi  przez Berię wnioskami.

      Beria pisał między innymi: „W obozach dla jeńców wojennych NKWD ZSRS i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i innych. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego”.

      Oceniając, że wszyscy polscy jeńcy wojenni przetrzymywani w obozach oraz Polacy znajdujący się w więzieniach „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, Beria wnioskował, aby sprawy 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów rozpatrywać w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelanie”, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez sporządzenia aktu oskarżenia.

      22 marca 1940 roku Beria wydał tajny rozkaz nr 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”, który stanowił podstawę do rozpoczęcia mordowania polskich jeńców wojennych i więźniów.

      3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Z Kozielska 4404 jeńców przewożono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6287 jeńców z Ostaszkowa zabito w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a pogrzebano w dołach śmierci w miejscowości Miednoje.

      Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. NKWD wymordowało także 7305 obywateli polskich przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego.

      Wstrząsającymi dowodami  są różne pamiątki po zamordowanych: niewysłane lub otrzymane kartki pocztowe, medaliki, fotografie najbliższych, dokumenty i inne. Szczególnym świadectwem zbrodni są pamiętniki znalezione przy ofiarach.  Ich zapiski, prowadzone na każdym dostępnym skrawku papieru, składają się na poruszający obraz obozowego życia. Jakie były myśli, plany i marzenia jeńców, nieświadomych czekającego ich losu?

      Podporucznik Wacław Kruk 9 kwietnia notował:

      (…) Jest godz. 14.30. Zajeżdżamy do Smoleńska. Na razie stoimy na dworcu towarowym. (…)  Jest to wieczór, minęliśmy Smoleńsk, dojechaliśmy do stacji Gniezdowo. Wygląda tak jakbyśmy mieli tu wysiadać bo kręci się wielu wojskowych. W każdym razie dotychczas nie dali nam nic dosłownie do jedzenia. Od wczorajszego śniadania żyjemy porcją chleba i skromną dawką wody.

      Podpułkownik Adam Solski został wywieziony 9 kwietnia. „Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką-więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk (…)” – opowiadał.

      Przez długie lata starano się usunąć z pamięci Polaków fakt zbrodni katyńskiej lub wmawiano mam, że to zbrodnia niemiecka,  a nie bolszewicka. Dopiero od upadku komunizmu o zbrodni katyńskiej można mówić otwarcie.

      Współczesnym zjawiskiem w kształtowaniu tzw. „prawdy historycznej” jest jej zakłamywanie, zamazywanie rzeczywistości,  gdzie kata przedstawia się jako ofiarę, a z ofiary czyni się sprawcę.

      Tym bardziej o takich faktach należy przypominać, zachować w pamięci szczególnie młodszych pokoleń. 

      „Dlaczego nie pisze się tak jak się mówi?

      Nie pisze się tak jak się kocha?

      Nie pisze się tak jak się cierpi?

      Nie pisze się tak jak się milczy?

      Pisze się trochę tak jak nie jest”.

      Opracował: Krzysztof Domalewski

      Źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl

                                                                                                                                                                                   https://isp.policja.pl

     • Pan zmartwychwstał i jest z nami, alleluja!

      30.03.2021

      Zmartwychwstanie jest cudem, w którym wyjątkowym blaskiem jaśnieją zarysy Bożej interwencji. Dzięki temu nasza chrześcijańska wiara zyskuje swoje bezpieczne i niewzruszone oparcie. Potęga tego cudu wciąga także naszą wiarę w zasięg promieniowania nadprzyrodzonego, w którym sprawdzają się słowa uczniów idących razem ze Zmartwychwstałym do Emaus: "Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał”?(Łk 24,32). Ten proces wewnętrznej odmiany znajduje harmonijne wypełnienie w postawie, której klasycznym wyrazem są słowa Tomasza: „Pan mój i Bóg mój” (J 20, 28).

      Kochani!   

      Niech Chrystusowa Męka i Zmartwychwstanie, Jego Miłość i Łaska, uzdalniają do odkrywania Obecności Boga we wszystkich wydarzeniach życia i odważnego wyznawania „Pan mój i Bóg mój”. Niech Ten, Który jest Życiem i Zmartwychwstaniem naszym, nadaje zbawczy sens wszystkiemu co ludzkie; niech budzi tęsknotę za tym co wieczne, nieskończone, nieśmiertelne, bo nieśmiertelna wierność Boga jest gwarancją ludzkiej nieśmiertelności. 

      Niech Pan Was błogosławi i strzeże!

      Opracowała: Ewa Przystępska

     • Uczniowie Ekonomika w finale Olimpiady Statystycznej

      09.03.2021

      Olimpiada Statystyczna jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, organizowanym przez Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne. Głównym  celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych i rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej. Obejmuje dziedzinę nauk ekonomicznych w dyscyplinach: ekonomia, administracja oraz handel.

      2 marca 2021 r. uczniowie klasy II TBp – Krystian Zawalich i Marcin  Sokalski, wzięli udział w Zawodach Centralnych V edycji Olimpiady Statystycznej.

      W zmaganiach uczestniczyło 80 osób ze szkół w całej Polsce, więc konkurencja była duża. Chłopcy do konkursu  podeszli bardzo ambitnie. Przygotowania rozpoczęli już w październiku 2020 r. Pokonali rywali na etapie szkolnym i okręgowym. Musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu wielu przedmiotów: matematyki, geografii, ekonomii, podstaw przedsiębiorczości, podstaw statystyki, wiedzy o społeczeństwie, finansów i bankowości oraz analizy ekonomicznej. Udział w finale był nagrodą za ich determinację i ciężką pracę.

      Krystianowi i Marcinowi gratulujemy sukcesu!

      Tekst: Małgorzata Skrodzka

      Zdjęcia: Maciej Powichrowski

     • Dzień Kobiet

      08.03.2021

      „Świat bez kobiet byłby

      jak ogród bez kwiatów”.

      Pierre de Brantome

       

      Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, Dziewczętom, Koleżankom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia – uśmiechu, sukcesów i niegasnącego zapału w odkrywaniu swych najskrytszych pasji.

       

       

      "[…]Świeżą wiosną pachną i rankiem

      gdy się nimi zachwycasz codziennie.
      Pięknem serca radujesz i blaskiem
      i otaczasz troską niezmiennie.


      Wciąż czarują pięknem przez wieki
      jak te kwiaty co stoją w wazonie.
      I nieśmiało pukają do serca
      by pokazać, że serce też płonie".

                              Krystyna Walas  Bugajczyk, "Kobiety"

       

      Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwszy raz Narodowy Dzień Kobiet świętowano 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych dla upamiętnienia 126 kobiet, które straciły życie w pożarze fabryki tekstylnej. Zamknięto je tam, ponieważ strajkowały sprzeciwiając się uciskowi w firmie.

      W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet, obejmowania przez nie stanowisk publicznych, prawa kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 

      Współcześnie Dzień Kobiet obchodzony jest na świecie w różnym czasie, choć w większości państw 8 marca. Data ta ma związek z obchodzonymi w starożytnym Rzymie Matronaliami - świętem macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Dla większości państw demokratycznych dzień ten ma obecnie jedną cechę wspólną – kobiety są traktowane wyjątkowo: otrzymują życzenia i prezenty.

      W Polsce dzień ten łączy się też z ideologią  PRL. W zakładach pracy czy szkołach był on wówczas obchodzony obowiązkowo i stanowił okazję do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego Paniom wręczano takie dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło, czy kawę. W latach 70-tych do popularnych podarunków dołączyły kwiaty - początkowo goździki, później tulipany. 

      Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

      Opracował: K.Domalewski

       

     • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

      26.02.2021

      Źródło: IPN

      „[…] To wyście wskazali jak zachować honor
      Gdy dla głupców Stalin był prawdą wcieloną
      To wyście wiedzieli gdzie dobro gdzie zło
      Gdy z lasu do celi w kajdankach się szło

      Uznani od nowa Żołnierze niezłomni
      Być może już o Was nasz kraj nie zapomni
      Najwyższe honory należą się Wam
      Wam na Polskę chorym,
      Wam ofiarom kłamstw”.

                           Leszek Czajkowski


      1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

      Żołnierze Wyklęci” - bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” ( Wstęp do Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”).​​​​​​

      Źródło

       

      1 marca jest datą symboliczną, nawiązującą do 1 marca 1951 r. Tego dnia, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

      „Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej  na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak  ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” - zginął w obławie 21 października 1963 roku.

      Zdaniem prof. Jana Żaryna zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB ponad 20 tysięcy żołnierzy; część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy” (Źródło).

      Określenie "Żołnierze Wyklęci" odzwierciedla ich tragiczną sytuację. Jak zauważa profesor Andrzej Nowak „Zostali podwójnie zabici”. Są ofiarami zabójstwa fizycznego i dokonanego na ich pamięci".

       

      Święcie wierzyli w słuszność swojej walki. Są dla nas wzorem bohaterstwa i odwagi. Parafrazując Romana Dmowskiego, obowiązkiem nas – Polaków jest podtrzymywać pamięć o żołnierzach niezłomnych.

       

      CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

       

      Opracował: K. Domalewski

     • Stypendyści Prezesa Rady Ministrów

      29.01.2021

      Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznanawane jest uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazując szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy.

      Na rok szkolny 2020/2021 Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przyznał 7092 stypendia, z czego 4 przypadły uczniom naszej szkoły. Są to:

      • Wiktoria Czarnecka, kl. II Ap
      • Monika Kotowska, kl. IV TC
      • Sandra Kuklińska, kl. II A
      • Krystian Zawalich, kl. II TBp

      Serdecznie gratulujemy!

    • Przemoc w rodzinie
     • Przemoc w rodzinie

      13.01.2021
      Przemoc w rodzinie to zjawisko, które nie jest obce naszej rzeczywistości społecznej. Badania wskazują, że zjawisko ciągle się nasila. Ofiarami przemocy w rodzinie padają najczęściej dzieci, kobiety, rzadziej mężczyźni. Niewątpliwie osobami szczególnie poszkodowanymi w tym procesie są dzieci. Przemoc w Polsce jest karalna, nie należy jej ukrywać przed najbliższymi, sąsiadami. Jeśli jesteśmy świadkami przemocy, powinniśmy zgłosić to na policję i nie stać obojętnie wobec krzywdy innych.
     • Boże Narodzenie 2020

      18.12.2020

                                                   Nadzieja znajduje grunt

      w naszym kamienistym życiu

                   Tego dnia, gdy w obolałym sercu

                                                                                           Piękna Tożsamość staje się czystą Nagością.


                    Nadzieja znajduje wolne miejsce

                    w naszym kamienistym życiu

                                                                                              Tego dnia, gdy w absolutnym ogołoceniu

                                                                                              Dyskretne cierpienie staje się milczeniem.


                                Nadzieja znajduje wagę 

                    w naszym kamienistym życiu

                                                                                          Tego dnia, gdy w absolutnym opuszczeniu

                                                                                           Słowo Ciałem się stało.      Kochani!


      W świetle Bożego Narodzenia widać wyraźnie, że Bóg daje nam swoją nadzieję przez Słowo. W pragnieniu znalezienia  celu czy sensu naszego życia – które zbyt często wydaje nam się bardzo twarde z powodu wielu trosk – Słowo Boga jest zaczynem nadziei, o ile objawia nam, iż rzeczy małe są czymś wielkim. Ewangeliczne wyczucie najmniejszego, które staje się największym, to właśnie nadzieja, ofiarowana nam jak talent do pomnażania. Ta Bożonarodzeniowa Nadzieja spoczywa w owiniętym w pieluszki  dziecku, w Dziecku – Bogu, które uznało, że wystarczy narodzić się dla ludzkości, by ludzie zostali zbawieni.

      Niech Jezus, Który jest Wiecznym Nowonarodzonym, wprowadza na drogę, którą On Sam przeszedł, aby coraz dokładniej oddawać swoje życie dla Boga.

      Niech On, Który jest Bogiem Żywym, pozwala widzieć słońce poza szarymi chmurami, bo On jest Źródłem Życia.

      Niech On, Który ma moc bycia wszystkim dla wszystkich, pozwala doświadczać swojej bliskiej obecności i obdarza głębokim pokojem.

      Narodził się Jezus – Życie! Pokój ludziom Dobrej Woli!

      Opracowały: Ewa Przystępska i Maria Sieczka

      Ilustracja: Gerd Altmann

     • Ogłoszenie

      15.12.2020

      Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży informuje, że dzień 24 grudnia 2020 roku (Wigilia) jest dniem wolnym od pracy.

     • Polska droga do niepodległości

      10.11.2020

      Przed 102 laty – 11 listopada 1918 r. – Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Cztery pokolenia Polaków walczyły  z bronią w ręku, słowem, muzyką, postawą, aby żyć w wolnym kraju. 

      Doskonale wiemy, jak to zadanie miłości Ojczyzny wyglądało w historii. Jakich poświęceń wymagało od naszych przodków utrzymanie wolności. Nasza historia jest utkana czynami zbrojnymi w obronie Ojczyzny, czynami miłości Ojczyzny ponad życie. 

      Były to między innymi:

       cztery powstania narodowe:

      • Kościuszkowskie – 1794 r.,
      • Listopadowe – 1830 r.,
      • Krakowskie – 1846 r.,
      • Styczniowe – 1863 r.

      dwie rewolucje:

      • Wiosna Ludów – 1848-1849 r.,
      • Rewolucja   1905-1907r.

      walka  z germanizacją i rusyfikacją przez cały czas niewoli.

       

      „(...) A teraz nam się znowu jęła marzyć
      Polska, co sobą będzie gospodarzyć
      I siać, i zbierać do własnego gumna...
      A teraz nam się znów śni polskie państwo
      Co mu za pieczęć już nie będzie trumna,
      Lecz wielkie w świecie słowiańskim hetmaństwo...
      A potem - dalej - Polska nam się marzy,
      Wielka kapłańska słowiańskich ołtarzy,
      Dzielnością, mocą i mądrością wielka
      Mistrzyni życia i nauczycielka (...)”.

                                         Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Polska"

       

      Państwo, które zapoczątkowało swój niepodległy byt 11 listopada należało umocnić wewnętrznie i zewnętrznie. Stosunkowo szybko  ukształtowała się centralna władza państwowa.

      Wiele wysiłku i krwi wymagała obrona niepodległości. Powstańcy śląscy, trzykrotnie podejmujący walkę o polskość Górnego Śląska, powstańcy wielkopolscy, którym jako jedynym udało się zwyciężyć, Orlęta Lwowskie – młodzież walcząca o polskość Lwowa, żołnierze, którzy przelewali krew w wojnie z bolszewikami 1920 r. – to bohaterowie  tamtych dni, którym należy się szczególna pamięć.

      Należy przywołać tu postacie Polaków, którzy swoją działalnością w znacznym stopniu przyczynili się do powstania niepodległego państwa. Byli to:

      Źródło grafiki: Instytut Pamięci Narodowej

       

      Rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do zastanowienia nad tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i czym ona jest obecnie dla młodych Polaków. 

      Parafrazując słowa Jana Pawła II, niepodległość nie nam dana, ale jest nam zadana. Jest to najważniejsze zadanie dla każdego obywatela i Polaka, aby strzec suwerenności  naszej Ojczyzny i rzetelnie  wypełniać swoje powinności.

     • Ekonomik w drużynie Michasia

      03.11.2020

      Michaś Bogucki z Nura choruje na SMA typu 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Terapia genowa, która jest jedyną szansą chłopca to koszt ponad 9 mln zł. Zegar tyka nieubłaganie. Lek można podac dzieciom, ktore nie ważą więcej niz 13,5 kg, a Michał osiągnął już niemal 11 kg.  

      W zbiórkę pieniędzy dla malucha zaangażowanych są tysiące dobrych serc. Nasza szkoła, z inicjatywy Natalii Bojanowskiej, również dołączyła do #drużynyMichasia. 23 października 2020 r. uczniowie klasy IVTB zorganizowali kiermasz ciast, z ktorego cały dochód przeznaczony jest na leczenie Michasia. Udało się zebrać 810 zł.  

      Dziękujemy uczniom za przygotowanie deserów oraz wszystkim, którzy w ten słodki sposób zechcieli pomóc Michasiowi.

      Link do zbiórki dla Michała

      Tekst: N. Bojanowska

      Zdjęcie Michała: siepomaga.pl 

     • Komunikat

      16.03.2020

      W związku z rozpowszechnianiem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu i pracowników szkoły, prosimy o rozważenie możliwości ograniczenia osobistego załatwiania spraw w ZSEiO nr 6 i wybór korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej.

      Adres pocztowy szkoły:

      ZSEiO nr 6 w Łomży

      Ul. Kopernika 16

      18-400 Łomża

      Adres e-mail szkoły:

      zselomza@poczta.onet.pl

       

       

     • Potrzebna krew!

      08.05.2020

      Drodzy Krwiodawcy! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży serdecznie zaprasza do tymczasowego punktu poboru krwi.

      Pełnoletni, zdrowi uczniowie i nauczyciele Ekonomika mogą ją oddawać od wtorku do czwartku, w godz. 7:30-13:00.

      Tymczasowo pobieranie krwi i składników odbywa się w pomieszczeniach Parafii pw. Bożego Ciała przy ul. Przykoszarowej 26 w Łomży. 

      Przy zgłoszeniu się na donację prosimy wskazywać nazwę szkoły - szkolny opiekun krwiodawców będzie w porozumieniu z pracownikami punktu pobrań usprawiedliwiał nieobecności w czasie nauki zdalnej.

      Dziękujemy w imieniu potrzebujących!

     • Razem dla Oli

      20.10.2020

      Tylko przeszczepienie komórek macierzystych od zgodnego dawcy może pomóc 5-letniej Oli z Łomży w pokonaniu ostrej białaczki limfoblastycznej. 

      Nauczyciele i pełnoletni uczniowie Ekonomika odpowiedzieli na apel rodziców dziewczynki i przystąpili do rejestracji w bazie fundacji DKMS. Podczas tej już czwartej w naszej szkole akcji, po serii 8 spotkań informacyjnych na temat nowotworów krwi i ich zwalczania, potencjalnymi dawcami komórek macierzystych zostało 39 osób, głównie uczniów klas III i IV Ekonomika. Serdecznie dziękujemy!

      Pozostałych zdrowych członków naszej szkolnej społeczności zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Fundacją DKMS. Zestaw rejestracyjny można bezpłatnie zamówić do domu.

     • Ślubowanie pierwszoklasistów w Dniu Edukacji Narodowej

      18.10.2020

      Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę ustanowienia przez Sejm Rozbiorowy Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. 

      Dzień ten jest corocznie okazją do podkreślenia wagi pracy nauczycieli, wychowawców, pedagogow i psychologów oraz innych osób, bez których współczesna szkoła nie mogłaby istnieć.

      14 października 2020 r. był w naszej szkole świętem podwójnym - oprócz zwyczajowego celebrowania DEN, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyjęte przez Pana Dyrektora Pawła Drożynera:

      „My, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, uroczyście ślubujemy: osiągać jak najlepsze wyniki w nauce, w postępowaniu kierować się zasadami uczciwości i praworządności, dbać o godność osobistą ucznia oraz dobre imię naszej szkoły.”

      Nowy rozdział swojej edukacji w naszej szkole rozpoczęło 134 uczniów  w  klasach:

      • IA - wych. Pani Agnieszka Janczewska
      • I TA - wych. Pani Magdalena Karwowska
      • I TC i I TR - wych. Pani Agnieszka Leśniewska
      • I TL - wych. Pani Magdalena Salamońska
      • I TT i I Trach.- wych. Pan Michał Bąkowski

      Po ślubowaniu, wszyscy zebrani wzięli udział w krótkiej części artystycznej z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez klasę II A wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Jarmosz oraz przez Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego - opiekuna szkolnego zespołu muzycznego.

     • Opieka zdrowotna nad uczniami

      02.09.2020

      Prosimy Rodziców oraz pełnoletnich Uczniów Ekonomika o z zapoznanie się z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej (Dz.U. 2019poz.1078), a zwłaszcza jej częścią o zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami i prawie do wyrażenia sprzeciwu. Sprzeciw, którego adresatem jest świadczeniodawca tj. Zespół Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży, ul.Szosa Zambrowska 1 należy złożyć w formie pisemnej za pośrednictwem sekretariatu szkoły.

      Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami.pdf

     • Bezpieczny powrót do szkoły

      26.08.2020

      Zachecamy do zapoznania się z opracowanym przez MEN zbiorem najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących powrotu uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r.:

      Q&A na stronie MEN

      Warto zapoznać się również ze spotem informacyjnym dotyczącym bezpieczeństwa w szkole. Aktorami są w nim młodsi uczniowie, ale opisane zasady dotyczą nas wszystkich:

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      25.08.2020

      1 września 2020 r. (wtorek) o godz. 9 rozpoczniemy nowy rok szkolny 2021/2020. Uroczystość odbędzie się w naszej szkole zgodnie z jednym z poniższych scenariuszy:

      I opcja - słoneczna pogoda, bez opadów:

      Wszystkie klasy zbierają się na placu apelowym. Spotkanie z Dyrektorem. Po uroczystości spotkania z wychowawcami w salach:

      II opcja - pogoda deszczowa:

       

      1. Klasy pierwsze zbierają się w sali gimnastycznej. Po uroczystości spotkania z wychowawcami w salach:

      • IA sala - 15
      • ITA sala - 11
      • ITRT sala - 32
      • ITCR sala - 40
      • ITL sala - 22

      2. Klasy II, III i IV nie biorą udziału w uroczystości w sali gimnastycznej, a udają się bezpośrednio na spotkania z wychowawcami do sal:

      Zalecenia:

      1. W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego biorą udział wyłącznie nauczyciele i uczniowie szkoły, którzy są zdrowi, bez objawów  chorobowych.
      2. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły obowiązkowo dezynfekują ręce.
      3. Udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego obowiązkowo w maseczce. Maseczki  można zdjąć w  klasach podczas  spotkań z wychowawcą.
      4. Podczas powitań należy unikać bezpośredniego, fizycznego kontaktu.
     • Test sprawności fizycznej

      05.08.2020

      Kandydatów do klasy wojskowej w zawodzie technik logistyk informujemy, że 20 sierpnia 2020 r. o godz.12:00 (grupa I) i 13:30 (grupa II) odbędzie się test sprawności fizycznej.

      Test obejmuje:

      • bieg wahadłowy 6x10 m – dwie chorągiewki ustawione w linii prostej w odległości 10 m od siebie. Na sygnał startowy uczestnik pokonuje trasę od chorągiewki do chorągiewki (obiegając je) 6-krotnie (w sumie 6 x 10 m). 1 próba.
      • zwis na drążku na czas - dziewczęta (chwyt dowolny, należy samodzielnie się podciągnąć, ręce zgięte w łokciach, broda nad drążkiem) / podciąganie na drążku na ilość powtórzeń - chłopcy (chwyt dowolny, ze zwisu na drążku na prostych rękach podciągnięcie tak, by broda znalazła się nad drążkiem, powrót do pozycji wyjściowej – do pełnego wyprostu rąk)
      • skok w dal z miejsca – odległość liczona własnymi stopami. Jeśli mniej niż ½ stopy zaokrąglamy w dół, jeśli więcej niż ½ stopy zaokrąglamy w górę. Skok wykonywany obunóż z linii, po wylądowaniu wykonujemy obrót na pięcie stopy bliższej linii wyskoku i liczymy stopy.
      • bieg po kopercie 5x3 m na czas – 3 powtórzenia (należy obiegnąć kopertę 3 razy), 1 próba.​​​​​​

      Punktacja testu sprawności fizycznej do pobrania.pdf

       

      Informacje dodatkowe:

      • Test sprawności odbędzie się na sali gimnastycznej ZSEiO nr 6 w Łomży, w dniu 20 sierpnia 2020 r. Test przeprowadzony zostanie w dwóch turach: pierwsza grupa zaczyna o godzinie 12.00,  druga grupa o 13.30.
      • Podczas testów sprawnościowych obowiązuje strój sportowy (w tym również obuwie). Osoby, które nie będą miały zmienionego stroju nie będą dopuszczone do testów.
      • Na sali gimnastycznej mogą przebywać wyłącznie osoby zdające test. Osoby towarzyszące czekają przed szkołą.
      • Osoby przybywające do szkoły zobowiązane są do przestrzegania obowiązujących wymogów sanitarnych: zakrywania ust i nosa maseczką (którą można będzie zdjąć na sali gimnastycznej), dezynfekowania rąk, zachowania dystansu tam, gdzie to możliwe.
      • Sprzęt na sali gimnastycznej, z którym styczność będą mieli uczestnicy testu, będzie odkażany po każdym uczestniku. Na sali będzie się również znajdował płyn do dezynfekcji.
      • Osoby, które uzyskają wynik niski z testu, będą miały możliwość warunkowego poprawienia go w innym, ustalanym indywidualnie terminie w pierwszym semestrze nauki.
     • Oddział wojskowy w Technikum nr 6 w Łomży

      27.07.2020

       

      Z wielką radością informuję, że wniosek Prezydenta Miasta Łomża o utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w naszej szkole uzyskał zgodę Ministra Obrony Narodowej. W związku z tym, od 1 września 2020 r. powstanie klasa I w zawodzie technik logistyk o takim kierunku.

      W oddziale realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Program realizowany będzie przez szkołę w części teoretycznej oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy się 50-godzinnym obozem szkoleniowym, przeprowadzanym na początku ostatniego roku nauki.  

      Korzyści z ukończenia klasy przygotowania wojskowego:

      • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
      • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
      • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
      • stałe konsultacje przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata;
      • zaszczytna służba ojczyźnie;
      • stabilna praca;
      • szansa rozwoju zawodowego.

      Przewidziano możliwość dofinansowania zakupu wyposażenia dla uczniów w formie zestawu umundurowania oraz wyposażenia dla szkoły, między innymi: hełmów ochronnych, busoli lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy i zestawów medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych.

      Kandydaci, którzy w procesie rekrutacji złożyli dokumenty do klasy w zawodzie technik logistyk (pierwszy wybór), będą telefonicznie proszeni o potwierdzenie woli nauki w klasie oddziału wojskowego.

      W przypadku nie wyrażenia zgody na naukę w klasie wojskowej, kandydaci będą mogli rozpocząć edukację w zawodzie technik logistyk (kierunek cywilny), pod warunkiem, że zrekrutuje się do niej minimum 15 osób lub będą mogli wybrać inny zawód  w ZSEiO nr 6 w Łomży, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021.

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjęcie: Wlodi (Flickr)

     • Kilka ważnych słów...

      25.06.2020

      Szanowni Państwo,
      Nauczyciele i Wychowawcy,
      Drodzy Rodzice i Uczniowie.

      Dobiega końca rok szkolny 2019/2020, rok, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Pandemia zmieniła jego tradycyjny przebieg, zmieniła też klasyczne, dotychczasowe pojmowanie szkoły i nauki szkolnej. Od 11 marca musieliśmy poradzić sobie wszyscy – uczniowie, rodzice, nauczyciele, z nową, niełatwą rzeczywistością. Tą codzienną, związaną z ograniczeniami wskazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, które dotyczyły bezpośrednio Nas i Naszych rodzin, ale również z rzeczywistością nauki zdalnej wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, po zawieszeniu zajęć szkolnych.


      Wiem, że nie było nikomu łatwo, trudno przecież ciągle siedzieć w domu, odseparować się od Rodziny i znajomych, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jeszcze trudniej było nam wszystkim ułożyć naukę na odległość. To, co było do tej pory niewielką częścią funkcjonowania szkoły , stało się jej głównym nurtem aktywności. Brakowało też wszystkim zwykłej, szkolnej codzienności – bezpośredniego, ludzkiego kontaktu, a co za tym idzie uśmiechu, serdeczności, pomocy, a czasem pewnie też i życzliwego zwracania uwagi. Poradziliśmy sobie z tymi trudnościami, ale na pewno wszyscy czekamy na powrót zajęć szkolnych od 1 września 2020 r.

      Drodzy Uczniowie,
      za Wami rok wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości. Jesteście dziś na pewno bogatsi nie tylko o nie, ale również o nowe doświadczenia życiowe. Dziękuję za wspólne sprostanie wyzwaniu, jakim była nauka zdalna. Przed Wami wakacje – czas odpoczynku, ale również czas poznawania nowych ludzi, nowych miejsc, zbierania sił potrzebnych do dalszej nauki tak, by z zapałem wrócić do szkoły, do Waszych rówieśników i nauczycieli. Życzę wspaniałego, niezapomnianego, ale również bezpiecznego odpoczynku .

      Drodzy Rodzice,
      dziękuję za pomoc i wspieranie działań szkoły, zwłaszcza w niełatwym okresie pandemii. Państwa wsparcie i chęć działania podczas całego roku szkolnego ma nieocenioną wartość dla naszej społeczności szkolnej, tworzy dobrą atmosferę sprzyjającą osiąganiu przez szkołę wysokich wyników edukacyjnych.

      Wysoka Rado Pedagogiczna,
      składam Wam, Koleżanki i Koledzy, wyrazy uznania za trud włożony w nauczanie i wychowanie naszych uczniów, za piękną i trudną pracę w szczególnym, dla nas wszystkich, okresie nauki. Dziękuję za bycie blisko uczniów, za pochylanie się z troską nad ich problemami, za serce i życzliwość okazywaną naszym wychowankom każdego dnia, za wytrwałość, z jaką realizowaliście zadania stawiane szkole przez władze oświatowe. Niech okres letniego urlopu będzie dla Państwa czasem radosnego odpoczynku, regeneracją sił przed nowym rokiem szkolnym.

      Życzę wszystkim nam słonecznych wakacji. Do zobaczenia w murach szkolnych 1 września 2020 r.

      Paweł Drożyner
      dyrektor szkoły

     • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

      17.06.2020

      Informujemy, że 26 czerwca 2020 r., to jest w dzień zakończenia roku szkolnego 2019/2020, uczniowie naszej szkoły otrzymają świadectwa szkolne z rąk wychowawców.

      Odbędzie się to z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, według poniższego harmonogramu:

      Harmonogram odbioru świadectw 2020.pdf

      Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi i ich przestrzeganie.

      Jednocześnie informujemy, że uczniowie, którzy nie odbiorą świadectw 26 czerwca, będą mogli zrobić to później, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z sekretariatem (tel. +48 86-216-62-63).

       

       

     • Uwaga - egzamin zawodowy

      16.06.2020

      W trosce o Wasze bezpieczeństwo, zachęcamy do zapoznania się z dokumentem, w którym opisana została organizacja tegorocznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

      Egzamin_zawodowy_zalecenia.pdf​​​​​​​

      Ze szczegółami wytycznych MEN, MZ i GIS możecie zapoznać się czytając ten artykuł.

      Inne przydatne informacje, na przykład dotyczące przyborów dozwolonych podczas części pisemnej i praktycznej egzaminów publikujemy w sekcji tematycznej na naszej stronie.

     • Konsultacje w Ekonomiku

      29.05.2020

      Informujemy uczniów klas I-III Technikum oraz I-II Liceum Ogólnokształcącego, że 1 czerwca 2020 r. rozpoczną się konsultacje z nauczycielami Ekonomika.

      Udział w zajęciach jest dobrowolny, a chętni uczniowie powinni "zapisywać się" na konsultacje do wybranego nauczyciela, np. poprzez wiadomość w e-dzienniku. 

      Do szkoły należy przyjść z oświadczeniem wypełnionym i podpisanym przez rodziców (opiekunów) lub pełnoletnich uczniów. Można je wydrukować lub napisać odręcznie.

      Oświadczenie do wydruku.pdf

      Prosimy również o zapoznanie się i przestrzeganie wytycznych MEN, MZ i GIS dotyczących konsultacji w szkole:

      Wytyczne GIS, MZ i MEN - konsultacje w szkole.pdf

      Przypominamy, że w budynku szkoły nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa - konieczne jest zasłanianie ust i nosa, dezynfekowanie rąk, a także utrzymywanie dystansu społecznego.

       

      Harmonogram konsultacji:

       

      • Michał Bąkowski – środa, godz. 17:00, s. 32
      • Ewa Bielak – wtorek, godz. 13:00, s. 39
      • Grzegorz Bielicki – poniedziałek, godz. 17:00, sala gimnastyczna
      • Barbara Borawska– czwartek, godz. 13:00, s. 40
      • Iwona Bujanowska – środa, godz. 14:00, s. 11
      • Ks. Grzegorz Chełstowski – środa, godz. 13:00, s. 23
      • Julita Chojnowska – czwartek, godz. 13:00, s. 38
      • Paweł Ciborowski – wtorek, godz. 14:00, s. 40
      • Hanna Cwalina – czwartek, godz. 14:00, s. 38
      • Kazimierz Dłużniewski – piątek, godz. 13:00, s. 14
      • Janusz Dobrzycki – czwartek, godz. 13:00, s. 16
      • Krzysztof Domalewski – wtorek, godz. 13:00, s. 6
      • Aneta Drozd – wtorek, godz. 13:00, s. 10
      • Andrzej Drozdowski – poniedziałek, godz. 13:00, siłownia
      • Paweł Drożyner – wtorek, godz. 13:00, s. 7
      • Beata Dzięgielewska – wtorek, godz. 14:00, s. 11
      • Henryka Dzwonecka – wtorek, godz. 13:00, s. 11
      • Izabela Haponik – środa, godz. 13:00, s. 43
      • Agnieszka Janczewska – poniedziałek, godz. 14:00, s. 14
      • Małgorzata Jarmosz – czwartek, godz. 13:00, s. 26
      • Elżbieta Jastrzębska – czwartek, godz. 13:00, s. 10
      • Barbara Jonak – poniedziałek, godz. 13:00, s. 40
      • Magdalena Kamińska – poniedziałek, godz. 16:00, s. 34
      • Magdalena Karwowska – poniedziałek, godz. 13:00, s. 44
      • Elżbieta Kęsik – środa, godz. 13:00, s. 10
      • Anna Klimaszewska – poniedziałek, godz. 13:00, s. 10
      • Aleutyna Kołos – środa, godz. 15:00, s. 7
      • Andrzej Kubrak – czwartek, godz. 13:00, czytelnia
      • Aneta Leszak – środa, godz. 13:00, s. 16
      • Agnieszka Leśniewska – wtorek, godz. 13:00, s. 32
      • Iwona Listowska – środa, godz. 13:00, s. 7
      • Grażyna Mirkowska – poniedziałek, godz. 13:00, s. 23
      • Izabela Nowicka – środa, godz. 14:00, s. 16
      • Michał Polkowski – poniedziałek, godz. 13:00, s. 20
      • Maciej Powichrowski – poniedziałek, godz. 14:00, s. 12
      • Natalia Przestrzelska – środa, godz. 13:00, s. 19
      • Ewa Przystępska – środa, godz. 13:00, s. 41
      • Bartłomiej Pytel – środa, godz. 14:00, s. 21
      • Beata Raczkowska – wtorek, godz. 13:00, s. 14
      • Zofia Reterska – środa, godz. 13:00, gabinet psychologa szkolnego
      • Małgorzata Rogalska – wtorek, godz. 13:00, s. 29
      • Piotr Rogalski – poniedziałek, godz. 13:00, s. 16
      • Bogusława Romanowska – wtorek, godz. 13:00, s. 12
      • Magdalena Salamońska – czwartek, godz. 12:30, s. 22
      • Maria Sieczka – środa, godz. 13:00, s. 42
      • Małgorzata Skrodzka – piątek, godz. 13:00, s. 34
      • Monika Sokołowska – piątek, godz. 14:00, s. 26
      • Agnieszka Szczygieł – czwartek, godz. 16:00, s. 11
      • Agnieszka Szymańska – środa, godz. 14:00, s. 7
      • Katarzyna Szymańska – poniedziałek, godz. 16:00, s. 37
      • Anna Śleszyńska-Świderska – wtorek, godz. 13:00, s. 34
      •  Agnieszka Urbaniak – czwartek, godz. 14:00, s. 12
      • Sylwia Wądołowska – wtorek, godz. 13:00, s. 27
      • Agnieszka Wądołowska-Pieniek – wtorek, godz. 15:00, s. 28
      • Ewa Walewska – poniedziałek, godz. 13:00, s. 11
      • Barbara Wielądek – poniedziałek, godz. 15:00, s. 16
      • Justyna Zaczek – wtorek, godz. 13:00, s. 22
      • Aneta Zadroga – poniedziałek, godz. 16:00, sala gimnastyczna
      • Katarzyna Zając-Malinowska – wtorek, godz. 13:00, s. 19
      • Emilia Zalewska – wtorek, godz. 13:00, s. 15
      • Marzena Zaniewska – poniedziałek, godz. 13:00, s. 26
      • Dorota Zaorska – środa, godz. 14:00, s. 10
      • Jolanta Zysk – poniedziałek, godz. 16:00, s. 11
     • Konsultacje dla absolwentów i uczniów Ekonomika

      18.05.2020

      Szanowni Państwo,
      Drodzy Maturzyści i Uczniowie

      Informuję, że zgodnie z wytycznymi MEN szkoła rozpoczyna od 18.05.2020 r. zajęcia rewalidacyjne, od 25.05.2020 r. konsultacje dla maturzystów i konsultacje z przedmiotów zawodowych dla uczniów zdających w czerwcu egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz od 1.06.2020 r. konsultacje przedmiotowe dla wszystkich uczniów.
      Celem tych konsultacji jest powtórzenie i usystematyzowanie wiedzy i umiejętności egzaminacyjnych, praktyczna nauka specjalistycznych programów komputerowych, poprawa lub podwyższenie oceny z przedmiotu, itp.

      Wszystkie zajęcia są dla ich uczestników dobrowolne, pod warunkiem przestrzegania wytycznych MEN, GIS, MZ oraz dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 (strona internetowa szkoły www.ekonomiklomza.pl) oraz złożenia oświadczenia – wydruk ze strony szkoły lub napisane odręcznie.


      Wymiar godzin został ustalony przez dyrektora szkoły; nauczyciel prowadzący wskazuje termin zajęć nie kolidujący z prowadzonym przez niego nauczaniem zdalnym, przekazuje harmonogram swoim maturzystom/ uczniom oraz wychowawcy klasy, który tworzy klasowy harmonogram i przekazuje go dyrektorowi szkoły.

      Zajęcia mogą być prowadzone, z zastrzeżeniem, że w danych salach lekcyjnych może być 9 uczestników (8 uczniów i nauczyciel, uczniowie siedzą w co 2 ławce – małe sale będą nieczynne). W salach komputerowych limit osób wynosi:
      s. 29 – 11 uczn. + 1 n-l        s. 28 – 8 uczn. + 1 n-l
      s. 32 –   8 uczn. + 1 n-l        s. 39 – 9 uczn. + 1 n-l

      W związku z tym, uczniowie powinni zapisywać się na konsultacje do wybranego nauczyciela. Uczeń, który nie zapisał się na konsultacje, może w nich uczestniczyć, jedynie pod warunkiem, że limit miejsc w klasie nie został wyczerpany – w przeciwnym razie nauczyciel nie wyraża zgody na jego udział w zajęciach.

      Dyrektor ZSEiO nr 6 w Łomży

      mgr Paweł Drożyner

      Terminy konsultacji dla maturzystów 2020.pdf

      Konsultacje_przed_egzaminem_zawodowym.docx

      Oświadczenie do wydruku.pdf

      Wytyczne GIS, MZ i MEN dla uczniów - konsultacje z nauczycielami w szkole.pdf

      Procedury postepowania na wypadek podejrzenia o zakażenie COVID-19.pdf

      Wytyczne na stronie internetowej MEN

     • Wytyczne dotyczące przeprowadzania egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie

      20.05.2020


       

      Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów: maturalnego (EM i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ).

       

      Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów:

      • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły ), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
      • Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
      • Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
      • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
      • Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
      • Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, którym jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki, które przed egzaminem powinny zostać sprawdzone przez członka zespołu nadzorującego (w rękawiczkach).
      • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
      • Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
      • Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.

      Środki bezpieczeństwa osobistego:

      • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
      • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności ​​​​w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku EPKwZ i EZ. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

      • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie; wychodzi do toalety; podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ); kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

      • Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
      • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
      • W przypadku EG, EM, EPKwZ oraz EZ zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.

      Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń:

      • W przypadku egzaminu z przedmiotów/kwalifikacji, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, jednego egzemplarza dokumentacji technicznej, tego samego urządzenia, obok materiału/urządzenia, z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz poinformować zdających  o konieczności korzystania z niego przed skorzystaniem z danego materiału egzaminacyjnego/urządzenia.

      Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu:

      • Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. 

      • W przypadku EM, EPKwZ i EZ zdający potwierdzają swoją obecność  na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.

      • Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej. 

      Źródło: Wytyczne MEN, GIS i MZ

     • Egzaminy maturalne

      06.05.2020

      Zgodnie z komunikatem dyrektora CKE z 24 kwietnia 2020 r. egzaminy maturalne w terminie głównym odbęda się według poniższego harmonogramu:

      Poziom podstawowy:

      • 8 czerwca 2020 r. - język polski (godz. 9:00)
      • 9 czerwca 2020 r. - matematyka (godz. 9:00)
      • 10 czerwca 2020 r. - język angielski (godz. 9:00)
      • 18 czerwca 2020 r. - język niemiecki (godz. 9:00)
      • 22 czerwca 2020 r. - język rosyjski (godz. 9:00)

      Poziom rozszerzony:

      • 8 czerwca 2020 r. - język polski (godz. 14:00)
      • 10 czerwca 2020 r. - język angielski (godz. 14:00)
      • 15 czerwca 2020 r. - matematyka (godz. 9:00)
      • 16 czerwca 2020 r. - biologia (godz. 9:00); wiedza o społeczenstwie (godz. 14:00)
      • 18 czerwca 2020 r. - język niemiecki (godz. 14:00)
      • 19 czerwca 2020 r. - geografia (godz. 9:00)
      • 23 czerwca 2020 r. - język francuski (godz. 14:00)
      • 24 czerwca 2020 r. - historia (godz. 14:00)

      Zasady przeprowadzania egzaminów w 2020 r. - regulacje prawne

      Harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2020 r. po aktualizacji z 20 maja 2020 r.

     • Szczęśliwej drogi, już czas...

      24.04.2020

      24 kwietnia 2020 r. żegnamy kolejny rocznik Absolwentów naszej szkoły.

      Jest inaczej, niż zazwyczaj - nie ma uroczystego spotkania, bukietów wiosennych kwiatów, statuetek i dyplomów. Nie ma uścisków dłoni, ani wzruszających przemówień...

      Są za to ciepłe wspomnienia: wrześniowego poranka, kiedy przekraczaliście próg Ekonomika, przyjaźni na całe życie, życzliwych nauczycieli, pełnych przygód wycieczek...

      Podczas lat spędzonych w murach szkoły, bywały też takie dni, kiedy chmury przysłaniały niebo, a los rzucał kłody pod nogi...

      To już za Wami - jesteście dojrzałymi, młodymi ludźmi, przed którymi pełne przygód dorosłe życie. Niech kolejne karty jego kroniki zapełnią się tylko pięknymi wydarzeniami. Bądźcie szczęśliwi!

     • Wielkanoc 2020

      08.04.2020

      Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, odpoczynku przy rodzinnym stole, mnóstwa wiosennego optymizmu oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym ślą Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie Ekonomika.

      Źródło fotografii

     • Zdalne nauczanie

      18.03.2020

      Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju narzuciła na szkoły konieczność zmiany organizacji pracy z uczniami. Jedyną dostępną formą kształcenia jest w tej chwili zdalne nauczanie.

      Zdalne nauczanie, zwane często e-learningiem, to kształcenie na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wymaga ono dostępu do sieci internetowej i urządzeń typu komputer, tablet, czy smartphone.

      Do pracy z uczniami, w zależności od specyfiki przedmiotu oraz możliwości i potrzeb grupy, nauczyciele Ekonomika będą wykorzystywali między innymi: dziennik elektroniczny Librus Synergia, pocztę elektroniczną, platformę edukacyjną Moodle, aplikacje i komunikatory typu Facebook czy Messenger, zasoby multimedialne Internetu, własne materiały dydaktyczne w formie elektronicznej i wiele innych.

      Bardzo ważną kwestią jest uwzględnienie przy tym zasad higieny pracy. Nasi uczniowie powinni poświęcać na samodzielną naukę pod kierunkiem nauczycieli ok. 2-3 godziny dziennie. Powinni odpowiednio wypoczywać biernie (sen) i czynnie (aktywność fizyczna w dostępnej formie), właściwie się odżywiać, nie spędzać zbyt dużo czasu przed ekranami telewizorów, tabletów, czy smartphonów.

      Ponieważ nauka na odległość to przede wszystkim praca w Internecie, prosimy o szczególne zachowanie zasad bezpieczeństwa, to jest:

      • korzystanie z silnych haseł (kombinacje 8-10 znaków, małych i wielkich liter, cyfr, znaków specjalnych) i nie udostępnianie ich osobom trzecim;
      • zachowanie ostrożności podczas "klikania" w linki otrzymane z nieznanych adresów;
      • wylogowywanie się ze stron internetowych/aplikacji po skończonej pracy;
      • zabezpieczanie sprzętu programem antywirusowym, antyszpiegowskim;
      • przemyślane publikowanie swoich zdjęć,
      • przestrzeganie obowiązującego prawa i netykiety.

      Kształcenie na odległość - poradnik

      Rodziców i opiekunów naszych uczniów zachęcamy także do lektury przewodnika przygotowanego przez p. Julitę Chojnowską - psychologa szkolnego: 

      Jak_wspierać_i_motywować_dzieci_do_systematycznego_uczenia_sie_poza_szkola..docx

       

       

       

     • Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zawieszone

      11.03.2020

      Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, funkcjonowanie szkoły zostało zawieszone. Oznacza to, że w dniach 12-25 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie odbędą się.

      Zalecane jest śledzenie na bieżąco komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dziennik elektroniczny i zamieszczanych na stronie internetowej szkoły.

      Uczniu,

      • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
      • przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
      • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym na przykład z darmowej platformy epodreczniki.pl lub w przypadku tegorocznych maturzystów arkusze.pl
      • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz

      Szczegółowe informacje na temat zawieszenia zajęć można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

       

     • Najwyższa średnia ocen, najwyższa frekwencja na zajęciach

      11.03.2020

      9 marca 2020 r. wyróżniono 18 uczniów Ekonomika, którzy w I semestrze bieżącego roku szkolnego osiągnęli najwyższą średnią ocen. Byli to:

       

      • Aleksandra Kibitlewska (kl. III A) - 5,25
      • Sandra Kuklińska (kl. I A) - 5,16
      • Daria Waszkiewicz (kl. III A) - 5,11
      • Krystian Zawalich (kl. I TBp) - 5,11
      • Łukasz Gawrych (kl. III TA) - 5,09
      • Klaudia Piątek (kl. IV TL) - 5,09
      • Weronika Rogowska (kl. II TL) - 5,07
      • Monika Kotowska (kl. III TC) - 5,00
      • Hubert Piechowicz (kl. IV TL) - 5,00
      • Patrycja Gostkowska (kl. II TC) - 4,93
      • Weronika Kryś (kl. I TA) - 4,90
      • Zofia Książek (kl. I TR) - 4,90
      • Katarzyna Raszczyk (kl. I TAp) - 4,89
      • Alicja Grabowska (kl. II A) - 4,89)
      • Natalia Boguska ( kl. III TT) - 4,81
      • Dawid Kossakowski (kl. I TT) - 4,84
      • Marta Kosiorek (kl. IV TR) - 4,82
      • Kacper Matejkowski (kl. II TA) - 4,81

      Ponadto, nagrody otrzymali uczniowie, których frekwencja na zajęciach w I semestrze wyniosła 100% (21 osób) i 99% (24 osoby):

      • Anna Kadyszewska - I TAp
      • Anna Wiśniewska - I TAp
      • Marta Wygnał - I TAp
      • Weronika Kryś - I TA
      • Julia Wojciechowska - I TA
      • Bartłomiej Krajewski - I TBp
      • Hubert Koszykowski - I TB
      • Magdalena Janewicz - I TCp
      • Weronika Wąsiewicz - I TC
      • Klaudia Mościcka - I TLp
      • Aleksandra Wykowska - I TTp
      • Nikola Gawek - I TT
      • Paulina Modzelewska - II TA
      • Natalia Wilk - II TA
      • Patrycja Gostkowska - II TC
      • Maksymilian Szymański - II TC
      • Mateusz Popławski - III TA
      • Aleksandra Andrzejczyk - III TB
      • Monika Kotowska - III TC
      • Tomasz Borkowski - III TL
      • Majka Cieloszczyk - IV TA
      • Dawid Kossakowski - I TT
      • Szymon Tolzdorf - II TL
      • Sebastian Sulewski - II TL
      • Karolina Szczęsna - I TAp
      • Natalia Chrzanowska - I TCp
      • Natalia Papież - I TLp
      • Kacper Budziszewski - I TRp
      • Sylwia Semborowska - IV TL
      • Rafał Kosobudzki - IV TC
      • Dominika Mierzejewska - II TC
      • Mateusz Konopka - I TBp
      • Marcin Sokalski - I TBp
      • Hubert Jabłonowski - I TLp
      • Alicja Kozłowska - I TB
      • Patrycja Włodkowska - IV TT
      • Aleksandra Majchrzak - I TT
      • Julia Szok - I TAp
      • Natalia Modzelewska - I TT
      • Zofia Książek - I TR
      • Magdalena Nizik - I Ap
      • Patryk Niklas - II TT
      • Damian Miliszkiewicz - I TCp
      • Weronika Rogowska - II TL
      • Monika Wasilewska - I TL

      Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki z logo szkoły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień Kobiet

      09.03.2020

      W tym roku mija 110 lat od ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. 8 marca, w kilkudziesięciu krajach świata, płeć piękna przyjmuje życzenia z okazji swojego święta.

      Społeczność szkolna Ekonomika zebrała się dzisiaj, żeby wysłuchać montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem Pana Krzysztofa Domalewskiego.

      Wszystkim Paniom raz jeszcze życzymy wszelkiej pomyślności!

       

     • Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna

      08.03.2020

      6 marca 2020 r. odbyły się w naszej szkole okręgowe zawody IV Edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Gdański - Wydział Ekonomiczny.

      Do etapu okręgowego przystąpiło 26 uczniów, którzy zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru potwierdzającym szeroką wiedzę i umiejętności zarówno z ekonomii, logistyki, jak i spedycji.

      Jednym z celów olimpiady jest poszerzanie nauczanych treści ponad podstawy programowe kształcenia w zawodzie technika spedytora, technika logistyka, technika eksploatacji portów i terminali oraz magazyniera-logistyka, a także  wykształcenie kompetencji społecznych w zakresie transportu, spedycji i logistyki.

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

     • Z wizytą na Warsaw Pack

      08.03.2020

      Młodzież klasy I TL i I TLp wraz z opiekunami uczestniczyła 5 marca 2020 r. w V Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Opakowań. Jest to branżowe specjalistyczne wydarzenie odbywające się w Ptak Warsaw Expo, największym Centrum Targowo-Kongresowym w Europie Środkowej. Głównym  celem takich imprez jest skupienie wszystkich gałęzi branży opakowaniowej i stworzenie dogodnych warunków do profesjonalnych kontaktów biznesowych. Targom towarzyszyły również IntraMag Poland - międzynarodowe targi intralogistyki, magazynowania i łańcucha dostaw oraz Food Tech Expo - targi technologii spożywczych.

      Uczniowe mieli okazję poruszać się w obrębie 6 stref tematycznych: techniki pakowania, opakowań, etykiet, etykietowania i druku, automatyki, e-commerce, logistyki i magazynowania. Obserwowali stoiska, gdzie prezentowano opakowania spożywcze, kosmetyczne, farmaceutyczne, chemiczne, opakowania transportowe oraz przemysłowe, a także maszyny wytwarzające opakowania, maszyny pakujące i  etykietujące. Największym zainteresowaniem cieszyły się, jak zwykle, stoiska producentów wózków widłowych. Młodzież, oprócz nabycia wiedzy z zakresu procesów magazynowania, mogła przyjrzeć się pracy profesjonalistów zajmujących się intralogistyką, czy zapoznać z nowościami rynkowymi ułatwiającymi zarządzanie powierzchnią magazynową.

        

      Tekst i zdjęcia:  Katarzyna Szymańska 
       

     • Spotkanie z przedstawicielką NBP

      06.03.2020

      4 marca 2020 r. uczniowie klas I TB p, I TA, I TCR oraz I TBT uczestniczyli w spotkaniu z Panią Idą Stefanowicz – główną specjalistką Narodowego Banku Polskiego z Oddziału Okręgowego w Białymstoku. 

      W ramach przeprowadzonych zajęć uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat pieniądza, który nieustannie towarzyszy nam w wielu sytuacjach życia codziennego. Spotkanie zorganizowane przez Pana Macieja Powichrowskiego stanowiło uzupełnienie zajęć z podstaw przedsiębiorczości oraz działalności gospodarczej.

      W trakcie części wykładowej uczniowie utrwalili sobie wiedzę dotyczącą funkcjonowania i znaczenia NBP w polskim systemie bankowym oraz mieli niepowtarzalną okazję poznania wielu ciekawostek dotyczących naszej waluty. Zaliczyć można do nich między innymi unikalne projekty banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu, informacje dotyczące zabezpieczeń banknotów i długości życia poszczególnych nominałów. Dodatkowo zaprezentowane zostały wiadomości dotyczące sposobu wycofywania zużytych banknotów z rynku czy też metod właściwego zachowania się w sytuacji, gdy w sposób nieświadomy zapłacimy fałszywym banknotem.

      W ramach części praktycznej, uczniowie mogli zapoznać się z banknotami kolekcjonerskimi emitowanymi przez NBP oraz tymi z okresu PRL, czy też przy użyciu specjalnego testera przyjrzeć się elementom zabezpieczającym polskie znaki pieniężne.

       

      Tekst i zdjęcia: M. Powichrowski
       

     • Próbne egzaminy maturalne

      05.03.2020

      W dniach  11, 12 i 13 marca 2020 r. (środa, czwartek i piątek) odbędą się próbne egzaminy maturalne.

      Każdy z nich rozpoczyna się o godz. 8:00.

      W tych dniach lekcje według planu (od 1 godziny) rozpoczynają się:

      •  w środę – od godz. 11:00 
      • w czwartek – od godz. 11:00 
      •  w piątek – od godz. 10:00    

      Wszystkie lekcje w dniach egzaminów próbnych będą skrócone do 30 minut, a przerwy do 5 minut.

       

      Rozkład lekcji i przerw

       

      w środę i czwartek (język polski, matematyka)

       

      1 lekcja – 11:00 – 11:30 

      2 lekcja – 11:35 – 12:05

      3 lekcja – 12:10 – 12:40

      4 lekcja – 12:45 – 13:15

      5 lekcja – 13:20 – 13:50

      6 lekcja – 13:55 –14:25

      7 lekcja – 14:30 – 15:00

      8 lekcja – 15:05 – 15:35

      9 lekcja – 15:40 – 16:10

       

      w piątek (języki obce)

       

      1 lekcja – 10:00 – 10:30

      2 lekcja – 10:35 – 11:05

      3 lekcja – 11:10 – 11:40

      4 lekcja – 11:45 – 12:15

      5 lekcja – 12:20 – 12:50

      6 lekcja – 12:55 – 13:25

      7 lekcja – 13:30 – 14:00

      8 lekcja – 14:05 – 14:35

      9 lekcja – 14:40 – 15:10

       

      Maturzyści od godz. 8:00 piszą egzamin, a po nim idą swoje na lekcje.

     • Turniej szachowy

      05.03.2020

      W dniach 22-23 lutego 2020 r.w Wąsowie odbył się turniej szachowy "Wąsewska Wieża", w którym reprezentanci Ekonomika osiągnęli bardzo dobre wyniki.

      W klasyfikacji generalnej zwyciężył nasz absolwent Bartosz Kotarski, II miejsce zajęła Malwina Szewczyk z kl. I TLp, a III miejsce przypadło Maksymilianowi Rutkowskiemu z kl. I TBp.

      Klasyfikacja naszych uczniów w poszczegóolnych kategoriach wiekowych przedstawiała się następująco:

      • I miejsce - Malwina Szewczyk
      • I miejsce - Maksymilian Rutkowski
      • III miejsce - Kinga Nierwińska

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Tekst i zdjęcia: A. Drozdowski

     • Honorowi Dawcy Krwi

      26.02.2020

      27 Pań i 18 Panów, przy czym 21 osób po raz pierwszy, zgłosiło się dziś do mobilnego punktu poboru krwi w naszej szkole.

      Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku (Terenowy Oddział w Łomży) pobrali 17450 ml bezcennego leku od 40 Honorowych Krwiodawców. 

      Bohaterami dnia zostali:

      • Oliwia Baranowska
      • Marta Braun
      • Krystian Chaberek
      • Ewelina Chojnowska
      • Majka Cieloszczyk
      • Cezary Cieślik
      • Dominik Dąbrowski
      • Bartłomiej Domalewski
      • Paweł Drożyner
      • Klaudia Gadomska
      • Izabela Gawęcka
      • Mateusz Gawrych
      • Aleksandra Gosk
      • Ewa Góralczyk
      • Roman Górski
      • Mateusz Jabłecki
      • Angelika Kalinowska
      • Żaklina Kamińska
      • Maciej Kapelewski
      • Magdalena Karwowska
      • Daniel Karwowski
      • Izabela Konopka
      • Angelika Kruszko
      • Kinga Litwińska
      • Ewa Malinowska
      • Paulina Malinowska
      • Oliwia Milewska
      • Paweł Milewski
      • Katarzyna Misztalewska
      • Patrycja Nerkowska
      • Klaudia Polakowska
      • Natalia Poreda
      • Paulina Resko
      • Izabela Rybicka
      • Dawid Sakowski
      • Jakub Sarnacki
      • Milena Szulc
      • Jakub Śliwka
      • Mateusz Tarnacki
      • Szymon Tolzdorf
      • Natalia Wnuczyńska
      • Aleksandra Wszeborowska
      • Adam Wyrwas
      • Kamil Zacharzewski
      • Ewa Zalewska

      Gratulujemy i dziękujemy serdecznie w imieniu potrzebujących!

     • Konferencja MAN

      20.02.2020

      18 lutego br. klasa III Technikum logistycznego uczestniczyła w konferencji firmy MAN, której celem było przedstawienie usług dotyczących transportu miejskiego.

      Prezentacje dotyczyły autobusów miejskich oraz samochodów dostawczych. Firma podzieliła się z uczestnikami nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają poprawić jakość świadczonych usług. Zaprezentowane zostały nowe pojazdy elektryczne, zeroemisyjne oraz niskoemisyjne.

      Przedstawiciele MAN'a omówili także programy rozwiązań technologicznych dotyczące ich pojazdów na najbliższe lata.

      Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentowane produkty, zapoznać się z konstrukcją wewnętrzną oraz wyposażeniem pojazdów.

      Tekst: M. Mierzejewski, P. Rogowski

      Zdjęcia: M. Salamońska

     • Łomżyńskie Laury Sportowe

      19.02.2020

      14 lutego 2020 r. miała miejsce uroczysta gala wręczenia Łomżyńskich Laurów Sportowych za rok 2019.

      W kategorii Talent wyróżniono troje uczniów naszej szkoły. Są nimi:

       

      • Katarzyna Cychol (kl. I TTp) - lekkoatletyka (skok w dal),
      • Dominik Krajewski (kl. II TT) - lekkoatletyka (skok w dal),
      • Sebastian Szewczyk (kl. II TT) - lekkoatletyka (skok wzwyż).

      Utalentowani sportowcy trenują w LKS Narew – Kurpiewski Łomża.

       

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Malwina Szewczyk brązową medalistką Olimpiady

      09.01.2020

      W dniach 12-21 grudnia 2019 r. rozegrano we Włoszech XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących, w których o najwyższe trofea w 6 dyscyplinach sportowych walczyły reprezentacje narodowe 35 krajów.

      W gronie zawodników znalazła się uczennica kl. I TLp naszej szkoły Malwina Szewczyk, która będąc najsilniejszym filarem pięcioosobowej drużyny kobiet z Polski, wywalczyła brązowy medal w szachach klasycznych. Ponadto, w rozgrywkach indywidualnych szachów błyskawicznych, Malwina zajęła wysoką czwartą lokatę.

      O szachowy rozwój utalentowanej zawodniczki dbają trenerzy łomżyńskiej Akademii Szachowej Sobocińscy. Trener Akademii - p. Sławomir Sobociński - przygotowywał i wspierał polską reprezentację w trakcie zawodów.


      Serdecznie gratulujemy Malwinie wielkich sukcesów i życzymy powodzenia w przyszłych zmaganiach.

      Zdjęcia: archiwum rodzinne

     • Srebrna Szkoła 2020

      09.01.2020

      9 stycznia 2020 r. ogłoszono wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. Z dumą informujemy, że Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży zajęło w nim 6 miejsce w województwie podlaskim i 235 w kraju, z ponad 500 techników ujętych w zestawieniu.

      Tym samym otrzymaliśmy zaszczytny tytuł Srebrnej Szkoły 2020.

     • Boże Narodzenie 2019

      22.12.2019

      20 grudnia 2019 r. zebraliśmy się w szkole podczas tradycyjnego spotkania świątecznego. Było ono okazją do złożenia sobie wzajemnie najserdeczniejszych życzeń, przełamania się symbolicznym opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd.

      Uczniowie, pod kierunkiem Pani Ewy Przystępskiej, przygotowali i zaprezentowali niezwykle radosne i pełne energii "Jasełka", a o oprawę muzyczną uroczystości zadbały dziewczęta wspierane przez Pana Krzysztofa Domalewskiego. Życzenia świąteczne złożył całej społeczności szkolnej i sympatykom Ekonomika Pan Dyrektor Paweł Drożyner:

      "Chciałbym, aby narodziny Chrystusa stały się dla nas wszystkich powodem do odrodzenia, czy też umocnienia, wiary, nadziei i miłości w nas samych, w naszych najbliższych. Wierzę głęboko, że dobro, prawda i piękno będą nam towarzyszyć przez cały rok (...), że znajdziemy czas na refleksję, szczerą rozmowę, serdeczność rodzinną".

       

     • Lekcje z ZUS

      10.01.2020

      „Lekcje z ZUS” to pierwszy projekt, który powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

      5 listopada 2019 r. uczniowie klasy III TT, wraz z wychowawcą p. Agnieszką Wądołowską-Pieniek, uczestniczyli w spotkaniu z p. Ewą Siwik – kierownikiem Inspektoratu ZUS w Łomży. Uczniowie zwiedzili budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dowiedzieli się czym dokładnie zajmuje się ta instytucja, a także uzyskali informacje o roli i funkcji ZUS-u dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność w turystyce.

      Ponadto, uczniowie klas III TT i II TA wzięli udział w czterech „Lekcjach z ZUS-em” prowadzonych przez panią Alicję Koczta - koordynatorkę ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziałach ZUS.

      „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń w myśl zasady solidaryzmu społecznego. Dają także praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Uczniowie poznali podczas tych zajęć m.in. historię, zadaniach i cele ubezpieczeń społecznych oraz informacje dotyczące płacenia składek i rejestracji firmy. 

      2 grudnia 2019 r. został przeprowadzony w naszej szkole I etap Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", w której udział wzięło 41 uczniów. W dalszych etapach szkołę będzie reprezentował zespół uczniów w składzie: Lidia Wojewoda- kl. II TA, Gabriela Cwalina - kl. III TT, Weronika Buźniak - kl. III TT.


      Tekst: Natalia Boguska i  Paulina Piaścik kl. III TT

     • Maraton Pisania Listów

      10.12.2019

      10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji społeczność szkolna Ekonomika po raz kolejny wzięła udział w corocznym Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

      Uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, pisząc w sprawie ludzi bezprawnie przetrzymywanych, torturowanych, czy dotkniętych przemocą innego rodzaju za propagowanie własnych opinii.

      Głos zabrać było można w sprawie młodych ludzi z 10 państw, wśród których był na przykład uwięziony obywatel Chin, czy w sprawie zamordowanych lub pozbawionych domów osób. Działanie w słusznej sprawie jednoczy ludzi, co potwierdza ilość napisanych przez uczniów listów - było ich 560.

      Dziękujemy za udział w tegorocznej edycji.

      Tekst: Julia Dąbkowska

      Zdjęcia: Katarzyna Zając-Malinowska

     • Targi Turystyczne 2019

      21.11.2019

      18 października 2019 roku uczniowie klasy I TBT oraz II TT pod opieką wychowawców i nauczycieli przedmiotów zawodowych ZSEiO nr 6 w Łomży wzięli udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Show, które odbyły się w Nadarzynie.

      World Travel Show to największa impreza turystyczna w Polsce, jedno z największych wydarzeń targowych branży turystycznej w Centralnej Europie, jedyne w Polsce Targi turystyczne, które otrzymały certyfikat UFI – Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego.

      Targi Turystyczne World Travel Show to miejsce gdzie można było odbyć błyskawiczną, 3-dniową podróż dookoła świata. Atrakcjami targów były spotkania z ponad 50 podróżnikami, pokazy i prezentacje oferty turystycznej i kulturalnej krajów i regionów z całego świata. Sztuczna plaża, baseny, w tym nurkowy oraz międzynarodowy zlot caravaningowy.

      Targi tworzyły:

      • Salony Turystyki Krajowej i Zagranicznej z atrakcyjnymi turystycznie krajami i regionami oraz ofertą biur podróży i touroperatorów,
      • Camper&Caravan Show – największy zlot w Europie, gdzie prezentowane były campery, przyczepy campingowe i domki mobilne,
      • Warszawski Salon Jachtowy, który przedstawił ofertę łodzi, sprzętu wodnego, akcesoriów żeglarskich oraz usług związanych z coraz popularniejszym nurkowaniem,
      • salon Ski&Outdoor Show ze sprzętem turystycznym i sportowym oraz turystyką zimową.

      Podczas tegorocznej edycji targów goście mogli odwiedzić stoisko finalistów projektu „Polskie Marki Turystyczne”. Projekt ma na celu wsparcie tworzenia tzw. regionów turystycznych, których marka, wysoka jakość świadczonych usług oraz spójny marketing mają zachęcać do podróży.  

      Targom towarzyszyły również panele dyskusyjne Ministerstwa Sportu i Turystki m.in. na temat „Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych – doświadczenia po pierwszym pełnym sezonie”. W panelu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, eksperci marketingu turystycznego, zarządcy marek-uczestnicy projektu „Polskie Marki Turystyczne” oraz przedstawiciele innych podmiotów związanych z turystyką. Nasi uczniowie także mieli okazję uczestniczyć w powyższej dyskusji, dzięki czemu utrwalili sobie nowe przepisy dotyczące działalności organizatorów imprez turystycznych i agentów turystyki.

      Tekst: Barbara Jonak

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

      20.11.2019

      W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klasy IV TA uczestniczyli 19 listopada 2019 r. w seminarium pt. „Przygotowanie modelu biznesowego”, które odbyło się w Parku Przemysłowym Łomża. 

      Uczniowie poznali istotę i strukturę modelu biznesowego według Business Model Canvas. Model BMC mogą zastosować do własnego użytku - zaplanowania modelu biznesowego, wychwycenia słabych elementów, uporządkowania i dopracowania poszczególnych elementów przyszłej działalności gospodarczej lub do pracy zespołowej - do burzy mózgów, zaprezentowania założeń swojego biznesu albo części jego konceptu np. partnerom biznesowym, klientom, inwestorom, konsultantom. 

      Wiedza i umiejętności nabyte podczas seminarium pomogą uczniom w świadomym rozwoju, aktywnej postawie wobec życia i podejmowaniu biznesowych inicjatyw.

      Tekst: Małgorzata Rogalska

     • "Polska to My"

      16.11.2019

      14 listopada br. Martyna Truskolaska (kl. 1 TRp) i Paweł Szymański (kl. 3 A) reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Piosenki Patriotycznej "Polska to My", który odbył się w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży już po raz XIII.

      Jury konkursu doceniło występ Martyny i przyznało jej III nagrodę. Serdecznie gratulujemy!

      Występy obojga naszych wokalistów można obejrzeć poniżej:

     • Próbne egzaminy maturalne

      16.11.2019

      W dniach  20, 21 i 22 listopada 2019 r. (środa, czwartek i piątek) odbędą się próbne egzaminy maturalne.

      Każdy z nich rozpoczyna się o godz. 8:00.

      W tych dniach lekcje według planu (od 1 godzinyrozpoczynają się:

      •  w środę – od godz. 11:00 
      • w czwartek – od godz. 10:00 
      •  w piątek – od godz. 11:00    

      Wszystkie lekcje w dniach egzaminów próbnych będą skrócone do 30 minut, a przerwy do 5 minut.

       

      Rozkład lekcji i przerw

       

      w środę i piątek

       

      1 lekcja – 11:00 – 11:30 

      2 lekcja – 11:35 – 12:05

      3 lekcja – 12:10 – 12:40

      4 lekcja – 12:45 – 13:15

      5 lekcja – 13:20 – 13:50

      6 lekcja – 13:55 –14:25

      7 lekcja – 14:30 – 15:00

      8 lekcja – 15:05 – 15:35

      9 lekcja – 15:40 – 16:10

       

      w czwartek

       

      1 lekcja – 10:00 10:30

      2 lekcja – 10:35 11:05

      3 lekcja – 11:10 11:40

      4 lekcja – 11:45 12:15

      5 lekcja – 12:20 12:50

      6 lekcja – 12:55 – 13:25

      7 lekcja – 13:30  14:00

      8 lekcja – 14:05 14:35

      9 lekcja – 14:40 15:10

       

      Maturzyści od godz. 8:00 piszą egzamin, a po nim idą swoje na lekcje.

     • Pogrążeni w smutku...

      13.11.2019

      Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 13 listopada 2019 r. odeszła do Pana Śp. Halina Grużewska, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, oddana młodzieży wychowawczyni i nasza serdeczna koleżanka.

      Rodzinie oraz Bliskim Zmarłej wyrazy głębokiego współczucia składają: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi oraz Uczniowie ZSEiO nr 6 w Łomży.

      Ciało Śp. Haliny wystawione zostanie 14 listopada od godz. 16:00 oraz 15 listopada od godz. 9:00 w Domu Pogrzebowym "Marczyk", zaś Nabożeństwo Żałobne rozpocznie się 15 listopada 2019 r. (piątek) o godz.11:00 w Kaplicy pw. Św. Józefa przy ul. Przykoszarowej w Łomży.

       

     • Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległościi

      15.11.2019

      11 listopada 2019 roku przedstawiciele Ekonomika – Poczet Sztandarowy – wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez władze miasta.

      Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:45, pod Katedrą, zbiórką i odprawą pocztów sztandarowych. O godzinie 12.00 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy uczestnicy przeszli kolejno ulicami Sadową i Polową do ul. Sienkiewicza, gdzie pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę miały miejsce główne uroczystości.

      Tekst i zdjęcia: Piotr Rogalski

     • Wolontariusz Twoim Przyjacielem

      12.11.2019

      9 listopada 2019 r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy oraz III Światowego Dnia Ubogich pod hasłem "Wolontariusz Twoim Przyjacielem".

      W uroczystości wzięli udział Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, opiekunowie, asystenci kościelni oraz członkowie SKC i inni zaproszeni goście.

      Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego, a zakończyło koncertem zespołu "Wyrwani z Niewoli".

      Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna, a spotkania tego typu stanowią znakomitą okazję do tego, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym.

      Caritas Diecezji Łomżyńskiej przekazał imienne podziękowania Dyrekcji i nauczycielom z ZSEiO nr 6 w Łomży, zaś wolontariusze z naszej szkoły - Dominika Plona (kl. 2 TA) i Paweł Szymański (kl. 3 A) "wyśpiewali" II miejsce w konkursie muzycznym "Św. Andrzej".

      Podziekowania i Dyplomy

      Tekst: Ewa Przystępska

     • Konkurs fotograficzny „Patriotyczne Inspiracje”

      17.12.2019

      8 listopada 2019 r. podsumowano 11 edycję konkursu fotograficznego o tematyce niepodległościowej, którą corocznie organizuje Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.

      Na konkurs wpłynęło 18 prac. Przedstawiały one iluzję fotograficzną, to jest zestawienie dwóch zdjęć w formie perspektywicznej: jednego z motywem niepodległościowym i takiego, które obrazuje teraźniejszość.

      II miejsce zajęła praca Julii Kowalewskiej, uczennicy klasy I TRp naszej szkoły.

      Serdecznie gratulujemy!

      Tekst i zdjęcia: Ewa Bielak

     • Podsumowanie Dnia Języków Obcych

      12.11.2019

      Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, młodzież naszej szkoły wzięła udział w dwóch konkursach, które odbyły się 4 października br.

      Spośród 20 osób, które zmagały się z testem języka niemieckiego, nagrodzeni zostali:

      • I miejsce ex aequo Katarzyna Raszczyk (kl. 1 TAp) i Krystian Zawalich (kl. 1 TBp)
      • III miejsce Aleksandra Kamionowska (kl. 2 TC)
      • wyróżnienia: Klaudia Serafin (kl. 1 Ap) i Claudia Rakowicz-Przybysz (kl. 2 A)

      O wygraną w konkursie języka angielskiego walczyło z kolei 30 uczniów. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli:

      • Nikola Sokołowska (kl. 1 TRp)
      • Julia Dąbkowska (kl. 3 A)
      • Natalia Kozłowska (kl. 4 TT)

      Wyróżniono także Krystiana Zawalicha (kl. 1 TBp) oraz Aleksandrę Izabelę Gorlewicz (kl. 3 A)

      Serdecznie gratulujemy!

       

     • Nagrodzeni przez Prezydenta Miasta Łomża

      08.11.2019

      6 listopada br. w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów i nagród Prezydenta Miasta Łomża. Jak co roku, wśród wyróżnionych znaleźli się prymusi z Ekonomika.

      Stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2018/2019 otrzymał Hubert Piechowicz z kl. IV TL. Aleksandrze Niedźwieckiej (kl. IV TL) i Julii Dąbkowskiej (kl. III A) Pan Prezydent przyznał Nagrody Edukacyjne. Stypendia za wybitne osiągnięcia w sporcie wywalczyli natomiast Adam Kozłowski (absolwent), Katarzyna Cychol (kl. I TT)Dominik Krajewski (kl. II TT) oraz Sebastian Paweł Szewczyk (kl. II TT).

      Serdecznie gratulujemy!

      Listy_gratulacyjne.pdf

     • Skontrum zbiorów bibliotecznych

      08.11.2019

      Uprzejmie informuję, że w związku z przeprowadzanym skontrum zbiorów biblioteki szkolnej, wstrzymuje się wypożyczenia książek i innych materiałów bibliotecznych (za wyjątkiem lektur szkolnych) od dnia 12 listopada do dnia 13 grudnia 2019 r.

      W razie konieczności można ze zbiorów skorzystać na miejscu, w czytelni.

      Przepraszamy za utrudnienia.

      A. Kubrak

       

     • Dzień Edukacji Narodowej

      16.10.2019

      Uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce w poniedziałek 14 października w sali gimnastycznej ZSEiO nr 6 w Łomży. W części oficjalnej uroczystości usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów kierowanych przez Pana Dyrektora Pawła Drożynera do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. 

      Życzenia z okazji tego święta przesłała Podlaska Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka:

      „Szanowni Państwo Nauczyciele i Wychowawcy, z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej proszę przyjąć moje najlepsze życzenia, by w pracy towarzyszyła Państwu świadomość roli, jaką wypełniacie. By Państwa zaangażowanie i codzienna postawa budziła w uczniach szacunek i poważanie. Życzę też spełnienia zawodowego, otwartości na swoich uczniów i młodości ducha. Wyrażam również nadzieję, że stała poprawa warunków pracy zagwarantuje Państwu poczucie stabilizacji i satysfakcji.”

      oraz Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski:

      „W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Niech każdy dzień będzie wypełniony radością, spokojem, sukcesami zawodowymi oraz wyrazami wdzięczności uczniów za wsparcie i pomoc w kształtowaniu ich osobowości i lepszym zrozumieniu świata.”

      O pracownikach naszej szkoły pamiętają również nasi absolwenci.

      „Pragnę złożyć najszczersze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wiele motywacji, zawsze jasnej głowy, wspaniałej współpracy z uczniami, dalszych sukcesów zawodowych i osobistych. Jestem dumna z tego kim jesteście i co robicie. Jesteście nie tylko nauczycielami, ale przede wszystkim wspaniałymi ludźmi, i takimi już pozostańcie.” Weronika Wasilewska

      Spośród nauczycieli pracujących w ZSEiO nr 6 w Łomży jedenaścioro otrzymało Nagrody Dyrektora Szkoły: mgr Ewa Bielak, mgr Aneta Drozd, mgr Krzysztof Domalewski, mgr Andrzej Kubrak, mgr Izabela Haponik, mgr Michał Polkowski, mgr Bartłomiej Pytel, mgr Małgorzata Rogalska, mgr Emilia Zalewska, mgr Agnieszka Urbaniak, mgr Magdalena Salomońska. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymała mgr Katarzyna Szymańska.

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. 

      Naszą szkolną społeczność w radosny nastrój wprowadziła część artystyczna. Obejrzeliśmy scenki z życia szkolnego przygotowane przez uczniów klas drugich i pierwszych pod kierunkiem Pani Anety Drozd oraz Pani Natalii Przestrzelskiej. W całość pięknie wkomponowały się piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, którego opiekunem jest Pan Krzysztof Domalewski.

      Tekst: Natalia Przestrzelska

      Zdjęcia: Julita Chojnowska

      Grafika: Laura Sepczyńska
       

     • 50-lecie MPK w Łomży

      06.10.2019

       

       

      4 października 2019 r. młodzież z klasy III TL naszej szkoły wzięła udział w obchodach jubileuszu 50-lecia komunikacji miejskiej w Łomży. Uczniowie wraz z wychowawcą p. Ewą Walewską oraz p. dyrektorem Krzysztofem Domalewskim udali się do hotelu Belfort w Piątnicy, gdzie wzięli udział w dyskusji panelowej dotyczącej wyższości transportu publicznego nad prywatnymi środkami transportu.  

      W debacie wzięli udział nie tylko uczniowie. Pytania padały też od zaproszonych gości tj. wójtów i burmistrzów z całej Polski. Odpowiedzi uczniów oceniała komisja pod przewodnictwem wiceprezydenta Łomży, p. Andrzeja Garlickiego. Debata zakończyła się remisem, bowiem po obu stronach padały rzeczowe argumenty poparte przykładami. Uczniowie, argumentując swój punkt widzenia, często odwoływali się do osobistych doświadczeń oraz do doświadczeń rodziców. 

      Cała debata oraz uwagi uczniów stały się kanwą do refleksji związanych ze sposobami poprawy jakości połączeń w miastach ale tez poza nimi.

      W wyniku długoletniej współpracy z MPK Łomża nasza szkoła, „Ekonomik”, otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciela komunikacji miejskiej”.

      Tekst: Ewa Walewska

      Obszerne podsumowanie debaty zamieszczono w 154 wydaniu Biuletynu Komunikacji Miejskiej z listopada 2019 r. 

     • Akcja Integracja

      06.10.2019

      26 września 2019 roku osiemdziesięcioro uczniów klas pierwszych TCRp, TCR i TL pod opieką wychowawców i nauczycieli ZSEiO nr 6 w Łomży wzięło udział w wyjeździe integracyjnym.

      Po godzinie 8 dwa autokary ruszyły z placu Niepodległości w Łomży do Kompleksu Olszynka k. Piątnicy. Uczestnicy wyjazdu aktywnie i bardzo ciekawie spędzili czas. Animatorzy ośrodka zorganizowali liczne gry integracyjne i zabawy zespołowe. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją zwinność, pomysłowość, ale także umiejętność współpracy z kolegami i koleżankami na torze przeszkód, w parku linowym czy na ściance wspinaczkowej.

      Po kilku aktywnych godzinach na świeżym powietrzu uczestnicy odpoczęli przy ognisku, posilając się kiełbaskami.  Można śmiało powiedzieć, że to był wyjątkowy dzień w życiu wszystkich pierwszoklasistów.

       

      Tekst: I. Listowska

       

     • Projekt międzynarodowy

      02.10.2019

      W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje kolejny projekt międzynarodowy w ramach programu Erasmus+. Jest on skierowany do uczniów klas III Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży uczących się w zawodach: technik logistyk (10osób), technik ekonomista (11 osób), technik organizacji turystyki (11 osób).

      Projekt odpowiada potrzebom szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim w w/w branżach. Zaplanowane w ramach niniejszego projektu staże w firmach w Portugalii mają na celu:

      • zapoznanie uczniów i nauczycieli z rozwiązaniami stosowanymi w branży logistycznej, turystycznej i ekonomicznej w krajach europejskich;
      • wsparcie uczniów w zdobyciu kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), w celu poprawy ich rozwoju osobistego i zwiększenia szans na zatrudnienie na europejskim rynku pracy;
      • wsparcie rozwoju zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych w celu wprowadzania innowacji i poprawy jakości nauczania;
      • zwiększenie kompetencji uczestników w zakresie posługiwania się językiem angielskim;
      • podniesienie świadomości uczestników ma temat innych kultur i krajów, poprzez umożliwienie budowania sieci kontaktów międzynarodowych, w celu aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwijania poczucia obywatelstwa i tożsamości europejskiej;
      • zwiększenie potencjału, atrakcyjności i międzynarodowego wymiaru ZSEiO nr 6 w Łomży, wzbogacenie oferty działań, które lepiej odpowiadają na potrzeby osób zainteresowanych kształceniem zawodowym;
      • wzmocnienie współpracy pomiędzy edukacją formalną, nieformalną, kształceniem zawodowym a światem pracy;
      • zapewnienie lepszego uznawania kwalifikacji zdobytych podczas praktyk zawodowych w Portugalii.

      Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na innych uczniów szkoły, ponieważ będzie podstawą do upowszechniania pozytywnych wzorców wypracowanych w trakcie pracy z uczniami. Efekty projektu będą źródłem wymiany dobrych praktyk w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji kluczowych – zawodowych i będą wykorzystane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych w kolejnych latach.

      Staże zagraniczne uczniów rozpoczną się 26 kwietnia 2020 r. i potrwają 3 tygodnie.

      Wszelkie informacje na temat projektu będą publikowane w zakładce Uczeń i Rodzic - ERASMUS.

      Tekst: M. Rogalska

       

     • Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

      25.09.2019

       

      ,,Polakiem trzeba się urodzić
      By przeciw wrogom konspirację tworzyć…
      By tworzyć Polskie Państwo Podziemne
      Będące w skali Świata FENOMENEM… EWENEMENTEM…"


      W związku przypadającą 27 września 80-tą rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Młodzież upamiętniła pamięć o wielkich bohaterach w służbie narodu montażem słowno-muzycznym. Nie zabrakło poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Kabata, Stanisława Balińskiego czy utworów muzycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego.

      Uczniowie klasy II TL przypomnieli również krótką historię powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 r., w dniu opanowania przez Niemców Warszawy, grupa oficerów z generałem Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek PPP, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W listopadzie 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie. Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na Zachodzie rząd emigracyjny. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie przebywał Delegat Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Symbolem graficznym podziemnego państwa stała się kotwica Polski Walczącej, rysowana i malowana na murach, płotach i chodnikach okupowanej Polski od marca 1942 roku, a w lutym 1943 r. uznana za oficjalny znak Armii Krajowej.

      Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało do stycznia 1945, kiedy to komendant główny Armii Krajowej Leopold Okulicki został aresztowany przez rosyjskie władze. To był tragiczny finał niezwykłej epoki Polskiego Państwa Podziemnego  zakończony w Moskwie  krzywoprzysiężnym procesem szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.

      Na apelu gościliśmy pana Dariusz Syrnickiego ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego, który na zakończenie uroczystości, nawiązał do powojennej kontynuacji walki o wolność w osobach "Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Łomżyńskiej.

      Apel wpisał się w piękną  tradycję  kultywowania tradycji patriotycznych w naszej szkole. I warto w takich chwilach zatrzymać się nad słowami jednego z najpiękniejszych utworów Adama Asnyka:

      ,,Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
      I przechowywać ideałów czystość;
      Do nas należy dać im moc i zbroję,
      By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.”

                                                                   Tekst: Katarzyna Szymańska
       

     • Mobilny punkt poboru krwi w Ekonomiku

      20.09.2019

       

      Pomimo niesprzyjającej aury, 36 uczniów Ekonomika wzięło udział w pierwszej w tym roku szkolnym akcji honorowego krwiodawstwa, oddając w mobilnym punkcie poboru 16200 ml pełnej krwi. Odbyło się to 19 września br., pod troskliwym okiem ekipy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży.

      Dla 23 osób był to debiut w roli dawcy.

      Wszyscy bohaterowie wydarzenia to:

      • Dawid Aleksandrowicz
      • Natalia Arciszewska
      • Katarzyna Bartczak
      • Marta Braun
      • Wiktoria Chmielewska
      • Majka Cieloszczyk
      • Cezary Cieślik
      • Patrycja Chojnowska
      • Agata Chomontowska
      • Julia Dąbkowska
      • Adrian Gardocki
      • Ewa Góralczyk
      • Roman Górski
      • Mateusz Jabłecki
      • Paulina Jachimska
      • Angelika Kalinowska
      • Maciej Kapelewski
      • Izabela Konopka
      • Jakub Kostro
      • Kinga Litwińska
      • Jowita Łoniewska
      • Oliwia Milewska
      • Patrycja Nerkowska
      • Aneta Nurczyk
      • Natalia Obrycka
      • Arkadiusz Patalan
      • Mateusz Pieńkowski
      • Natalia Poreda
      • Paulina Resko
      • Ewelina Rupacz
      • Kinga Sierzputowska
      • Jakub Szczechura
      • Sebastian Szydlik
      • Karolina Szydłowska
      • Paweł Szymański
      • Mateusz Tarnacki

      Dziękujemy!

     • Narodowe Czytanie polskich nowel 

      19.09.2019

      We wtorek 17 września 2019 roku szkolna społeczność Ekonomika uczestniczyła w Narodowym Czytaniu zbioru zatytułowanego "Nowele polskie". Ta ogólnopolska akcja publicznej lektury wybitnych polskich dzieł literackich odbywa się od 2012 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. 

      Program corocznego wydarzenia opracowany został przez nauczycieli-bibliotekarzy: p. Natalię Przestrzelską i p. Andrzeja Kubraka. Społeczność szkolna wysłuchała fragmentów nowel czytanych przez uczniów klas pierwszych i trzecich. 

      Tegoroczna edycja nie tylko promowała czytelnictwo w szkole, ale też przypomniała, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

      Tekst: N. Przestrzelska

      Udział szkoły w wydarzeniu docenili jego patroni - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda - przesyłając okolicznościowy list i pamiątki:

     • Oddaj krew w Ekonomiku

      17.09.2019

      19 września 2019 r., w nadchodzący czwartek, odbędzie się pierwsza w tym roku szkolnym akcja poboru krwi w naszej szkole.

      Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich, zdrowych uczniów i absolwentów. Czekamy na Was od godz. 8:30 w towarzystwie sympatycznej ekipy z Centrum Krwiodawstwa.

      Pamiętajcie o zjedzeniu lekkiego śniadania, wypiciu conajmniej litra wody i wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

      Szczegółowe informacje na temat tego, kto może zostać dawcą krwi, znajdziecie klikając w poniższy link:

     • XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

      09.09.2019

      6 września przedstawiciele naszej społeczności szkolnej - uczniowie klasy III Ta i IV TR, pod opieką p. Izabeli Haponik i p. G. Bielickiego wzięli udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Główną częścią uroczystości był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka - jedyny w kraju taki pomnik. Tam marsz zakończyły po południu wystąpienia gości i ekumeniczne modlitwy za ofiary zsyłek na "nieludzką ziemię". Przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

      Tekst: I. Haponik

     • Ślubowanie

      06.09.2019

      Serdecznie zapraszamy na uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych naszej szkoły, która odbędzie się 13 września 2019 r. (piątek) o godz. 16.

      Bezpośrednio po uroczystości planowane są spotkania rodziców i opiekunów pierwszoklasistów z wychowawcami poszczególnych klas.

     • Szkolne egzaminy poprawkowe

      03.07.2019

      Informujemy, że szkolne egzaminy poprawkowe z poszczególnych przedmiotów odbędą się w dniach 26-27 sierpnia 2019 r. od godz. 9:00.

      Harmonogram szkolnych egzaminów poprawkowych:

      26 sierpnia – poniedziałek:

      - Matematyka

      - Język niemiecki

      - Rachunkowość i analiza finansowa

      27 sierpnia – wtorek:

      - Język polski

      - Podstawy turystyki

      - Język angielski

      - Edukacja dla bezpieczeństwa

      - Pracownia rachunkowości i analizy finansowej

       

      Uczniów zdających egzaminy poprawkowe prosimy o zgrupowanie się na parterze w pobliżu sekretariatu.  
       

     • Logistycy w wizytą w JBB

      13.06.2019

      7 czerwca 2019 r. uczniowie klasy I TL i III TL wraz z wychowawczyniami mieli okazję zwiedzić Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB Bałdyga w Łysych.

      Jest to jedno z najbardziej liczących się przedsiębiorstw w naszym regionie, będące jednocześnie firmą rodzinną, która na rynku funkcjonuje od 1992 roku. Dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy z bliska zobaczyć cały przebieg procesu produkcji i magazynowania, a także podpatrzeć innowacyjne rozwiązania w zakresie przetwórstwa mięsa, opakowalnictwa, magazynowania i transportu, jak też spojrzeć na proces zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. 

      JBB to właściciel 4 ogólnopolskich marek wędlin, produkujący ponad 250 rodzajów produktów wędliniarskich, posiadający rozbudowaną w całym kraju sieć sklepów partnerskich, zatrudniający ponad 1300 pracowników i dysponujący bazą 50 samochodów typu chłodnia. W skład zakładów JBB wchodzi również zakład Dylewo, co pozwala na wyprodukowanie 300 ton wyrobów mięsnych na dobę przy 1300 tonach zdolności magazynowej. Warto podkreślić, iż firma ma wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności, oparty na międzynarodowym standardzie „IFS Food – Standard do audytowania jakości oraz bezpieczeństwa produktów spożywczych” oraz „BRC Global Standard for Food Safety”. A jak bardzo zakład przykłada wagę do bezpieczeństwa i jakości, przekonaliśmy się sami przechodząc procedurę wejścia na teren produkcji.

      W przedsiębiorstwie spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i bardzo ciepłym przyjęciem. Ze zrozumieniem do ciekawości logistyków w zakresie wykorzystywanych technologii, urządzeń transportu bliskiego, paletyzatorów, manipulatorów czy form kompletacji zamówień. 

                                                                                                         Tekst: Katarzyna Szymańska
       

     • Spływ kajakowy

      08.06.2019

      27 maja 2019 r. odbył się jednodniowy spływ kajakowy rzeką Krutynią. W spływie wzięło udział 30 osób: chętni uczniowie z klasy 1 TA oraz 1 TCR wraz z wychowawczyniami - p. Anetą Drozd oraz p. Emilią Zalewską. Spływ odbył się w asyście kilku ratowników.

      Trasa obejmowała 9-kilometrowy odcinek Krutyń-Rosocha. Dystans ten dzielni kajakarze pokonali w niecałe 3 godziny. Wszyscy uznali trasę za niezwykle malowniczą. Poza podziwianiem przepięknych krajobrazów uczniowie mieli okazje wykazać się współpracą; nie brakowało bowiem momentów, gdy trzeba było przenosić lub przepychać kajak. 

      Po wysiłku przyjemnie było zasiąść przy ognisku i wspólnie celebrować posiłek na świeżym powietrzu. Przygodę planujemy powtórzyć w następnym roku szkolnym. 

      Tekst: E. Zalewska

     • Ekonomik czyta, uczniowie polecają 

      07.06.2019

      W piątek 7 czerwca 2019 r. społeczność szkolna Ekonomika uczestniczyła w akcji „Starzy nie czytają? W młodych nadzieja”. To ogólnopolska akcja  organizowana  przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole oraz biblioteki szkolne. 

      Przez godzinę odbywało się czytanie fragmentów książek polecanych przez uczniów: Annę Tyszkę, Klaudię Bargłowską, Julię Dąbkowską, Sebastiana Szewczyka, Angelikę Grela i Zuzannę Starczewską. Spotkanie było okazję do poczytania w gronie rówieśników w nietypowej scenerii. Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry szkolny obowiązek.

      Wszyscy uczestnicy mogli otrzymać okolicznościową naklejkę  oraz zakładkę. Godzina z książką jest dobrą promocją czytania  wśród uczniów, inicjuje modę na czytanie oraz wspiera młodzież aktywną czytelniczo.

      Tekst: Iwona Listowska
       

     • "Reagujmy na przemoc 3"

      03.06.2019

      Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łomży  zaprasza do uczestnictwa w Projekcie "Reagujmy na przemoc 3" realizowanym w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, edycja 2019.

      Celem Projektu jest rozwijanie działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Więcej informacji w załączonej ulotce oraz na stronie internetowej OIK.


     • Super Logistyk Ekonomika 2019

      29.05.2019

      29 maja 2019 roku odbyła się VII już edycja szkolnego konkursu Super Logistyk Ekonomika. Przystąpiło do niego 25 uczniów z klasy II TL i III TL, którzy zmierzyli się z 60-pytaniowym testem z zakresu logistyki. Tym razem tematem przewodnim były zagadnienia z obszaru  transportu zewnętrznego. 

      Szkolny konkurs jest dobrą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przedmiotów logistycznych, jak również formą popularyzacji tychże zagadnień. To jednocześnie potwierdzenie swoich możliwości przed egzaminami zawodowymi z kwalifikacji A.31 i AU.22

      W tej edycji konkursu najlepszymi okazali się uczniowie klasy III TL:

      • Kamil Łuba
      • Aleksandra Niedźwiecka
      • Klaudia Piątek

      Gratulujemy zwycięzcom!

      Opracowała: Katarzyna Szymańska
       

     • Wycieczka kl. I TL i I TT

      24.05.2019

      W dniach 15-17 maja uczniowie klas I TL i I TT wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na trasie Gietrzwałd - Szymbark - Gdańsk - Sopot - Gdynia - Malbork. Tym razem klasy pierwsze wybrały się na północ naszego pięknego kraju.

      ,,Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
                                                                                                                      Święty Augustyn

       

      Dzień 1. 15.05.2019 r., godzina 8.15 - środa

      Ruszamy w trasę, czyli 43 uczniów i 3 opiekunów. Pierwszy kierunek to Gietrzwałd. Docieramy przed południem do sanktuarium maryjnego, gdzie wita nas dżdżysta pogoda. To jedyne miejsce w Polsce i jedno z dwunastu na świecie, które dostąpiło objawień Maryjnych. Stoimy w miejscu objawień, gdzie jedynym śladem wydarzeń z 1877 r. jest zachowany w kapliczce fragment klonu na którym ukazywała się postać Matki Boskiej. Południe, godzina 12.00 i pora za Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem powtórzyć ,,Na Anioł Pański biją dzwony,Niech będzie Maria pozdrowiona,Niech będzie Chrystus, pozdrowiony…". Kłaniamy się jeszcze przed obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w tutejszej bazylice, obmywamy twarz w świętym źródełku i śladami drogi krzyżowej żegnamy sanktuarium.

      Opuszczamy Gietrzwałd, pada, pada, pada...... ,,Lubię deszcz,bo pada na wszystkich jednakowo" /J.R. Rain – Luna/. A przed nami Szwajcaria Kaszubska i Szymbark,czyli Centrum Edukacji i Promocji Regionu. W towarzystwie przewodnika zwiedzamy unikalne w skali świata obiekty, m. in.: najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka z odtworzonym łagrem, bunkier TOW "Gryf Pomorski", kościółek św. Rafała, największy koncertujący fortepian świata oraz największą atrakcję "Dom do Góry Nogami". I jeszcze kaszubska tabaka. Ciekawe dlaczego niektórzy długo jej nie zapomną? Nie zabrakło też tradycyjnej pieśni Kaszubów czyli  ludowej wyliczanki w wykonaniu niepowtarzalnej Pani Joli /przewodnika/ ,,To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.To są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca ...".

      Przed nami Gdańsk. Acha! Pada, pada .... całą noc ale przecież ,,...wszyscy już śpijmy, bo jutro znów, morze opowie historię do snu,o marynarzu za wielkich mórz, który zakochała się w Gdańsku tu ...." /G. Radecka Kołysanka o Gdańsku/

       

      Dzień 2. 16.05.2019 r. - czwartek

      Zwiedzanie Gdańska rozpoczynamy od wizyty w Muzeum II wojny Światowej. Niesamowite miejsce. Wszyscy się cieszymy, że udało nam się być w miejscu, w roku, w którym przypada 80-ta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Ciąg dalszy to ..... deszcz i  Westerplatte , gdzie już z przewodnikiem bliżej poznajemy historię symbolu wybuchu II wojny światowej i polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Przed nami zwiedzanie Starego Miasta Gdańsk, Zielona i Złota Brama, obowiązkowo ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka i Żuraw. To ostatnia noc na Pomorzu  ,,....i tak się trudno rozstać, i tak się trudno rozstać,no, nawet jeśli trochę pada, to niech pada ...,nas chyba tutaj zaczarować musiał deszcz" / K.I. Gałczyński  Deszcz/. Oczywiście padało!

       

      Dzień 3. 17.05.2019 r. - piątek 

      Kontynuujemy podróż. Sopot i spacer w dżdżysty poranek po Molo im. Jana Pawła II – najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim, gdzie część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Następnie Gdynia, o której współczesny  poeta M. Turzyński pisał: ,,powstała z pragnień o morzu ........ludziom i wiatru od morza zawdzięcza swe piękno". Zwiedzamy Skwer Kościuszki i oglądamy największe atrakcje, czyli cumujący przy nabrzeżu polski niszczyciel ORP Błyskawica, najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza oraz czasowo Dar Młodzieży. Wizytę w portowym mieście kończymy w Akwarium Morskim. Żegnamy Trójmiasto by w godzinach popołudniowych, burzowych przybyć na Żuławy. A więc Malbork - zamek na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki a ,,...pozostała po nich budowla wspaniała, która z wielu wojen jednak się ostała" /T. Łachocki O dobrych Krzyżakach/. To również niesamowite miejsce do zwiedzania, mimo burzy, gdyż ,,w życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu" /Vivian Green/. Nasza podróż tu się kończy. 

      Wycieczka była miła, integracyjna, ,,deszczowa" ale pogodna! Dlatego warto zapamiętać słowa Marka Twaina „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”


                                                                                 Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska
       

     • Projekt edukacyjny

      22.05.2019

      Uczniowie liceum uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.

      Od 1 lipca 2018 r.  w ZSEiO nr 6 w Łomży jest realizowany projekt „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji”, którego wnioskodawcą jest Urząd Miasta Łomża a realizatorem Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży.

      Kwota dofinansowania:  1.668.399,43 zł.

      Wkład własny:  88.191 zł.

      Budżet ogółem: 1.756.590,43 zł.

      64 uczniów (54 kobiety i 10 mężczyzn) klas I-III liceum uczestniczy w zajęciach dodatkowych wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki oraz skorzystanze wsparcia doradcynzawodowego.nAtrakcyjną formą zdobywania wiedzy będzie wycieczka do Centrum Nauki Kopernik oraz obóz językowy „Wakacyjna Akademia Języka Angielskiego”. Chętni uczniowie wezmą udział w warsztatach naukowych „Młody programista”.

      Zajęcia dodatkowe przyczynią się do rozwijania kompetencji kluczowych uczniów.

      10 nauczycieli podnosi swoje kompetencje w ramach spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli języków obcych oraz matematyki.

      Szkoła otrzymała również wsparcie w postaci adaptacji pomieszczeń, dwóch mobilnych pracowni komputerowych, sprzętu TIK, materiałów biurowych i pomocy dydaktycznych.  

      Tekst: I. Listowska

     • Pokaz pojazdów

      20.05.2019

      17 maja 2019 roku społeczność szkolna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży miała możliwość obejrzenia, na Placu Niepodległości, dwóch ciągników siodłowych z naczepami (jeden fantazyjnie stuningowany, z motywami z filmu „Obcy”), pojazdu Inspekcji Transportu Drogowego oraz dwóch autobusów MPK w Łomży (jeden z barkiem kawowym) oraz wysłuchania interesujących pogadanek dotyczących praktycznych aspektów pracy spedytora.

      Połączenie praktyki zawodowej dnia codziennego z teorią szkolną to najlepszy sposób osiągania sukcesów edukacyjnych – i taki właśnie był wymiar piątkowego pokazu.

      Za pomoc udzieloną w organizacji pokazu serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Pana Tomasza Majki - Prezesa Firmy Tom-Tech, Pana Janusza Nowakowskiego - Dyrektora MPK w Łomży, Pana Tomasza Wyrzykowskiego - p.o. Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego i Pana Dariusza Carewicza - Naczelnika Wydziału Inspekcji oraz ich Współpracowników. Specjalne podziękowania kierujemy pod adresem Pana Mariusza Pisiaka, pomysłodawcy i jednego z organizatorów imprezy.

      Tekst: P. Drożyner

      Zdjęcia: A. Chaberek

     • Uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów 

      30.04.2019

      26 kwietnia odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów Ekonomika, w której wzięli udział dyrektorzy szkoły, nauczyciele, rodzice, młodzież kończąca naukę oraz uczniowie z klas młodszych. Była to okazja do podsumowania pracy ostatnich  trzech lat nauki uczniów liceum a czterech  technikum.

      Dyrektor ZSEiO nr 6 w Łomży Pan Paweł Drożyner wręczył uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe oraz pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Podziękowania za zaangażowanie się w sprawy szkoły otrzymali również rodzice.

      Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez tegorocznych absolwentów i ich młodszych kolegów
      z klasy trzeciej technikum. Wzruszeń i radości dostarczyły uczestnikom uroczystości teksty poetyckie, scenka rodzajowa oraz piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, którego opiekunem jest Pan Krzysztof Domalewski. Zgromadzeni na sali gimnastycznej obejrzeli również film o tegorocznych absolwentach oraz prezentację fotograficzną. Tradycyjnie wręczono też wszystkim uczniom kończącym szkołę pamiątkowe tablo.

      „Cieszymy się, że pewien etap naszego życia mamy już za sobą. Opuszczamy mury Ekonomika, ale wszystkie chwile tutaj spędzone będziemy chcieli ocalić od zapomnienia. Zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń oraz wspomnień i wyruszamy w dalszą drogę. W naszych sercach zawsze pozostaną wspomnienia o tym miejscu i jego wspaniałej atmosferze, a w szczególności o ludziach, których mieliśmy zaszczyt tutaj poznać.”

      Absolwenci 2019

       

      Tekst: I. Listowska, zdjęcia: J. Chojnowska


     • Uczeń kl. IV TL w finale III Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej 

      28.04.2019

      Piotr Choiński został finalistą OSL organizowanej już po raz trzeci przez Uniwersytet Gdański pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednocześnie wygrał indeks Wydziału Ekonimicznego UG. Trzeci etap rozegrał się 5 kwietnia 2019 r. w Sopocie.

      Finał olimpiady poprzedzony był wyjazdem uczniów i opiekunów do Portu Gdańskiego, a przede wszystkim do DCT Gdańsk. Była to wyjątkowa możliwość zobaczenia specyfiki funkcjonowania portu wraz z funkcjonującymi tam terminalami przeładunkowymi, w tym największym terminalem kontenerowym w Polsce utworzonym na Morzu Bałtyckim po to, by przyjmować głębokowodne, transoceaniczne kontenerowce. Przy okazji można było podpatrzeć rozładunek jednego z największych kontenerowców na świecie - OOCL Indonesia, który ma 399,9 m długości, 58,8 m szerokości oraz 16 m zanurzenia, a na pokład przyjmuje aż 21 413 TEU /kontenerów/.

      Niewątpliwą atrakcją zorganizowaną przez uczelnię gdańską było również zwiedzanie wspaniałej  gdańskiej starówki oraz poznanie historii tego miasta. Wydarzeniami towarzyszącymi olimpiadzie były również wykłady zorganizowane bezpośrednio na terenie uczelni, zarówno dla uczestników, jak i ich opiekunów. Dotyczyły one w głównej mierze transportu morskiego kontenerowego oraz powstawania nowych dróg transportowych w świetle rozwijających się rynków azjatyckich, takich jak np. chiński.

      Należy zauważyć, iż olimpiada była możliwością zmierzenia się z najlepszymi uczniami techników logistycznych lub spedycyjnych z całego kraju, a być może kolejnym krokiem w karierze zawodowej. Piotrkowi Choińskiemu gratulujemy i życzymy logistycznych sukcesów.


      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

     • Wielkanoc 2019

      17.04.2019

      Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych, radości z przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego tak, by Jego chwała rozpaliła nadzieję i wiarę na lepsze jutro życzy Dyrekcja, pracownicy i młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży.

       

     • Milion na Bank!

      01.04.2019

      Umiejętność gospodarowania własnymi zasobami finansowymi można zaliczyć do grupy najważniejszych kompetencji, które przydadzą się każdemu młodemu człowiekowi kończącemu edukację szkolną.

      W listopadzie 2018 r. uczniowie klasy IV TA przystąpili do konkursu organizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację  Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! - MILION NA BANK. Celem Konkursu było upowszechnianie wiedzy na temat rynku kapitałowego i jego produktów oraz umiejętności inwestowania i zarządzania finansami osobistymi. 

      Uczestnicy wzięli udział w internetowej grze, która była symulacją inwestowania. Miała ona charakter zabawy edukacyjnej. Zadaniem ucznia było zgromadzenie wirtualnego kapitału w wysokości co najmniej 1.000.000,00 zł w jak najmniejszej liczbie tur. Gracz otrzymał wirtualny kapitał początkowy w postaci kwoty 10.000,00 zł; do jego decyzji pozostawał wybór produktów finansowych.

      Konkurs rozstrzygnięto w marcu 2019. Najlepszy graczem w województwie podlaskim jest tegoroczna maturzystka z kl. IV TA -  Wiktoria Jankowska. Gratulujemy!

      Tekst: M. Skrodzka

     • Dlaczego łoś nie jest symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego?

      28.03.2019

      Odpowiedź na to i wiele innych pytań można było uzyskać 26 marca w trakcie spotkania uczniów klasy I TL i I A z przedstawicielami Biebrzańskiego Parku Narodowego - panią Anną Satkiewicz i panem Bogdanem Browarskim. Jak się okazało, wśród uczniów znalazły się osoby, które mieszkają zarówno na terenie parku, jak i w jego otulinie.

      Uczniom przybliżono BPN jako jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993, stanowiący jednocześnie największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedzibą parku jest Osowiec-Twierdza.

      Rok 2019 to dla Biebrzańskiego Parku Narodowego ,"Rok Wilka”, który od niedawna jest spotykany takze na jego terenie. 

      Podczas lekcji zaprezentowano zdjęcia i filmy obrazujące bogatą florę i faunę parku narodowego, jego wyjątkowość w postaci bagien i rozlewisk. a także zachęcano do spędzania  wolnego czasu na terenie BPN poprzez udział w spływach kajakowych czy wędrówkach z przewodnikiem po wyznaczonych trasach.  

                                                                         

      Opracowała: Katarzyna Szymańska

     • Krwiodawcy znów nie zawiedli

      27.03.2019

      27400 ml pełnej krwi pozyskano podczas wiosennej akcji poboru krwi w Ekonomiku. 62 Honorowych Krwiodawców oddało ją w szkole 26 marca br. w towarzystwie troskliwego i niezwykle życzliwego personelu łomżyńskiego Terenowego Oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

      42 Panie i 20 Panów podzieliło się z podzieliło się z potrzebującymi bezcennym lekiem, którego mimo postępów medycyny nadal nie można wyprodukować. Serdecznie dziękujemy!

      Bohaterami tego dnia byli (w kolejności alfabetycznej):

      1. Braun Marta
      2. Bruszkiewicz Ewelina
      3. Brzeziak Martyna
      4. Chmielewska Natalia
      5. Chojnowska Ewelina
      6. Cieloszczyk Majka
      7. Cwalina Adrianna
      8. Dobkowski Krzysztof
      9. Firmuga Karolina
      10. Gadomska Klaudia
      11. Gontarz Paulina
      12. Górski Szymon
      13. Gumkowska Dominika
      14. Gutowska Justyna
      15. Jachimska Paulina
      16. Jagiełło Konrad
      17. Jankowska Wiktoria
      18. Kalinowska Angelika
      19. Kamińska Żaklina
      20. Karwowska Magdalena
      21. Karwowski Daniel
      22. Karwowski Rafał
      23. Klimaszewska Katarzyna
      24. Konopka Klaudia
      25. Kosiorek Marta
      26. Koszykowska Karolina
      27. Kotowska Paulina
      28. Kowalewski Grzegorz
      29. Krawcewicz Kacper
      30. Kruk Edyta
      31. Litwińska Kinga
      32. Łoniewska Jowita
      33. Majdziak Krzysztof
      34. Malinowski Maciej
      35. Marchewka Dominika
      36. Milewska Karolina
      37. Modzelewska Aleksandra
      38. Modzelewski Karol
      39. Nacewicz Marek
      40. Nurczyk Aneta
      41. Okurowska Klaudia
      42. Olszewska Milena
      43. Opońska Weronika
      44. Ostaszewska Natalia
      45. Peczyński Krzysztof
      46. Prusinowska Julia
      47. Pustułka Marzena
      48. Rejnhard Maria
      49. Rozwadowska Magdalena
      50. Sakowski Dawid
      51. Serwatko Bartosz
      52. Sulewska Karolina
      53. Szabłowska Agata
      54. Szczechura Jakub
      55. Szymański Paweł
      56. Śliwka Jakub
      57. Święciński Mateusz
      58. Tarnacki Mateusz
      59. Ustaszewski Radosław
      60. Wszeborowska Aleksandra
      61. Zegarzewska Oliwia
      62. Żebrowska Justyna
     • Światowy Tydzień Pieniądza

      25.03.2019

      25-31 maja 2019 r. to Światowy Tygodzień Pieniądza. Jego tegoroczna VIII edycja przebiegać będzie pod hasłem Learn. Save. Earn. - Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj.

      W związku z tym, proponujemy uczniom Ekonomika następujące działania:

      • zorganizowanie i przeprowadzenie szkolnego konkursu wiedzy o finansach w czwartek, 28 marca 2019 r.;
      • klasa III TA przeprowadzi wśród uczniów Ekonomika ankietę na temat oszczędzania. Raport i wnioski z ankiety opublikowane zostaną na WWW i FB szkoły;
      • klasy I TA i II TB, na zajęciach z przedmiotów zawodowych, opracowywać będą temat „Waluty na rynku światowym”, przygotują planszę dotyczącą walut świata i będą rozmawiać o opłacalności inwestycji w walutach obcych;
      • w klasie II TL przeprowadzona zostanie lekcja z zakresu zasad funkcjonowania rynku finansowego;
      • klasa III TR zorganizuje dla chętnych warsztaty ceramiczne pod hasłem „Zrób skarbonkę, zacznij oszczędzać" -  27 marca 2019 r. (środa) w godzinach 10:00 - 14:00;
      • klasa II TT opracuje prezentację multimedialną na temat roli pieniądza, zamieszczoną później na WWW i FB szkoły;
      • w klasach I i II przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne pt. „Jak bank udziela kredytu?”;
      • klasa I TL przygotuje gazetkę ścienną na korytarzu pod hasłem Learn. Save. Earn i weźmie udział w zajęciach na temat świadomego oszczędzania;
      • w klasach I TL, II TL i II TA  odbędą się lekcje na temat zarządzania budżetem domowym;
      • klasa III TR stworzy plakaty związane z tegorocznym hasłem Światowego Tygodnia Pieniądza.

       

     • Zintegrowany System Kwalifikacji

      24.03.2019

      21 marca br. uczniowie klasy I TL oraz II A uczestniczyli w spotkaniu  z panią Ewą Frołow, ekspertem ds. uczenia się, reprezentującą Instytut Badań Edukacyjnych. Tematem zajęć było poznanie wdrażanego w życie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej.

      Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Jak wskazują doświadczenia innych krajów europejskich, dzięki wprowadzeniu systemu opartego na ramie kwalifikacji wzrasta liczba osób zainteresowanych formalnym uznawaniem kompetencji i podnoszeniem kwalifikacji, co wpływa nie tylko na sytuację zawodową ludzi, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa.

      Młodzież miała okazje dowiedzieć się o  kwalifikacjach nadawanych nie tylko w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego, ale również o tych nadawanych  np. przez stowarzyszenia czy organizacje branżowe, funkcjonujące na podstawie różnych przepisów. Jest to istotne między innymi dla osób poszukujących pracy poza własnym krajem, jak i dla pracodawców w celu obiektywnego porównywania kwalifikacji zawodowych. 

      Zintegrowany system kwalifikacji dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie, a także pokoleń, które dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. W zintegrowanym systemie większego znaczenia nabierają konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiemy, jakie umiejętności i kompetencje posiadamy oraz jak potrafimy je wykorzystać. 

                                                          Opracowała: Katarzyna Szymańska
       

     • Oddaj krew w Ekonomiku

      20.03.2019

       

      26 marca 2019 r. odbędzie się w naszej szkole kolejna akcja poboru krwi. Do udziału w niej serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, absolwentów i pracowników Ekonomika :).

      Czekamy na Was w godz. 8:30-12:30 w sali 12.

      Przypominamy, że honorowym krwiodawcą może być pełnoletnia, zdrowa osoba, ważąca więcej niż 50 kg. Przed donacją należy zjeść lekki posiłek i nawodnić organizm.

       

     • Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna w Ekonomiku

      11.03.2019

      8 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole okręgowy etap III Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.  

      W zawodach drugiego stopnia brało udział 19 uczniów klasy III i IV technikum logistycznego w Ekonomiku oraz uczniówie technikum z Zambrowa i Pułtuska. Młodzież swoją wiedzę sprawdzała w testach wielokrotnego wyboru razem z ponad sześciuset uczniami wyłonionymi na tym etapie w całym kraju.

      Głównym celem olimpiady jest zainteresowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych problematyką spedycyjną i logistyczną z perspektywą kontynuacji tych zainteresowań w charakterze studentów na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, jak również upowszechnienie wiedzy i umiejętności oraz wykształcenie kompetencji społecznych w zakresie spedycji i logistyki. 

                                                                                                                   Opracowała: Katarzyna Szymańska
       

     • Warsaw Pack 2019

      10.03.2019

      7 marca uczniowie klasy I TL i III TL, czyli przyszli logistycy, uczestniczyli w kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack 2019. Jest to specjalistyczne wydarzenie skupiające wszystkie gałęzie branży opakowaniowej.

      Targi podzielone były na następujące obszary: strefę techniki pakowania, strefę automatyki, strefę materiałów, strefę druku i etykiet, strefę logistyki i magazynowania, strefę display oraz szeroko pojętą strefę opakowań.

      Podczas zwiedzania młodzież miała okazję zapoznać się z szeroką ofertą opakowań spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych, chemicznych, opakowań transportowych, przemysłowych oraz całej logistyki, zarówno wewnątrzmagazynowej, jak i transportowej. Nie zabrakło także maszyn wytwarzających opakowania, maszyn pakujących, szerokiej gamy etykiet i maszyn etykietujących oraz pokazu systemów magazynowania i kompletacji. 

      Dla uczniów była to interesująca lekcja z zakresu procesów i gospodarki magazynowej, a także bezpośredni kontakt z urządzeniami spotykanymi w procesie pakowania czy formowania jednostki ładunkowej.

      Opracowała: Katarzyna Szymańska

     • Dzień Kobiet

      09.03.2019

      8 marca wszystkie kobiety czuły się w naszej szkole wyjątkowo. Ich święto panowie uczcili kwiatami, słodkimi upominkami, a przede wszystkim serdecznymi życzeniami szczęścia, zdrowia i spełnienia wszelkich marzeń.

      Jak co roku, spotkaliśmy się z tej okazji na sali gimnastycznej, żeby wysłuchać pięknych wierszy i aforyzmów dotyczących płci pięknej. Utalentowani wokaliści przygotowali zaś niezwykły koncert, podczas którego zarówno fani piosenek lirycznych, jak i wielbiciele mocniejszych brzmień znaleźli "coś" dla siebie.

      Fragmenty koncertu w wykonaniu uczniów Ekonomika:

     • Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

      06.03.2019

      1 marca 2019 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu odbył się finał XI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. W ostatnim tegorocznym etapie zmagań wzięło udział 75 osób.

      W gronie finalistów znaleźli się także nasi uczniowie: Sylwia Semborowska i Hubert Piechowicz z kl. III TL oraz Kacper Krawcewicz z kl. IV TL, przygotowywani przez Panią Magdalenę Salamońską.

      Mimo wysoko zawieszonej przez organizatorów poprzeczki, uczniowie wykazali się szeroką wiedzą i umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań z zakresu wiedzy logistycznej, także w językach obcych.

      Ostateczne wyniki Olimpiady poznamy 29 marca, a już teraz trzymamy kciuki za naszych finalistów.

      Tekst: S. Semborowska

      Zdjęcia: M. Salamońska

     • Jak młodzież postrzega Łomżę

      06.03.2019

      Uczniowie łomżyńskiego Ekonomika wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektów realizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Łomża z okazji 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. To wyjątkowe wydarzenie 28 lutego uświetnił swoją obecnością wiceprezydent naszego miasta oraz inni zaproszeni goście ze środowiska oświatowego.

      Od czerwca do grudnia ubiegłego roku pasjonaci języka niemieckiego z naszej szkoły zaangażowani byli  w realizację projektu edukacyjnego „Wie die Jugend Łomża sieht”, czyli „Jak młodzież postrzega Łomżę”. Obok uczniów z innych łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych, nasza młodzież opracowała niemieckojęzyczne opisy atrakcji turystycznych Łomży oraz wykonała zdjęcia wybranych miejsc i obiektów. Szkolnymi opiekunami projektu byli nauczyciele języka niemieckiego: Pani Sylwia Wądołowska, Pani Grażyna Mirkowska oraz Pan Michał Polkowski . 

      Praca uczniów stała się częścią biuletynu promującego Łomżę, którego wydanie planowane jest wkrótce przez Urząd Miasta. Organizatorzy projektu złożyli gorące podziękowania zarówno naszym zaangażowanym uczniom, jak i dyrekcji Ekonomika za okazane wsparcie realizacji postawionych w projekcie zadań.


      Pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w projekcie, w imieniu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, wręczył jego zastępca Andrzej Stypułkowski. Liczymy na dalszą owocną współpracę z innymi szkołami w ramach nowych projektów edukacyjnych. 
       

      Więcej zdjęć z wydarzenia na portalu Urzędu Miasta ---> kliknij

      Tekst: M. Polkowski

     • Piękno nauk ekonomicznych

      05.03.2019

      5 marca 2019 r. gościliśmy w szkole prof. dr. hab. Henryka Jana Wnorowskiego - pracownika naukowego Uniwersytetu w Białymstoku, Prezesa Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Wygłosił on młodzieży "Ekonomika" interesujący wykład pt. "Piękno nauk ekonomicznych".

      Pan Profesor niezwykle logicznie, okraszając swój wykład przykładami z życia gospodarczego i społecznego, nie stroniąc przy tym od anegdot, przedstawił naszym uczniom tytułowe tezy, które później zgrabnie udowodnił: nauki ekonomiczne są piękne. Są - w dużym skrócie - dlatego, że powodują rozwój cywilizacji oraz dają szczęście i bogactwo człowiekowi. Nawet kiedy nastąpi kryzys ekonomiczny, stawiają wyzwanie przed ludźmi myślącymi, ponieważ w pokonywaniu kryzysów uwidacznia się wielkość rodzaju ludzkiego.

      Uczniowie wysłuchali wykładu z uważną sympatią, mając przedsmak tego, jak wyglądają zajęcia na uniwersytecie.

      Dziękujemy Panie Profesorze.

      Tekst: P. Drożyner

      Zdjęcia: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów

     • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      05.03.2019

                                                                                                                                                                         
      „(…) przegrali dom swój w białym borze 
          kędy zawiewa sypki śnieg 
          nie nam żałować - gryzipiórkom - 
          i gładzić ich zmierzwioną sierść (…)”

       

      Dzień ten obchodzony jest od 2011 r. i nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 r., kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

      Warto dodać, że sformułowania "Żołnierze Wyklęci" użył po raz pierwszy w 1993 r. Leszek Żebrowski w tytule wystawy "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.".

      Żołnierze podziemia niepodległościowego mieli jasno wytyczony cel: odzyskanie pełnej suwerenności państwowej. Łącznie w latach 1944–1956 w tymże podziemiu w różny sposób działało ok.  200 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, w  obecnych granicach, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy.


      Wskutek terroru komunistycznego w latach 1944–1956 zginęło ok. 20 tys. żołnierzy: na mocy wyroków sądowych zostali zamordowani lub zmarli w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęli w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Grzebani byli w utajnionych miejscach, które na zawsze miały ukryć pamięć o żołnierzach niezłomnych.


      Po 1989 roku zaczęto przywracać pamięć o bohaterach walk o niepodległość. Odkrywane są miejsca pochówku, przywracana jest także tożsamość żołnierzom zamordowanym przez komunistów. 

      Obchody dnia im poświęconego miały w naszej szkole różnorodny przebieg.

      28 lutego odbył się w uroczysty apel, podczas którego młodzież zapoznano z działalnością niepodległościową żołnierzy wyklętych. Informacje historyczne oraz wiersze i piosenki przygotowane przez uczniów klasy IITT pod kierunkiem nauczycieli: Pani A. Wądołowskiej-Pieniek i Pana J. Dobrzyckiego pobudzały widzów do myślenia i wywoływały nastrój wzruszenia.


      1 marca natomiast uczniowie klas IA i ITL uczestniczyli w uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy NSZ i AK przed budynkiem Szkoły Muzycznej. Był to nasz hołd złożony żołnierzom, przez lata zapomnianym, którzy własną krwią znaczyli naszą piękną historię.

      Tekst: K. Domalewski

      Zdjęcia: J. Dąbkowska

     • Nasz Region, Nasza Mała Ojczyzna

      15.02.2019

      „Nasz Region, Nasza Mała Ojczyzna Odzyskanie Niepodległości 1918-1919” to konkurs historyczny, którego organizatorem był Oddział instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

      To konkurs, którego celem było upamiętnienie lokalnych bohaterów, mniej znanych w historii Polski, a jednak bardzo zasłużonych w walce o niepodległość. Przecież na historię narodu i Państwa składają się historie małych społeczności czy regionów.

      14 lutego odbyła się gala wręczenia nagród finalistom i laureatom. Monika i Urszula Serwatko z kl. IVTA przygotowały film o naszym łomżyńskim bohaterze niepodległości Leonie Kaliwodzie.

      Ich  Dzieło, bo tak chyba należy określić ich pracę, uzyskało najwyższą lokatę w ocenie jury i dziewczęta zajęły I miejsce. Gratulujemy i dziękujemy.

      Przypomnę, że to już kolejny sukces dziewcząt. Przed rokiem ich film zdobył III miejsce w międzynarodowym konkursie „Na Tropie”.


      Opr. K. Domalewski

     • Zawód z przyszłością

      12.02.2019

       

      Bezpłatna nauka atrakcyjnych zawodów, brak opłat za zakwaterowanie i wyżywienie, a także pełne umundurowanie i "kieszonkowe" w wysokości ok. 1500 zł miesięcznie to tylko niektóre zalety studiowania na państwowych uczelniach wojskowych.

      11 lutego 2019 r. gościliśmy w szkole reprezentanta łomżyńskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień kapitana R. Sokołowskiego, który wraz z podchorążymi z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przybliżył tegorocznym maturzystom proces rekrutacji do tzw. służby kandydackiej.

      Kapitan Sokołowski omówił także możliwość wstąpienia młodzieży do formowanych w kraju Wojsk Obrony Terytorialnej.

       

      Przydatne linki:

     • Epoka Prymasa Tysiąclecia

      08.02.2019

      7 lutego br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie odbył się finał XVII edycji konkursu historycznego ,,Epoka Prymasa Tysiąclecia", w którym zmierzyło się ponad sześćdziesięciu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z województwa podlaskiego i Ostrołęki. 

      Zakres historyczny konkursu obejmował życie i działalność  Prymasa S. Wyszyńskiego (1901-1981) oraz sytuację społeczno-polityczną  w Polsce do 1970 roku.

      Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą historyczną w części ustnej i pisemnej, a jury przyznało puchary i nagrody w kategoriach drużynowych i indywidualnych. 

      W kategorii szkół ponadpodstawowych nasza drużyna w składzie: Ewa Lemańska (kl. IVTB), Patrycja Żbikowska (kl. IVTA) i Sebastian Sztejna (kl. IIIA) zajęła pierwsze miejsce.  

      Zwycięzcą indywidualnym w kategorii szkół ponadpodstawowych została Ewa Lemańska, a czwarte miejsce zajął Sebastian Sztejna.

      Gratulujemy!

      opr.: Krzysztof Domalewski

     • Zebrania z rodzicami

      05.02.2019

       

      W niedzielę 10 lutego 2019 r. o godz. 10 odbędą się semestralne spotkania z rodzicami:

       

      • IA – sala  16 – Sylwia Wądołowska
      • ITA – sala 19 – Aneta Drozd
      • ITCR – sala 12 – Emilia Zalewska
      • ITL – sala  37 – Katarzyna Szymańska   
      • ITT – sala 11  – Beata Dzięgielewska
      • IIA – sala 44 – Magdalena Karwowska
      • IITA – sala 43 – Izabela Haponik
      • IITB – sala 6 – Beata Raczkowska
      • IITC – sala 20 – Grażyna Mirkowska
      • IITL – sala  26 – Ewa Walewska   
      • IITT – sala 28 – Agnieszka Wądołowska - Pieniek
      • IIIA – sala 10 – Anna Klimaszewska
      • IIITA – sala 14 – Agnieszka Janczewska
      • IIITC – sala 38 – Hanna Cwalina
      • IIITL – sala 22 – Magdalena Salamońska   
      • IIITR – sala 39 – Ewa Bielak 
      • IIITT – sala 41 – Michał Polkowski
      • IVTA – sala 34 – Małgorzata Skrodzka
      • IVTB – sala 32 – Michał Bąkowski
      • IVTCR – sala 7 – Iwona Listowska
      • IVTL – sala 42 – Agnieszka Urbaniak
      • IVTT – sala 40 – Barbara Jałbrzykowska

       

      Pozostali nauczyciele będą obecni w godz. 1000-1200.

      Serdecznie zapraszamy!