• Jesienne warsztaty w bibliotece

      29.09.2023

      29 września br. uczniowie „Ekonomika” wzięli czynny udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

      Nikola, Weronika, Izabela, Bartosz, Kacper oraz Szymon z klasy I TR, pod kierunkiem Pana Bartłomieja Pytla, przygotowali warsztaty literacko-językowe i przeprowadzili je w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

      Głównymi gośćmi spotkania była grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Nutka” Fundacji DR OTIS.

      Nasi uczniowie przeczytali najmłodszym wybrane przez siebie wiersze Joanny Kulmowej, wspólnie rozmawiali o jesieni oraz wprowadzili w drugiej części spotkania angielskie słowa związane z tą porą roku.

      Dzięki udziałowi w inicjatywie uczniowie mieli możliwość ćwiczenia umiejętności głośnego czytania, dzielenia się wiedzą z innymi oraz współpracy w grupie.

      Opracował: Bartłomiej Pytel

     • Uczcijmy wspólnie pamięć bohaterów!

      28.09.2023

      Musimy przebaczyć. Lecz nie wolno nam zapomnieć…

      27 września 2023 r. społeczność Ekonomika mogła przeżyć kawałek historii.

      1 września 1939 hitlerowskie Niemcy w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim zaatakowały Polskę. Wybuchła II wojna światowa. Największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii. W okupowanej Polsce powstają jedyne w dziejach ludzkości, niepowtarzalne w warunkach pełnego terroru ze strony obydwóch państw sąsiadujących Polskie Państwo Podziemne, powstałe 27 września 1939 r. w dniu opanowania przez Niemców Warszawy.

      Uroczystość upamiętnienia Polskiego Państwa Podziemnego, na którą składał się montaż słowno-muzyczny, przygotowana została przez uczniów kl. 2TR pod kierunkiem Pani Ewy Bielak przy współpracy z Panią Izabelą Haponik oraz przez szkolny zespół muzyczny w składzie: Bartosz Gorzoch, Kinga Kosakowska, Adam, Górski i Jakub Warchoł wraz z towarzyszącym im opiekunem Panem Krzysztofem Domalewskim. O dekoracje zadbali natomiast uczniowie technikum reklamy wraz z Panią Ewą Bielak.

      Tekst: Ewa Bielak

      Zdjęcia: Ewa Bielak, Magdalena Karwowska

     • Wyjazd integracyjny klas pierwszych

      28.09.2023

      13 i 18 września  br. klasy ITL, ITR ,TC , ITL opw, I TT i TA wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w zajęciach integracyjnych w Kompleksie Agroturystycznym Olszynka. Ośrodek położony jest w dolinie rzeczki Łojewek, w odległości 15 km od Łomży, w malowniczym miejscu otoczonym lasem i łąkami.

      Pod okiem instruktorów i animatorów młodzież aktywnie spędziła dzień biorąc udział w grach zespołowych, korzystając z ścianki wspinaczkowej, mostu linowego, toru przeszkód, tyrolki oraz boiska do siatkówki. Uczniom dopisywały humory.  Nie zawiodła też pogoda, która sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu i integracji wewnątrzklasowej. Zwięczeniem pobytu w Olszynce było ognisko i mimo upalnego dnia nie zbrakło chętnych na pieczoną kiełbaskę.

      Miejmy nadzieję, że integracyjny wyjazd to miły akcent na rozpoczęcie roku szkolnego   w nowej szkole.

       

                       Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska, Lidia Drozdowska

     • VII Pętla taktyczna GROM

      27.09.2023

      22 września 2023 roku dwie drużyny, łącznie dwunastu uczniów z klas mundurowych 2 oraz 3 TL OPW, reprezentowało naszą szkołę podczas zawodów klas mundurowych, które odbyły się w jednostce GROM w Czerwonym Borze.

      Trasa zawodów liczyła 12 km. Każdą drużynę tworzyło 6 osób: 3 chłopców oraz 3 dziewczęta. Uczestnicy startowali w mundurach, każdy z obowiązkowym plecakiem minimum 25 litrów. Całość zawodów odbywała się w bardzo zróżnicowanych terenowo warunkach. Dodatkowo cały czas świeciło słońce, a temperatura była bliska 30 stopniom Celsjusza. Na trasie znajdowało się wiele stacji, na których należało wykonać kolejne zadania: drużynowe strzelanie do celu z pozycji leżącej, przenoszenie ciężkiej, metalowej liny, przemieszczanie opon, pierwsza pomoc - zakładanie stazy czy przenoszenie worków z piaskiem. Kolejną „atrakcją” była przeprawa wodna przez zbiornik wodny znajdujący się na terenie ośrodka – z plecakami, w pełnym umundurowaniu. Woda niektórym zawodnikom sięgała do samej brody. To nie koniec. Po pokonaniu tej przeszkody, w mokrym mundurze i z mokrym plecakiem należało pokonać kolejne: czołganie przez otwór w murze, następnie przeskok, przejście górą niemal dwumetrowej betonowej ściany, by ponownie czołgać się w błocie pod samochodem wojskowym. „Na deser” pozostał uczestnikom morderczy, 300-metrowy tor przeszkód który zawierał m.in.: bieg przez opony, czołganie przez tunel z zakopanych opon, przeprawa linowa przez przeszkodę wodną, przejścia górą po kładce, bieg po równoważni, wspinanie się na przeszkodę, przeskakiwanie muru, bieg po palach i inne. Dopiero 100 metrów za torem przeszkód znajdowała się meta, na której wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

      Oprócz bardzo dobrej kondycji fizycznej, wysokiej wytrzymałości, ogólnej sprawności, silnych mięśni nóg i ramion, decydujące znaczenie miała w tych zawodach odporność psychiczna, ale przede wszystkim bycie częścią drużyny. Nie jednokrotnie, w różnych momentach rywalizacji można było usłyszeć, że ktoś nie da rady. Jednak chwilę później słyszało się głosy wsparcia kolegów i koleżanek oraz można było obserwować jak poszczególni członkowie drużyn wspierają się wzajemnie i pomagają sobie. Dla opiekunów to było szczególnie budujące.

      Nasi uczniowie uczestniczyli w tych zawodach po raz pierwszy. Zawody były bardzo wyczerpujące. We wcześniejszych latach zdarzało się,  że drużyny nie ukończyły udziału w imprezie lub kończyły w niepełnym składzie. W tegorocznych zawodach dwie drużyny nie ukończyły w komplecie rywalizacji. Niespodzianką organizacyjną był również fakt, że drużyny dopiero na odprawie w dniu zawodów dowiedziały się jakie będą konkurencje. Nasze obie drużyny ukończyły rywalizację w pełnych składach. Tym bardziej naszym uczniom należą się słowa Uznania.

      Podsumowanie rywalizacji odbyło się na placu apelowym. Następnie uczestnicy wraz z opiekunami mieli zapewniony ciepły posiłek.

      W tym roku nasi zaznaczyli swój udział w zawodach, w przyszłym będą walczyć o najwyższy stopień podium. 

       

      Oto składy naszych obydwu drużyn:

       

      Ekonomik: Plona Dominik, Górski Adam, Konopka Karol, Brzeziak Aleksandra, Jarnutowska Dominika, Solińska Kinga – wszyscy 3 TL OPW

      Ekonomik 2: Gałązka Konrad, Kopańczyk Wiktor, Cwalina Dawid – 3 TL OPW; Sobuta Karolina, Parzych Klaudia, Łada Aleksandra – 2 TL OPW

      Opiekunowie Drużyn: Bielicki Grzegorz oraz Rogalski Piotr       

      Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia: Piotr Rogalski oraz Grzegorz Bielicki

       

     • Z wizytą w thyssenkrupp Materials Poland S.A. w Błoniach

      27.09.2023

      Uczniowie klasy IVTL opw w dniu 27 września mieli przyjemność zwiedzić centrum logistyczne w Błoniu należące do thyssenkrupp Materials Poland S.A. czołowego dystrybutora wyrobów hutniczych i tworzyw sztucznych w Polsce. Jest to jedno z czterech centrów logistycznych obok Poznania, Dąbrowy Górniczej i Nowych Marzach, należące do tego koncernu. Firma oferuje między innymi materiały stalowe, ich cięcie, obróbkę powierzchniową i zabezpieczenie przed korozją. Dostarcza materiały standardowe, jak i formaty specjalne, a dzięki ścisłej współpracy w ramach koncernu thyssenkrupp, może zaoferować również rzadko spotykane i niestandardowe wyroby.

      Uczniowie wraz z opiekunami przed wejściem na tereny magazynowe przeszli szkolenie z zakresu bhp, otrzymali środki ochrony indywidualnej i materiały będące wskazówkami bezpieczeństwa dla gości. Młodzież miał możliwość zobaczenia z bliska funkcjonowania jednej w większych w kraju suwnic magnetycznych oraz innych urządzeń magazynowych, w tym układnicy przystosowanej do transportu bliskiego ciężkich elementów zgromadzonych w magazynie wysokiego składowania. Zetknęliśmy się z bardzo życzliwym podejściem ze strony kierownictwa centrum  i jego pracowników.

      Zwięczeniem wycieczki klasy IV TL było zwiedzanie "Niewidzialnego domu” i pobyt w Teatrze Roma  na  musicalu „WE WILL ROCK YOU”

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska, Magdalena Salamońska

       

     • Narodowe Czytanie 2023

      25.09.2023

      W czwartek 21 września 2023 r. społeczność szkolna Ekonomika miała przyjemność uczestniczyć w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ta ogólnopolska akcja publicznej lektury, wybitnych polskich dzieł literatury odbywa się od 2012 r. pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

      Program tegorocznego wydarzenia został opracowany przez panią Natalię Przestrzelską. Społeczność szkolna miała możliwość zapoznać się z fragmentami powieści na godzinach wychowawczych. Osoby chętne mogły natomiast otrzymać pieczęć okolicznościową na prywatnym egzemplarzu powieści.

      Tegoroczna edycja nie tylko promowała czytelnictwo w naszej szkole, ale także ukazała obraz Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

      Tekst i zdjęcia: Natalia Przestrzelska

     • My, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, ślubujemy….

      18.09.2023

      W piątek 15 września 2023 r. odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących  nr 6 w Łomży.

      Ślubowanie złożyło ponad 160 uczniów z następujących klas: 

      • 1TA – wychowawczyni Monika Pytelska
      • 1TRachT – wychowawczyni Monika Mrówka
      • 1TCR – wychowawczyni Lidia Drozdowska
      • 1TL – wychowawczyni Katarzyna Szymańska
      • 1TL OPW – wychowawca Sebastian Dąbrowski

      Podczas  uroczystości obecny był Pan major Jan Krysiuk - przedstawiciel 18. Pułku Logistycznego oraz  rodzice uczniów klas pierwszych.

      Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele poszczególnych klas ślubowali na sztandar, a pozostali stojąc w grupach klasowych. Uczniowie przysięgali, że będą dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, rzetelnie wypełniać wszystkie obowiązki, z szacunkiem odnosić się do kolegów, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, zdobywaną wiedzę i umiejętności wykorzystać będą dla własnego dobra i dobra naszej Ojczyzny.

      Po ślubowaniu Pan Dyrektor przedstawił wyniki egzaminów zewnętrznych: zawodowych i maturalnych oraz osiągnięcia naszych uczniów.

      Nauka w Ekonomiku zobowiązuje do rzetelnego wypełniania swoich obowiązków.

      Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Byli to Angelika z klasy 1TT, Kinga z klasy 1TL OPW i Bartek z klasy  1TL.

      Po uroczystości rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas pierwszych.

      Tekst i zdjęcia: Krzysztof Domalewski

     • Lekcja historii

      18.09.2023

      17 września br. troje uczniów klasy 2 TL OPW: Aleksandra Grabowska, Maja Kwiatkowska oraz Kacper Sejnowski reprezentowali naszą szkołę podczas miejskich obchodów Dnia Sybiraka. 17 września to również rocznica zbrodniczej napaści Rosji na Polskę w 1939 roku, co także było akcentowane na wspomnianej uroczystości.

      Podczas Mszy Święte, w czasie kazania, ksiądz pięknie mówił m.in. o wartości przebaczenia.
      Poniżej kilka sentencji:

      „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo
      zajmujących dane terytorium”
       Józef Piłsudski

      „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa
      do przyszłości” 
      Józef Piłsudski

      „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska” Józef Piłsudski

      „Historia wolnego człowieka nigdy nie jest pisana przez przypadek, ale przez wybór - jego wybór” Dwight D. Eisenhower

      „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich
      poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” 
      Roman Dmowski

      „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”. Witold Pilecki

      „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” Witold Pilecki

      Zdjęcia i tekst: Piotr Rogalski

     • Trenuj z wojskiem - zaproszenie

      11.09.2023

      Szanowni Państwo,

      już 30 września w Łomży rusza kolejna edycja programu „Trenuj z Wojskiem – sam i w grupie”. Jest to podstawowe, 8-godzinne, bezpłatne przeszkolenie wojskowe prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. Zgłoszenia prosimy wysyłać do 27 września na adres mailowy:  k.wiszowaty@ron.mil.pl/ 18plog.rzecznik@ron.mil.pl  lub telefonicznie: 261 385 248 / 261 385 236. Zgłoszenie powinno zawierać:

      • imię i nazwisko,
      • wiek,
      • adres e-mail,
      • numer telefonu.

      Program dedykowany jest dla obywateli polskich w wieku od 15 do 65 roku życia. Grupy mogą zgłaszać ich opiekunowie.

       

      W planie szkolenia:

      • podstawy posługiwania się bronią,
      • strzelanie i rzut granatem,
      • walka wręcz,
      • przetrwanie w trudnych warunkach,
      • udzielanie pierwszej pomocy.

      Zapewniamy profesjonalne szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.

       

      Rozpoczęcie: 18 Łomżyński Pułk Logistyczny, Al. Legionów 133, 18-400 Łomża,

      30.09.2023r. sobota, godz. 8:00 -16:00

       

      Dokumenty do pobrania (regulamin, oświadczenie, zgoda rodzica, RODO) znajdują się na stronie: https://18plog.wp.mil.pl/pl/articles/6-aktualnosci/rozpoczynamy-czwarta-edycje-trenuj-z-wojskiem/

      Prosimy o wypełnienie załączonej listy i odesłanie na maila: 18plog.rzecznik@ron.mil.pl, podpisane oświadczenia i zgody uczniowie muszą mieć przy sobie w dniu 30.09.2023r.

      W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 261 385 236.

       

      Z wyrazami szacunku

      Szef Sekcji Wychowawczej/ Rzecznik prasowy

      por. Natalia FIEDORUK

     • WORD zaprasza na piknik

      06.09.2023

      Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży zaprasza na piknik rodzinny z okazji swoich 25-tych urodzin.

      Impreza odbędzie się 8 września 2023 r. w godz. 10-18, a na odwiedzających czeka moc atrakcji, w tym m. in. przejażdżki sportowymi autami.

     • Nowy rok szkolny rozpoczęty

      04.09.2023

      Ponad siedmiuset uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży rozpoczęło dziś w towarzystwie swoich nauczycieli rok szkolny 2023/2024. Zebranych na placu apelowym serdecznie powitał dyrektor szkoły Pan Paweł Drożyner, który wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz zapoznał wszystkich z treścią listów skierowanych do społeczności szkolnej przez Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz Prezydenta Miasta Łomży dr Mariusza Chrzanowskiego.

      W uroczystości wzięli też udział zaproszeni goście: przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji kapitan Adam Jarnutowski oraz porucznik Adam Ozga z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, który przekazał szkole wyjątkowy Kalendarz z mundurem.

    • Kontakt

     • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
     • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
     • (+48) 86-216-62-63
     • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
      Poland
     • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
     • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
    • Logowanie