• Bezpieczne wakacje

      18.06.2019

      Wakacje to wspaniały czas relaksu, ale także wielu zagrożeń podczas wypoczynku. Zadbaj więc, by po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

      1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

      2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

      3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

      4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

      5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

      6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

      7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

      8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

      9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

      10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

      Prosimy rodziców i młodzież o zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi poniżej. To tylko kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz znacznie zmniejszy możliwość stania się ofiarą.

      Przydatne linki:

      Przeczytaj także uwagi w prezentacji w załączniku
      (Dla programu edukacyjnego „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” opracowała Mariola Bartela i Andrzej Filipowski Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA)

      Opracowała: Elżbieta Szleszyńska

       

       

     • W służbie Ojczyźnie

      16.06.2024

      Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „W służbie Ojczyźnie”, który od lutego do maja prowadzony był przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej.

      Projekt podzielony był na dwie części. Pierwsza, historyczna, dotyczyła kilku spotkań o charakterze wykładowo-warsztatowym prowadzonych przez pracowników IPN Oddział w Białymstoku, w której młodzież mogła powiększyć swoją wiedzę np. na tematy deportacji czy zbrodni katyńskiej.

      Druga część to jednocześnie podsumowanie całego projektu jak i szkolenie proobronne, połączone z rywalizacją sportowo-wojskową. 14 czerwca jako szkoła wystawiamy 3 sekcje do rywalizacji. Był to bardzo intensywny i wyczerpujący, pełen wrażeń dzień, w którym był blok szkoleniowy i blok sportowo-wojskowej rywalizacji. 
       

      Sekcja numer 1 zajęła II miejsce

      Sekcja  1
      Górski Adam, Konopka Karol, Żukowski Patryk, Plona Dominik, Malesa Szymon, Chmielewski Bartosz, Cwalina Dawid, Gałązka Konrad, Kopańczyk Wiktor, Kochanowski Jakub, Wiśniewski Krzysztof, Drozdowski Rafał, Opiekun Bielicki Grzegorz

      Sekcja 2
      Brzeziak Aleksandra, Jarnutowska Dominika, Słomowska Klaudia, Borawska Amelia, Parzych Klaudia, Sobuta Karolina, Grabowksa Aleksandra, Łada Aleksandra ,Plona Oliwia, Brzózka Gabriel, Sejnowski Kacper, Brzózka Błażej, Opiekun Zadroga-Siwek Aneta

      Sekcja 3
      Ciuchnicki Jakub, Niziński Fabian, Konopka Filip, Dobrogowski Paweł, Butkiewicz Damian, Cier Krystian, Kossakowski Kacper, Kokoszko Krystian, Wicik Dawid, Składanek Michał, Kiernozek Mateusz, Kodzik Alan, Opiekun Rogalski Piotr

       
      Tekst: Grzegorz Bielicki

      Zdjęcia: IPN Oddział w Białymstoku
       

     • Wycieczka po łomżyńskich instytucjach kultury

      16.06.2024

      22 maja 2024 r. klasa 1 TT/TRach wybrała się z panem Arkadiuszem Bałazy i panem Andrzejem Kubrakiem do Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz  Archiwum Państwowego w Białymstoku Odział w Łomży

      W muzeum uczniowie mieli okazję skorzystać z trwającej wystawy z okazji 55-lecia MPK w Łomży. Adam Sokołowski, historyk muzeum pokazał uczniom fotografie ukazujące poprzednie lata funkcjonowania komunikacji miejskiej w Łomży. Na wystawie uczniowie mogli również zobaczyć stare przystanki, rozkłady jazdy czy autentyczne bilety. Była możliwość obejrzenia współczesnych kasowników i kart miejskich. Dzięki wystawie można było odbyć sentymentalną podróż w przeszłość oraz poznać, jak transport publiczny w Łomży kształtował się na przestrzeni lat. Dostępne były instalacje stworzone przez pracownika MPK, składające się z części po używanych autobusach. Po obejrzeniu wystawy, historyk przedstawił młodzieży prezentację na temat historii Łomży. Młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących historii miasta.

      Następnym punktem wycieczki było archiwum, w którym pani kierownik opowiadała uczniom, jak postępować z zarchiwizowanymi dokumentami. Zaprezentowała plan miasta Łomży, gdzie funkcjonowało więzienie, na miejscu którego obecnie znajduje się archiwum. Przedstawiła stronę internetową, dzięki której jest możliwość poznania swoich przodków (wpisanie imienia i nazwiska krewnych). Uczniowie mieli możliwość w sposób praktyczny skorzystania z tej strony.

      Ostatnim punktem zwiedzania archiwum był magazyn, w którym są przechowywanie akty, np. akty stanu cywilnego okręgu bożniczego w Łomży 1827-1908.

      Dzięki uprzejmości zwiedzanych instytucji młodzież Ekonomika miała możliwość zapoznania się z historią miasta, komunikacji miejskiej, a także poznała zbiory archiwalne dotyczące Łomży i regionu.
      To była cenna i interesująca lekcja historii.


                                                        Tekst: Julia Szymańska, Gabriela Zysk, Arkadiusz Bałazy
                                                                                                             Zdjęcia: Arkadiusz Bałazy

       

     • Uczennica Ekonomika finalistką konkursu: „Epoka Prymasa Tysiąclecia”

      14.06.2024

      29 maja 2024 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie odbyła się XXII edycja Konkursu Historycznego „Epoka Prymasa Tysiąclecia”.

      Tematyka konkursu dotyczyła biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1901­-1981. W bieżącej edycji konkursu blok tematyczny obejmował zagadnienia z historii Polski w latach 1945-1956.

      Do finału konkursu zakwalifikowało się 48 uczniów szkół ponadpodstawowych i 38 uczniów szkół podstawowych.

      Konkurs był dwuetapowy: test, następnie odpowiedzi ustne wyłonionych finalistów na pytania problemowe z zakresu historii i biografii Prymasa.

      Uczennica Ekonomika, Marta Ramotowska z klasy 1TRach, uzyskała tytuł finalisty, zdobywając szóste miejsce.

      Gratulujemy!

      Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Bałazy

     • Zuzia Jakubiak ponownie na podium

      11.06.2024

      Uczennica klasy I TL Zuzia Jakubiak zajęła drugie miejsce w kategorii Kumite w VIII Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Zambrowa.

      Zawody, których głównym organizatorem był Zambrowski Klub Karate Kyokushin, rozegrane zostały 8 czerwca 2024 roku  w hali sportowej SP nr 4 w Zambrowie. Uczestniczyło w nich 314 zawodników z 24 klubów z całego kraju. Należy podkreślić, iż Zuzia od kliku lat z powodzeniem staruje w zmaganiach karateków, reprezentując Łomżyński Klub Karate.

      Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o samej dyscyplinie, jaką jest karate Kyokushin, czyli pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Kyokushin jest połaczeniem słów kyoku i shin i tłumaczone jest jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy. Czas trwania walki kategorii Kumite, w której startuje Zuzia, wynosi 3 minuty dla seniorów i seniorek, a w przypadku juniorów i kadetów 2 minuty. Punkty w walce przyznaje się za IPPON, WAZA-ARI i YUKO, a pole walki to kwadrat ułożony z mat o bokach równych 8 m, z dodatkową strefą bezpieczeństwa  o szerokości 1 m z każdej strony.

       
                                 Tekst: Katarzyna Szymańska 
                                  Zdjęcia: Zuzia Jakubiak 

       

     • Zbiórka karmy

      11.06.2024

      Oliwia Zaręba, uczennica kl. 3 TL OPW, już po raz drugi organizuje w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt z łomżyńskiego schroniska "Arka".

      Zapraszamy do udziału w tej akcji - szczegóły na zamieszczonym plakacie.

     • ,,Super Logistyk Ekonomika’’ po raz dziewiąty

      10.06.2024

      28 maja 2024 r. 48 uczniów z klas: III TL, III TL OPW  i IV TL OPW, kształcących się w zawodzie technik logistyk, przystąpiło do szkolnego konkursu "Super Logistyk Ekonomika 2024". Konkurs był bardzo wyrównany, a najlepszą trójkę wyłoniła dogrywka .

      Była to IX edycja tego konkursu pozwalająca wyłonić najlepszego logistyka wśród uczniów naszej szkoły. Pytania konkursowe dotyczyły zarówno zagadnień z obszaru magazynu jak i organizacji transportu. Idea konkursu to propagowanie, pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu logistyki oraz motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w tym zakresie. Konkurs był dodatkowym sprawdzianem umiejętności przed uczniów przygotowującymi się do  egzaminu z kwalifikacji SP.01 i SPL.04.

      Zwycięzcami IX edycji "Super Logistyka Ekonomika 2024” zostali:

      1. Bartosz Lipka  IV TL OPW
      2. Dawid Cwalina  III TL OPW
      3. Piotr Cencelewicz  IV TL PW

                                                 Organizatorzy konkursu: Katarzyna Szymańska, Magdalena Salamońska

     • XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

      23.05.2024

      16 maja 2024 r. uczniowie z klas 1 TCR, 1TT, 1TRach., 2 TL i 3 TCR odwiedzili Akademię Łomżyńską w ramach  XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wizyta na uczelni rozpoczęła się debatą o przyszłości rozwoju AI. Debatę i równocześnie XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, otworzył rektor uczelni dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ.

      W dyskusji o sztucznej inteligencji uczestniczyli eksperci reprezentujący cztery uczelniane wydziały: Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych, Wydział Nauk Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydział Nauk o Zdrowiu. Nasi uczniowie mieli okazję zadawania pytań, które dotyczyły m.in. tworzenia tekstów (np. ChatGPT) czy wizji świata zdominowanego przez roboty i zaawansowane technologie. Padły również ciekawe pytania, np. czy roboty ze sztuczną inteligencją wyeliminują niektóre zawody takie jak np. prawnik, osoby wykonujące prace fizyczne itd.

      Po debacie uczniowie mogli poznać inne części uczelni. Brali udział m.in. w symulacji sprawy rozwodowej, warsztatach makijażu, wykładach o kosmosie czy skutkach stresu. W trakcie całego Festiwalu młodzież mogła poczęstować się lodami produkowanymi przez studentów AI czy chrupkami.

      Dziękujemy Akademii Łomżyńskiej za transport i możliwość udziału w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

      Tekst i zdjęcia: Lidia Drozdowska

     • Klasy mundurowe na medal

      22.05.2024

      W ubiegły piątek, tj. 17.05.2024 r., grupa 50 uczniów z dwóch klas mundurowych - 1 TL OPW oraz 3 TL OPW, udała się do Piątnicy na charytatywny turniej piłki nożnej Służb Mundurowych, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie córki jednego z funkcjonariuszy.

      Uczniowie klas mundurowych obserwowali zmagania uczestników turnieju oraz sami zgłosili drużynę, która reprezentowała naszą szkołę.

      W skład drużyny wchodzili: Sebastian Dąbrowski – Wychowawca klasy 1 TL OPW oraz nauczyciel Wychowania Fizycznego, uczniowie klasy 1 TL OPW – Damian Butkiewicz, Krystian Kokoszko, Szymon Jastrzębski, Jakub Ciuchnicki, Dawid Świderski, Błażej Brzózka oraz uczniowie klasy 3 TL OPW – Kamil Marczak i Kuba Kochanowski.

      Zmagania grupowe  kończymy awansem do półfinałów na drugim miejscu w grupie.

      Wyniki spotkań grupowych:

      - Ekonomik klasy mundurowe - 2:2 - Policja Zambrów

      - Ekonomik klasy mundurowe - 8:0 -  Pierwsza Dywizja Legionu Piechoty

      - Ekonomik klasy mundurowe - 0:0 - Policja Łomża

      - Ekonomik klasy mundurowe 1:0 Grupa Ratownicza Nadzieja

      Po rozgrywkach grupowych, w których reprezentacja naszej szkoły nie przegrała meczu, przyszedł czas na półfinał i uznanie wyższości przeciwnika. W półfinale przegrywamy z późniejszym zwycięzcą całego turnieju - Zakładem Karnym Barczewo

      Ekonomik klasy mundurowe - 1:4 - Zakład Karny Barczewo

      W meczu o trzecie miejsce, spotykamy się ponownie z reprezentacją łomżyńskiej Policji, tym razem przechylamy szalę zwycięstwa na swoją stronę i zdobywamy brązowy medal.

      Ekonomik klasy mundurowe - 2:0 - Policja Łomża

      Tekst i zdjęcia: Sebastian Dąbrowski

     • Dzień Otwartych Drzwi

      14.05.2024

      29 kwietnia gościliśmy w szkole tegorocznych ósmoklasistów, którzy stoją właśnie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Mieli oni możliwość zapoznania się z bazą lokalową szkoły, z ofertą zajęć pozalekcyjnych, ale przede wszystkim z  zawodami nauczanymi w Ekonomiku. 

     • Wiwat Maj, Trzeci Maj

      01.05.2024

      We wtorek, 30 kwietnia br. społeczność Ekonomika spotkała się na uroczystej akademii, aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszym w Europie tego typu dokumentem, określającym ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dawała Polakom nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

      Część artystyczna przeniosła widzów do czasów oświeceniowej Polski. W zainscenizowanym ogrodzie Ignacego Potockiego, między trzema zatroskanymi o los Ojczyzny patriotami wywiązuje się rozmowa, przerywana wierszami recytowanymi przez Poezje. Dyskusji przysłuchuje się para chłopów, którzy potrzebują wyjaśnień, jak zmieni się ich życie po wprowadzeniu konstytucji. Całości dopełniły piosenki i muzyka ilustracyjna.

      Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas pierwszych i drugich pod kierunkiem Pani Izabeli Haponik:

      • Ignacy Potocki – Adrian Śmiarowski – klasa I T Rach
      • Hugo Kolłątaj - Aleksander Gumkowski  -  klasa I T Rach
      • Poetka – Nina Chludzińska  - klasa I TT
      • Poezja I – Gabriela Zalewska - klasa I T Rach
      • Poezja II – Nikola Borowska  - klasa  I TT
      • Poezja III – Maja Zalewska - klasa I TT
      • Pokojówka – Marta Ramotowska - klasa I T Rach
      • Lektor Preambuły – Paweł Święcica – klasa I T Rach
      • Chłop – Konrad Bronowicz – klasa I TC
      • Chłopka – Zuzanna Jakubiak  - klasa I TL
      • Nauczyciel – Dominik Kryś – klasa I TL

      Wykonawcami piosenek przygotowanymi przez Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego byli:

      • Kinga Kossakowska – klasa I TLOPW
      • Agnieszka Rogowska – klasa II Trach
      • Bartosz Gorzoch – klasa I TL

      Powrót do wydarzeń z przeszłości, czasem poważny a czasem z elementami humoru,  miał  na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważną rolę, również w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

       

      Tekst: Izabela Haponik

      Zdjęcia/video: Bartłomiej Pytel

     • Tajemnice Radia na Uniwersytecie...

      01.05.2024

      Przy okazji pobytu w Gdańsku wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z warsztatów reklamowych prowadzonychprzez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.

      Młodzież została podzielona na trzy grupy. Podążając śladami jednej z grup, na początku zwiedziliśmy studio radiowe. Po wejściu do studia radia MORS uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się montaż nagrań dźwiękowych, ale również codzienne funkcjonowanie stacji radiowej. Oprócz tego, kilku ochotników przeprowadziło wywiad radiowy, sprawdzając swoje umiejętności w tym fachu.

      Po zakończeniu przygody w studiu radiowym uczniowie udali się na wykład o bezpieczeństwie w Internecie. Podczas zajęć udało się wykonać mapę myśli na podany temat. Nie da się ukryć, że uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego o ich na pozór naturalnych nawykach związanych z ich urządzeniami elektronicznymi.

      Następnie grupa udała się na warsztaty dziennikarskie. Na zajęciach uczniowie na chwilę zagłębili się w świat showbiznesu i jego aferek. Podczas analizy przykładowego artykułu z magazynu typowo plotkarskiego uczniowie poznali jego budowę oraz zasady nim rządzące.

      Na koniec wszyscy wysłuchali wywiadu z korespondentem wojennym z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie. Pan Maciej Wyrwał opowiedział o swoich ciekawych doświadczeniach podczas misji w Ukrainie oraz odpowiedział na pytania widowni.

      Po tym ciekawym zakończeniu dnia, uczniowie udali się w podróż do domu.

      Opracował: Alan Grunwald

     • Gdańsk oczami młodzieży

      01.05.2024

      "Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł".

       

      Przygoda w Gdańsku rozpoczęła się od odwiedzenia monumentalnego, niezwykle istotnego miejsca Westerplatte, które upamiętnia bohaterów II Wojny Światowej. Mogliśmy podziwiać piękny, potężny pomnik na wzniesieniu, z którego również było widoczne poruszające hasło o niezwykłym znaczeniu – „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

      Po przerwie obiadowej udaliśmy się do tajemniczego miejsca na Gdańskiej starówce: do Muzeum Figur Woskowych - Baszta Tajemnic. Wielofunkcyjny budynek mieścił w sobie muzeum figur woskowych, dom strachów oraz kino 7D. Miejsce to, choć trochę ciasne, zapewniło nam rozrywkę na wiele godzin.

      Pod wieczór udaliśmy się do Hotelu Focus. Na miejscu przywitała nas miła obsługa i czyste pokoje.

      Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania wyruszyliśmy w podróż do Gdyni. Tam, w podziemiach dworca kolejowego Gdynia Główna, naszym oczom ukazało się wejście do mini Teatru Gdynia Główna. Miejsce to, choć niepozorne, pokazało, że mimo małej przestrzeni i skromnych efektów specjalnych, to właśnie aktor czyni teatr. Odczucia uczniów po obejrzeniu spektaklu – „Krok w dorosłość” – były mieszane. Co prawda nie każdy musiał zrozumieć nietuzinkowe przesłanie spektaklu, lecz osoby skupione na scenie powinny bez problemu przyswoić przekazywane myśli.

      Z początku zabawnie wyglądająca konstrukcja położona na placu Władysława Bartoszewskiego okazała się opowiadać niestety prawdziwą historię o nienawiści, zbrodni, okrucieństwie oraz o tym, jaki los człowiek zgotował człowiekowi. Głęboko pod ziemią zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - niewątpliwie jedno z najbardziej poruszających muzeów w naszym kraju. Wystawy budziły grozę u odbiorców, co osiągnęło zamierzony przez twórców efekt. Mimo to, każdy człowiek powinien znaleźć się w takim miejscu, by nigdy nie zapomnieć i uczyć się na błędach innych.

      Po przerwie obiadowej, lekko zmęczeni dotychczasowymi wrażeniami, udaliśmy się na Molo w Sopocie. Oprócz głównej atrakcji tego miejsca, uczniowie cieszyli się również tamtejszymi usługami gastronomicznymi oraz stanowiskami z pamiątkami. Następnie przyszedł wieczór i czas na powrót do naszego tymczasowego domu.

      W ostatnim dniu wycieczki skorzystaliśmy z warsztatów reklamowych, o których kilka słów w kolejnym artykule.

      Opracował: Alan Grunwald 2TR

     • Kolejny rocznik Absolwentów Ekonomika przechodzi do historii

      26.04.2024

      26 kwietnia 2024 r. społeczność naszej szkoły zebrała się, aby pożegnać kolejny rocznik Ekonomika. Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowego przemówienia Pana Dyrektora Pawła Drożynera:

       

      Szanowna Rado Pedagogiczna, Drodzy Absolwenci i Rodzice!

      26 kwietnia 2024 r. z pewnością zapadnie w pamięci zgromadzonych tu osób. To dzień długo oczekiwany, zwłaszcza przez naszych Absolwentów i Ich Rodziców, dzień ukończenia szkoły. Dla jednych radosny, dla innych smutny, być może refleksyjny, ale na pewno ważny. Kończy się, dla 116 naszych uczniów i ich wychowawców oraz nauczycieli 4- lub 5-letnia edukacyjna podróż. Ten dzień jest też po trosze historyczny dla naszej społeczności – po 21 latach funkcjonowania Liceum Ogólnokształcącego w Ekonomiku, żegnamy, obok absolwentów Technikum nr 6, ostatnich absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego.

      Wręczone dziś świadectwa ukończenia szkoły średniej są symbolicznie traktowane w naszym społeczeństwie, jako zamknięcie okresu młodzieńczego w życiu człowieka i pierwszy krok wejścia w dorosłość. Według nauczycieli są one również symbolem samodzielności, odpowiedzialności młodych ludzi, kluczem otwierającym następne i następne drzwi życia przed naszymi Absolwentami.

      Cieszy nas, pedagogów, fakt, że 116 młodych ludzi, zmagając się z własnymi słabościami, z naszą, nauczycieli i rodziców pomocą, zwycięsko ukończyło kolejny edukacyjny etap w swoim życiu. Wierzymy, że jesteście ludźmi, którzy potrafią odróżnić Dobro od Zła, Światło od Ciemności, że nie będziecie osobami biernymi i obojętnymi na rzeczywistość, która Was otacza.

      Energia, przedsiębiorczość, aktywność, pracowitość, pomysłowość, wytrwałość, uczciwość, sprawiedliwość, wrażliwość – tych wartości uczyliśmy Was w naszej szkole i niech one towarzyszą Wam w dorosłym życiu.

      Niech szkoła w Waszej pamięci pozostanie miejscem, w którym przeżyło się nie tylko stres przed klasówkami i sprawdzianami, ale też miejscem wspaniałych sympatii, przyjaźni, miłości, poszukiwania własnego ja, no i oczywiście nowych umiejętności i wiadomości przydatnych w dalszym życiu.

      Niech waszym drogowskazem będą słowa Dezyderaty Baltimorskiej:

      "Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj, jaki spokój może być w ciszy. Tak dalece, jak to możliwe, nie wyrzekaj się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głość spokojnie i jasno. Wykonuj z sercem swoją pracę, jakkolwiek by była skromna. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być dla Ciebie tarczą. Jesteś dzieckiem Wszechświata. Tak więc bądź bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu. Zachowaj pokój ze swoją duszą. Bądź pogodny. Staraj się być szczęśliwy".

       

      Życzę Wam, życzymy wszyscy, by spełniły się Wasze plany i marzenia, byście osiągnęli jak najwyższe noty na egzaminach maturalnych, znaleźli interesującą pracę, potrafili znaleźć swoje miejsce w skomplikowanym świecie. To Wy będziecie budować przyszłość Polski, przyszłość Ziemi Łomżyńskiej, naszej małej, lokalnej Ojczyzny. Świat czeka na Was, ruszajcie, przyszedł Wasz czas!

      Chciałbym również bardzo gorąco, z wielką wdzięcznością, podziękować całej Radzie Pedagogicznej za trud edukacyjny podczas pracy z naszymi Absolwentami. W szczególności chciałbym podziękować wychowawcom: Pani Agnieszce Janczewskiej, Pani Małgorzacie Skrodzkiej, Pani Iwonie Listowskiej, Panu Piotrowi Rogalskiemu i Panu Michałowi Polkowskiemu – wierzę w to głęboko, że w każdym z wychowanków pozostanie cząstka Waszej osobowości.

      Dziękuję również Rodzicom Absolwentów - bez Państwa pomocy, zaangażowania, współpracy nasza praca w szkole nie wydałaby tak pięknych owoców. 

      Podziękowania za przygotowanie artystycznej oprawy dzisiejszej wspaniałej, wzruszającej uroczystości kieruję do Pani Iwony Listowskiej oraz wychowawców klas maturalnych, Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego i wszystkich naszych młodych wykonawców.

       

      W dalszej części uroczystości głos zabrali: przedstawiciel wychowawców klas maturalnych Pan Michał Polskowski, przedstawiciel rodziców Pan Edwin Kajko oraz przedsawiciele Absolwentów. Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu tegorocznych Absilwentów oraz młodzieży z klasy 4 TL OPW. 

       

      Tekst, zdjęcia i video: Magdalena Karwowska

       

     • Projekt profilaktyczno-rozwojowy pt. "Hel-3. Misja na Księżycu"

      24.04.2024

      Uczniowie dwóch klas Technikum nr 6 wcielili się w role kandydatów na astronautów NASA i przeszli mentalny trening budowania odporności psychicznej, przygotowując się do 3-letniej misji na księżycu w celu wydobycia pierwiastka Hel-3.

      Nie, nasi uczniowie nie lecą na razie w kosmos! :) Uczestniczyli w projekcie profilaktyczno-rozwojowym mającym na celu świadome rozwijanie kondycji psychicznej młodych ludzi. “Hel-3. Misja na Księżycu” to warsztat edukacyjny w postaci gry fabularnej, realizowany przy współpracy z Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli “SENSOS” w Łodzi oraz Europejskim Instytutem Brainologii. Warsztat przeprowadziła współpracująca z obiema tymi instytucjami nasza anglistka, Katarzyna Zając-Malinowska.

      Podczas rozgrywki uczniowie biorą udział w symulacji misji w tajnych laboratoriach NASA - zdobywają tam wiedzę i umiejętności, które pozwolą im zachować i rozwijać psychiczny dobrostan oraz radzić sobie ze stresem w nieznanej, pozaziemskiej rzeczywistości. Pracują m.in. nad umiejętnościami nawiązywania kontaktu z nieznanym gatunkiem istot pozaziemskich, budują lądownik dla arcyważnej molekuły, a także budują matrycę szczęścia konieczną utrzymania zdrowia psychicznego w kosmosie - to fabularne zadania gry. Poprzez swoje działania uczą się m.in. rozpoznawania i nazywania emocji, okazywania życzliwości, budowania relacji, zespołowości i celebrowania osiągnięć. Wspólnie poddają się refleksji nad szukaniem sensu w życiu i celowości swoich działań. Warsztat zbudowany jest na solidnych podstawach naukowych - modelu PERMA prof. Martina Seligmana, koncepcji szczęścia prof. Sonji Lyubomirsky i trzech potrzebach psychicznych mózgu wg dra Ricka Hansona.

      Zastosowana grywalizacja pozwala na podniesienie poziomu zaangażowania uczestników w doświadczanie zaproponowanych technik budowania psychicznego dobrostanu i radzenia sobie ze stresem. Wzrost świadomości i zmiana przekonań na temat odporności psychicznej dzięki wykonanym pre- i post-testom potwierdzają  - misja zakończona sukcesem!

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zając-Malinowska

       

     • Ogólnopolski Konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”

      22.04.2024

      20 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży odbył się etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu "Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego". Do rywalizacji zgłosiło się 11  drużyn z następujących szkół ponadpodstawowych:

      • II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Łomży
      • III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży
      • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
      • Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem
      • Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Mońkach
      • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
      • Zespół Szkól nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
      • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży
      • Zespół Szkół Technicznych w Kolnie
      • Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży
      • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

      Uczestnicy konkursu losowali pytania zawarte w prezentacji multimedialnej wg wcześniej ustalonej strategii z puli pytań za jeden (pytania różnego typu po polsku), za dwa (test wyboru po niemiecku) lub za trzy punkty (pytania otwarte po niemiecku). Tematyką konkursu w tym roku była Szwajcaria. 

      Najlepsze w tej dziedzinie oraz obranej strategii okazały się uczennice z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Zambrowa w składzie: Oliwia Chryczyk, Martyna Wołpiuk, Magdalena Kalinowska. Do konkursu uczniów przygotowała pani Beata Pietranik. I to ten zespół będzie reprezentował nasz region na konkursie ogólnopolskim 16 czerwca w Krakowie.

      Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 z Łomży,  trzecie miejsce osiągnęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z Wysokiego Mazowieckiego, a czwarte uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży.

      Podczas rozdania nagród swoją obecnością zaszczycili nas: pan Jacek Piorunek – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego,  przedstawiciele uczelni, które objęły patronat nad naszym przedsięwzięciem: dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. nauki i rozwoju w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, dr Izabela Sekścińska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Łomżyńskiej w Łomży, pan Zbigniew Kossakowski –  dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży oraz pan Krzysztof Domalewski – wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

      Wszyscy uczniowie otrzymali zaświadczenia o udziale w konkursie oraz drobne upominki, a zwycięskie drużyny dyplomy, nagrody oraz puchary dla szkół. Trofea dla zwycięzców w postaci pucharów powstały z wykorzystaniem drukarki 3D pozyskanej przez szkołę z projektu Laboratoria Przyszłości.  Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Zarząd Oddziału Łomża PSNJN, Ambasady Niemiec i Szwajcarii, Instytut Austriacki w Warszawie, Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, Akademię Łomżyńską w Łomży oraz Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Dyplomy zostały przygotowane w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie zaangażowania, a nauczycielom dziękujemy za podjęty trud przygotowania młodzieży. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego od 2013 roku i przebiega trzyetapowo: na szczeblu szkolnym, regionalnym i ogólnopolskim.

      Za zwycięską drużynę trzymamy kciuki w czerwcu, a pozostałym uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

      Dziękujemy nauczycielom pracującym w 2 zespołach komisji konkursowej – p. Edycie Brodackiej, p. Sylwii Bzurze, p. Beacie Pietranik, p. Małgorzacie Rzodkiewicz, p. Renacie Krynicy, p. Damianowi Święcicy i p. Michałowi Polkowskiemu.

      Podziękowania kierujemy również do członków Oddziału Łomża PSNJN, którzy dla uczniów i nauczycieli przygotowali słodki poczęstunek.

      Koordynator regionalny konkursu   

       Ewa Korytkowska  

    • Inauguracja projektu
     • Inauguracja projektu

      22.04.2024
      19 kwietnia 2024 r. dokonaliśmy w naszej szkole symbolicznej inauguracji współpracy polsko-niemieckiej między Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży a GymnasiumNeuWulmstorf w Dolnej Saksonii. Partnerstwo szkół zawiązane zastało po seminarium kontaktowym zorganizowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
     • Mistrzostwa miasta w siatkówce dziewcząt

      18.04.2024

      11 kwietnia 2024 r. na sali sportowej II LO oraz 16 kwietnia 2024 r. na sali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, odbyły się finały mistrzostw miasta w siatkówce dziewcząt.

      W pierwszym dniu turnieju dziewczęta miały do rozegrania dwa spotkania. Wygrywają oba mecze po 2:0, a przeciwniczkami były drużyny I LO oraz ZSWiO nr 7. Drugiego dnia do rozegrania mamy jedno spotkanie - przeciwnikiem było II LO. Dwie drużyny do tego momentu nie poniosły porażki i ten mecz miał wyłonić, kto w tym roku zostanie mistrzem. Po bardzo zaciętych i wyrównanych setach lepsze okazały się przeciwniczki i to one cieszyły się ze zwycięstwa. Nasza szkoła po bardzo dobrej grze w tym turnieju zajęła 2 miejsce.


      Skład drużyny: Wygnał Marta (kapitan), Brzeziak Aleksandra, Wiśniewska Anna, Łada Aleksandra, Mroczkowska Marta, Staniórska Zuzanna, Dąbrowska Karolina, Niedbała Kornelia, Laszczkowska Anna, Bagińska Kinga, Szymanowska Kamila, Laskowska Karolina, Domurat Barbara, Dudas Justyna

      Ogromne brawa i gratulacje dla zawodniczek!

      Opracował: Grzegorz Bielicki

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
     Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie