• Zakup sztandaru
     • Zakup sztandaru

      17.05.2023

      Szanowni Państwo,

      Absolwenci Handlówki i Ekonomika,

      Mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej,

      Pasjonaci historii 18 Dywizji Piechoty i 33 Pułku Piechoty,

      Wszyscy, którym na sercu „leży” łomżyńska oświata i nasza szkoła.

     • Łomża na starej fotografii

      31.05.2023

      25 maja 2023 r. w murach Ekonomika gościliśmy Pana Michała Kaczyńskiego, pracownika Archiwum Państwowego w Białymstoku Odział w Łomży, który wygłosił prelekcję na temat: „Łomża wczoraj i dziś”. Uczennice z klasy IVTAp miały okazję obejrzeć Łomżę na starej fotografii. Prelegent wyświetlał zdjęcia miejsc na mapie Łomży na zasadzie retrospekcji.

      Opracował: Arkadiusz Bałazy

     • Mistrzostwa Ekonomika w piłce nożnej

      30.05.2023

      26 maja 2023 r. odbył się wewnątrzszkolny turniej piłki nożnej, który dzięki wspaniałej pogodzie został rozegrany na boisku szkolnym przy ulicy Kopernika 16. Uczniowie, którzy zgłosili się do rywalizacji w turnieju, spędzali piątkowy poranek na zmaganiach sportowych, a koledzy i koleżanki ze szkoły dopingowali swoich faworytów.

      Do rozgrywek zgłosiło się 9 drużyn, które składały się łącznie z 60 uczniów naszej szkoły.

      Współzawodnictwo przebiegało w miłej, koleżeńskiej atmosferze, zgodnie z duchem gry fair play. Uczestnicy turnieju rozegrali łącznie 18 spotkań, które pozwoliły wyłonić najlepsze 3 drużyny oraz najlepszych zawodników  turnieju.  

      I miejsce - klasa 4TLp w składzie: Bartosz Frąckiewicz, Mateusz Czerwiński, Adam Zadroga, Krystian Poliński, Dawid Krzewski, Jakub Gadomski

      II miejsce - klasa 2TL OPW w składzie: Jakub Kochanowski, Kamil Marczak, Adam Górski, Karol Konopka, Krzysztof Wiśniewski, Kacper Szymański

      III miejsce - klasa 3 TL OPW w składzie: Kacper Zając, Karol Śliwka, Maciej Szulc, Bartosz Lipka, Wiktor Cychol, Adrian Jarnutowski, Piotr Cencelewicz

      Najlepszy Zawodnik - Maciej Szulc

      Najlepszy Bramkarz - Kacper Szymański

      Król Strzelców - Adam Zadroga

      Opracował: Sebastian Dąbrowski

     • Wizyta na strzelnicy

      26.05.2023

      24 maja członkowie szkolnego koła strzeleckiego wybrali się na strzelnicę sportową w Piątnicy. Wcześniej, podczas zajęć w szkole, na szkolnych wiatrówkach, uczyli się obsługi broni, postaw strzeleckich, zasad bezpieczeństwa podczas strzelania oraz oczywiście ćwiczyli celność, technikę oddychania i skupienie na celu.

      Wizyta na strzelnicy rozpoczęła się od wprowadzenia, instruktarzu w posługiwaniu się bronią palną oraz bezpieczeństwem na strzelnicy. Instruktorzy opowiedzieli w skrócie o funkcjonowaniu klubu strzeleckiego i zachęcali młodzież do zapisywania się do klubu. Następnie, pod opieką instruktorów młodzież mogła postrzelać zarówno z pistoletu jak i z karabinka. W międzyczasie uczestnicy wycieczki chętnie piekli kiełbaski na ognisku.

      Atmosfera podczas wyjścia była bardzo przyjazna, a pogoda piękna. Instruktorzy ze strzelnicy chwalili młodzież zarówno za kulturę osobistą oraz za posiadane już umiejętności w posługiwaniu się bronią.

      Autor: Piotr Rogalski

     • Pomóżmy spełnić marzenie Krzyśka

      22.05.2023

      Kilkanaście lat temu absolwent Ekonomika - Krzysztof Blusiewicz - uległ tragicznemu w skutkach wypadkowi komunikacyjnemu. Skutkiem tego było porażenie czterokończynowe, powodujące znaczną niepełnosprawność Krzyśka. Żeby móc choć trochę uniezależnić się od pomocy innych, potrzebuje elektrycznego napędu do wózka inwalidzkiego. Taka przystawka to koszt ok. 27 tysięcy złotych. Pomóc można wpłacając środki na zbiórkę prowadzoną przez portal zrzutka.pl.

     • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      22.05.2023

      3 Maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś na początku kolejnego tysiąclecia, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Buntujemy się więc przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być?

      Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlaczego więc czcimy 3 Maja?

      Ponieważ Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Ponieważ Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

      I to są powody dla których powinniśmy upamiętniać i przypominać takie wydarzenia z naszej przeszłości.

      18 maja to święto zostało przypomniane społeczności Ekonomika przez klasę 2 TCR podczas apelu szkolnego w krótkim montażu słowno-muzycznym.

      Nasi przodkowie żyjący 232 lat temu wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. Największą ich wartością była Ojczyzna! Wiwat im!

      Tekst: Sylwia Wądołowska

      Zdjęcia: Krzysztof Domalewski

    • Spotkania z Rodzicami
     • Spotkania z Rodzicami

      16.05.2023

      W dniu 25 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży i Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży odbyły się spotkania rodziców uczniów klas VIII z doradcą zawodowym i przedstawicielem pracodawców z branży handlowej.

     • Uczniowie technikum w Łodzi

      15.05.2023

      Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.”

      W dniach 10-12 maja 42 uczniów naszej szkoły z klas I, II i III w zawodzie technik reklamy pod opieką nauczycieli: p. Ewy Bielak, p. Agnieszki Wądołowskiej-Pieniek, p. Lidii Drozdowskiej i p. Justyny Milczarskiej pojechało na 3-dniową wycieczkę Łódź-Warszawa.

      Uczestnicy przez 2 pierwsze dni poznawali walory turystyczne miasta, a kolejny dzień spędzili na warsztatach w Warszawskiej Szkole Reklamy w Warszawie.

      Pierwszym punktem programu było Orientarium w Łodzi, czyli najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które mogliśmy podziwiać w Łodzi. 

      Drugim punktem było EC1 - Miasto Kultury w Łodzi - obszar byłej elektrociepłowni. Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. W obiekcie zwiedziliśmy trzy ścieżki dydaktyczne: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, "Mikroświat — makroświat" oraz na piątym piętrze taras widokowy rozciągający się na piękną Łódź. Młodzież miała okazję również skorzystać z strefy sferycznej Planetarium i uczestniczyć w dwóch seansach filmowych pt: „Jesteśmy gwiazdami” oraz „Jesteśmy kosmitami”.

      Nasz program na drugi dzień zaczęliśmy realizować od odwiedzin w jednym z najciekawszych a jednocześnie najstarszych łódzkich parków – Źródliska, w którym znajduje się zupełnie inna roślinność, a znaleźć ją można w parkowej Palmiarni. Park Źródliska to rosnące wiekowe dęby pamiętające jeszcze porastającą te tereny przed dwustu laty Puszczę Łódzką. Z tego miejsca poprowadził nas w dalsze zakątki Łodzi przewodnik Krzysztof Olkusz pokazując nam miasto rozwinięte dzięki przemysłowi. Księży Młyn - to dawne imperium rodziny Scheiblerów, gdzie obok fabryk zachowała się rezydencja właścicieli, osiedle domów robotniczych, nazywanych w Łodzi famułami, a także szkoła, sklep, szpital czy remiza straży pożarnej. Miejsce to posiada wyjątkowy klimat, a dzięki systematycznie odnawianym budynkom, nabiera blasku. Kontynuowaliśmy zwiedzanie szlakiem zabytków techniki - Centralne Muzeum Włókiennictwa. To miejsce, mieszczące się w najstarszej łódzkiej fabryce, gromadzi wszelkie przejawy historii związanej z włókiennictwem. Ekspozycję tworzy tu nie tylko ogromna kolekcja maszyn włókienniczych (w tym również sprawnych, puszczanych w ruch), ale także historyczna kotłownia z oryginalną maszyną parową oraz wystawy poświęcone ubiorom i artystycznym tkaninom. Uzupełnieniem muzeum jest znajdujący się przy nim Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie odtworzona została łódzka ulica z XIX w. Potem spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej. Jest to ulica mierząca aż 4 kilometry. Okazałe kamienice, pokazujące pełne bogactwo architektury XIX wieku, do tego miejskie pałace, oryginalne pomniki, a w podwórzach kolejne wyjątkowe miejsca do odkrycia – ogrody, fabryki. Zwiedzanie z przewodnikiem zakończyliśmy na Manufakturze, czyli zabytkowej fabryce, która kilka lat temu przekształcona została w centrum wielkomiejskiej rozrywki. Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich od 2006 r. jest otwarty dla wszystkich. Zabytkowe budynki wykorzystywane są na muzea, teatr, kino, a także pełne spektrum różnych lokali gastronomicznych. 

      Nasza przygoda się jeszcze nie kończy...

      Nauka, nauka, nauka …to temat przewodni inego artykułu.

      Opracowała: Ewa Bielak

     • Warsztaty w Warszawskiej Szkole Reklamy

      15.05.2023

      „Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski”

      Nauka, nauka, nauka…

      Grupa uczestników wycieczki Łódź-Warszawa zakończyła swoją wycieczkę na warsztatach w Warszawskiej Szkole Reklamy, gdzie klasy I-III TR uczestniczyły w zajęciach wykładowo-warsztatowych.

      W świat studiów wyższych ze struktury organizacyjnej wprowadził nas p. Andrzej Sągin. Podział klas na wykładach ułożył się następująco:

      Klasa trzecia uczestniczyła w zajęciach z animacji. Poznali oni podstawy animacji, budowanie postaci oraz sami na tabletach graficznych mogli wykonać animację poklatkową (prowadzący zajęcia p. Alicja Witkowska).

      Klasa druga zagłębiła się w zajęcia reklamowe „Od produktu do sloganu" - warsztat z design thinking (prowadzący warsztat p. Grzegorz Rusinek).

      Klasa pierwsza natomiast poznała ciężką pracę produkcji telewizyjnej, czyli podstawy pracy w studiu telewizyjnym, nad  scenariuszem oraz ćwiczenia z realizacji telewizyjnej (prowadzący wykład p. Julia Jabłońska - absolwentka jednej z łomżyńskich szkół).

      Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w warsztatach Warszawskiej Szkoły Reklamy oraz Wyższej Szkoły Biznesu, Mediów i Reklamy.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Bielak

       

    • Kontakt

     • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
     • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
     • (+48) 86-216-62-63
     • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
      Poland
     • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
     • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
    • Logowanie