• XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

      23.05.2024

      16 maja 2024 r. uczniowie z klas 1 TCR, 1TT, 1TRach., 2 TL i 3 TCR odwiedzili Akademię Łomżyńską w ramach  XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wizyta na uczelni rozpoczęła się debatą o przyszłości rozwoju AI. Debatę i równocześnie XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, otworzył rektor uczelni dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ.

      W dyskusji o sztucznej inteligencji uczestniczyli eksperci reprezentujący cztery uczelniane wydziały: Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych, Wydział Nauk Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydział Nauk o Zdrowiu. Nasi uczniowie mieli okazję zadawania pytań, które dotyczyły m.in. tworzenia tekstów (np. ChatGPT) czy wizji świata zdominowanego przez roboty i zaawansowane technologie. Padły również ciekawe pytania, np. czy roboty ze sztuczną inteligencją wyeliminują niektóre zawody takie jak np. prawnik, osoby wykonujące prace fizyczne itd.

      Po debacie uczniowie mogli poznać inne części uczelni. Brali udział m.in. w symulacji sprawy rozwodowej, warsztatach makijażu, wykładach o kosmosie czy skutkach stresu. W trakcie całego Festiwalu młodzież mogła poczęstować się lodami produkowanymi przez studentów AI czy chrupkami.

      Dziękujemy Akademii Łomżyńskiej za transport i możliwość udziału w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

      Tekst i zdjęcia: Lidia Drozdowska

     • Klasy mundurowe na medal

      22.05.2024

      W ubiegły piątek, tj. 17.05.2024 r., grupa 50 uczniów z dwóch klas mundurowych - 1 TL OPW oraz 3 TL OPW, udała się do Piątnicy na charytatywny turniej piłki nożnej Służb Mundurowych, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie córki jednego z funkcjonariuszy.

      Uczniowie klas mundurowych obserwowali zmagania uczestników turnieju oraz sami zgłosili drużynę, która reprezentowała naszą szkołę.

      W skład drużyny wchodzili: Sebastian Dąbrowski – Wychowawca klasy 1 TL OPW oraz nauczyciel Wychowania Fizycznego, uczniowie klasy 1 TL OPW – Damian Butkiewicz, Krystian Kokoszko, Szymon Jastrzębski, Jakub Ciuchnicki, Dawid Świderski, Błażej Brzózka oraz uczniowie klasy 3 TL OPW – Kamil Marczak i Kuba Kochanowski.

      Zmagania grupowe  kończymy awansem do półfinałów na drugim miejscu w grupie.

      Wyniki spotkań grupowych:

      - Ekonomik klasy mundurowe - 2:2 - Policja Zambrów

      - Ekonomik klasy mundurowe - 8:0 -  Pierwsza Dywizja Legionu Piechoty

      - Ekonomik klasy mundurowe - 0:0 - Policja Łomża

      - Ekonomik klasy mundurowe 1:0 Grupa Ratownicza Nadzieja

      Po rozgrywkach grupowych, w których reprezentacja naszej szkoły nie przegrała meczu, przyszedł czas na półfinał i uznanie wyższości przeciwnika. W półfinale przegrywamy z późniejszym zwycięzcą całego turnieju - Zakładem Karnym Barczewo

      Ekonomik klasy mundurowe - 1:4 - Zakład Karny Barczewo

      W meczu o trzecie miejsce, spotykamy się ponownie z reprezentacją łomżyńskiej Policji, tym razem przechylamy szalę zwycięstwa na swoją stronę i zdobywamy brązowy medal.

      Ekonomik klasy mundurowe - 2:0 - Policja Łomża

      Tekst i zdjęcia: Sebastian Dąbrowski

     • Dzień Otwartych Drzwi

      14.05.2024

      29 kwietnia gościliśmy w szkole tegorocznych ósmoklasistów, którzy stoją właśnie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Mieli oni możliwość zapoznania się z bazą lokalową szkoły, z ofertą zajęć pozalekcyjnych, ale przede wszystkim z  zawodami nauczanymi w Ekonomiku. 

     • Wiwat Maj, Trzeci Maj

      01.05.2024

      We wtorek, 30 kwietnia br. społeczność Ekonomika spotkała się na uroczystej akademii, aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszym w Europie tego typu dokumentem, określającym ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dawała Polakom nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

      Część artystyczna przeniosła widzów do czasów oświeceniowej Polski. W zainscenizowanym ogrodzie Ignacego Potockiego, między trzema zatroskanymi o los Ojczyzny patriotami wywiązuje się rozmowa, przerywana wierszami recytowanymi przez Poezje. Dyskusji przysłuchuje się para chłopów, którzy potrzebują wyjaśnień, jak zmieni się ich życie po wprowadzeniu konstytucji. Całości dopełniły piosenki i muzyka ilustracyjna.

      Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas pierwszych i drugich pod kierunkiem Pani Izabeli Haponik:

      • Ignacy Potocki – Adrian Śmiarowski – klasa I T Rach
      • Hugo Kolłątaj - Aleksander Gumkowski  -  klasa I T Rach
      • Poetka – Nina Chludzińska  - klasa I TT
      • Poezja I – Gabriela Zalewska - klasa I T Rach
      • Poezja II – Nikola Borowska  - klasa  I TT
      • Poezja III – Maja Zalewska - klasa I TT
      • Pokojówka – Marta Ramotowska - klasa I T Rach
      • Lektor Preambuły – Paweł Święcica – klasa I T Rach
      • Chłop – Konrad Bronowicz – klasa I TC
      • Chłopka – Zuzanna Jakubiak  - klasa I TL
      • Nauczyciel – Dominik Kryś – klasa I TL

      Wykonawcami piosenek przygotowanymi przez Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego byli:

      • Kinga Kossakowska – klasa I TLOPW
      • Agnieszka Rogowska – klasa II Trach
      • Bartosz Gorzoch – klasa I TL

      Powrót do wydarzeń z przeszłości, czasem poważny a czasem z elementami humoru,  miał  na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważną rolę, również w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

       

      Tekst: Izabela Haponik

      Zdjęcia/video: Bartłomiej Pytel

     • Tajemnice Radia na Uniwersytecie...

      01.05.2024

      Przy okazji pobytu w Gdańsku wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z warsztatów reklamowych prowadzonychprzez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.

      Młodzież została podzielona na trzy grupy. Podążając śladami jednej z grup, na początku zwiedziliśmy studio radiowe. Po wejściu do studia radia MORS uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się montaż nagrań dźwiękowych, ale również codzienne funkcjonowanie stacji radiowej. Oprócz tego, kilku ochotników przeprowadziło wywiad radiowy, sprawdzając swoje umiejętności w tym fachu.

      Po zakończeniu przygody w studiu radiowym uczniowie udali się na wykład o bezpieczeństwie w Internecie. Podczas zajęć udało się wykonać mapę myśli na podany temat. Nie da się ukryć, że uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego o ich na pozór naturalnych nawykach związanych z ich urządzeniami elektronicznymi.

      Następnie grupa udała się na warsztaty dziennikarskie. Na zajęciach uczniowie na chwilę zagłębili się w świat showbiznesu i jego aferek. Podczas analizy przykładowego artykułu z magazynu typowo plotkarskiego uczniowie poznali jego budowę oraz zasady nim rządzące.

      Na koniec wszyscy wysłuchali wywiadu z korespondentem wojennym z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie. Pan Maciej Wyrwał opowiedział o swoich ciekawych doświadczeniach podczas misji w Ukrainie oraz odpowiedział na pytania widowni.

      Po tym ciekawym zakończeniu dnia, uczniowie udali się w podróż do domu.

      Opracował: Alan Grunwald

     • Gdańsk oczami młodzieży

      01.05.2024

      "Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł".

       

      Przygoda w Gdańsku rozpoczęła się od odwiedzenia monumentalnego, niezwykle istotnego miejsca Westerplatte, które upamiętnia bohaterów II Wojny Światowej. Mogliśmy podziwiać piękny, potężny pomnik na wzniesieniu, z którego również było widoczne poruszające hasło o niezwykłym znaczeniu – „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

      Po przerwie obiadowej udaliśmy się do tajemniczego miejsca na Gdańskiej starówce: do Muzeum Figur Woskowych - Baszta Tajemnic. Wielofunkcyjny budynek mieścił w sobie muzeum figur woskowych, dom strachów oraz kino 7D. Miejsce to, choć trochę ciasne, zapewniło nam rozrywkę na wiele godzin.

      Pod wieczór udaliśmy się do Hotelu Focus. Na miejscu przywitała nas miła obsługa i czyste pokoje.

      Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania wyruszyliśmy w podróż do Gdyni. Tam, w podziemiach dworca kolejowego Gdynia Główna, naszym oczom ukazało się wejście do mini Teatru Gdynia Główna. Miejsce to, choć niepozorne, pokazało, że mimo małej przestrzeni i skromnych efektów specjalnych, to właśnie aktor czyni teatr. Odczucia uczniów po obejrzeniu spektaklu – „Krok w dorosłość” – były mieszane. Co prawda nie każdy musiał zrozumieć nietuzinkowe przesłanie spektaklu, lecz osoby skupione na scenie powinny bez problemu przyswoić przekazywane myśli.

      Z początku zabawnie wyglądająca konstrukcja położona na placu Władysława Bartoszewskiego okazała się opowiadać niestety prawdziwą historię o nienawiści, zbrodni, okrucieństwie oraz o tym, jaki los człowiek zgotował człowiekowi. Głęboko pod ziemią zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - niewątpliwie jedno z najbardziej poruszających muzeów w naszym kraju. Wystawy budziły grozę u odbiorców, co osiągnęło zamierzony przez twórców efekt. Mimo to, każdy człowiek powinien znaleźć się w takim miejscu, by nigdy nie zapomnieć i uczyć się na błędach innych.

      Po przerwie obiadowej, lekko zmęczeni dotychczasowymi wrażeniami, udaliśmy się na Molo w Sopocie. Oprócz głównej atrakcji tego miejsca, uczniowie cieszyli się również tamtejszymi usługami gastronomicznymi oraz stanowiskami z pamiątkami. Następnie przyszedł wieczór i czas na powrót do naszego tymczasowego domu.

      W ostatnim dniu wycieczki skorzystaliśmy z warsztatów reklamowych, o których kilka słów w kolejnym artykule.

      Opracował: Alan Grunwald 2TR

    • Kontakt

     • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
     • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
     • (+48) 86-216-62-63
     • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
      Poland
     • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
     • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
    • Logowanie