• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      03.03.2022

      „...Pytam, dlaczego Was wyklęto?

      Dlaczego za wrogów wzięto?

      Prawda z kłamstwem wygrała

      Choć wiele lat na to czekała.”

       

      1 marca odbył się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony  polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944-1963. Żołnierze Niezłomni stawiali opór sowietyzacji Polski, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

      Społeczność szkolna oddała hołd Żołnierzom Wyklętym biorąc udział w uroczystości przygotowanej przez uczniów klasy III TAp i II TCR pod kierunkiem p. Agnieszki Leśniewskiej i p. Małgorzaty Skrodzkiej. 

      O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały: Martyna Truskolaska (kl. III TRp), Izabela Gawęcka oraz Natalia Wnuczyńska (kl. IV TR), przygotowane przez pana dyrektora Krzysztofa Domalewskiego.

      Uczniowie klasy II TL OPW, pod opieką Pana Dyrektora Pawła Drożynera, wzięli tego dnia udział w miejskich uroczystościach i złożyli w imieniu społeczności szkolnej kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956.

       

      Tekst: Małgorzata Skrodzka

     • Turyści w Punkcie Informacji Turystycznej

      27.02.2022

      24 lutego 2022 r. uczniowie klasy I Technikum Organizacji Turystyki odwiedzili w ramach lekcji terenowych miejsce, od którego każdy turysta powinien rozpocząć zwiedzanie naszego regionu. Certyfikowane Centrum  Informacji Turystycznej, mające swoją siedzibę we wspaniałych wnętrzach Hali Kultury znajdującej się przy Starym Rynku, to miejsce, w którym można otrzymać materiały oraz profesjonalną poradę dotyczącą najważniejszych i najciekawszych atrakcji.

      Uczniowie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Winko dowiedzieli się jakie są główne zadania Punktu Informacji Turystycznej, kto najchętniej odwiedza takie miejsca, jak kształtuje się ruch turystyczny naszego regionu i co, w głównej mierze, przyciąga turystów do naszego pięknego miasta i jego okolic. 

      Liczne foldery, mapy, katalogi  oraz ogrom informacji dotyczących historii regionu to to, co możemy znaleźć w tym właśnie miejscu. To początek przygody jaka czeka nie tylko uczniów. Niedługo kolejne spotkanie, tym razem  z łomżyńskim przewodnikiem, który zabierze młodzież na wycieczkę i opowie co nieco o naszym pięknym mieście.

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Kamińska

     • Odszedł Śp. Leon Bogdan Radziszewski

      21.02.2022

      Leon Bogdan Radziszewski – urodził się 17 lipca 1934 r. w Suwałkach. W 1958 r. ukończył Uniwersytet Warszawski - kierunek filologia rosyjska i rozpoczął pracę zawodową w oświacie. W latach 1967-1975 był Dyrektorem Zasadniczej Szkoły Włókienniczej w Zambrowie. Decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Łomży mianowany, od 1 września 1975 r., na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Łomży, szkoły popularnie zwanej „Handlówką” lub „Ekonomikiem” i pozostał nim do 31 sierpnia 1989 r. – po czym przeszedł na emeryturę. Od roku 1989 do roku 1993 pracował w niepełnym wymiarze godzin jako nauczyciel języka rosyjskiego.

      Uczniowie i nauczyciele z daleka rozpoznawali charakterystyczną postać Pana Dyrektora – wysoki, szczupły, w garniturze, wyprostowany jak struna, nosił wąsy. Z elegancją i osobiście, nigdy nie myląc się, witał każdego nauczyciela. Powściągliwy w gestach i słowach, zawsze grzeczny i uśmiechnięty, nie okazywał  zdenerwowania, człowiek sympatyczny, wrażliwy, oddany szkole, uczniom i nauczycielom, z zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki służbowe. Był wyróżniany odznaczeniami państwowymi i nagrodami Kuratora Oświaty. To dzięki Niemu w szkole powstawały nowe kierunki kształcenia potrzebne dla nowopowstałego województwa łomżyńskiego, z Jego inicjatywy i dzięki Jego uporowi dobudowano część skrzydła szkoły, w którym powstały szatnie z prawdziwego zdarzenia. Lekcje prowadził ciekawie i interesująco, potrafił wzbudzić zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim. Podczas spotkań koleżeńskich pracowników szkoły dawał namówić się na występy wokalne – miał ładny głos i spory repertuar.  

      Współpracownicy zapamiętali Go jako człowieka pracowitego, sprawiedliwego i dobrego. 

      Świętej Pamięci Pana Dyrektora Leona Radziszewskiego poznałem osobiście w 1992 r., gdy rozpoczynałem pracę w Zespole Szkół Ekonomicznych. Pamiętam uważne spojrzenie, mocny uścisk ręki, życzliwy uśmiech, Jego celne uwagi i spostrzeżenia dotyczące życia i szkoły. Po zakończeniu kariery zawodowej przez Pana Dyrektora spotykaliśmy się w szkole i poza nią podczas uroczystości i innych okazji. Zawsze optymistycznie nastawiony do życia, żywo interesował się tym, co dzieje się w szkole.

      Jego odejście to niepowetowana strata dla szkoły i środowiska oświatowego. 

      Paweł Drożyner -  dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogónokształcących nr 6 w Łomży 

       

      Pan Leon Radziszewski wspomina lata w "Ekonomiku"

     • Ekonomik murem za polskim mundurem

      05.01.2022

      21 grudnia 2021 r. Pan major Jan Krysiuk, oficer 18 Pułku Logistycznego w Łomży oraz instruktor szkolenia wojskowego w klasach I i II TL OPW odebrał przygotowane przez Dyrekcję Szkoły paczki świąteczne dla żołnierzy Pułku służących na granicy polsko-białoruskiej.

      W paczkach, ozdobionych świątecznymi motywami bombek, choinek itp. oraz logo "Ekonomika", znajdowały się słodycze i kawa oraz kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi.

      Akcję szkolną przeprowadzono w ramach działania społecznego "Murem za polskim mundurem".

      W przygotowaniach paczek pomagały Panie: Magdalena Karwowska, Ewa Bielak i Justyna Truszkowska oraz uczniowie klas II TA, III TLp i III TR i III TRp.

      Wszystkim tym osobom, które okazały swoją pomoc i życzliwość podczas symbolicznego wspierania polskich żołnierzy w realizacji ich trudnych zadań, Dyrekcja ZSEiO nr 6 w Łomży składa podziękowanie.

       

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjęcia: 18 Pułk Logistyczny w Łomży

     • Boże Narodzenie 2021

      11.12.2021

      Dzieciątko Boże, uczyń cud raz jeszcze
      Większy, niż bitwa wygrana nad wrogiem,
      Każ polskie serca w polskie ująć kleszcze,
      Jedną oddychać Polską, jednym Bogiem.

      Niech nas dwóch idzie po tej samej ścieżce,
      A gdy się zetkną, niechaj wielki Boże!
      Z oczu dobędą uśmiech a nie noże!
      Spraw to Dzieciątko Nowonarodzone!

      A my Ci za to przyniesiemy w podzięce
      To, co Cię złotym napełni uśmiechem:
      Dwa polskie serca miłością złączone
      I dwie złączone zgodą polskie ręce.

      Patrzcie! O patrzcie! Betlejemska strzecha
      Pełna jest słońca od naszych pacierzy,
      O ludzie! Boże dziecię się uśmiecha,
      A Jego oczy mówią, że nam wierzy!


      Kornel Makuszyński - „Pokój ludziom”

       

      Niech w ten radosny czas świąt Bożego Narodzenia wprowadzą nas uczniowie klasy I TL OPW, którzy wraz z p. Ewą Przystepską i p. Tomaszem Rynkowskim przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. "Kolęda u księdza":

       

      W filmie wystąpili: Amelia Borawska, Dominika Jarnutowska, Rałał Drozdowski, Konrad Gałązka, Adam Górski, Karol Konopka oraz Patryk Żukowski.

      Grafika: Freepik

       

      Zapraszamy także do wysłuchania kolęd w wykonaniu Martyny Truskolaskiej (kl. 3 TRp), Izabeli Gaweckiej (kl. 4 TR), Natalii Wnuczyńskiej (kl. 4 TR) oraz Błażeja Trzaski (kl. 3 TCp):

     • 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      14.11.2021

      W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym pokoleniom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

      Klasa II TA, wraz z wychowawczynią panią Magdalena Karwowską, przygotowała uroczysty apel, podczas którego przypomniała społeczności szkolnej drogę Polski do niepodległości. Jednym z elementów była inscenizacja fragmentów "Syzyfowych prac" S. Żeromskiego obrazująca walkę młodzieży z rusyfikacją w czasie zaborów.

      O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały: Martyna Truskolaska (kl. III TRp), Izabela Gawęcka oraz Natalia Wnuczyńska (kl. IV TR), przygotowane przez pana dyrektora Krzysztofa Domalewskiego.

      Listopadowe spotkanie społeczności szkolnej było też okazją do wyróżnienia uczniów, którzy zajęli najwyższe miejsca w konkursach zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

      Laureatami konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych zostali:

      • I miejsce Michał Laskowski z klasy I TR,
      • II miejsce Krystian Zawalich z klasy III TBp i Mateusz Czerwiński z klasy III TLp, 
      • III miejsce Julia Kościelecka z klasy III TLp i Jakub Kochanowski z klasy I TL OPW.

      Najlepszymi w konkursie języka angielskiego okazali się być:

      • I miejsce Martha Pietraszewski klasa II A,
      • II miejsce Patryk Rzodkiewicz klasa III TCp,
      • III miejsce  Wiktoria Grużewska klasa III Ap oraz Milena Mertens klasa III TL.

      ​​​​​​​Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach językowych.

      Tekst: Magdalena Karwowska

      Zdjęcia: Natalia Czartoryjska (kl. II TA)

     • Malwina Szewczyk w Pałacu Prezydenckim

      10.11.2021

      28 października 2021 r. szachistka Malwina Szewczyk, uczennica kl. III TLp naszej szkoły, uczestniczyła w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Z rąk Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Tak szczególne odznaczenie było możliwe dzięki zdobyciu pięciu medali dla Polski na arenie międzynarodowej w rywalizacji niesłyszących w szachach. Najcenniejszym z nich był brązowy medal olimpijski na XIX Zimowych Igrzyskach Niesłyszących w Szachach we Włoszech w grudniu 2019 r.  

      W rozgrywanych w Amsterdamie w dniach 18-22 października Mistrzostwach Europy Niesłyszących Kobiet w szachach Malwina była blisko zdobycia medalu, jednak po zaciętej walce w ostatniej rundzie z liderką turnieju ostatecznie  zajęła X miejsce. Obecnie (4-14 listopad) szachistka gra online w IV Mistrzostwach Świata FIDE w Szachach Osób Niepełnosprawnych, a już następnego dnia Malwina wyjeżdża na Półfinały Mistrzostw Polski  Juniorów do lat 18 do Jastrzębiej Góry.

      Nad jej rozwojem szachowym Malwiny czuwa dziadek i trener – Sławomir Sobociński. Życzymy dalszych sukcesów!

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Sobocińska

     • Dzień Edukacji Narodowej 2021

      14.10.2021

      Na obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole złożyły się trzy podniosłe wydarzenia.

      Tuż po godzinie 10, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej nauczycielom Tajnego Nauczania w okresie II Wojny Światowej: Walerii Jachimowicz, Zofii Jankowskiej, Reginie Pacewicz, Rozalii Przybyłowskiej, Annie Samojło oraz Stanisławie Truskolaskiej. Wymienione Panie kontynuowały powojenną pracę pedagogiczną w dzisiejszym ZSEiO nr 6.

      Spośród zaproszonych gości, uroczystość uświetnili swoją obecnością (kolejność alfabetyczna):

      • Pani Jolanta Chojnowska - Zastępca Przewodniczącego KM POiW ZSZZ Solidarność
      • Pani  dr Ewa Chludzińska - Prezes Oddziału ZNP w Łomży 
      • Pan Mirosław Derewońko - portal 4lomza.pl 
      • Pan Czesław Filipkowski - UNIQA S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń
      • Pan Radosław Florczyk - Prezes UNIGLASS Polska 
      • Pani Aleutyna Kołos - Dyrektor Ośrodka Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP w Łomży 
      • Ks. Kan. Marian Mieczkowski - Proboszcz Parafii Katedralnej pw. Św. Michała Archanioła w Łomży 
      • Pan Marek Norowski - portal mylomza.pl 
      • Pan ppłk Krzysztof Rabek - Zastępca Dowódcy 18 Pułku Logistycznego 
      • Pan Andrzej Stypułkowski - Zastępca Prezydenta Miasta Łomża 
      • Pan Wojciech Winko - Łomżyńskie Bractwo Historyczne
      • Pan Zygmunt Zdanowicz - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej 

      Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne przyjęcie w poczet społeczności Ekonomika 152 uczniów klas pierwszych, którzy w obecności zaproszonych gości złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

      Po ślubowaniu, uczniowie Ekonomika przedstawili krótki program artystyczny, w którym dziękowali swoim nauczycielom i wychowawcom oraz wszystkim innym pracownikom szkoły za kolejny rok pracy.


     • Obóz pod żaglami

      11.10.2021

      W dniach 20-24 września 2021 roku grupa uczniów Ekonomika wraz z opiekunami (p. Aneta Zadroga, p. Grzegorz Bielicki oraz p. Piotr Rogalski) uczestniczyła w "wodniackim" obozie w Augustowie. 

      Grupa była podzielona na trzy podgrupy, które zmieniały się poznawaną dyscypliną na każdych zajęciach. Te dyscypliny to pływanie pod żaglami na jachcie w klasie omega, windsurfing oraz pływanie na SUP’ie (deska i wiosło). Zajęcia odbywały się pod nadzorem opiekunów ze szkoły oraz instruktorów poszczególnych dyscyplin.

      Poza zajęciami na wodzie, uczniowie korzystali z przygotowanych atrakcji, takich jak: wyjazd do aquaparku w Suwałkach, wieczorna dyskoteka na katamaranie pływającym po augustowskich jeziorach oraz dwukrotne korzystanie z sauny fińskiej nad wodą. Odbyło się również ognisko integracyjne oraz wieczór filmowy.

      Pogoda podczas obozu była niezbyt przyjazna, ale nie przeszkadzało to uczestnikom w pełni  korzystać z zaproponowanych aktywności. Wszyscy wrócili zdrow, szczęśliwi i bez kontuzji.Opiekunami na obozie byli:

       

                                                                                                 Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia: opiekunowie

     • „Moja pasja – Moja przyszłość”

      04.10.2021

      30 września 2021 roku uczniowie klasy IV TL uczestniczyli w konferencji "Uczelnia a potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży - doświadczenia projektu Moja pasja moja przyszłość". Było to podsumowanie kilkumiesięcznej działalności uniwersytetów młodzieżowych prowadzonych  w ramach projektu „Moja pasja – Moja przyszłość” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.  

      Spotkanie pozwoliło pokazać przykłady wspierania procesu edukacyjnego uczniów szkół podstawowych i średnich w regionie przez wyższe uczelnie. Można było poznać doswiadczenia innych uczelni w tym zakresie, między innymi Politechniki Białostockiej. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele rad pedagogicznych szkół średnich z Łomży, uczniowie szkół średnich oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni PWSIiP.

      Miło jednocześnie przekazać, iż w projekcie uczestniczyli również uczniowie Technikum nr 6: Gabriela Kozicka, Gabriela Sokołowska, Bartosz Jarmutowski, Piotr Remiszewski, Jakub Siwik i Łukasz Just (klasa IV TL) oraz Krystian Zawalich (kl. III TBp). Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia studiów z rąk Prodziekan WNSIiH dr Izabely Sekścińskiej oraz w ramach przeprowadzonego konkursu - nagrody. Wśród nagrodzonych uczniów naszej szkoły znaleźli się Krystian Zawalich, Bartosz Jarmutowski i Piotr Remiszewski.

      Opracowała: Katarzyna Szymańska

      Zdjęcia: PWSIiP

     • Czytamy i uczymy (się) angielskiego

      01.10.2021

      Z inicjatywy Polskiej Izby Książki 29 września został w 2001 roku ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w obchodach tego święta i w ramach wieloletniej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży zorganizowaliśmy bardzo udane spotkanie czytelnicze połączone z warsztatami językowymi.

      Uczennice klasy III Ap przeczytały dzieciom z łomżyńskiego przedszkola „Klubik Malucha” książkę pt. „Pogoda czy niepogoda” z serii „Kubuś i Przyjaciele”, rozmawiały z przedszkolakami o zjawiskach pogodowych podczas poszczególnych pór roku oraz przeprowadziły wiele gier i zabaw językowych utrwalających angielskie słowa, które najmłodsi uczestnicy poznali podczas warsztatów językowych przygotowanych przez p. Monikę Bukowską i p. Bartłomieja Pytla.

      Spotkanie przeprowadziły: Dominika Gawek, Wiktoria Grużewska, Lidia Grzymała, Agata Karwowska, Kinga Matejkowska i Natalia Zuzga.

      Serdecznie dziękujemy p. Elżbiecie Piaseckiej-Chamryk, kierowniczce Filii nr 6 MBP w Łomży, za pomoc w organizacji i zaproszenie do udziału w kolejnej ciekawej i wartościowej akcji czytelniczej.

      Tekst: Bartłomiej Pytel

      Zdjęcia: Monika Bukowska

     • Wycieczka edukacyjna

      30.09.2021

      W dniach 22-24 września b.r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły: TLp, TBTp oraz TCp wzięli udział w wycieczce na trasie Kraków - Kościelisko - Morskie Oko - Zakopane. Piękne słońce i bezchmurne niebo towarzyszyło zwiedzającym przez całe trzy dni eskapady, więc humory dopisywały. 

      Pierwszego dnia przewodnik po dawnej stolicy Polski odkrył przed uczestnikami tajemnice najważniejszych krakowskich zabytków - Wawelu, Sukiennic oraz budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejny dzień także przysporzył wielu wrażeń. Uczniowie, pod opieką przewodnika tatrzańskiego z Palenicy, wybrali się na wędrówkę nad Morskie Oko. Pomimo, że trasa była długa znalazło się sporo chętnych na wyprawę wokół jeziora. Niesamowite, tatrzańskie pejzaże na pewno zostaną w pamięci na długo. Oczywiście Tatry oferują nie tylko pokarm dla ducha, ale nie zapominają też o umęczonym wędrówkami ciele. Nad Morskim Okiem uczestnicy wycieczki mogli wypocząć przy kubku gorącej herbaty oraz spróbować pysznej szarlotki, specjalności miejscowego schroniska. Wieczorny spacer Krupówkami, najsłynniejszym deptakiem Zakopanego, był okazją do zakupu pamiątek i skosztowania specjałów zakopiańskich (oscypki).  Wycieczkę zwieńczyło zwiedzanie Kamilandu - Muzeum Kamila Stocha

      Z wyjazdu pozostały piękne wspomnienia, zdjęcia, ale przede wszystkim jeszcze trwalsze przyjaźnie.

      Tekst: Michał Polkowski

     • Logistycy z OPW obserwowali zgrupowanie Wojska Polskiego

      27.09.2021

      23 września br. uczniowie klasy II TL Oddział Przygotowania Wojskowego wraz z dyrektorem szkoły p. Pawłem Drożynerem mieli szansę przyjrzeć się z bliska pracy żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej, którzy wykonywali prace przygotowawcze w obiekcie szkoleniowym w Nowogrodzie k/Łomży. 

      Rzeka Narew w Nowogrodzie stała się niedawno centrum ośrodka szkoleniowego do pokonywania, przez m. in. załogi czołgów, przeszkód wodnych po dnie. W tym tygodniu żołnierze Żelaznej Dywizji odbywają tam zajęcia metodyczne pod kierownictwem swojego dowódcy - gen. dyw. dr Jarosława Gromadzińskiego.

      Zdjęcia: Paulina Malinowska

     • Uczniowie Ekonomika upamiętnili Kardynała Wyszyńskiego

      21.09.2021

      19 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką dyrektora Pawła Drożynera, wzięli udział w uroczystości odsłoniecia tablicy poświęconej Błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który w latach 1915-1917 uczęszczał do łomżyńskej Szkoły Handlowej Męskiej.

      Kacper Zając z kl. II TL OPW, wraz z kolegami z I LO i KLO, towarzyszył pani Aleutynie Kołos oraz prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu w odsłonięciu odlanej z brązu tablicy, której fundatorami są m. in. pracownicy Ekonomika. O uroczystą oprawę wydarzenia zadbał także poczet sztandarowy szkoły w składzie: Karol Śliwka, Kamil Grabowski i Krystian Frąckiewicz (kl. II TL OPW).

       

      Za zgodę na wykorzystanie fotografii dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Łomża.

     • Uczniowie i nauczyciele Technikum nr 6 w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

      16.09.2021

      Od 1 września 2021 r. w  ZSEiO nr 6 w Łomży realizowany jest projekt „Kształcenie zawodowe szansą na lepszy start w dorosłość”, którego wnioskodawcą jest Urząd Miasta Łomża a realizatorem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Łomży. 

      Kwota dofinansowania:  2 393 386,25 złWkład własny:  125 890 zł Budżet ogółem: 2 519 276,25 zł 

      Cel projektu: poprawa jakości i trafności kształcenia zawodowego zwiększająca szanse absolwentów na regionalnym i lokalnym rynku pracy przez wprowadzenie różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych, staży zawodowych, kursów zawodowych i wsparcie stypendialne uczniów uzdolnionych oraz podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli w okresie 1.V.21-30.VI.23 r. 

      Projektem objętych będzie 340 uczniów (150 kobiet,190mężczyzn), 12 nauczycieli (7kobiet, 5 mężczyzn) w:

      • Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, na kierunkach technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik informatyk;
      • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, na kierunkach technik ekonomista, technik turystyk, technik logistyk, technik reklamy, technik handlowiec;
      • Technikum nr 7 w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, na kierunkach technik weterynarii, technik technologii żywienia, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu, technik przetwórstwa mleczarskiego.

       W ciągu dwóch lat uczniowie z klas I-IV technikum skorzystają z różnorodnych form wsparcia. Wezmą udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki, będą rozwijać swoje zainteresowania uczęszczając na spotkania koła logistyków, młodych przedsiębiorców, młodego geografa, skorzystają ze wsparcia doradcy zawodowego. Rozwiną  umiejętności i zdobędą wiedzę praktyczną  podczas odbywania staży zawodowych u lokalnych pracodawców oraz na następujących kursach kwalifikacyjnych: obsługi wózków jezdnych, operatora dronów, nowoczesnych technik sprzedaży, fotografii cyfrowej, prawa jazdy kategoria B.  Dziesięcioro uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce otrzyma stypendia. Atrakcyjną formą zdobywania wiedzy będą wycieczki edukacyjne, w których wezmą udział uczniowie koła logistyków: wycieczka do Poznania – zwiedzanie Instytutu Logistyki, koła młodych przedsiębiorców: wyjazd na giełdę Bronisze, uczniowie uczący się na kierunku technik turystyk pojadą do Poznania, gdzie  wezmą udział  w targach turystycznych.

      Czworo  nauczycieli będzie podnosiło swoje kompetencje w ramach spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych.

      Szkoła otrzymała również wsparcie w postaci: dwóch  mobilnych pracowni komputerowych, sprzętu TIK, materiałów biurowych, pomocy dydaktycznych.

      Szczegóowe informacje dotyczące projektu oraz dokumenty do pobrania będą publikowane w zakładce Projekty edukacyjne.

      Tekst: Iwona Listowska

     • Uroczystość przekazania sztandaru z udziałem uczniów Ekonomika

      06.09.2021

      W piątek 3 września odbył się w Łomży uroczysty apel wojskowy, podczas którego 18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza otrzymał sztandar. Na uroczystości obecny był Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, a sama ceremonia wręczenia sztandaru miała podniosły charakter.

      Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowała klasa 2 TL Oddział Przygotowania Wojskowego, która wzięła udział również w uroczystym przemarszu wraz z żołnierzami. Obecność naszych uczniów wynikała z faktu, że nasza szkoła współpracuje z jednostką wojskową – nasi uczniowie uczęszczają na zajęcia do jednostki oraz mają lekcje z żołnierzami w szkole.

      Dziękujemy portalowi mylomza.pl za zgodę na publikację zdjęć.

      Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia i video: mylomza.pl

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      04.09.2021

      Wysoka Rado Pedagogiczna, Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.


      Rozpoczynamy, tradycyjnie 1 września, nowy rok szkolny 2021/2022. Wszyscy wierzymy w to, że ten, w odróżnieniu od poprzednich  lat, nie będzie już czasem zawieszania zajęć stacjonarnych i realizacji nauki w trybie zdalnym. Wiele od nas samych zależy, od tego, czy będziemy stosować się do zaleceń sanitarnych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz rozwiązań przyjętych w naszej szkole.

      Nowy rok szkolny rozpoczynamy w dobrym nastroju. Jest ku temu wiele powodów. Do klas pierwszych przyjęto 145 osób, więcej niż tegorocznych absolwentów, którzy ukończyli szkołę w kwietniu 2021 r., więc będzie nas troszeczkę więcej niż rok temu. Witam nowych uczniów w murach „Ekonomika" i mam nadzieję, że będą z naszej szkoły zadowoleni, a my z nich.

      Wyniki maturzystów, zwłaszcza absolwentów Technikum nr 6, są bardzo dobre. Zdawalność egzaminu maturalnego w maju 2021 wyniosła w tej szkole 87%, to jest o 13,5% więcej niż w woj.podlaskimi i o 21,4% więcej niż w Polsce, co daje naszemu technikum czołowe miejsce w województwie. Podczas sesji egzaminacyjnej w styczniu 2021 w 4 kwalifikacjach zawodowych zdawanych przez uczniów klas maturalnych szkoła osiągnęła 87,4% zdawalnośc, a woj. podlaskie 82,7%. Podczas sesji czerwcowej w 4 kwalifikacjach zawodowych uczniowie klas trzecich i drugich uzyskali zdawalność 70,2%, przy zdawalności wojewódzkiej 69,4%.

      Średnia wyników nauczania za rok szkolny 2020/2021 w ZSEiO nr 6 wyniosła 3,95, więcej od roku poprzedniego (o 0,11), a 78 uczniów i absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem, co jest swoistym rekordem w historii szkoły. Frekwencja uczniów wynosi 87,25%, więcej niż w roku poprzednim (85,69%). Dzięki dobrym wynikom w nauce i sporcie wystąpiliśmy o 4 stypendia Prezesa Rady Ministrów i 2 stypendia naukowe, 2 nagrody edukacyjne oraz 4 stypendia sportowe Prezydenta Miasta Łomża i  pewien jestem, że nasi uczniowie zostaną w ten sposób uhonorowani.

      Ale to już przeszłość, co czeka nas, społeczność szkolną,  w obecnym roku szkolnym?
      Z pewnością chcielibyśmy utrzymać wysokie wyniki nauczania  i wychowania, wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych  i dlatego zachęcam wszystkich, zwłaszcza maturzystów, do intensywnej nauki już od pierwszych dni w szkole - maturzystą jest się raz w życiu - więc dobrze wykorzystajcie ten czas na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa, będziemy, między innymi, zwracali szczególną uwagę na realizację zadań programu profilaktyczno-wychowawczego, kształtowania właściwych postaw obywatelskich, społecznych, zdrowotnych, edukację patriotyczną, edukację i klasyczną edukację ekologiczną, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, wzmacniania pozytywnego klimatu szkoły oraz poczucia bezpieczeństwa, rozwoju umiejętności zawodowych uczniów (pełna lista zadań polityki oświatowej państwa na stronie internetowej szkoły).

      W ramach rządowego wsparcia uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej mamy 352 godzin różnych zajęć, najczęściej przedmiotowych i wychowawczych, które będą realizowane w każdej klasie do końca grudnia 2021 r. Technikum nr 6 przez dwa najbliższe lata szkolne będzie uczestniczyć w projekcie „Kształcenia zawodowe szansą na lepszy strat w dorosłość”. W tym roku szkolnym, od października, klasy I TC, I TR, 1 TL OPW, III TB, oraz III TT miały dodatkową godzinę zajęć z matematyki, a klasy I TL i I TT dodatkową godzinę zajęć z języka angielskiego. W ramach tego projektu powstanie Koło przedsiębiorców, Koło logistyków, Koło geografów; 10 uczniów odbędzie płatne staże zawodowe, 10 uczniów otrzyma decyzją komisji kwalifikacyjnej stypendia zawodowe, realizowane będą wyjazdy edukacyjne-zawodowe i sympozja zawodowe.

      Zapowiada się pracowity rok szkolny, życzę więc całej społeczności szkolnej, Radzie Pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi, Rodzicom i Uczniom zdrowia, wytrwałości, spokoju, hartu ducha, codziennej życzliwości i uśmiechu, satysfakcji  z  wykonywanej pracy, osiągania sukcesów zawodowych i osobistych.

      Z wyrazami szacunku 
      Paweł Drożyner
      Dyrektor ZSEiOnr 6 w Łomży

      Zdjęcia: Monika Bukowska