• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      29.06.2021

      25 czerwca br. uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2020/2021. Zachęcamy do zapoznania się ze słowami, jakie skierował do społeczności szkolnej i zaproszonych gości dyrektor szkoły Pan Paweł Drożyner:

      Szanowni Państwo,
      Nauczyciele i Wychowawcy,
      Drodzy Rodzice i Uczniowie,
      Panowie Oficerowie!


      Dobiega końca rok szkolny 2020/2021, rok, który, pewnie tak jak poprzedni, na długo pozostanie w naszej pamięci. Pandemia zmieniła jego tradycyjny przebieg, zmieniła też klasyczne, dotychczasowe pojmowanie szkoły i nauki szkolnej. Od  końca października 2020 r. musieliśmy, niestety po raz drugi, poradzić sobie wszyscy -  uczniowie, rodzice, nauczyciele, z nową, nieco oswojoną, znaną od 11 marca 2019 r. niełatwą rzeczywistością. Tą codzienną, związaną z ograniczeniami wskazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, które dotyczyły bezpośrednio Nas i Naszych rodzin, ale również z rzeczywistością nauki zdalnej wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, po  zawieszeniu zajęć szkolnych.

      Wiem, że nie było nikomu łatwo, trudno przecież ciągle siedzieć w domu, odseparować się od Rodziny i znajomych, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jeszcze trudniej było nam wszystkim ułożyć naukę na odległość. To, co było do tej pory niewielką częścią funkcjonowania szkoły, stało się jej głównym nurtem aktywności. Co prawda zorganizowaliśmy konsultacje dla maturzystów, zajęcia praktyczne dla uczniów zdających egzaminy zawodowe, ale była to tylko namiastka szkoły, którą do tej pory znaliśmy.  Brakowało też wszystkim zwykłej, szkolnej codzienności - bezpośredniego, ludzkiego kontaktu, a co za tym idzie uśmiechu, serdeczności, pomocy, a czasem pewnie też i życzliwego zwracania uwagi. Decyzję o majowym powrocie do szkoły chyba wszyscy przyjęliśmy z ulgą i radością - znów mogliśmy spotykać się w salach lekcyjnych, korytarzach, zostawiliśmy ekrany komputerowe na rzecz bezpośrednich kontaktów uczeń - nauczyciel, bo to właśnie w nich jest istota szkoły. Poradziliśmy sobie z trudnościami nauki zdalnej, powtórnie zintegrowaliśmy się w maju i czerwcu jako społeczność szkolna, wdrożyliśmy do dnia codziennego w naszym Ekonomiku. 

      Jestem zadowolony z osiągniętych w tym roku szkolnym wyników - średnia ocen w klasach to 3,95; wręczymy dziś 70 świadectw z biało-czerwonym paskiem, których właściciele uzyskali średnia ocen 4,75 i więcej; we współzawodnictwie sportowym Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego zajęliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim; w rankingu tygodnika Perspektywy, w których liczyły się wyniki egzaminów zewnętrzych, ogólnopolskie konkursy i olimpiady, uzyskaliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim i 252 w Polsce. Inne przykłady sukcesów naszych uczniów, a tym samym i naszej szkoły to: 

      • Aleksandra Gontarska została finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej.
      • Krystian Zawalich i Marcin Sokalski zostali finalistami Olimpiady Statystycznej.
      • 21 czerwca 2021 r. Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP”. Zespól Szkoły - Bartosz Demby, Bartłomiej Krajewski, Marcin Sokalski, Marcin Urbanowski i Krystian Zawalich przedstawili projekt oraz działania towarzyszące, które w ocenie komisji konkursowej zasługują na nadanie szkole tytułu „Złotej Szkoły NBP” - takich szkół w Polsce jest 284.
      • Malwina Szewczyk  wywalczyła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych Kobiet. Zawody rozgrywane były w dniach 2-6 czerwca w Rybniku. Tym samym uzyskała nominację do reprezentowania Polski na I Mistrzostwach Europy ICCD w szachach szybkich i błyskawicznych, które zostaną rozegrane w Cordobie (Hiszpania) wiosną 2022 r. Wcześniej, bo w październiku 2021 r. Malwinę czekają zmagania na Mistrzostwach Europy ICCD w szachach klasycznych w Amsterdamie (Holandia). 
      • W  czerwcu  2021 r. – informacja z 24.06 br. - Gabriela Sokołowska i Weronika Rogowska - zajęły 1 i 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy o branży TSL /spedycyjno logistyczna/ dla uczniów szkół średnich organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie.

      W roku szkolnym 2021/2022 szkoła będzie kontynuować realizację programu MON - Oddział Przygotowania Wojskowego w klasie technik logistyk (klasa 1 i klasa 2).

      To tylko część naszych sukcesów, ale przywołuję je na dzisiejszym spotkaniu jako przykład i dowód na to, że szkoła i jej społeczność dobrze zdała egzamin w niełatwym okresie pandemii.

      Drodzy Uczniowie,


      za Wami rok wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości. Jesteście dziś na pewno bogatsi nie tylko o nie, ale również o nowe doświadczenia życiowe. Dziękuję za wspólne sprostanie wyzwaniu, jakim była nauka zdalna. Dziękuję za ostatni miesiąc nauki stacjonarnej, za wykorzystanie możliwości ponoszenia wyników nauczania, za poprawienie tych ocen, które, jak sami wiecie, trzeba było poprawić, by spokojnie rozpocząć wakacje. Przed Wami  czas odpoczynku, ale również czas  poznawania nowych ludzi, nowych miejsc, zbierania sił potrzebnych do dalszej nauki tak, by z zapałem wrócić do szkoły, do Waszych rówieśników i nauczycieli. Życzę wspaniałego, niezapomnianego, ale również bezpiecznego odpoczynku.

      Drodzy Rodzice,


      dziękuję za pomoc i wspieranie działań szkoły, zwłaszcza w niełatwym okresie pandemii. Państwa wsparcie i chęć działania podczas całego roku szkolnego ma nieocenioną wartość dla naszej społeczności szkolnej, tworzy dobrą atmosferę sprzyjającą osiąganiu przez szkołę wysokich wyników edukacyjnych.


      Wysoka Rado Pedagogiczna,


      składam Wam, Koleżanki i Koledzy, wyrazy uznania za trud włożony w nauczanie i wychowanie naszych uczniów, za piękną i trudną pracę w szczególnym, dla nas wszystkich, okresie nauki. Dziękuję za bycie blisko uczniów, za pochylanie się z troską nad ich problemami, za serce i życzliwość okazywaną naszym wychowankom każdego dnia, za wytrwałość, z jaką realizowaliście zadania stawiane szkole przez władze oświatowe. Dziękuję za zaangażowanie i entuzjazm we wspieraniu młodych ludzi - dzięki temu i oni i szkoła osiąga sukcesy. Niech okres letniego urlopu będzie dla Państwa czasem radosnego odpoczynku, regeneracją sił przed nowym rokiem szkolnym.

      Życzę wszystkim nam  słonecznych wakacji. Do zobaczenia w murach szkolnych 1 września 2021 r.

      Paweł Drożyner
      dyrektor szkoły

     • Ekonomik Złotą Szkołą NBP

      23.06.2021

      21 czerwca 2021 r.  Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP", w którym udział wzięły 394 szkoły  z całej Polski. Praca konkursowa szkolnej drużyny Ekonomika znalazła się w gronie najwyżej ocenionych przez komisję prac, w związku z czym uczniowie wywalczyli tytuł "Złotej Szkoły NBP" dla ZSEiO nr 6 w Łomży.  

      Swój wkład w zdobycie tego prestiżowego tytułu wnieśli następujący uczniowie kl. 2TBp:

      • Bartosz Demby
      • Bartłomiej Krajewski
      • Marcin Sokalski
      • Marcin Urbanowski
      • Krystian Zawalich

      W ramach I edycji programu, którego temat przewodni to "Giganci finansów osobistych", reprezentujący szkołę uczniowie opracowali trzy zadania konkursowe:

      1)  " Spotkanie z ekspertem"

      2)  " Lekcja z ekonomią"

      3)  " Debata szkolna"

       

      W realizacji powyższych zadań uczniom towarzyszyli nauczyciele szkoły oraz eksperci:

      • p. Maciej Powichrowski - szkolny koordynator,  wspierający drużynę w realizacji projektu, prowadzący debatę szkolną
      • p. Monika Bukowska - nauczyciel, prowadząca zadanie "Lekcja z ekonomią", wspierającą drużynę w realizacji projektu
      • p. dr Magdalena Forfa (prowadzącą zadanie "Spotkanie z ekspertem",  wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży)

      Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Tekst: Maciej Powichrowski

    • Śladami Prymasa 1000-lecia
     • Śladami Prymasa 1000-lecia

      14.06.2021
      W ramach projektu pt. "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski - obrońca wiary, wolności i człowieka", uczniowie klas I TA i I A LO odbyli w czerwcu 2021 r. dwie wycieczki edukacyjne. Było to możliwe dzięki pozyskaniu kolejnych środków na działalność statutową Stwowarzyszenia "Ekonomik".
     • Aleksandra Gątarska finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej

      01.06.2021

      Aleksadra Gątarska, absolwentka technikum logistycznego i tegoroczna maturzystka, uzyskała tytuł finalisty V edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Sukces Oli jest tym większy, iż ze względu na okres pandemii, do finału zakwalifikowano jedynie 38 najlepszych uczniów z całego kraju.

      W finale olimpiady należało wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekonomii, spedycji i logistyki. Aleksandra oprócz tytułu finalisty, otrzymała indeks Wydziału Ekonomicznego UG na wybrany przez siebie kierunek. Zawody centralne odbyły się w dniach 27-28 maja 2021 r.

      Organizatorzy oprócz konkursu przewidzieli również krótką wycieczkę po Gdyni i rejs po nabrzeżu portowym. Ponadto, wszyscy uczestnicy tej edycji olimpiady - uczniowie i ich opiekunowie, wzięli udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego.

                                                                                                           Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

     • Zajęcia praktyczne Oddziału Przygotowania Wojskowego

      01.06.2021

      25 maja 2021 r. klasa 1TL - technik logistyk - oddział przygotowania wojskowego miała zajęcia praktyczne na poligonie wojskowym nad Narwią, w okolicach wsi Morgowniki k/Nowogrodu.

      25 osób umundurowanych kilka dnia wcześniej, po zapoznaniu się z warunkami BHP podczas zajęć wyjazdowych, przeszło również krótki instruktaż, który wygłosił major Jan Krysiuk z 18 Pułku Logistycznego w Łomży - oficer prowadzący zajęcia teoretyczne i praktyczne w tej klasie.

      Przejazd do miejsca zajęć nastąpił pod opiekąm dyrektora szkoły i żołnierzy-instruktorów, którzymna miejscu, szybko i sprawnie, zorganizowali 5 puntów szkoleniowych, między innymi stanowisko do nauki strzelania elektronicznego symulującego strzelanie bojowe oraz zapoznanie uczniów z bronią i sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego (np.karabin maszynowy PK, pistolet P-83, wyrzutnia RPG 7, wykrywacz min, sprzęt przeciwchemiczny).

      Uczniowie, w skupieniu i z uwagą, przyswajali nowe wiadomości i umiejętności; byli nimi bardzo zainteresowani.

      Po zakończeniu zajęć odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, jako nieformalne podsumowanie spotkania i klasowa impreza integracyjna, bo przecież od końca października, kiedy to szkoła przeszła na nauczanie zdalne, nie było takiej okazji.

      Wszyscy uczniowie zadowoleni i pełni dobrych emocji wrócili do Łomży, z niecierpliwością oczekując następnych wyjazdów na zajęcia praktyczne na poligonie, które nastąpią jeszcze w czerwcu tego roku szkolnego.

      Dyrekcja szkoły oraz uczniowie dziękują kadrze instruktorskiej oraz majorowi Janowi Krysiukowi za interesujące  zajęcia oraz Dowódcy 18 Pułku Logistycznego w Łomży, pułkownikowi Pawłowi Gałązce, za życzliwą opiekę i pomoc w organizacji wyjazdu poligonowego.

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjęcia: Patrycja Malinowska

    • Kontakt

     • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
     • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
     • (+48) 86-216-62-63
     • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża Poland
     • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
     • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
    • Logowanie