• 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      14.11.2021

      W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym pokoleniom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

      Klasa II TA, wraz z wychowawczynią panią Magdalena Karwowską, przygotowała uroczysty apel, podczas którego przypomniała społeczności szkolnej drogę Polski do niepodległości. Jednym z elementów była inscenizacja fragmentów "Syzyfowych prac" S. Żeromskiego obrazująca walkę młodzieży z rusyfikacją w czasie zaborów.

      O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały: Martyna Truskolaska (kl. III TRp), Izabela Gawęcka oraz Natalia Wnuczyńska (kl. IV TR), przygotowane przez pana dyrektora Krzysztofa Domalewskiego.

      Listopadowe spotkanie społeczności szkolnej było też okazją do wyróżnienia uczniów, którzy zajęli najwyższe miejsca w konkursach zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

      Laureatami konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych zostali:

      • I miejsce Michał Laskowski z klasy I TR,
      • II miejsce Krystian Zawalich z klasy III TBp i Mateusz Czerwiński z klasy III TLp, 
      • III miejsce Julia Kościelecka z klasy III TLp i Jakub Kochanowski z klasy I TL OPW.

      Najlepszymi w konkursie języka angielskiego okazali się być:

      • I miejsce Martha Pietraszewski klasa II A,
      • II miejsce Patryk Rzodkiewicz klasa III TCp,
      • III miejsce  Wiktoria Grużewska klasa III Ap oraz Milena Mertens klasa III TL.

      ​​​​​​​Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach językowych.

      Tekst: Magdalena Karwowska

      Zdjęcia: Natalia Czartoryjska (kl. II TA)

     • Malwina Szewczyk w Pałacu Prezydenckim

      10.11.2021

      28 października 2021 r. szachistka Malwina Szewczyk, uczennica kl. III TLp naszej szkoły, uczestniczyła w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Z rąk Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Tak szczególne odznaczenie było możliwe dzięki zdobyciu pięciu medali dla Polski na arenie międzynarodowej w rywalizacji niesłyszących w szachach. Najcenniejszym z nich był brązowy medal olimpijski na XIX Zimowych Igrzyskach Niesłyszących w Szachach we Włoszech w grudniu 2019 r.  

      W rozgrywanych w Amsterdamie w dniach 18-22 października Mistrzostwach Europy Niesłyszących Kobiet w szachach Malwina była blisko zdobycia medalu, jednak po zaciętej walce w ostatniej rundzie z liderką turnieju ostatecznie  zajęła X miejsce. Obecnie (4-14 listopad) szachistka gra online w IV Mistrzostwach Świata FIDE w Szachach Osób Niepełnosprawnych, a już następnego dnia Malwina wyjeżdża na Półfinały Mistrzostw Polski  Juniorów do lat 18 do Jastrzębiej Góry.

      Nad jej rozwojem szachowym Malwiny czuwa dziadek i trener – Sławomir Sobociński. Życzymy dalszych sukcesów!

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Sobocińska