• Nabór do Rady Dzieci i Młodzieży

      28.06.2024

      Nabór do Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka trwa do 30 czerwca br.

      Rada ma składać się z dziesięciu ekspertów lub ekspertek powoływanych spośród dzieci i młodzieży na roczną kadencję. Może nimi zostać osoba, która ukończyła 7 lat, ale nie ukończyła 18 lat na dzień zakończenia naboru, wykazuje się działalnością społeczną na rzecz ochrony praw dziecka adekwatną do wieku i stopnia dojrzałości.

      Zgłoszenie do Rady należy wysłać do Biura RPD w formie elektronicznej na adres:
      rpd@brpd.gov.pl bądź pisemnie na adres: ul. Chocimska 6, 00-791 Warszawa.

      Więcej informacji i dokumenty niezbędne do rekrutacji dostępne są na stronie:
      https://brpd.gov.pl/2024/06/14/rada-dzieci-i-mlodziezy-rekrutacja-do-konca-czerwca/

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

      21.06.2024

      Kolejny rok szkolny za nami. Po 10 miesiącach wytężonej nauki i pracy społeczność szkolna Ekonomika zebrała się na placu apelowym, by wspólnie powitać upragnione wakacje.

      Podczas uroczystości wysłuchaliśmy listu Pana Mariusza Chrzanowskiego - prezydenta Łomży, a ciepłe słowa do młodzieży i pracowników szkoły skierował Pan dyrektor Paweł Drożyner. Tradycyjnie swoje świadectwa odebrali na forum najlepsi uczniowie, a zwycięzcy niedawnych mistrzostw klas mundurowych - nagrody.

      Po krótkiej części artystycznej rozeszliśmy się do klas, gdzie odbyły się ostatnie w roku szkolnym 2023/2024 spotkania z wychowawcami.

     • Bezpieczne wakacje

      18.06.2019

      Wakacje to wspaniały czas relaksu, ale także wielu zagrożeń podczas wypoczynku. Zadbaj więc, by po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

      1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

      2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

      3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

      4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

      5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

      6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

      7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

      8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

      9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

      10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

      Prosimy rodziców i młodzież o zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi poniżej. To tylko kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz znacznie zmniejszy możliwość stania się ofiarą.

      Przydatne linki:

       

      Przeczytaj także uwagi w prezentacji w załączniku
      (Dla programu edukacyjnego „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” opracowała Mariola Bartela i Andrzej Filipowski Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA)

      Opracowała: Elżbieta Szleszyńska

       

       

     • Podsumowanie projektu eTwinning w roku szkolnym 2023/2024

      20.06.2024

      W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole realizowany był projekt eTwinning. Nosił on tytuł: „Im Netz der Brieffreundschaften”, po polsku „W sieci listownych przyjaźni”, Jego głównym celem było nawiązanie i prowadzenie korespondencji w języku niemieckim oraz rozwijanie umiejętności językowych w zakresie języka niemieckiego między uczniami klasy 1TT Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży  i pochodzącą ze Słowenii szkołą SC PET w Ljubljanie (Solski Center Za Posto Ekonomijo in Telekomunikacije Ljubljana).

      Konkurs miał na celu wymianę listów i pocztówek między szkołami partnerskimi, doskonalenie znajomości języka niemieckiego jak również kształtowanie otwartości na inne kultury i narodowości. Opiekunem projektu po stronie słoweńskiej była Pani Mojca Staresinic Becele a w naszej szkole  Pani Ewa Korytkowska – nauczycielki języka niemieckiego.

      W wymianie listów brało udział 16 uczniów ze strony polskiej i słoweńskiej. Listy wysyłaliśmy pocztą tradycyjną i elektroniczną. Uczniowie mieli okazję doskonalić swoją znajomość języka niemieckiego w następujących tematach:

      • przedstawienie siebie i swojej rodziny,
      • opisanie swojego hobby i zainteresowań,
      • obowiązki domowe i spędzanie czasu wolnego.

      Przesyłaliśmy także kartki świąteczne i drobne prezenty związane z naszym krajem z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na zakończenie projektu każdy z uczniów napisał pocztówkę z pozdrowieniami z naszego miasta oraz krótko przedstawił jego walory.

      Uczniowie chętnie brali udział w tym projekcie. Większość z nich posiada kontakt ze swoimi kolegami i koleżankami ze Słowenii za pomocą mediów społecznościowych.

      Tego typu doświadczenia to dla uczniów nie tylko szansa na naukę języka obcego czy poznawanie kultury innych narodów ale także możliwość zbudowania otwartości między ludźmi, dzielenia się swoimi poglądami na różne teamty.  Uczniom, uczestniczącym w projekcie wymiana listów na pewno pozwoli poszerzyć horyzonty i lepiej zrozumieć ten zróżnicowny globalny świat.

      Tekst i zdjęcia: Ewa  Korytkowska

     • Mistrz ortografii

      19.06.2024

      10 czerwca 2024 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbył się Międzyszkolny Konkurs Deutsch-Diktat-Challenge - Rechtschreibmeister gesucht, w którym wyłoniony został mistrz ortografii języka niemieckiego. W zmaganiach konkursowych wzięły udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa  mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Łomża.

      Każdą ze szkół reprezentowało dwoje uczestników. ZSEiO nr 6 im. 18 Dywizji Piechoty w Łomży reprezentowały uczennice klasy 1 TT - Julia Szymańska oraz Dominika Sielawa. Dziewczęta zdobyły odpowiednio Dominika 28 /56 oraz Julia 51/56 punktów – uzyskując tym samym wyróżnienie w kategorii dla szkół średnich.

      Celem konkursu było rozwijanie umiejętności w zakresie poprawnej pisowni w języku niemieckim, doskonalenie umiejętności posługiwania się tym językiem, jak również podnoszenie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności.

      Konkurs jest kolejną inicjatywą organizowaną przez nauczycieli należących do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego .

      Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Korytkowska

     • Dofinansowanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

      17.06.2024

      Projekt "Poprawa BHP w szczególności stanu oświetlenia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży" uzyskał wsparcie finansowe z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

      Zakres Projektu

      W ramach projektu wymienionych zostało 104 opraw oświetleniowych. Nowoczesne oświetlenie zostało zainstalowane w następujących miejscach:

      • sala gimnastyczna -  szt 64
      • 5 sal lekcyjnych - szt 40

      Informacje o Projekcie

      Nazwa Projektu: "Poprawa BHP w szczególności stanu oświetlenia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży"

      Wartość dofinansowania: 58 410,24 zł. Całkowita Wartość Projektu: 73 012,80 zł   Podpisania Umowy: Styczeń 2024

      Krótki Opis Projektu

      Celem projektu jest poprawa warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach w naszej szkole poprzez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia sal dydaktycznych. Działania podjęte w ramach projektu obejmują:

      • Zapewnienie odpowiedniego natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy nauczycieli, co wpłynie pozytywnie na ich komfort pracy oraz efektywność.
      • Zapobieganie problemom zdrowotnym wynikającym z niewłaściwego oświetlenia, takim jak zapalenie spojówek czy pogłębianie wady wzroku.
      • Dostosowanie oświetlenia do potrzeb uczniów, co przyczyni się do poprawy komfortu i efektywności nauki.

      Działania te przyczynią się do znaczącej poprawy warunków pracy i nauki w naszej szkole, przynosząc korzyści zarówno dla pracowników, jak i uczniów.

      Opracowała: Renata Narewska

     • W służbie Ojczyźnie

      16.06.2024

      Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „W służbie Ojczyźnie”, który od lutego do maja prowadzony był przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej.

      Projekt podzielony był na dwie części. Pierwsza, historyczna, dotyczyła kilku spotkań o charakterze wykładowo-warsztatowym prowadzonych przez pracowników IPN Oddział w Białymstoku, w której młodzież mogła powiększyć swoją wiedzę np. na tematy deportacji czy zbrodni katyńskiej.

      Druga część to jednocześnie podsumowanie całego projektu jak i szkolenie proobronne, połączone z rywalizacją sportowo-wojskową. 14 czerwca jako szkoła wystawiamy 3 sekcje do rywalizacji. Był to bardzo intensywny i wyczerpujący, pełen wrażeń dzień, w którym był blok szkoleniowy i blok sportowo-wojskowej rywalizacji. 
       

      Sekcja numer 1 zajęła II miejsce

      Sekcja  1
      Górski Adam, Konopka Karol, Żukowski Patryk, Plona Dominik, Malesa Szymon, Chmielewski Bartosz, Cwalina Dawid, Gałązka Konrad, Kopańczyk Wiktor, Kochanowski Jakub, Wiśniewski Krzysztof, Drozdowski Rafał, Opiekun Bielicki Grzegorz

      Sekcja 2
      Brzeziak Aleksandra, Jarnutowska Dominika, Słomowska Klaudia, Borawska Amelia, Parzych Klaudia, Sobuta Karolina, Grabowksa Aleksandra, Łada Aleksandra ,Plona Oliwia, Brzózka Gabriel, Sejnowski Kacper, Brzózka Błażej, Opiekun Zadroga-Siwek Aneta

      Sekcja 3
      Ciuchnicki Jakub, Niziński Fabian, Konopka Filip, Dobrogowski Paweł, Butkiewicz Damian, Cier Krystian, Kossakowski Kacper, Kokoszko Krystian, Wicik Dawid, Składanek Michał, Kiernozek Mateusz, Kodzik Alan, Opiekun Rogalski Piotr

       
      Tekst: Grzegorz Bielicki

      Zdjęcia: IPN Oddział w Białymstoku
       

     • Wycieczka po łomżyńskich instytucjach kultury

      16.06.2024

      22 maja 2024 r. klasa 1 TT/TRach wybrała się z panem Arkadiuszem Bałazy i panem Andrzejem Kubrakiem do Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz  Archiwum Państwowego w Białymstoku Odział w Łomży

      W muzeum uczniowie mieli okazję skorzystać z trwającej wystawy z okazji 55-lecia MPK w Łomży. Adam Sokołowski, historyk muzeum pokazał uczniom fotografie ukazujące poprzednie lata funkcjonowania komunikacji miejskiej w Łomży. Na wystawie uczniowie mogli również zobaczyć stare przystanki, rozkłady jazdy czy autentyczne bilety. Była możliwość obejrzenia współczesnych kasowników i kart miejskich. Dzięki wystawie można było odbyć sentymentalną podróż w przeszłość oraz poznać, jak transport publiczny w Łomży kształtował się na przestrzeni lat. Dostępne były instalacje stworzone przez pracownika MPK, składające się z części po używanych autobusach. Po obejrzeniu wystawy, historyk przedstawił młodzieży prezentację na temat historii Łomży. Młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących historii miasta.

      Następnym punktem wycieczki było archiwum, w którym pani kierownik opowiadała uczniom, jak postępować z zarchiwizowanymi dokumentami. Zaprezentowała plan miasta Łomży, gdzie funkcjonowało więzienie, na miejscu którego obecnie znajduje się archiwum. Przedstawiła stronę internetową, dzięki której jest możliwość poznania swoich przodków (wpisanie imienia i nazwiska krewnych). Uczniowie mieli możliwość w sposób praktyczny skorzystania z tej strony.

      Ostatnim punktem zwiedzania archiwum był magazyn, w którym są przechowywanie akty, np. akty stanu cywilnego okręgu bożniczego w Łomży 1827-1908.

      Dzięki uprzejmości zwiedzanych instytucji młodzież Ekonomika miała możliwość zapoznania się z historią miasta, komunikacji miejskiej, a także poznała zbiory archiwalne dotyczące Łomży i regionu.
      To była cenna i interesująca lekcja historii.


                                                        Tekst: Julia Szymańska, Gabriela Zysk, Arkadiusz Bałazy
                                                                                                             Zdjęcia: Arkadiusz Bałazy

       

     • Uczennica Ekonomika finalistką konkursu: „Epoka Prymasa Tysiąclecia”

      14.06.2024

      29 maja 2024 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie odbyła się XXII edycja Konkursu Historycznego „Epoka Prymasa Tysiąclecia”.

      Tematyka konkursu dotyczyła biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1901­-1981. W bieżącej edycji konkursu blok tematyczny obejmował zagadnienia z historii Polski w latach 1945-1956.

      Do finału konkursu zakwalifikowało się 48 uczniów szkół ponadpodstawowych i 38 uczniów szkół podstawowych.

      Konkurs był dwuetapowy: test, następnie odpowiedzi ustne wyłonionych finalistów na pytania problemowe z zakresu historii i biografii Prymasa.

      Uczennica Ekonomika, Marta Ramotowska z klasy 1TRach, uzyskała tytuł finalisty, zdobywając szóste miejsce.

      Gratulujemy!

      Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Bałazy

     • Zuzia Jakubiak ponownie na podium

      11.06.2024

      Uczennica klasy I TL Zuzia Jakubiak zajęła drugie miejsce w kategorii Kumite w VIII Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Zambrowa.

      Zawody, których głównym organizatorem był Zambrowski Klub Karate Kyokushin, rozegrane zostały 8 czerwca 2024 roku  w hali sportowej SP nr 4 w Zambrowie. Uczestniczyło w nich 314 zawodników z 24 klubów z całego kraju. Należy podkreślić, iż Zuzia od kliku lat z powodzeniem staruje w zmaganiach karateków, reprezentując Łomżyński Klub Karate.

      Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o samej dyscyplinie, jaką jest karate Kyokushin, czyli pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Kyokushin jest połaczeniem słów kyoku i shin i tłumaczone jest jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy. Czas trwania walki kategorii Kumite, w której startuje Zuzia, wynosi 3 minuty dla seniorów i seniorek, a w przypadku juniorów i kadetów 2 minuty. Punkty w walce przyznaje się za IPPON, WAZA-ARI i YUKO, a pole walki to kwadrat ułożony z mat o bokach równych 8 m, z dodatkową strefą bezpieczeństwa  o szerokości 1 m z każdej strony.

       
                                 Tekst: Katarzyna Szymańska 
                                  Zdjęcia: Zuzia Jakubiak 

       

     • Zbiórka karmy

      11.06.2024

      Oliwia Zaręba, uczennica kl. 3 TL OPW, już po raz drugi organizuje w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt z łomżyńskiego schroniska "Arka".

      Zapraszamy do udziału w tej akcji - szczegóły na zamieszczonym plakacie.

     • ,,Super Logistyk Ekonomika’’ po raz dziewiąty

      10.06.2024

      28 maja 2024 r. 48 uczniów z klas: III TL, III TL OPW  i IV TL OPW, kształcących się w zawodzie technik logistyk, przystąpiło do szkolnego konkursu "Super Logistyk Ekonomika 2024". Konkurs był bardzo wyrównany, a najlepszą trójkę wyłoniła dogrywka .

      Była to IX edycja tego konkursu pozwalająca wyłonić najlepszego logistyka wśród uczniów naszej szkoły. Pytania konkursowe dotyczyły zarówno zagadnień z obszaru magazynu jak i organizacji transportu. Idea konkursu to propagowanie, pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu logistyki oraz motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w tym zakresie. Konkurs był dodatkowym sprawdzianem umiejętności przed uczniów przygotowującymi się do  egzaminu z kwalifikacji SP.01 i SPL.04.

      Zwycięzcami IX edycji "Super Logistyka Ekonomika 2024” zostali:

      1. Bartosz Lipka  IV TL OPW
      2. Dawid Cwalina  III TL OPW
      3. Piotr Cencelewicz  IV TL PW

                                                 Organizatorzy konkursu: Katarzyna Szymańska, Magdalena Salamońska

     • XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

      23.05.2024

      16 maja 2024 r. uczniowie z klas 1 TCR, 1TT, 1TRach., 2 TL i 3 TCR odwiedzili Akademię Łomżyńską w ramach  XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wizyta na uczelni rozpoczęła się debatą o przyszłości rozwoju AI. Debatę i równocześnie XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, otworzył rektor uczelni dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ.

      W dyskusji o sztucznej inteligencji uczestniczyli eksperci reprezentujący cztery uczelniane wydziały: Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych, Wydział Nauk Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydział Nauk o Zdrowiu. Nasi uczniowie mieli okazję zadawania pytań, które dotyczyły m.in. tworzenia tekstów (np. ChatGPT) czy wizji świata zdominowanego przez roboty i zaawansowane technologie. Padły również ciekawe pytania, np. czy roboty ze sztuczną inteligencją wyeliminują niektóre zawody takie jak np. prawnik, osoby wykonujące prace fizyczne itd.

      Po debacie uczniowie mogli poznać inne części uczelni. Brali udział m.in. w symulacji sprawy rozwodowej, warsztatach makijażu, wykładach o kosmosie czy skutkach stresu. W trakcie całego Festiwalu młodzież mogła poczęstować się lodami produkowanymi przez studentów AI czy chrupkami.

      Dziękujemy Akademii Łomżyńskiej za transport i możliwość udziału w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

      Tekst i zdjęcia: Lidia Drozdowska

     • Klasy mundurowe na medal

      22.05.2024

      W ubiegły piątek, tj. 17.05.2024 r., grupa 50 uczniów z dwóch klas mundurowych - 1 TL OPW oraz 3 TL OPW, udała się do Piątnicy na charytatywny turniej piłki nożnej Służb Mundurowych, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie córki jednego z funkcjonariuszy.

      Uczniowie klas mundurowych obserwowali zmagania uczestników turnieju oraz sami zgłosili drużynę, która reprezentowała naszą szkołę.

      W skład drużyny wchodzili: Sebastian Dąbrowski – Wychowawca klasy 1 TL OPW oraz nauczyciel Wychowania Fizycznego, uczniowie klasy 1 TL OPW – Damian Butkiewicz, Krystian Kokoszko, Szymon Jastrzębski, Jakub Ciuchnicki, Dawid Świderski, Błażej Brzózka oraz uczniowie klasy 3 TL OPW – Kamil Marczak i Kuba Kochanowski.

      Zmagania grupowe  kończymy awansem do półfinałów na drugim miejscu w grupie.

      Wyniki spotkań grupowych:

      - Ekonomik klasy mundurowe - 2:2 - Policja Zambrów

      - Ekonomik klasy mundurowe - 8:0 -  Pierwsza Dywizja Legionu Piechoty

      - Ekonomik klasy mundurowe - 0:0 - Policja Łomża

      - Ekonomik klasy mundurowe 1:0 Grupa Ratownicza Nadzieja

      Po rozgrywkach grupowych, w których reprezentacja naszej szkoły nie przegrała meczu, przyszedł czas na półfinał i uznanie wyższości przeciwnika. W półfinale przegrywamy z późniejszym zwycięzcą całego turnieju - Zakładem Karnym Barczewo

      Ekonomik klasy mundurowe - 1:4 - Zakład Karny Barczewo

      W meczu o trzecie miejsce, spotykamy się ponownie z reprezentacją łomżyńskiej Policji, tym razem przechylamy szalę zwycięstwa na swoją stronę i zdobywamy brązowy medal.

      Ekonomik klasy mundurowe - 2:0 - Policja Łomża

      Tekst i zdjęcia: Sebastian Dąbrowski

     • Dzień Otwartych Drzwi

      14.05.2024

      29 kwietnia gościliśmy w szkole tegorocznych ósmoklasistów, którzy stoją właśnie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Mieli oni możliwość zapoznania się z bazą lokalową szkoły, z ofertą zajęć pozalekcyjnych, ale przede wszystkim z  zawodami nauczanymi w Ekonomiku. 

     • Wiwat Maj, Trzeci Maj

      01.05.2024

      We wtorek, 30 kwietnia br. społeczność Ekonomika spotkała się na uroczystej akademii, aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszym w Europie tego typu dokumentem, określającym ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dawała Polakom nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

      Część artystyczna przeniosła widzów do czasów oświeceniowej Polski. W zainscenizowanym ogrodzie Ignacego Potockiego, między trzema zatroskanymi o los Ojczyzny patriotami wywiązuje się rozmowa, przerywana wierszami recytowanymi przez Poezje. Dyskusji przysłuchuje się para chłopów, którzy potrzebują wyjaśnień, jak zmieni się ich życie po wprowadzeniu konstytucji. Całości dopełniły piosenki i muzyka ilustracyjna.

      Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas pierwszych i drugich pod kierunkiem Pani Izabeli Haponik:

      • Ignacy Potocki – Adrian Śmiarowski – klasa I T Rach
      • Hugo Kolłątaj - Aleksander Gumkowski  -  klasa I T Rach
      • Poetka – Nina Chludzińska  - klasa I TT
      • Poezja I – Gabriela Zalewska - klasa I T Rach
      • Poezja II – Nikola Borowska  - klasa  I TT
      • Poezja III – Maja Zalewska - klasa I TT
      • Pokojówka – Marta Ramotowska - klasa I T Rach
      • Lektor Preambuły – Paweł Święcica – klasa I T Rach
      • Chłop – Konrad Bronowicz – klasa I TC
      • Chłopka – Zuzanna Jakubiak  - klasa I TL
      • Nauczyciel – Dominik Kryś – klasa I TL

      Wykonawcami piosenek przygotowanymi przez Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego byli:

      • Kinga Kossakowska – klasa I TLOPW
      • Agnieszka Rogowska – klasa II Trach
      • Bartosz Gorzoch – klasa I TL

      Powrót do wydarzeń z przeszłości, czasem poważny a czasem z elementami humoru,  miał  na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważną rolę, również w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

       

      Tekst: Izabela Haponik

      Zdjęcia/video: Bartłomiej Pytel

     • Tajemnice Radia na Uniwersytecie...

      01.05.2024

      Przy okazji pobytu w Gdańsku wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z warsztatów reklamowych prowadzonychprzez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.

      Młodzież została podzielona na trzy grupy. Podążając śladami jednej z grup, na początku zwiedziliśmy studio radiowe. Po wejściu do studia radia MORS uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się montaż nagrań dźwiękowych, ale również codzienne funkcjonowanie stacji radiowej. Oprócz tego, kilku ochotników przeprowadziło wywiad radiowy, sprawdzając swoje umiejętności w tym fachu.

      Po zakończeniu przygody w studiu radiowym uczniowie udali się na wykład o bezpieczeństwie w Internecie. Podczas zajęć udało się wykonać mapę myśli na podany temat. Nie da się ukryć, że uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego o ich na pozór naturalnych nawykach związanych z ich urządzeniami elektronicznymi.

      Następnie grupa udała się na warsztaty dziennikarskie. Na zajęciach uczniowie na chwilę zagłębili się w świat showbiznesu i jego aferek. Podczas analizy przykładowego artykułu z magazynu typowo plotkarskiego uczniowie poznali jego budowę oraz zasady nim rządzące.

      Na koniec wszyscy wysłuchali wywiadu z korespondentem wojennym z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie. Pan Maciej Wyrwał opowiedział o swoich ciekawych doświadczeniach podczas misji w Ukrainie oraz odpowiedział na pytania widowni.

      Po tym ciekawym zakończeniu dnia, uczniowie udali się w podróż do domu.

      Opracował: Alan Grunwald

     • Gdańsk oczami młodzieży

      01.05.2024

      "Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł".

       

      Przygoda w Gdańsku rozpoczęła się od odwiedzenia monumentalnego, niezwykle istotnego miejsca Westerplatte, które upamiętnia bohaterów II Wojny Światowej. Mogliśmy podziwiać piękny, potężny pomnik na wzniesieniu, z którego również było widoczne poruszające hasło o niezwykłym znaczeniu – „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

      Po przerwie obiadowej udaliśmy się do tajemniczego miejsca na Gdańskiej starówce: do Muzeum Figur Woskowych - Baszta Tajemnic. Wielofunkcyjny budynek mieścił w sobie muzeum figur woskowych, dom strachów oraz kino 7D. Miejsce to, choć trochę ciasne, zapewniło nam rozrywkę na wiele godzin.

      Pod wieczór udaliśmy się do Hotelu Focus. Na miejscu przywitała nas miła obsługa i czyste pokoje.

      Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania wyruszyliśmy w podróż do Gdyni. Tam, w podziemiach dworca kolejowego Gdynia Główna, naszym oczom ukazało się wejście do mini Teatru Gdynia Główna. Miejsce to, choć niepozorne, pokazało, że mimo małej przestrzeni i skromnych efektów specjalnych, to właśnie aktor czyni teatr. Odczucia uczniów po obejrzeniu spektaklu – „Krok w dorosłość” – były mieszane. Co prawda nie każdy musiał zrozumieć nietuzinkowe przesłanie spektaklu, lecz osoby skupione na scenie powinny bez problemu przyswoić przekazywane myśli.

      Z początku zabawnie wyglądająca konstrukcja położona na placu Władysława Bartoszewskiego okazała się opowiadać niestety prawdziwą historię o nienawiści, zbrodni, okrucieństwie oraz o tym, jaki los człowiek zgotował człowiekowi. Głęboko pod ziemią zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - niewątpliwie jedno z najbardziej poruszających muzeów w naszym kraju. Wystawy budziły grozę u odbiorców, co osiągnęło zamierzony przez twórców efekt. Mimo to, każdy człowiek powinien znaleźć się w takim miejscu, by nigdy nie zapomnieć i uczyć się na błędach innych.

      Po przerwie obiadowej, lekko zmęczeni dotychczasowymi wrażeniami, udaliśmy się na Molo w Sopocie. Oprócz głównej atrakcji tego miejsca, uczniowie cieszyli się również tamtejszymi usługami gastronomicznymi oraz stanowiskami z pamiątkami. Następnie przyszedł wieczór i czas na powrót do naszego tymczasowego domu.

      W ostatnim dniu wycieczki skorzystaliśmy z warsztatów reklamowych, o których kilka słów w kolejnym artykule.

      Opracował: Alan Grunwald 2TR

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
     Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie