• XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

      23.05.2024

      16 maja 2024 r. uczniowie z klas 1 TCR, 1TT, 1TRach., 2 TL i 3 TCR odwiedzili Akademię Łomżyńską w ramach  XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wizyta na uczelni rozpoczęła się debatą o przyszłości rozwoju AI. Debatę i równocześnie XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, otworzył rektor uczelni dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ.

      W dyskusji o sztucznej inteligencji uczestniczyli eksperci reprezentujący cztery uczelniane wydziały: Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych, Wydział Nauk Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydział Nauk o Zdrowiu. Nasi uczniowie mieli okazję zadawania pytań, które dotyczyły m.in. tworzenia tekstów (np. ChatGPT) czy wizji świata zdominowanego przez roboty i zaawansowane technologie. Padły również ciekawe pytania, np. czy roboty ze sztuczną inteligencją wyeliminują niektóre zawody takie jak np. prawnik, osoby wykonujące prace fizyczne itd.

      Po debacie uczniowie mogli poznać inne części uczelni. Brali udział m.in. w symulacji sprawy rozwodowej, warsztatach makijażu, wykładach o kosmosie czy skutkach stresu. W trakcie całego Festiwalu młodzież mogła poczęstować się lodami produkowanymi przez studentów AI czy chrupkami.

      Dziękujemy Akademii Łomżyńskiej za transport i możliwość udziału w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

      Tekst i zdjęcia: Lidia Drozdowska

     • Klasy mundurowe na medal

      22.05.2024

      W ubiegły piątek, tj. 17.05.2024 r., grupa 50 uczniów z dwóch klas mundurowych - 1 TL OPW oraz 3 TL OPW, udała się do Piątnicy na charytatywny turniej piłki nożnej Służb Mundurowych, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie córki jednego z funkcjonariuszy.

      Uczniowie klas mundurowych obserwowali zmagania uczestników turnieju oraz sami zgłosili drużynę, która reprezentowała naszą szkołę.

      W skład drużyny wchodzili: Sebastian Dąbrowski – Wychowawca klasy 1 TL OPW oraz nauczyciel Wychowania Fizycznego, uczniowie klasy 1 TL OPW – Damian Butkiewicz, Krystian Kokoszko, Szymon Jastrzębski, Jakub Ciuchnicki, Dawid Świderski, Błażej Brzózka oraz uczniowie klasy 3 TL OPW – Kamil Marczak i Kuba Kochanowski.

      Zmagania grupowe  kończymy awansem do półfinałów na drugim miejscu w grupie.

      Wyniki spotkań grupowych:

      - Ekonomik klasy mundurowe - 2:2 - Policja Zambrów

      - Ekonomik klasy mundurowe - 8:0 -  Pierwsza Dywizja Legionu Piechoty

      - Ekonomik klasy mundurowe - 0:0 - Policja Łomża

      - Ekonomik klasy mundurowe 1:0 Grupa Ratownicza Nadzieja

      Po rozgrywkach grupowych, w których reprezentacja naszej szkoły nie przegrała meczu, przyszedł czas na półfinał i uznanie wyższości przeciwnika. W półfinale przegrywamy z późniejszym zwycięzcą całego turnieju - Zakładem Karnym Barczewo

      Ekonomik klasy mundurowe - 1:4 - Zakład Karny Barczewo

      W meczu o trzecie miejsce, spotykamy się ponownie z reprezentacją łomżyńskiej Policji, tym razem przechylamy szalę zwycięstwa na swoją stronę i zdobywamy brązowy medal.

      Ekonomik klasy mundurowe - 2:0 - Policja Łomża

      Tekst i zdjęcia: Sebastian Dąbrowski

     • Dzień Otwartych Drzwi

      14.05.2024

      29 kwietnia gościliśmy w szkole tegorocznych ósmoklasistów, którzy stoją właśnie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Mieli oni możliwość zapoznania się z bazą lokalową szkoły, z ofertą zajęć pozalekcyjnych, ale przede wszystkim z  zawodami nauczanymi w Ekonomiku. 

     • Wiwat Maj, Trzeci Maj

      01.05.2024

      We wtorek, 30 kwietnia br. społeczność Ekonomika spotkała się na uroczystej akademii, aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszym w Europie tego typu dokumentem, określającym ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dawała Polakom nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

      Część artystyczna przeniosła widzów do czasów oświeceniowej Polski. W zainscenizowanym ogrodzie Ignacego Potockiego, między trzema zatroskanymi o los Ojczyzny patriotami wywiązuje się rozmowa, przerywana wierszami recytowanymi przez Poezje. Dyskusji przysłuchuje się para chłopów, którzy potrzebują wyjaśnień, jak zmieni się ich życie po wprowadzeniu konstytucji. Całości dopełniły piosenki i muzyka ilustracyjna.

      Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas pierwszych i drugich pod kierunkiem Pani Izabeli Haponik:

      • Ignacy Potocki – Adrian Śmiarowski – klasa I T Rach
      • Hugo Kolłątaj - Aleksander Gumkowski  -  klasa I T Rach
      • Poetka – Nina Chludzińska  - klasa I TT
      • Poezja I – Gabriela Zalewska - klasa I T Rach
      • Poezja II – Nikola Borowska  - klasa  I TT
      • Poezja III – Maja Zalewska - klasa I TT
      • Pokojówka – Marta Ramotowska - klasa I T Rach
      • Lektor Preambuły – Paweł Święcica – klasa I T Rach
      • Chłop – Konrad Bronowicz – klasa I TC
      • Chłopka – Zuzanna Jakubiak  - klasa I TL
      • Nauczyciel – Dominik Kryś – klasa I TL

      Wykonawcami piosenek przygotowanymi przez Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego byli:

      • Kinga Kossakowska – klasa I TLOPW
      • Agnieszka Rogowska – klasa II Trach
      • Bartosz Gorzoch – klasa I TL

      Powrót do wydarzeń z przeszłości, czasem poważny a czasem z elementami humoru,  miał  na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważną rolę, również w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

       

      Tekst: Izabela Haponik

      Zdjęcia/video: Bartłomiej Pytel

     • Tajemnice Radia na Uniwersytecie...

      01.05.2024

      Przy okazji pobytu w Gdańsku wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z warsztatów reklamowych prowadzonychprzez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.

      Młodzież została podzielona na trzy grupy. Podążając śladami jednej z grup, na początku zwiedziliśmy studio radiowe. Po wejściu do studia radia MORS uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się montaż nagrań dźwiękowych, ale również codzienne funkcjonowanie stacji radiowej. Oprócz tego, kilku ochotników przeprowadziło wywiad radiowy, sprawdzając swoje umiejętności w tym fachu.

      Po zakończeniu przygody w studiu radiowym uczniowie udali się na wykład o bezpieczeństwie w Internecie. Podczas zajęć udało się wykonać mapę myśli na podany temat. Nie da się ukryć, że uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego o ich na pozór naturalnych nawykach związanych z ich urządzeniami elektronicznymi.

      Następnie grupa udała się na warsztaty dziennikarskie. Na zajęciach uczniowie na chwilę zagłębili się w świat showbiznesu i jego aferek. Podczas analizy przykładowego artykułu z magazynu typowo plotkarskiego uczniowie poznali jego budowę oraz zasady nim rządzące.

      Na koniec wszyscy wysłuchali wywiadu z korespondentem wojennym z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie. Pan Maciej Wyrwał opowiedział o swoich ciekawych doświadczeniach podczas misji w Ukrainie oraz odpowiedział na pytania widowni.

      Po tym ciekawym zakończeniu dnia, uczniowie udali się w podróż do domu.

      Opracował: Alan Grunwald

     • Gdańsk oczami młodzieży

      01.05.2024

      "Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł".

       

      Przygoda w Gdańsku rozpoczęła się od odwiedzenia monumentalnego, niezwykle istotnego miejsca Westerplatte, które upamiętnia bohaterów II Wojny Światowej. Mogliśmy podziwiać piękny, potężny pomnik na wzniesieniu, z którego również było widoczne poruszające hasło o niezwykłym znaczeniu – „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

      Po przerwie obiadowej udaliśmy się do tajemniczego miejsca na Gdańskiej starówce: do Muzeum Figur Woskowych - Baszta Tajemnic. Wielofunkcyjny budynek mieścił w sobie muzeum figur woskowych, dom strachów oraz kino 7D. Miejsce to, choć trochę ciasne, zapewniło nam rozrywkę na wiele godzin.

      Pod wieczór udaliśmy się do Hotelu Focus. Na miejscu przywitała nas miła obsługa i czyste pokoje.

      Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania wyruszyliśmy w podróż do Gdyni. Tam, w podziemiach dworca kolejowego Gdynia Główna, naszym oczom ukazało się wejście do mini Teatru Gdynia Główna. Miejsce to, choć niepozorne, pokazało, że mimo małej przestrzeni i skromnych efektów specjalnych, to właśnie aktor czyni teatr. Odczucia uczniów po obejrzeniu spektaklu – „Krok w dorosłość” – były mieszane. Co prawda nie każdy musiał zrozumieć nietuzinkowe przesłanie spektaklu, lecz osoby skupione na scenie powinny bez problemu przyswoić przekazywane myśli.

      Z początku zabawnie wyglądająca konstrukcja położona na placu Władysława Bartoszewskiego okazała się opowiadać niestety prawdziwą historię o nienawiści, zbrodni, okrucieństwie oraz o tym, jaki los człowiek zgotował człowiekowi. Głęboko pod ziemią zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - niewątpliwie jedno z najbardziej poruszających muzeów w naszym kraju. Wystawy budziły grozę u odbiorców, co osiągnęło zamierzony przez twórców efekt. Mimo to, każdy człowiek powinien znaleźć się w takim miejscu, by nigdy nie zapomnieć i uczyć się na błędach innych.

      Po przerwie obiadowej, lekko zmęczeni dotychczasowymi wrażeniami, udaliśmy się na Molo w Sopocie. Oprócz głównej atrakcji tego miejsca, uczniowie cieszyli się również tamtejszymi usługami gastronomicznymi oraz stanowiskami z pamiątkami. Następnie przyszedł wieczór i czas na powrót do naszego tymczasowego domu.

      W ostatnim dniu wycieczki skorzystaliśmy z warsztatów reklamowych, o których kilka słów w kolejnym artykule.

      Opracował: Alan Grunwald 2TR

     • Kolejny rocznik Absolwentów Ekonomika przechodzi do historii

      26.04.2024

      26 kwietnia 2024 r. społeczność naszej szkoły zebrała się, aby pożegnać kolejny rocznik Ekonomika. Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowego przemówienia Pana Dyrektora Pawła Drożynera:

       

      Szanowna Rado Pedagogiczna, Drodzy Absolwenci i Rodzice!

      26 kwietnia 2024 r. z pewnością zapadnie w pamięci zgromadzonych tu osób. To dzień długo oczekiwany, zwłaszcza przez naszych Absolwentów i Ich Rodziców, dzień ukończenia szkoły. Dla jednych radosny, dla innych smutny, być może refleksyjny, ale na pewno ważny. Kończy się, dla 116 naszych uczniów i ich wychowawców oraz nauczycieli 4- lub 5-letnia edukacyjna podróż. Ten dzień jest też po trosze historyczny dla naszej społeczności – po 21 latach funkcjonowania Liceum Ogólnokształcącego w Ekonomiku, żegnamy, obok absolwentów Technikum nr 6, ostatnich absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego.

      Wręczone dziś świadectwa ukończenia szkoły średniej są symbolicznie traktowane w naszym społeczeństwie, jako zamknięcie okresu młodzieńczego w życiu człowieka i pierwszy krok wejścia w dorosłość. Według nauczycieli są one również symbolem samodzielności, odpowiedzialności młodych ludzi, kluczem otwierającym następne i następne drzwi życia przed naszymi Absolwentami.

      Cieszy nas, pedagogów, fakt, że 116 młodych ludzi, zmagając się z własnymi słabościami, z naszą, nauczycieli i rodziców pomocą, zwycięsko ukończyło kolejny edukacyjny etap w swoim życiu. Wierzymy, że jesteście ludźmi, którzy potrafią odróżnić Dobro od Zła, Światło od Ciemności, że nie będziecie osobami biernymi i obojętnymi na rzeczywistość, która Was otacza.

      Energia, przedsiębiorczość, aktywność, pracowitość, pomysłowość, wytrwałość, uczciwość, sprawiedliwość, wrażliwość – tych wartości uczyliśmy Was w naszej szkole i niech one towarzyszą Wam w dorosłym życiu.

      Niech szkoła w Waszej pamięci pozostanie miejscem, w którym przeżyło się nie tylko stres przed klasówkami i sprawdzianami, ale też miejscem wspaniałych sympatii, przyjaźni, miłości, poszukiwania własnego ja, no i oczywiście nowych umiejętności i wiadomości przydatnych w dalszym życiu.

      Niech waszym drogowskazem będą słowa Dezyderaty Baltimorskiej:

      "Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj, jaki spokój może być w ciszy. Tak dalece, jak to możliwe, nie wyrzekaj się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głość spokojnie i jasno. Wykonuj z sercem swoją pracę, jakkolwiek by była skromna. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być dla Ciebie tarczą. Jesteś dzieckiem Wszechświata. Tak więc bądź bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu. Zachowaj pokój ze swoją duszą. Bądź pogodny. Staraj się być szczęśliwy".

       

      Życzę Wam, życzymy wszyscy, by spełniły się Wasze plany i marzenia, byście osiągnęli jak najwyższe noty na egzaminach maturalnych, znaleźli interesującą pracę, potrafili znaleźć swoje miejsce w skomplikowanym świecie. To Wy będziecie budować przyszłość Polski, przyszłość Ziemi Łomżyńskiej, naszej małej, lokalnej Ojczyzny. Świat czeka na Was, ruszajcie, przyszedł Wasz czas!

      Chciałbym również bardzo gorąco, z wielką wdzięcznością, podziękować całej Radzie Pedagogicznej za trud edukacyjny podczas pracy z naszymi Absolwentami. W szczególności chciałbym podziękować wychowawcom: Pani Agnieszce Janczewskiej, Pani Małgorzacie Skrodzkiej, Pani Iwonie Listowskiej, Panu Piotrowi Rogalskiemu i Panu Michałowi Polkowskiemu – wierzę w to głęboko, że w każdym z wychowanków pozostanie cząstka Waszej osobowości.

      Dziękuję również Rodzicom Absolwentów - bez Państwa pomocy, zaangażowania, współpracy nasza praca w szkole nie wydałaby tak pięknych owoców. 

      Podziękowania za przygotowanie artystycznej oprawy dzisiejszej wspaniałej, wzruszającej uroczystości kieruję do Pani Iwony Listowskiej oraz wychowawców klas maturalnych, Pana Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego i wszystkich naszych młodych wykonawców.

       

      W dalszej części uroczystości głos zabrali: przedstawiciel wychowawców klas maturalnych Pan Michał Polskowski, przedstawiciel rodziców Pan Edwin Kajko oraz przedsawiciele Absolwentów. Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu tegorocznych Absilwentów oraz młodzieży z klasy 4 TL OPW. 

       

      Tekst, zdjęcia i video: Magdalena Karwowska

       

     • Projekt profilaktyczno-rozwojowy pt. "Hel-3. Misja na Księżycu"

      24.04.2024

      Uczniowie dwóch klas Technikum nr 6 wcielili się w role kandydatów na astronautów NASA i przeszli mentalny trening budowania odporności psychicznej, przygotowując się do 3-letniej misji na księżycu w celu wydobycia pierwiastka Hel-3.

      Nie, nasi uczniowie nie lecą na razie w kosmos! :) Uczestniczyli w projekcie profilaktyczno-rozwojowym mającym na celu świadome rozwijanie kondycji psychicznej młodych ludzi. “Hel-3. Misja na Księżycu” to warsztat edukacyjny w postaci gry fabularnej, realizowany przy współpracy z Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli “SENSOS” w Łodzi oraz Europejskim Instytutem Brainologii. Warsztat przeprowadziła współpracująca z obiema tymi instytucjami nasza anglistka, Katarzyna Zając-Malinowska.

      Podczas rozgrywki uczniowie biorą udział w symulacji misji w tajnych laboratoriach NASA - zdobywają tam wiedzę i umiejętności, które pozwolą im zachować i rozwijać psychiczny dobrostan oraz radzić sobie ze stresem w nieznanej, pozaziemskiej rzeczywistości. Pracują m.in. nad umiejętnościami nawiązywania kontaktu z nieznanym gatunkiem istot pozaziemskich, budują lądownik dla arcyważnej molekuły, a także budują matrycę szczęścia konieczną utrzymania zdrowia psychicznego w kosmosie - to fabularne zadania gry. Poprzez swoje działania uczą się m.in. rozpoznawania i nazywania emocji, okazywania życzliwości, budowania relacji, zespołowości i celebrowania osiągnięć. Wspólnie poddają się refleksji nad szukaniem sensu w życiu i celowości swoich działań. Warsztat zbudowany jest na solidnych podstawach naukowych - modelu PERMA prof. Martina Seligmana, koncepcji szczęścia prof. Sonji Lyubomirsky i trzech potrzebach psychicznych mózgu wg dra Ricka Hansona.

      Zastosowana grywalizacja pozwala na podniesienie poziomu zaangażowania uczestników w doświadczanie zaproponowanych technik budowania psychicznego dobrostanu i radzenia sobie ze stresem. Wzrost świadomości i zmiana przekonań na temat odporności psychicznej dzięki wykonanym pre- i post-testom potwierdzają  - misja zakończona sukcesem!

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zając-Malinowska

       

     • Ogólnopolski Konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”

      22.04.2024

      20 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży odbył się etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu "Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego". Do rywalizacji zgłosiło się 11  drużyn z następujących szkół ponadpodstawowych:

      • II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Łomży
      • III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży
      • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
      • Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem
      • Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Mońkach
      • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
      • Zespół Szkól nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
      • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży
      • Zespół Szkół Technicznych w Kolnie
      • Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży
      • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

      Uczestnicy konkursu losowali pytania zawarte w prezentacji multimedialnej wg wcześniej ustalonej strategii z puli pytań za jeden (pytania różnego typu po polsku), za dwa (test wyboru po niemiecku) lub za trzy punkty (pytania otwarte po niemiecku). Tematyką konkursu w tym roku była Szwajcaria. 

      Najlepsze w tej dziedzinie oraz obranej strategii okazały się uczennice z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Zambrowa w składzie: Oliwia Chryczyk, Martyna Wołpiuk, Magdalena Kalinowska. Do konkursu uczniów przygotowała pani Beata Pietranik. I to ten zespół będzie reprezentował nasz region na konkursie ogólnopolskim 16 czerwca w Krakowie.

      Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 z Łomży,  trzecie miejsce osiągnęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z Wysokiego Mazowieckiego, a czwarte uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży.

      Podczas rozdania nagród swoją obecnością zaszczycili nas: pan Jacek Piorunek – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego,  przedstawiciele uczelni, które objęły patronat nad naszym przedsięwzięciem: dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. nauki i rozwoju w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, dr Izabela Sekścińska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Łomżyńskiej w Łomży, pan Zbigniew Kossakowski –  dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży oraz pan Krzysztof Domalewski – wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

      Wszyscy uczniowie otrzymali zaświadczenia o udziale w konkursie oraz drobne upominki, a zwycięskie drużyny dyplomy, nagrody oraz puchary dla szkół. Trofea dla zwycięzców w postaci pucharów powstały z wykorzystaniem drukarki 3D pozyskanej przez szkołę z projektu Laboratoria Przyszłości.  Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Zarząd Oddziału Łomża PSNJN, Ambasady Niemiec i Szwajcarii, Instytut Austriacki w Warszawie, Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, Akademię Łomżyńską w Łomży oraz Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Dyplomy zostały przygotowane w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie zaangażowania, a nauczycielom dziękujemy za podjęty trud przygotowania młodzieży. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego od 2013 roku i przebiega trzyetapowo: na szczeblu szkolnym, regionalnym i ogólnopolskim.

      Za zwycięską drużynę trzymamy kciuki w czerwcu, a pozostałym uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

      Dziękujemy nauczycielom pracującym w 2 zespołach komisji konkursowej – p. Edycie Brodackiej, p. Sylwii Bzurze, p. Beacie Pietranik, p. Małgorzacie Rzodkiewicz, p. Renacie Krynicy, p. Damianowi Święcicy i p. Michałowi Polkowskiemu.

      Podziękowania kierujemy również do członków Oddziału Łomża PSNJN, którzy dla uczniów i nauczycieli przygotowali słodki poczęstunek.

      Koordynator regionalny konkursu   

       Ewa Korytkowska  

    • Inauguracja projektu
     • Inauguracja projektu

      22.04.2024
      19 kwietnia 2024 r. dokonaliśmy w naszej szkole symbolicznej inauguracji współpracy polsko-niemieckiej między Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży a GymnasiumNeuWulmstorf w Dolnej Saksonii. Partnerstwo szkół zawiązane zastało po seminarium kontaktowym zorganizowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
     • Mistrzostwa miasta w siatkówce dziewcząt

      18.04.2024

      11 kwietnia 2024 r. na sali sportowej II LO oraz 16 kwietnia 2024 r. na sali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, odbyły się finały mistrzostw miasta w siatkówce dziewcząt.

      W pierwszym dniu turnieju dziewczęta miały do rozegrania dwa spotkania. Wygrywają oba mecze po 2:0, a przeciwniczkami były drużyny I LO oraz ZSWiO nr 7. Drugiego dnia do rozegrania mamy jedno spotkanie - przeciwnikiem było II LO. Dwie drużyny do tego momentu nie poniosły porażki i ten mecz miał wyłonić, kto w tym roku zostanie mistrzem. Po bardzo zaciętych i wyrównanych setach lepsze okazały się przeciwniczki i to one cieszyły się ze zwycięstwa. Nasza szkoła po bardzo dobrej grze w tym turnieju zajęła 2 miejsce.


      Skład drużyny: Wygnał Marta (kapitan), Brzeziak Aleksandra, Wiśniewska Anna, Łada Aleksandra, Mroczkowska Marta, Staniórska Zuzanna, Dąbrowska Karolina, Niedbała Kornelia, Laszczkowska Anna, Bagińska Kinga, Szymanowska Kamila, Laskowska Karolina, Domurat Barbara, Dudas Justyna

      Ogromne brawa i gratulacje dla zawodniczek!

      Opracował: Grzegorz Bielicki

     • Damian Boguski w finale "Od technika do logistyka 5.0"

      18.04.2024

      16 kwietnia br. w siedzibie Politechniki Opolskiej odbył się etap finałowy V Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego "Od technika do logistyka 5.0". Damian Boguski uczeń klasy III TL zajął siódme miejsce w kraju, w tym wyjątkowo trudnym, trzecim etapie konkusu organizowanego przez MKS „LogPoint” działający przy Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz przy Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.

      Damian zmierzył się w tegorocznej edycji  konkusu z tematem wykorzystania AI  w szeroko pojętej logistyce. Na finał składało się case study, rozmowa z komisją konkursową, prezentacja pracy i pytania komisji. Należy podkreślić, że w całym konkursie uczestniczyło 1563 uczniów z 91 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Patronem Honorowym konkursu było Ministerstwo Edukacji, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Prezydent Miasta Opola.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Zdjęcia i tekst: Katarzyna Szymańska

     • Nagroda specjalna dla Wiktorii Pianko

      17.04.2024

      4 kwietnia 2024 r. poznaliśmy wyniki II edycji konkursu Mój pomysł na biznes - Zabiznesuj w Łomży. W ramach projektu Wiktoria Pianko - uczennica kl. 2 TA - przygotowała biznesplan zatytułowany "Warsztaty psychologiczne dla młodzieży", który uzyskał wyróżnienie specjalne przyznane przez Pana Roberta Bagińskiego - właściciela RBB Electric w Łomży.

      Konkursowy projekt uczennicy Ekonomika adresowany jest dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Projekt działalności zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia psychologicznego uczniom przez psychologa, który docierałby do ich szkoły. W ramach działalności gospodarczej zorganizowany byłby cykl dziesięciu dwugodzinnych warsztatów kierowanych do młodzieży, w trakcie których uczniowie mogliby rozmawiać o problemach związanych z wkraczaniem przez nich w dorosłe życie.Tematyka zajęć obejmowałaby zagadnienia związane z radzeniem sobie ze stresem, kształtowaniem samooceny, unikaniem wchodzenia w toksyczne relacje oraz treści dotyczące zaburzeń odżywiania czy poświęcone problemowi zachowań autodestrukcyjnych. Są to trudne problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie, jednak często nie mają wystarczająco dużo odwagi oraz determinacji aby poruszać takie tematy z bliskimi. Działania te z pewnością sprzyjałyby poprawie dobrostanu oraz komfortu psychicznego uczniów.

      W ramach działań konkursowych Wiktoria Pianko napisała pod kierunkiem Pana Macieja Powichrowskiego (przedmioty zawodowe) obszerny biznesplan. W realizacji projektu uzyskała również wsparcie szkolnego psychologa - Pani Julity Chojnowskiej, z którą konsultowała treści możliwe do realizacji podczas warsztatów będących przedmiotem biznesplanu.

      Dodatkowe podziękowania należy złożyć Paniom Annie Przesław (psycholog) oraz Annie Leszczewskiej (pedagog) z I LO w Łomży, które udzieliły uczennicy wywiadu wideo podkreślającego znaczenie tego typu zajęć dla młodych ludzi. Nagranie wideo zostało użyte w drugim etapie konkursu, kiedy to Wiktoria prezentowała na żywo swój pomysł na biznes przed komisją konkursową.

      Serdecznie gratulujemy Wiktorii sukcesu oraz liczymy, że w przyszłości zrealizuje swój pomysł na biznes i zabiznesuje w Łomży.

       

      Tekst: Maciej Powichrowski

      Zdjęcia: Julita Chojnowska, Magdalena Karwowska i mylomza.pl

     • Honorowe Krwiodawstwo powróciło w mury Ekonomika

      16.04.2024

      Pierwsza od 4 lat akcja poboru krwi w naszej szkole cieszyła się wśród młodzieży ogromną popularnością. Podczas dzisiejszego wydarzenia, pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Oddział Terenowy w Łomży pozyskali niemal 21 litrów pełnej krwi od 47 dawców.

      Chęć donacji zgłosiło dziś rano 65 osób, z czego 13, pomimo wzmożonych wysiłków personelu medycznego, nie zdążyło oddać krwi w Ekonomiku i jutro odwiedzi gościnne progi RCKiK. Z kolei z zarejestrowanych w szkole 52 osób (31 kobiet i 21 mężczyzn), aż 47 stanowili kandydaci na dawców pierwszorazowych.

      Pomimo rozmaitych obaw, które z pewnością towarzyszyły młodzieży podczas tego wydarzenia, wszystkim jego uczestnikom należą się wielkie gratulacje - w atmosferze wzajemnej życzliwości dołączyli do grona Bohaterów, bez których ratowanie ludzkiego życia często byłoby bezskuteczne - krwi nie można bowiem wyprodukować w laboratorium - musi zostać podarowana przez dawców.

      Serdecznie dziękujemy w imieniu potrzebujących!

      Podziękowania należą się również uczniom klas 4 TA i 5 TLp, którzy wsparli organizację akcji.

       

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Karwowska

      W akcji uczestniczyli (kolejność wg rejestracji):

      • Karolina Łepkowska
      • Natalia Piątek
      • Arkadiusz Sobieski
      • Przemysław Piekarski
      • Adam Szablanowski
      • Magdalena Kryś
      • Karolina Cwalina
      • Kacper Dołęgowski
      • Michał Gutowski
      • Alicja Kozłowska
      • Natalia Flera
      • Klaudia Frąckiewicz
      • Kinga Baranowska
      • Bartłomiej Szabłowski
      • Gabriela Żurawska
      • Adam Prusinowski
      • Natalia Papież
      • Karol Śliwka
      • Piotr Cencelewicz
      • Przemysław Dziąba
      • Natalia Grodzka
      • Milena Głębocka
      • Weronika Sobocińska
      • Weronika Klimaszewska
      • Wiktoria Pazik
      • Aleksandra Ruszczyk
      • Natalia Alicka
      • Dawid Dymko
      • Jakub Okupski
      • Amelia Borawska
      • Oliwia Zaręba
      • Weronika Pastorczyk
      • Rafał Drozdowski
      • Kajetan Petkowski
      • Łukasz Sarnacki
      • Marcin Duda
      • Szymon Wityński
      • Natalia Zaręba
      • Maciej Szulc
      • Iga Czajkowska
      • Aleksandra Grzymała
      • Julia Dobrogowska
      • Julia Kowalewska
      • Mateusz Czerwiński
      • Patrycja Jabłońska
      • Dominik Bałdyga
      • Natalia Remiszewska
      • Martyna Truskolaska
      • Anna Laszczkowska
      • Karolina Sobczak
      • Oskar Kajko
      • Magdalena Karwowska
     • Akademia podatkowa KAS

      11.04.2024

      9 kwietnia br. uczniowie klas IV i V naszej szkoły wzięli udział w lekcjach przeprowadzonych przez p. Iwonę Świderską, p. Monikę Mańko, p. Barbarę Rogowską i p. Dorotę Domitrz - pracownice Urzędu Skarbowego w Łomży.

      Zajęcia odbyły się w ramach „Akademii podatkowej podlaskiej KAS", a ich tematyka dotyczyła przede wszystkim roli podatków, dogodnych sposobów rozliczania się z fiskusem i zadań Krajowej Administracji Skarbowej, ale także zagrożeń związanych z tzw. "szarą strefą" czy nieuczciwymi działaniami rozmaitych podmiotów gospodarczych.

    • Wspierająca Szkoła
     • Wspierająca Szkoła

      09.04.2024
      Z potrzeby doskonalenia naszych umiejętności pedagogicznych i rodzicielskich powstał pomysł przystąpienia Ekonomika do kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” oraz programu „Wspierająca szkoła”. Ich celem jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zachowaniom autodestrukcyjnym, włącznie z samobójstwami, u młodzieży, wzmacnianie czynników chroniących młodych ludzi oraz udzielanie im profesjonalnej pomocy i wsparcia.
     • Studenci Akademii Łomżyńskiej gościnnie w Ekonomiku

      08.04.2024

      4 kwietnia 2024 r. w ramach porozumienia z Akademią Łomżyńską gościliśmy w naszej szkole studentów z Programu Erasmus+. Podczas piątkowej wizyty, Hasan Can Altinbas, Bilge Doga Ruzgarlik oraz Shergazy Asilbekov, studenci odbywający w Akademii Łomżyńskiej semestr nauki, opowiedzieli młodszym kolegom i koleżankom z naszej szkoły o Turcjii i Kirgistanie, przedstawili, czym się zajmują i dlaczego zdecydowali się skorzystać z programu wymiany akademickiej Erasmus+ oraz o tym, co ich skłoniło do wyboru Polski i co najbardziej zaskoczyło ich w naszym kraju. 

      Po prelekcji, studenci Akademii Łomżyńskiej oraz szkolna drużyna piłki nożnej rozegrali towarzyski mecz na boisku przy naszej szkole. W barwach Akademii Łomżyńskiej zagrali: Lucas Alonso Alvarez, Inigo Armesto Lopes (Hiszpania), Safa Kolip, Tunc Ahmet Celil, Celep Huzeyfe (Turcja), Shergazy Asilbekov (Kirgistan), Emmanuel Aliohi Joseph (Nigeria) oraz gościnnie Mateusz Czerwiński (uczeń klasy 5TLp). Barwy Ekonomika reprezentowali: Mikołaj Bednarczyk, Damian Butkiewicz, Bartosz Frąckiewicz, Jakub Gadomski, Mateusz Góralczyk, Szymon Jastrzębski, Hubert Kamiński, Jakub Kochanowski, Kamil Kowalczyk, Dawid Krzewski, Kamil Marczak, Brajan Odachowski, Dawid Palczewski, Adrian Śmiarowski i Kacper Zając. Po zaciętym pojedynku mecz zakończył się wynikiem 5:4 dla naszych gości.

      Dziękujemy Akademii Łomżyńskiej za wartościową prelekcję i rywalizację sportową. 

      Opracował: Sebastian Dąbrowski
       

     • Turniej paintballowy

      08.04.2024

      Dzień po rozpoczęciu kalendarzowej wiosny, w piątkowy poranek uczniowie klas wojskowych udali się do Kompleksu Agroturystycznego „Olszynka” na szkolny turniej paintball. Podczas rozgrywek uczestnicy mieli do dyspozycji profesjonalnie przygotowaną arenę, stroje oraz markery sprężynowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo graczom. W przerwach między grą, nasi wychowankowie mieli możliwość odpoczynku przy  ognisku i upieczenia kiełbasek.

      W rozgrywkach udział wzięło dwanaście 6-cio osobowych drużyn, które zostały rozlosowane do dwóch grup. Spośród wszystkich ekip, do finałów dostały się cztery najlepsze zespoły, po jednym z każdej klasy. Rozgrywka zmagań grupowych i finałów systemem „każdy z każdym” wyłoniła najlepsze ekipy:

      4 Miejsce - Klasa 2 TL OPW w składzie: Gabriel Brzózka, Kacper Sejnowski, Szymon Trzcinka, Xawier Kalinowski, Krystian Dymko, Kacper Demby
       

      3 Miejsce – Klasa 1 TL OPW w składzie: Błażej Brzózka, Fabian Niziński, Paweł Dobrogowski, Filip Konopka, Dawid Wicik, Michał Składanek

      2 Miejsce – Klasa 3 TL OPW w składzie: Rafał Drozdowski, Adam Górski, Karol Konopka, Dawid Cwalina, Patryk Żukowski, Filip Matejkowski

      1 Miejsce – Klasa 4 TL OPW w składzie: Karol Śliwka, Wiktor Cychol, Kacper Zając, Maciej Szulc, Piotr Cencelewicz, Kamil Zawadzki

       

      Opracował: Sebastian Dąbrowski

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie