• Angielski z Królową Śniegu i uczniami Ekonomika

      16.02.2024

      15 lutego 2024 r. po raz kolejny gościliśmy w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. 

      Julia Baranowska, Weronika Milewska, Izabela Mocarska, Bartosz Listowski i Szymon Szczyrski z klasy I TR, pod kierunkiem Pana Bartłomieja Pytla, przygotowali i przeprowadzili warsztaty literacko-językowe.

      Uczniowie najpierw przeczytali przedszkolakom z łomżyńskiego przedszkola „Klubik Malucha” baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa śniegu” w angielskiej wersji językowej. Później zaprezentowaliśmy najmłodszym uczestnikom spotkania angielskie słowa związane z zimą, rozmawialiśmy z nimi o sposobach aktywnego spędzania czasu wolnego podczas tej pory roku oraz o właściwym ubiorze, niezbędnym sprzęcie i wyposażeniu do uprawiania sportów zimowych.

      Udział w warsztatach i przygotowania do nich umożliwiły uczniom doskonalenie umiejętności głośnego czytania, wyszukiwania i tworzenia materiałów do nauki, dzielenia się z innymi wiedzą i doświadczeniem oraz współpracy w grupie.

      Opracował: Bartłomiej Pytel

     • Na dobry początek ferii...

      01.02.2024

      W poniedziałek 22 stycznia 2024 roku, uczniowie Ekonomika rozpoczęli ferie zimowe od turnieju E-sportowego FIFA. Do rywalizacji o tytuł najlepszego gracza naszej szkoły przystąpiło 30 graczy, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było rozgranie blisko 80 spotkań w grę FIFA 23. 
       Po zaciętej rywalizacji w najlepszej czwórce znaleźli się:

      • Szymon Jarończyk   – Drużyna Aston Villa
      • Mateusz Czerwiński – Drużyna AC Milan
      • Maks Rutkowski – Drużyna Tottenham
      • Krystian Zawalich – Drużyna Manchester UTD 

      W meczu o 3 miejsce zmierzyli się Krystian Zawalich oraz Mateusz Czerwiński. Ekipa Manchesteru UTD pod wodzą Krystiana zwyciężyła 3:0 pokonując AC Milan. 
      Finaliści - Maks Rutkowski i Szymon Jarończyk - stoczyli wyrównany bój, z którego zwycięsko wyszła drużyna Tottenhamu wygrywając finałowe spotkanie 1:0. 

      Wtorek, drugi dzień ferii, przyniósł nam zmagania na sali gimnastycznej. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy grający w koszykówkę 3x3. 5 drużyn rozegrało turniej systemem każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie nastąpiło zakończenie i wręczenie nagród.

      Klasyfikacja końcowa:


      I miejsce drużyna Warriors w składzie ( Adam Górski, Paweł Chyliński, Kacper Demby)
      II miejsce drużyna Lakers w składzie ( Wojciech Gardocki, Rafał Drozdowski, Szymon Trzcinka)
      III miejsce drużyna 76ers w składzie (Adam Zadroga, Jakub Nieciecki, Dawid Paciorek)
      IV miejsce drużyna Chicago w składzie (Bartosz Szymański, Szymon Malesa, Oliwier Wójcicki)
      V miejsce drużyna Spurs w składzie (Kamil Krystowczyk, Fabian Niziński, Konrad Wądołowski, Filip Konopka)

      Środa to zmagania na wirtualnej strzelnicy „POJEDYNEK” oraz turniej w futsal na sali gimnastycznej. Zawody strzeleckie rozgrywane były w 3 rundach na 3 dystansach. Zawodnicy oddawali po 5 strzałów do tarczy usytuowanej na dystansie 25 metrów, 50 metrów i 100 metrów. Po oddaniu 45 strzałów wyłoniono zwycięzców:

      I miejsce Aleksandra Brzeziak
      II miejsce Marcin Sokalski
      III miejsce Marcin Urbanowski
      IV miejsce Bartosz Gorzoch

      Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników.

      Uczniowie spragnieni gry w piłkę nożną i  sportowej rywalizacji spotkali się w sali gimnastycznej, aby rozegrać towarzyski turniej w futsal. We wszystkich rozegranych 20 spotkaniach, bramek strzegli dwaj bramkarze reprezentujący na co dzień naszą szkołę w rozgrywkach wojewódzkich – Mateusz Czerwiński oraz Mateusz Góralczyk. Pozostali gracze rozlosowani zostali do pięciu trzyosobowych drużyn: 

      Coco Chanel: Dawid Palczewski, Krystian Zawalich, Damian Butkiewicz
      Koko Jambo: Hubert Kamiński/Krystian Kokoszko, Kuba Kochanowski, Kamil Marczak
      Kokoszki: Jakub Gadomski, Bartosz Frąckiewicz, Bartosz Listowski
      Maćki: Kacper Zając, Brajan Odachowski, Krystian Mrozek
      Alanky: Alan Kodzik, Sebastian Dąbrowski, Dawid Krzewski

      1 Miejsce: Jakub Gadomski, Bartosz Frąckiewicz, Bartosz Listowski
      2 Miejsce: Dawid Palczewski, Krystian Zawalich, Damian Butkiewicz
      3 Miejsce: Alan Kodzik, Sebastian Dąbrowski, Dawid Krzewski

      Dzięki uprzejmości Parku trampolin „JUMP 6” oraz siłowni „Best Gym Łomża” ul. Wojska Polskiego 20, nasi podopieczni mogą cieszyć się darmowymi wejściówkami do Parku trampolin oraz karnetami na siłownię. Dziękujemy! 


      Tekst i zdjęcia: Grzegorz Bielicki, Sebastian Dąbrowski
       

     • Spotkanie z Profesorem Krzysztofem Sychowiczem

      23.01.2024

      16 stycznia 2024 r. w Hali Kultury w Łomży odbył się wykład Pana Profesora Krzysztofa Sychowicza, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białystoku, w ktorym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 z opiekunami. Tematem wykładu był stan wojenny w województwie łomżyńskim, a gościem specjalnym był Pan Henry Kapuściak, wówczas członek NSZZ ”SOLIDARNOŚĆ” Region Mazowsze, Oddział w Łomży, Przewodniczący Komitetu Zakładowego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Łomżyńskiej Fabryce Mebli, członek Sekcji Krajowej Przemysłu Meblarskiego NSZZ „Solidarność", internowany 13 grudnia 1981 r. i osadzony w więzieniach w Białymstoku i Suwałkach. Moderatorem spotkania był dyrektor „Ekonomika”, Paweł Drożyner.

      Pan Profesor ze swadą, w sposób niezwykle ciekawy, posiłkując się obrazami ikonograficznymi wyświetlanym na ekranie, przybliżył sytuację polityczną i społeczną Polski w 1980-1981 roku, wyjaśniał powody organizacji i przeprowadzenia Operacji „Jodła" (kryptonim operacji stanu wojennego), odnosił się nie tylko do „historii wielkiej” ale również do naszej, lokalnej, przytaczając nazwiska, daty, miejscowości, zakłady pracy, itp.

      Po wykładzie, młodzież wysłuchała z uwagą osobistych wspomnień Pana Henryka Kapuściaka, podczas których przybliżył On, niemal z fotograficzną pamięcią, również z nutami dramatyzmu, szczegóły swojego aresztowania i osadzenia, opisał warunki panujace w więzieniu, zachowanie strażników i samych działaczy Solidarności, którzy w bezprawny sposób zostali pozbawieni wolności.

      W części końcowej spotkania Pan Henryk Kapuściak zaprezentował swoje odznaczenia, którymi wyróżniła Go wolna Polska - Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za pionierskie  organizowanie i rozwój samorządności lokalnej (Pan Henryk był pierwszym Przewodniczącym Rady Miasta Łomży w latach 1990-1994), czy też Odznaka Represjonowanych i Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjecia: UM Łomża

     • Finał konkursu wiedzy „Solidarność - droga do wolności”

      17.01.2024

      11 stycznia 2024 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu „Solidarność - droga do wolności”. Laureaci i finaliści otrzymali dyplomy i nagrody. 

      Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku -prof. Krzysztof Sychowicz, Dariusz Paczuski - przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Radni Rady Miejskiej Łomży, nauczyciele - opiekunowie i nagrodzeni uczniowie.

      Na początki spotkania Krzysztof Sychowicz wygłosił krótki wykład na temat genezy Solidarności. Przypomniał ponurą atmosferę stanu wojennego i cenę, jaką zapłaciło wielu Polaków za sprzeciwianie się reżimowi. 


      Następnie zostali nagrodzeni uczniowie. Wśród uczniów Ekonomika wyróżnienie otrzymał uczeń z klasy 5TLp Jakub Gadomski. Natomiast Blanka Bednarczyk i Angelika Piętko z klasy ITT otrzymały listy gratulacyjne i drobne upominki jako finalistki konkursu.

      Konkurs odbył się pod honorowym patronatem: Piotra Dudy - Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, MEiN, MKiDN, Tygodnika Solidarność, IPN Odział Białystok, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Łomży i Starostwa Powiatu Łomżyńskiego.  

      Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Bałazy
       

     • Świąteczny turniej siatkarski

      03.01.2024

      W dniach 20-21 grudnia 2023 r. na sali gimnastycznej rozgrywany był Świąteczny turniej siatkarski. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział 14 drużyn 8-osobowych. Turniej podzielony był na dwie fazy - grupową oraz pucharową.

      Pierwszego dnia mecze rozgrywane były w 4 grupach, z których najlepsze drużyny awansowały do dalszej fazy rozgrywek. Drugiego dnia klasy przystąpiły do rywalizacji pucharowej. Mecze były bardzo zacięte, walka toczyła się o każdy punk i o każdą piłkę. Bardzo cieszy zaangażowanie zawodników na boisku, ale również ogromne zainteresowanie uczniów niegrających, a kibicujących swoim koleżankom i kolegom. Balkon pękał w szwach, a boisko dookoła było zajęte przez widzów. Można śmiało powiedzieć, że każdy centymetr sali gimnastycznej był wykorzystany.

      Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom, a najlepsze drużyny i wyróżnieni zawodnicy otrzymali medale oraz statuetki. 


      Klasyfikacja końcowa:

      • I miejsce klasa III TL OPW (Aleksandra Brzeziak, Adam Górski, Dawid Cwalina, Filip Matejkowski, Patryk Żukowski, Bartek Chmielewski, Julia Gadomska, Amelia Borawska)
      • II miejsce klasa V TLp (Adam Szablanowski, Kuba Gadomski, Mateusz Czerwiński, Dawid Krzewski, Bartosz Frąckiewicz, Krystian Poliński, Adam Zadroga, Arkadiusz Sobieski)
      • III miejsce klasa II TL (Krystian Mrozek, Maksymilian Jankowski, Szymon Kaczyński, Igor Michalik, Wojciech Gardocki, Adam Mioduszewski, Oliwier Bobowicz-Kowalczyk, Oskar Godlewski)
      • IV miejsce klasa I TL OPW (Jakub Ciuchnicki, Damian Butkiewicz, Krystian Cier, Fabian Niziński, Paweł Dobrogowski, Filip Konopka, Michał Składanek, Mateusz Kiernozek)
      • V-VIII miejsca klasy: V TAp, IV TL OPw, V TBTp, III TL OPW

      Indywidualne wyróżnienia:

      • MVP dziewcząt - Aleksandra Brzeziak ( III TL OPW)
      • MVP chłopców – Mateusz Czerwiński ( V TLp )
      • Szóstka turnieju: Adam Górski (III TL OPW), Marta Wygnał (V TAp), Krystian Zawalich (V TBTp), Karolina Dąbrowska (IV TL OPW), Jakub Ciuchnicki (I TOPW), Maksymilian Jankowski (II TL)

      Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju.

      Zawody przygotowała katedra wychowania fizycznego w składzie: Aneta Zadroga-Siwek, Andrzej Drozdowski, Piotr Rogalski, Sebastian Dąbrowski, Grzegorz Bielicki.

      Tekst: Grzegorz Bielicki
      Zdjęcia: Piotr Rogalski, Grzegorz Bielicki

       

     • Kalendarz adwentowy

      02.01.2024


      19 grudnia odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy kalendarz adwentowy. W konkursie wzięło udział 9 uczniów naszej szkoły. Prace oceniała komisja w składzie: przewodniczący - pan dyrektor Paweł Drożyner oraz członkowie pani Sylwia Wądołowska, pan Michał Polkowski oraz pani Ewa Korytkowska. 

      W ocenie prac zwrócono uwagę na efekt końcowy jak i na oryginalność, estetykę i wkład pracy. Prace uczniów zawierały słownictwo oraz opis tradycji związanych z tradycją świąt Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych.

      I miejsce przyznano Patrycji Zienkiewicz, uczennicy klasy IITA oraz Patrykowi Grużewskiemu - uczniowi klasy II TL OPW.
      II miejsce zajęły Aleksandra Grabowska z klasy II TL OPW oraz Wiktoria Pianko z klasy II TA.
      III miejsce zajęły Maja Zalewska z klasy I TT oraz Milena Gutowska z klasy IV TR.

      Przyznano również 3 wyróżnienia. Wśród nich znalazły się prace Filipa Mroczkowskiego (ucznia klasy I TC), Anety Góralczyk (uczennicy klasy I TL)  oraz Agnieszki Rogowskiej (uczennicy klasy II TRach).

      Nauczyciele języka niemieckiego

     • Ekonom 3D

      29.12.2023

      19 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie inicjatywy szkolnej w ramach projektu „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża”. Projekt zakładał cykl „Lekcji Obywatelskich”, spotkanie z psycholożką/psychoterapeutką, szkolenie dla nauczycieli, ale przede wszystkim miał na celu pobudzić społeczność szkolną poprzez zgłaszanie i organizację inicjatyw szkolnych o charakterze integracyjnym.

      W naszej szkole zostały zgłoszone trzy inicjatywy: EKONOM 3D, Fashion Week Ekonomik Łomża 2023 oraz Filmowa Noc Maturalna. Poddane zostały one ocenie wszystkich uczniów w szkole, którzy mogli, poprzez oddanie głosu, wyłonić najciekawsze z nich. Zwycięzcą okazał się projekt EKONOM 3D zgłoszony przez uczniów klasy III TL OPW: Konrada Gałązkę, Wiktora Kopańczyka, Dominika Plonę, Szymona Malesę, Bartosza Chmielewskiego, Karola Konopkę. Opiekunem projektu był p. Grzegorz Bielicki.

      Głównym założeniem inicjatywy EKONOM 3D był zakup drukarki 3D oraz gra terenowa w budynku szkoły, w której udział wzięło 20 drużyn z różnych klas. Gra miała na celu odnalezienie w jak najkrótszym czasie breloczków ukrytych w najróżniejszych miejscach w budynku szkolnym. Wszystkie drużyny na starcie otrzymały broszurki z podpowiedziami gdzie mogą znaleźć ukryte przedmioty. Najszybciej i najwięcej rekwizytów odnalazła drużyna z klasy 2 TL OPW w składzie Klaudia Parzych, Karolina Sobuta, Oliwia Plona. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 3 TT: Karolina Dyl, Weronika Długołęcka, Patrycja Jankowska. Trzecie miejsce zajęła klasa 5 TBTp: Mateusz Konopka, Bartosz Demby, Daniel Chojnowski. 3 najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe medale i statuetki, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz breloczki wydrukowane na drukarce 3D.

      Tego dnia wszyscy mogli skorzystać z wirtualnej strzelnicy, zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi postawy strzeleckiej, obsługi broni oraz oddać strzały w różnych scenariuszach przygotowanych na strzelnicy. Przez cały dzień można było skosztować kolorowej waty cukrowej oraz popcornu. Do dyspozycji była również fotobudka z której zdjęcia będą świetną pamiątką.
      Gorące podziękowania kieruję do Pana Tomasza Wróblewskiego ze Stowarzyszenia Sapere Aude odpowiedzialnego za projekt.

      Artykuł: Grzegorz Bielicki
      Zdjęcia: Tomasz Wróblewski, Konrad Gałązka

       

     • Bóg się rodzi, moc truchleje...

      23.12.2023

      22 grudnia 2023 r. społeczność szkolna Ekonomika zebrała się, zgodnie z wieloletnią tradycją, na uroczystym spotkaniu przedświątecznym.

      Główny punkt uroczystości stanowiło piękne przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów pod kierunkiem Pani Ewy Przystępskiej oraz koncert kolęd w wykonaniu niezawodnego szkolnego zespołu muzycznego pod kierunkiem Pana Krzysztofa Domalewskiego. 

      Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą spokój, radość i czas spędzony z bliskimi w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Niech miłość i pokój towarzyszą nam każdego dnia w nadchodzącym roku. Wesołych Świąt!

     • III miejsce w Pucharze Polski Karate Kyokushin dla Zuzanny Jakubiak

      21.12.2023

      16 grudnia 2023 r w Katowicach odbyły się zawody Pucharu Polski Karate Kyokushin. Karatecy z całej Polski startowali w konkurencjach kata i kumite. Łącznie wystartowało 380 zawodników z 80 klubów.

      Łomżyński Klub Karate w kategorii juniorki młodsze – 50 kg reprezentowała między innymi uczennica naszej szkoły Zuzanna Jakubiak. 

      Dla Zuzi zawody zakończyły się sukcesem i miejscem na podium. W swojej kategorii wagowej kumite zajęła trzecie miejsce. Było to kolejne osiągnięcie karateczki, która na co dzień uczy się w I klasie technikum logistycznego.

      Gratulujemy!

      Tekst: Katarzyna Szymańska

      Zdjęcie: archiwum prywatne Zuzanny

     • Mistrzostwa miasta w piłce nożnej

      18.12.2023

      W piątek 15 grudnia br. w hali ZSMiO nr 5 w Łomży odbyły się Mistrzostwa szkół ponadpodstawowych  w piłce nożnej.  Po zaciętej walce w czterech meczach, drużyna Ekonomika pod wodzą Pana Sebastiana Dąbrowskiego wywalczyła Wicemistrzostwo miasta.  Uczniowie naszej szkoły na boisku pokazali ducha walki nie przegrywając żadnego pojedynku i jako jedyni remisując ze zwycięzcą (ZSMiO nr 5 w Łomży). Turniej obfity był w wielkie emocje, zwroty akcji i wyrównaną walkę, co pokazują wyniki naszej drużyny:

       

      Ekonomik 2:1  II LO

      Ekonomik 4:4 ZSMiO nr 5

      Ekonomik 3:3 I LO

      Ekonomik 2:2 ZSWiO nr 7

       

      Wicemistrzostwo wywalczyli: Mateusz Czerwiński ,Bartosz Frąckiewicz, Gadomski Jakub, Dawid Krzewski, Wiktor Cychol, Kacper Zając, Palczewski Dawid, Mikołaj Bednarczyk, Odachowski Brajan, Mateusz Góralczyk, Kamil Marczak, Hubert Kamiński, Adrian Śmiarowski, Jakub Kochanowski.

      Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!  

      Opracował: Sebastian Dąbrowski

     • Gabrysia laureatką konkursu skrzypcowego!

      15.12.2023

      Gabriela Małachowska, uczennica klasy IV LO, zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej w I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Online Wrocław Con Corde. Wzięło w nim udział 152 muzyków z całego świata, a ich występy oceniało Jury w składzie: prof. dr hab. Sławomir Tomasik (UMFC) - przewodniczący, Zoya Vevgodovska (GER), Aneta Olszewska, Spasoje Spasojevic (SRB).

      Gabrysia została laureatką grupy C, skupiającej uczestników urodzonych w latach 2004-2008 oraz otrzymała nagrodę pozaregulaminową Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina we Wrocławiu, którą jest udział w koncercie organizowanym przez DTiFC w 2024 roku.

      Utalentowana skrzypaczka z powodzeniem łączy naukę w klasie maturalnej oraz w VI klasie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Łomży, gdzie kształci się pod kierunkiem p. Beaty Stankiewicz. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Tekst: Magdalena Karwowska

      Zdjęcie: archiwum prywatne Gabrieli

     • Zgodnie z prawem...

      10.12.2023

      8 grudnia br. mieliśmy przyjemność gościć na terenie Technikum nr 6 pracowników Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży.

      Wizyta służb mundurowych, miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie są konsekwencje prawne czynów zabronionych i  wyjaśnienie, czym jest demoralizacja. "Sanepid" natomiast zwrócił uwagę na negatywne zjawiska występujące u współczesnej młodzieży, takie jak palenie tytoniu i e-papierosów.

      Policjanci omówili zagadnienia związane z przepisami karnymi wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu demoralizacji, w tym skutki nie przestrzegania zasad społecznych oraz regulaminu szkolnego. Mówili również o uzależnieniach i działaniach profilaktycznych. Informowali o prawnych aspektach i skutkach popełnianych czynów. Apelowali o rozsądek i rozwagę w podejmowaniu młodzieżowych decyzji, które czasami maja wpływ na
      dalsze, dorosłe życie.

      Opracowała: Ewa Bielak

     • Mikołajki 2023

      10.12.2023

      6 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Świątecznego Swetra/Pidżamy. oraz O rganizatorami imprezy byli uczniowie klasy 2 TR pod kierunkiem p. Ewy Bielak.

      Z dalekiej Laponii przybył do nas św. Mikołaj, który uszczęśliwiał uczniów oraz nauczycieli słodkimi upominkami. Naszemu Mikołajowi towarzyszyły urocze Śnieżynki, częstujące uczniów pysznymi cukierkami.

      Zapach popcornu i śnieżnej waty cukrowej, świąteczna atmosfera i magiczny kącik fotograficzny, to dodatkowe atrakcje tego dnia, które tak jak wyśmienite wypieki dostępne w kawiarence, cieszyły się ogromnym powodzeniem, a nasza szkoła przybrała klimatyczny, świąteczny nastrój.

      Wszyscy spisali się świetnie!

      Opracowała: Ewa Bielak

     • Gry z IPN

      10.12.2023

      6 grudnia w naszych szkolnych murach mieliśmy zaszczyt gościć pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, którzy zapoznali nas z bardzo ciekawymi grami planszowymi o tematyce historycznej. W warsztatach udział wzięły klasy IV oraz III TL Oddział Przygotowania Wojskowego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem toczyli boje na planszach.  

      Oferta gier jest również dostępna online na stronie: gry.ipn.gov.pl.

      Opracował: Grzegorz Bielicki

     • Współzawodnictwo sportowe szkół ponadpodstawowych

      10.12.2023

      4 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyło się miejskie podsumowanie współzawodnictwa sportowego, w którym nasza szkoła odegrała jedną z głównych ról zajmując miejsca na podium.

      Na drugim miejscu uplasowała się drużyna dziewcząt. Na ten wynik składa się mistrzostwo w tenisie stołowym, zwycięstwo w lidze lekkoatletycznej, vice mistrzostwo w siatkówce, brązowy medal w koszykówce oraz  V miejsce w biegach przełajowych.

      Na najniższym stopniu podium uplasowali się chłopcy. Na ten wynik składa się zwycięstwo w lidze lekkoatletycznej, III miejsce w szachach, IV miejsce w koszykówce, IV miejsce w biegach przełajowych, VI miejsce w tenisie stołowym oraz V miejsce w siatkówce.

      Całej sportowej społeczności szkolnej, zawodnikom oraz nauczycielom wychowania fizycznego: p. Anecie Zadrodze-Siwek, p. Andrzejowi Drozdowskiemu, p. Piotrowi Rogalskiemu, p. Sebastianowi Dąbrowskiemu i p.  Grzegorzowi Bielickiemu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

      Opracował: Grzegorz Bielicki

     • Zuzanna Jakubiak z I TL wśród zwycięzców IKO WARSAW OPEN

      06.12.2023

      Uczennica klasy I TL, zawodniczka Łomżyńskiego Klubu Karate, stanęła na najwyższym podium Ogólnopolskiego Turnieju  Karate Kyokushin, który odbył się w 27 listopada 2023 r., w Białołęce. W zawodach IKO Warsaw Open rywalizowało ponad 300 zawodników z 36 klubów. Zuzia okazała się bezkonkurencyjna w swojej kategorii wagowej. Od wielu lat trenuje  w łomżyńskim klubie pod okiem  senseia Dariusza Syrnickiego. 

      Nasza uczennica startowała w kategorii Kumite. Dla Zuzi był to ostatni sprawdzian przed Pucharem Polski w Katowicach.

      Opracowała: Katarzyna Szymańska

     • Wielki sukces naszego ucznia

      04.12.2023

      Jakub Warchoł uczeń klasy II TR zajął 2. Miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero w swojej kategorii wiekowej.

      Znamy Kubę jako skromnego, życzliwego ucznia i kolegę, natomiast od strony muzycznej jako perkusistę mogliśmy Kubę poznać podczas uroczystości szkolnych.

      Oprócz nauki w naszej szkole Kuba jest uczniem IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Łomży, w której uczy się gry na ksylofonie. Gra również w Łomżyńskiej Orkiestrze Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza.

      To, co Kuba pokazał podczas kolejnych etapów Konkursu w Opolu to prawdziwa wirtuozeria.

      Gra na perkusji to ciężka praca, która wymaga nie tylko kondycji fizycznej, a też poczucia rytmu i niesamowitej koordynacji ruchowej.

      Jak widzimy, oprócz fascynacji instrumentem konieczna, jest ciężka praca. By grać tak jak Kuba, potrzeba wiele godzin ćwiczeń.

      Ogromne gratulacje Kuba!

      Opracował: Krzysztof Domalewski

     • Podróże kształcą... w Wenecji, Padwie i Weronie

      29.11.2023

      “...przyjazd do Wenecji to spełnienie mojego marzenia…” “...przełamałam moją barierę językową…”; “...mogłam wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole w praktyce”; “…obserwacja różnorodności i piękna włoskich miast oraz codziennego życia…”, “…najbardziej podobały mi się zadania z funkcji pilota…”, “...życzliwość ludzi, którzy po prostu się uśmiechali…”; “...udowodniłam sobie, że potrafię odnaleźć się w innym kraju ćwicząc przy tym zadania praktyczne z zakresu technika organizacji turystyki…”, “...poznałam inną kulturę..”, “...doświadczanie nowych rzeczy - lot samolotem…”, “...praktykowaliśmy wiele rzeczy związanych z naszym kierunkiem, takich jak odpraw lotniskowa, podróż komunikacją miejscą - pociągami, rozmowy w języku angielskim…” “...piękne widoki, które zostaną ze mną do końca życia…”; “...Wenecja, Werona, typowo włoskie uliczki, widoki i atmosfera, która tam panowała była czymś o czym nawet nie śniłam…”, “...z całego wyjazdu najlepiej będę wspominać dzień w Weronie. Miałam wtedy okazję pierwszy raz chodzić po mieście z papierową mapą otrzymaną w  Punkcie Informacji Turystycznej, na początku było ciężko mi się z nią odnaleźć, ale później było już tylko lepiej…”

       

      Takie wspaniałe doświadczenia i wspomnienia przywieźli uczniowie klasy IV Technikum Organizacji Turystyki z 5-dniowego wyjazdu studyjnego do Włoch. 

      Po kilku miesiącach przygotowań, wielu spotkaniach z pracownikiem biura podróży, opracowaniu programu wyjazdu, przydzieleniu zadań i mnóstwie formalności, grupa 12 uczniów pod opieką Pani Magdaleny Kamińskiej i Pani Beaty Raczkowskiej wyruszyła 20 listopada 2023 roku w podróż, której prawdopodobnie nie zapomną do końca życia. Był to praktyczny test ich wiedzy z zakresu pilotażu, przewodnictwa, pracy z grupą oraz współpracy z biurem podróży. Znajomość procedur lotniskowych, meldunkowych czy transferowych okazała się być bardzo przydatna. 

      Podróże kształcą i rozwijają  na bardzo wielu płaszczyznach, dlatego cieszę się, że w naszej szkole - Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 im. 18 Dywizji Piechoty możemy w taki właśnie sposób wzbudzać pasję do podróżowania, nie tylko ucząc o podróżowaniu ale również podróżując.

      Opracowała: Magdalena Kamińska

       

     • Krytycy sztuki z Ekonomika na lekcji języka angielskiego w lirycznym świecie

      29.11.2023

      29.11.2023 r. uczniowie klasy II TC, wraz ze swoim nauczycielem języka angielskiego - Panem Bartłomiejem Pytlem, po raz kolejny wybrali się do łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Wizyta w placówce została podzielona na dwie części.

      W pierwszej oglądaliśmy wystawę prac graficznych i rysunków Konrada Srzednickiego, która została zatytułowana „Liryczne światy”. Zachwycaliśmy się niezwykłą twórczością, dzięki której artyście nadano zaszczytny tytuł „Poeta grafiki”. Zaprezentowane dzieła, w których symbolika, metafora, abstrakcja, realizm oraz liryzm tworzą spójną całość, wywarły na nas ogromne wrażenie. 

      W drugiej części wizyty uczniowie doskonalili umiejętność pracy w grupie oraz opisywania dzieła sztuki w języku angielskim. Ponadto wcielili się w rolę krytyka, oceniali wybraną pracę artysty oraz dzielili się swoimi sugestiami odnośnie do treści i formy dzieła. 

      Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pana Bartłomieja Pytla oraz Pani Karoliny Skłodowskiej, która przygotowała ekspozycję i kieruje galerią.

      Opracował: Bartłomiej Pytel

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie