• Uczcijmy wspólnie pamięć bohaterów!

      28.09.2023

      Musimy przebaczyć. Lecz nie wolno nam zapomnieć…

      27 września 2023 r. społeczność Ekonomika mogła przeżyć kawałek historii.

      1 września 1939 hitlerowskie Niemcy w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim zaatakowały Polskę. Wybuchła II wojna światowa. Największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii. W okupowanej Polsce powstają jedyne w dziejach ludzkości, niepowtarzalne w warunkach pełnego terroru ze strony obydwóch państw sąsiadujących Polskie Państwo Podziemne, powstałe 27 września 1939 r. w dniu opanowania przez Niemców Warszawy.

      Uroczystość upamiętnienia Polskiego Państwa Podziemnego, na którą składał się montaż słowno-muzyczny, przygotowana została przez uczniów kl. 2TR pod kierunkiem Pani Ewy Bielak przy współpracy z Panią Izabelą Haponik oraz przez szkolny zespół muzyczny w składzie: Bartosz Gorzoch, Kinga Kosakowska, Adam, Górski i Jakub Warchoł wraz z towarzyszącym im opiekunem Panem Krzysztofem Domalewskim. O dekoracje zadbali natomiast uczniowie technikum reklamy wraz z Panią Ewą Bielak.

      Tekst: Ewa Bielak

      Zdjęcia: Ewa Bielak, Magdalena Karwowska

     • Wyjazd integracyjny klas pierwszych

      28.09.2023

      13 i 18 września  br. klasy ITL, ITR ,TC , ITL opw, I TT i TA wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w zajęciach integracyjnych w Kompleksie Agroturystycznym Olszynka. Ośrodek położony jest w dolinie rzeczki Łojewek, w odległości 15 km od Łomży, w malowniczym miejscu otoczonym lasem i łąkami.

      Pod okiem instruktorów i animatorów młodzież aktywnie spędziła dzień biorąc udział w grach zespołowych, korzystając z ścianki wspinaczkowej, mostu linowego, toru przeszkód, tyrolki oraz boiska do siatkówki. Uczniom dopisywały humory.  Nie zawiodła też pogoda, która sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu i integracji wewnątrzklasowej. Zwięczeniem pobytu w Olszynce było ognisko i mimo upalnego dnia nie zbrakło chętnych na pieczoną kiełbaskę.

      Miejmy nadzieję, że integracyjny wyjazd to miły akcent na rozpoczęcie roku szkolnego   w nowej szkole.

       

                       Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska, Lidia Drozdowska

     • VII Pętla taktyczna GROM

      27.09.2023

      22 września 2023 roku dwie drużyny, łącznie dwunastu uczniów z klas mundurowych 2 oraz 3 TL OPW, reprezentowało naszą szkołę podczas zawodów klas mundurowych, które odbyły się w jednostce GROM w Czerwonym Borze.

      Trasa zawodów liczyła 12 km. Każdą drużynę tworzyło 6 osób: 3 chłopców oraz 3 dziewczęta. Uczestnicy startowali w mundurach, każdy z obowiązkowym plecakiem minimum 25 litrów. Całość zawodów odbywała się w bardzo zróżnicowanych terenowo warunkach. Dodatkowo cały czas świeciło słońce, a temperatura była bliska 30 stopniom Celsjusza. Na trasie znajdowało się wiele stacji, na których należało wykonać kolejne zadania: drużynowe strzelanie do celu z pozycji leżącej, przenoszenie ciężkiej, metalowej liny, przemieszczanie opon, pierwsza pomoc - zakładanie stazy czy przenoszenie worków z piaskiem. Kolejną „atrakcją” była przeprawa wodna przez zbiornik wodny znajdujący się na terenie ośrodka – z plecakami, w pełnym umundurowaniu. Woda niektórym zawodnikom sięgała do samej brody. To nie koniec. Po pokonaniu tej przeszkody, w mokrym mundurze i z mokrym plecakiem należało pokonać kolejne: czołganie przez otwór w murze, następnie przeskok, przejście górą niemal dwumetrowej betonowej ściany, by ponownie czołgać się w błocie pod samochodem wojskowym. „Na deser” pozostał uczestnikom morderczy, 300-metrowy tor przeszkód który zawierał m.in.: bieg przez opony, czołganie przez tunel z zakopanych opon, przeprawa linowa przez przeszkodę wodną, przejścia górą po kładce, bieg po równoważni, wspinanie się na przeszkodę, przeskakiwanie muru, bieg po palach i inne. Dopiero 100 metrów za torem przeszkód znajdowała się meta, na której wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

      Oprócz bardzo dobrej kondycji fizycznej, wysokiej wytrzymałości, ogólnej sprawności, silnych mięśni nóg i ramion, decydujące znaczenie miała w tych zawodach odporność psychiczna, ale przede wszystkim bycie częścią drużyny. Nie jednokrotnie, w różnych momentach rywalizacji można było usłyszeć, że ktoś nie da rady. Jednak chwilę później słyszało się głosy wsparcia kolegów i koleżanek oraz można było obserwować jak poszczególni członkowie drużyn wspierają się wzajemnie i pomagają sobie. Dla opiekunów to było szczególnie budujące.

      Nasi uczniowie uczestniczyli w tych zawodach po raz pierwszy. Zawody były bardzo wyczerpujące. We wcześniejszych latach zdarzało się,  że drużyny nie ukończyły udziału w imprezie lub kończyły w niepełnym składzie. W tegorocznych zawodach dwie drużyny nie ukończyły w komplecie rywalizacji. Niespodzianką organizacyjną był również fakt, że drużyny dopiero na odprawie w dniu zawodów dowiedziały się jakie będą konkurencje. Nasze obie drużyny ukończyły rywalizację w pełnych składach. Tym bardziej naszym uczniom należą się słowa Uznania.

      Podsumowanie rywalizacji odbyło się na placu apelowym. Następnie uczestnicy wraz z opiekunami mieli zapewniony ciepły posiłek.

      W tym roku nasi zaznaczyli swój udział w zawodach, w przyszłym będą walczyć o najwyższy stopień podium. 

       

      Oto składy naszych obydwu drużyn:

       

      Ekonomik: Plona Dominik, Górski Adam, Konopka Karol, Brzeziak Aleksandra, Jarnutowska Dominika, Solińska Kinga – wszyscy 3 TL OPW

      Ekonomik 2: Gałązka Konrad, Kopańczyk Wiktor, Cwalina Dawid – 3 TL OPW; Sobuta Karolina, Parzych Klaudia, Łada Aleksandra – 2 TL OPW

      Opiekunowie Drużyn: Bielicki Grzegorz oraz Rogalski Piotr       

      Tekst: Piotr Rogalski

      Zdjęcia: Piotr Rogalski oraz Grzegorz Bielicki

       

     • Z wizytą w thyssenkrupp Materials Poland S.A. w Błoniach

      27.09.2023

      Uczniowie klasy IVTL opw w dniu 27 września mieli przyjemność zwiedzić centrum logistyczne w Błoniu należące do thyssenkrupp Materials Poland S.A. czołowego dystrybutora wyrobów hutniczych i tworzyw sztucznych w Polsce. Jest to jedno z czterech centrów logistycznych obok Poznania, Dąbrowy Górniczej i Nowych Marzach, należące do tego koncernu. Firma oferuje między innymi materiały stalowe, ich cięcie, obróbkę powierzchniową i zabezpieczenie przed korozją. Dostarcza materiały standardowe, jak i formaty specjalne, a dzięki ścisłej współpracy w ramach koncernu thyssenkrupp, może zaoferować również rzadko spotykane i niestandardowe wyroby.

      Uczniowie wraz z opiekunami przed wejściem na tereny magazynowe przeszli szkolenie z zakresu bhp, otrzymali środki ochrony indywidualnej i materiały będące wskazówkami bezpieczeństwa dla gości. Młodzież miał możliwość zobaczenia z bliska funkcjonowania jednej w większych w kraju suwnic magnetycznych oraz innych urządzeń magazynowych, w tym układnicy przystosowanej do transportu bliskiego ciężkich elementów zgromadzonych w magazynie wysokiego składowania. Zetknęliśmy się z bardzo życzliwym podejściem ze strony kierownictwa centrum  i jego pracowników.

      Zwięczeniem wycieczki klasy IV TL było zwiedzanie "Niewidzialnego domu” i pobyt w Teatrze Roma  na  musicalu „WE WILL ROCK YOU”

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska, Magdalena Salamońska

       

     • Narodowe Czytanie 2023

      25.09.2023

      W czwartek 21 września 2023 r. społeczność szkolna Ekonomika miała przyjemność uczestniczyć w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ta ogólnopolska akcja publicznej lektury, wybitnych polskich dzieł literatury odbywa się od 2012 r. pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

      Program tegorocznego wydarzenia został opracowany przez panią Natalię Przestrzelską. Społeczność szkolna miała możliwość zapoznać się z fragmentami powieści na godzinach wychowawczych. Osoby chętne mogły natomiast otrzymać pieczęć okolicznościową na prywatnym egzemplarzu powieści.

      Tegoroczna edycja nie tylko promowała czytelnictwo w naszej szkole, ale także ukazała obraz Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

      Tekst i zdjęcia: Natalia Przestrzelska

     • My, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, ślubujemy….

      18.09.2023

      W piątek 15 września 2023 r. odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących  nr 6 w Łomży.

      Ślubowanie złożyło ponad 160 uczniów z następujących klas: 

      • 1TA – wychowawczyni Monika Pytelska
      • 1TRachT – wychowawczyni Monika Mrówka
      • 1TCR – wychowawczyni Lidia Drozdowska
      • 1TL – wychowawczyni Katarzyna Szymańska
      • 1TL OPW – wychowawca Sebastian Dąbrowski

      Podczas  uroczystości obecny był Pan major Jan Krysiuk - przedstawiciel 18. Pułku Logistycznego oraz  rodzice uczniów klas pierwszych.

      Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele poszczególnych klas ślubowali na sztandar, a pozostali stojąc w grupach klasowych. Uczniowie przysięgali, że będą dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, rzetelnie wypełniać wszystkie obowiązki, z szacunkiem odnosić się do kolegów, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, zdobywaną wiedzę i umiejętności wykorzystać będą dla własnego dobra i dobra naszej Ojczyzny.

      Po ślubowaniu Pan Dyrektor przedstawił wyniki egzaminów zewnętrznych: zawodowych i maturalnych oraz osiągnięcia naszych uczniów.

      Nauka w Ekonomiku zobowiązuje do rzetelnego wypełniania swoich obowiązków.

      Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Byli to Angelika z klasy 1TT, Kinga z klasy 1TL OPW i Bartek z klasy  1TL.

      Po uroczystości rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas pierwszych.

      Tekst i zdjęcia: Krzysztof Domalewski

     • Lekcja historii

      18.09.2023

      17 września br. troje uczniów klasy 2 TL OPW: Aleksandra Grabowska, Maja Kwiatkowska oraz Kacper Sejnowski reprezentowali naszą szkołę podczas miejskich obchodów Dnia Sybiraka. 17 września to również rocznica zbrodniczej napaści Rosji na Polskę w 1939 roku, co także było akcentowane na wspomnianej uroczystości.

      Podczas Mszy Święte, w czasie kazania, ksiądz pięknie mówił m.in. o wartości przebaczenia.
      Poniżej kilka sentencji:

      „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo
      zajmujących dane terytorium”
       Józef Piłsudski

      „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa
      do przyszłości” 
      Józef Piłsudski

      „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska” Józef Piłsudski

      „Historia wolnego człowieka nigdy nie jest pisana przez przypadek, ale przez wybór - jego wybór” Dwight D. Eisenhower

      „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich
      poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” 
      Roman Dmowski

      „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”. Witold Pilecki

      „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” Witold Pilecki

      Zdjęcia i tekst: Piotr Rogalski

    • Zakup sztandaru
     • Zakup sztandaru

      17.05.2023

      Szanowni Państwo,

      Absolwenci Handlówki i Ekonomika,

      Mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej,

      Pasjonaci historii 18 Dywizji Piechoty i 33 Pułku Piechoty,

      Wszyscy, którym na sercu „leży” łomżyńska oświata i nasza szkoła.

     • Trenuj z wojskiem - zaproszenie

      11.09.2023

      Szanowni Państwo,

      już 30 września w Łomży rusza kolejna edycja programu „Trenuj z Wojskiem – sam i w grupie”. Jest to podstawowe, 8-godzinne, bezpłatne przeszkolenie wojskowe prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. Zgłoszenia prosimy wysyłać do 27 września na adres mailowy:  k.wiszowaty@ron.mil.pl/ 18plog.rzecznik@ron.mil.pl  lub telefonicznie: 261 385 248 / 261 385 236. Zgłoszenie powinno zawierać:

      • imię i nazwisko,
      • wiek,
      • adres e-mail,
      • numer telefonu.

      Program dedykowany jest dla obywateli polskich w wieku od 15 do 65 roku życia. Grupy mogą zgłaszać ich opiekunowie.

       

      W planie szkolenia:

      • podstawy posługiwania się bronią,
      • strzelanie i rzut granatem,
      • walka wręcz,
      • przetrwanie w trudnych warunkach,
      • udzielanie pierwszej pomocy.

      Zapewniamy profesjonalne szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.

       

      Rozpoczęcie: 18 Łomżyński Pułk Logistyczny, Al. Legionów 133, 18-400 Łomża,

      30.09.2023r. sobota, godz. 8:00 -16:00

       

      Dokumenty do pobrania (regulamin, oświadczenie, zgoda rodzica, RODO) znajdują się na stronie: https://18plog.wp.mil.pl/pl/articles/6-aktualnosci/rozpoczynamy-czwarta-edycje-trenuj-z-wojskiem/

      Prosimy o wypełnienie załączonej listy i odesłanie na maila: 18plog.rzecznik@ron.mil.pl, podpisane oświadczenia i zgody uczniowie muszą mieć przy sobie w dniu 30.09.2023r.

      W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 261 385 236.

       

      Z wyrazami szacunku

      Szef Sekcji Wychowawczej/ Rzecznik prasowy

      por. Natalia FIEDORUK

     • WORD zaprasza na piknik

      06.09.2023

      Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży zaprasza na piknik rodzinny z okazji swoich 25-tych urodzin.

      Impreza odbędzie się 8 września 2023 r. w godz. 10-18, a na odwiedzających czeka moc atrakcji, w tym m. in. przejażdżki sportowymi autami.

     • Nowy rok szkolny rozpoczęty

      04.09.2023

      Ponad siedmiuset uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży rozpoczęło dziś w towarzystwie swoich nauczycieli rok szkolny 2023/2024. Zebranych na placu apelowym serdecznie powitał dyrektor szkoły Pan Paweł Drożyner, który wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz zapoznał wszystkich z treścią listów skierowanych do społeczności szkolnej przez Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz Prezydenta Miasta Łomży dr Mariusza Chrzanowskiego.

      W uroczystości wzięli też udział zaproszeni goście: przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji kapitan Adam Jarnutowski oraz porucznik Adam Ozga z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, który przekazał szkole wyjątkowy Kalendarz z mundurem.

     • Szkolne egzaminy poprawkowe

      14.08.2023

      Szkolne egzaminy poprawkowe odbędą się w dniach 23 i 24 sierpnia 2023 r. od godz. 9.00

      23 sierpnia w środę odbędą się poprawki z przedmiotów:

      • j. polski
      • język angielski zawodowy
      • procesy magazynowe
      • planowanie procesów transportowych
      • strategia w reklamie
      • fizyka

      24 sierpnia w czwartek odbędą się poprawki z przedmiotów:

      • matematyka 
      • język angielski
     • Egzaminy maturalne w sesji poprawkowej

      14.08.2023

      Maturalne egzaminy poprawkowe odbędą się we wtorek 22 sierpnia 2023 r. o godz. 9:00.

      Przypominamy, że do poprawki z matury przystępują absolwenci, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu.

      • Język angielski Formuła 2023 – czytelnia
      • Język angielski Formuła 2015 – sala 7
      • Matematyka Formuła 2023 – sala 14
      • Matematyka Formuła 2015 – sala 14
      • Język polski Formuła 2015 – sala 14

      Listy zdających są dostępne na holu głównym przed sekretariatem oraz na drzwiach poszczególnych sal.

      Prosimy o przybycie na egzamin wcześniej, tj. ok. godz. 8:40.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      23.06.2023

      Za nami 10 miesięcy intensywnej pracy i nauki. Dziesiejszy upalny, pogodny poranek rozpoczął upragnione wakacje. Zanim to jednak nastąpiło, zebraliśmy się na szkolnym placu apelowym, by w obecności zaproszonych gości podsumować rok szkolny 2022/2023.

      Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk Pana Dyrektora Pawła Drożynera świadectwa z wyróżnieniem, a zwycięzcy rozmaitych konkursów przedmiotowych - nagrody. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.

      Po głównych uroczystościach, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami, podczas których podziękowali za całoroczną opiekę i otrzymali życzenia udanego, bezpiecznego wypoczynku.

      Do zobaczenia we wrześniu!

     • Bezpieczne wakacje

      18.06.2019

      Wakacje to wspaniały czas relaksu, ale także wielu zagrożeń podczas wypoczynku. Zadbaj więc, by po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

      1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

      2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

      3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

      4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

      5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

      6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

      7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

      8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

      9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

      10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

      Prosimy rodziców i młodzież o zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi poniżej. To tylko kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz znacznie zmniejszy możliwość stania się ofiarą.

      Przydatne linki:

      Przeczytaj także uwagi w prezentacji w załączniku
      (Dla programu edukacyjnego „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” opracowała Mariola Bartela i Andrzej Filipowski Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA)

      Opracowała: Elżbieta Szleszyńska

       

       

     • Mistrzostwa Ekonomika w siatkówce

      21.06.2023

      19 czerwca 2023 roku zostały rozegrane mistrzostwa Ekonomika w siatkówce, w których udział wzięło 9 zespołów 7 osobowych. Rozgrywki prowadzone były w 3 fazach. Pierwsze dwie była to gra w grupach, natomiast trzecia była fazą finałową. W sumie dało to nam 18 meczy jednego dnia.

      Wiele spotkań było bardzo emocjonujących i zaciętych. Nie brakowało też niespodzianek na każdym etapie zawodów, a najlepszym przykładem może być mecz finałowy, w którym to spotkały się dwie drużyny z klasy 2 TL OPW. Drużyna 2TL OPW II wygrała z drużyną 2 TL OPW pomimo, że pierwszego seta przegrała dość wysoko. Ostatecznie potrafiła ona odwrócić losy spotkania i okazała się zwycięzcą tych mistrzostw. Na najniższym stopniu podium uplasowała się 3TL OPW. Bardzo miło jest oglądać rywalizację tych klas, zawsze w duchu fair play. Widać, jak napędzają siebie nawzajem, dzięki czemu podnoszą swoje umiejętności. Czwarte miejsce zdobyła drużyna składająca się z dziewcząt z klasy 4 TAp. Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników biorących udział w mistrzostwach oraz podziękowania dla licznie zgromadzonej publiczności.

      Impreza odbyła się w ramach projektu „Młody – Aktywny – Obywatel: Inicjatywa szkolna!”, realizowanego przez Stowarzyszenie Sapere Aude. Serdeczne podziękowania dla Pana Tomasza Wróblewskiego.

      Nagrody indywidualne otrzymali:

      • MVP mistrzostw dziewcząt Brzeziak Aleksandra (2TLopw)
      • MVP mistrzostw chłopców Cwalina Dawid (2TLopw)
      • Nagrodę odkrycie turnieju zdobyła Klaudia Krajewska (4TAp)

      Klasyfikacja końcowa : 

      • 1 miejsce 2TL OPW II
      • 2 miejsce 2TL OPW
      • 3 miejsce 3TL OPW
      • 4 miejsce 4TAp
      • 5 miejsce 1 TL
      • 6 miejsce 4TLp
      • 7-9 miejsca 4 TLp, 3TTr/ach, 4TT/Bp

      Opracował: Grzegorz Bielicki

     • Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole

      21.06.2023

      16 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Każdy mógł przynieść swoją ulubioną książkę lub wypożyczyć w bibliotece. Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenie młodzieży do czytania książek i pokazanie tym, którzy nie czytają, że nie jest to czynność niemodna, nudna czy też wstydliwa. Książki pobudzają naszą wyobraźnię, dzięki czemu możemy się przy tym również wspaniale bawić. Jeśli lektura jest ciekawa, to nie potrzebujemy innych dodatkowych zajęć, chcemy ją po prostu jak najszybciej przeczytać i dowiedzieć się, jak się zakończy. Jak napisał Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

      Tekst i zdjęcia: Natalia Przestrzelska

     • Gra terenowa

      19.06.2023

      16 czerwca 2023 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki wzięli udział w “Grze terenowej po Drozdowie i okolicy” zorganizowanej w ramach projektu “O przyrodzie dla każdego - mozaikowe działania edukacyjne w województwie podlaskim”. Wycieczka odbyła się na zaproszenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

      Zabawa polegała na odebraniu w siedzibie Parku karty gry z mapą, a następnie dotarciu do oznaczonych na niej 10 punktów rozmieszczonych w różnych częściach Drozdowa i rezerwatu Kalinowo, na szlaku o długości ok. 3,5 km. W każdym z tych punktów uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę i wpisać rozwiązanie na kartę, co pozwoliło odkryć główne hasło. 

      Uczniowie wzięli również udział w warsztatach “Czy przyrodzie trzeba pomagać?”. Dyrektor Parku Pan Mariusz Sachmaciński opowiadał w jaki sposób pracownicy Parku pomagają zwierzętom, które uległy wypadkowi bądź zostały porzucone przez rodziców. Nie obyło się bez niespodzianki. Uczniowie mogli sami nakarmić małe osierocone jeże oraz  zobaczyć, jak karmione jest wyrzucone z gniazda pisklę bociana.  

      Poza grą i warsztatami na uczniów czekały stoiska przyrodnicze, na których odpowiadali na pytania, zdobywali nagrody oraz pieczątki. Za rozwiązanie łamigłówki szkoła otrzymała sadzonki kwiatów wieloletnich, które uatrakcyjnią teren szkoły. 

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Kamińska

       

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie