• Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole

      21.06.2023

      16 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Każdy mógł przynieść swoją ulubioną książkę lub wypożyczyć w bibliotece. Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenie młodzieży do czytania książek i pokazanie tym, którzy nie czytają, że nie jest to czynność niemodna, nudna czy też wstydliwa. Książki pobudzają naszą wyobraźnię, dzięki czemu możemy się przy tym również wspaniale bawić. Jeśli lektura jest ciekawa, to nie potrzebujemy innych dodatkowych zajęć, chcemy ją po prostu jak najszybciej przeczytać i dowiedzieć się, jak się zakończy. Jak napisał Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

      Tekst i zdjęcia: Natalia Przestrzelska

     • Gra terenowa

      19.06.2023

      16 czerwca 2023 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki wzięli udział w “Grze terenowej po Drozdowie i okolicy” zorganizowanej w ramach projektu “O przyrodzie dla każdego - mozaikowe działania edukacyjne w województwie podlaskim”. Wycieczka odbyła się na zaproszenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

      Zabawa polegała na odebraniu w siedzibie Parku karty gry z mapą, a następnie dotarciu do oznaczonych na niej 10 punktów rozmieszczonych w różnych częściach Drozdowa i rezerwatu Kalinowo, na szlaku o długości ok. 3,5 km. W każdym z tych punktów uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę i wpisać rozwiązanie na kartę, co pozwoliło odkryć główne hasło. 

      Uczniowie wzięli również udział w warsztatach “Czy przyrodzie trzeba pomagać?”. Dyrektor Parku Pan Mariusz Sachmaciński opowiadał w jaki sposób pracownicy Parku pomagają zwierzętom, które uległy wypadkowi bądź zostały porzucone przez rodziców. Nie obyło się bez niespodzianki. Uczniowie mogli sami nakarmić małe osierocone jeże oraz  zobaczyć, jak karmione jest wyrzucone z gniazda pisklę bociana.  

      Poza grą i warsztatami na uczniów czekały stoiska przyrodnicze, na których odpowiadali na pytania, zdobywali nagrody oraz pieczątki. Za rozwiązanie łamigłówki szkoła otrzymała sadzonki kwiatów wieloletnich, które uatrakcyjnią teren szkoły. 

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Kamińska

       

     • Na poligonie

      18.06.2023

      W dniach 29-31 maja oraz 15-16 czerwca uczniowie z klas I, II i III TL OPW odbyli długo wyczekiwany wyjazd na poligon w okolicach wsi Morgowniki. Zajęcia poprowadzili żołnierze z 18 Pułku Logistycznego w Łomży.

      Podczas majowych zajęć kadeci zdobywali wiedzę oraz pogłębiali umiejętności m. in. z zakresu maskowania i doskonalenia pozycji strzeleckich. Uczyli się poruszać w marszu ubezpieczonym oraz wykonywali okop. 

      Natomiast pierwszego czerwcowego dnia szkolenia przed kadetami zostało postawione zadanie stworzenia ukrytego tymczasowego schronienia z dostępnych w lesie materiałów. Po krótkim instruktażu, przedstawieniu zasad bezpieczeństwa i podzieleniu na 4-osobowe sekcje uczniowie zabrali się do pracy. Po godzinie ich budowle zostały skrupulatnie ocenione przez instruktorów pod względem trwałości i walorów maskujących. 

      Następnego dnia kadeci podzieleni na klasy wzięli udział w marszu ubezpieczonym. Zadaniem II TL OPW było pokonanie odcinka 1 kilometra, ponosząc możliwie najmniejsze straty, natomiast celem III TL OPW było maksymalne utrudnienie zadania swoim młodszym kolegom.                                       

      Kadeci musieli wykazać się pomysłowością w tworzeniu pułapek, sprytem, spostrzegawczością, zdolnościami kamuflażu, zdecydowaniem oraz odpowiedzialnością za siebie i swoich towarzyszy broni.

      Nie obyło się bez „ofiar”, „rannych”, jeńców, brawurowych szturmów i  kontrolowanych odwrotów na z góry ustalone pozycje.  Po zakończeniu zajęć wszyscy polegli ożyli i udali się w miłej atmosferze na ognisko.

      Tekst: Konrad Gałązka, klasa II TL OPW

      Zdjęcia: Grzegorz Bielicki

       

     • Integracja na łonie natury

      18.06.2023

      W dniach 12-14 czerwca 2023 roku, klasa 2TL OPW uczestniczyła w wyjeździe integracyjno-rekreacyjnym, gdzie doskonaliła umiejętności pływania kajakiem po Czarnej Hańczy oraz poruszania się po terenie leśnym. 

      Początek wyprawy zaczął się w miejscowości Wysoki Most, gdzie po instruktażu zachowania się na wodzie oraz technik płynięcia w kajaku, wyruszamy na spływ malowniczym odcinkiem do miejscowości Frącki, w której to mamy naszą bazę noclegową (Stanica Wodna PTTK Frącki), mijając niejednokrotnie po drodze rodziny łabędzi oraz różne gatunki kaczek, ptaków i innych zwierząt. Na miejscu czeka na nas pyszny obiad oraz wiele atrakcji w postaci gier i zabaw. Rozgrywamy mecze siatkówki, gramy w darta, bule. Wieczorem korzystamy z sauny i bani, po których zażywamy orzeźwiających kąpieli w rzece. Wieczorem rozpalamy ognisko i do późnych godzin w wesołej atmosferze integrujemy się w grupie.

      Drugi dzień rozpoczynamy śniadaniem, a zaraz po nim ponownie ruszamy w wyprawę kajakami dopływając do miejscowości Okółek, w której zaczynamy naszą grę terenową. Dzielimy się na grupy, wybieramy, kto jaką funkcję będzie pełnił w danej grupie i wyposażeni w sprzęt jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie, jakie na nas czekało. Ruszamy, a po drodze odnajdujemy ukryte skrzynie, wykonujemy zadania i po kilkugodzinnym marszu każda z grup bezbłędnie dociera do bazy. Zmęczeni ale uśmiechnięci siadamy do obiadu i ponownie oddajemy się pięknym widokom. Regenerujemy się w saunie i bani połączonym z wejściem do rzeki. W czasie wolnym rozgrywamy mecze w siatkówkę. Późnym wieczorem organizujemy dyskotekę połączoną z ogniskiem. Trzeciego dnia, po porannej toalecie i śniadaniu, dzielimy się na grupy. Jedna część kontynuuje grę w siatkówkę, natomiast druga doskonali umiejętności strzeleckie z wiatrówek. Po południu wyruszamy w drogę powrotną do domu.

      Dziękujemy za ciepłe przyjęcie właścicielom stanic wodnych w Jałowym Rogu oraz we Frąckach, których usługi serdecznie polecamy.

      Tekst i zdjęcia: Grzegorz Bielicki

     • Kamil Sobociński w gronie zwycięzców Wojewódzkiego Konkursu Logistycznego

      17.06.2023

      16 czerwca 2023 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku odbył się I Wojewódzki Konkurs Logistyczny w ramach projektu "# Staszic Team - program wsparcia kształcenia zawodowego". W gronie zwycięzców, zajmując III miejsce, znalazł się Kamil Sobociński z klasy IV TLp. Uczniowie z podlaskich szkół zmierzyli się z szerokimi zagadnieniami z obszarów magazynowania, dokumentacji, przepisów prawnych dotyczących transportu, formowania jednostek ładunkowych i ich transportu.

      Konkurs miał charakter indywidualny - uczestnicy rozwiązywali test i zadanie praktyczne oraz drużynowy. Zadanie dla zespołów opracowała firma DPD Polska, która przygotowała nietypowy ładunek do wysłania. Wcześniej należało odpowiednio go zabezpieczyć, zapakować i  sporządzić list przesyłowy firmy kurierskiej DPD. Naszą szkołę dzielnie i z zaangażowaniem reprezentowali  również: Julia Frydrych, Mateusz Czerwiński, Hubert Jabłonowski, Rafał Jarnutowski i Przemysław Piekarski (wszyscy z klasy IV TLp).

      Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

    • Handel ludźmi
     • Handel ludźmi

      12.06.2023
      Podlaski Kurator Oświaty przypomina, że "wakacje to dla wielu uczniów szkół ponadpodstawowych nie tylko czas odpoczynku, ale również wyjazdów za granicę do pracy. Absolwenci tych szkół również podejmują decyzje o wyjeździe na stałe. Taki wyjazd może być szansą na zmianę życia na lepsze, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami. Młodzi ludzie stają się mimowolnie potencjalnymi ofiarami działalności przestępczej, jaką jest handel ludźmi".
     • Technik Organizacji Turystyki na lekcji terenowej 

      12.06.2023

      Już za chwilę kończy się kolejny rok szkolny. Czas na podsumowanie materiału oraz analizę tego, co i w jakim stopniu udało się opanować. 25 maja 2023 roku uczniowie klas turystycznych, dzięki swoim nauczycielom p. Magdalenie Kamińskiej i p. Mariuszowi Sachmacińskiemu, wzięli udział w lekcjach terenowych. Czym są lekcje terenowe? To nic innego jak doświadczenie tego, czego uczymy się w szkole z podręczników, poza budynkiem szkoły. 

      Celem zajęć było pokazanie uczniom:

      • zadań i obowiązków pilota oraz przewodnika turystycznego;
      • atrakcji turystycznych Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi
      • czym są ścieżki edukacyjne i przyrodnicze;
      • po co tworzy się Rezerwaty Przyrody;
      • zasad funkcjonowania punktu informacji turystycznej oraz omówienie sposobu kategoryzacji takich miejsc;
      • możliwości i sposobu przekazywania informacji dotyczących atrakcji turystycznej.
      • ocena stopnia zapamiętanych informacji.

      Uczniowie pod opieką pracownika Łomzyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi odwiedzili Rezerwat Przyrody Kalinowo, mieli okazję zapoznać się z celami ochrony rezerwatu, sposobem oznaczania ścieżek edukacyjnych oraz bogactwem flory i fauny tego terenu.

      Pracownik Punktu Informacji Turystycznej dokładnie przedstawił grupie wyposażenie oraz  wymagania, którym musi sprostać jednostka, aby móc świadczyć usługi w takim zakresie.

      Uczniowie mieli okazję zobaczyć czym jest wystawa stała oraz poznać zasady jej przygotowywania. Zapoznali się z gatunkami zwierząt, które występują na obszarze parku, posłuchali ciekawostek z nimi związanych.

      Przewodnik turystyczny zabrał grupę na ścieżkę przyrodniczą i pokazał, jak dużą atrakcją turystyczną może być “zwykła” łąka. Zdradził tajniki swojej pracy, pokazał jak opowiadać aby zaciekawić. 

      Na zakończenie grupa wspólnie dokonała “burzy mózgów”, podczas której uczniowie spontanicznie wymieniali informacje usłyszane podczas lekcji. 

      Nie obyło się bez sprawdzianu, z którym uczniowie poradzili sobie bez najmniejszego problemu, mimo, iż do łatwych nie należał. 

      Można śmiało stwierdzić, iż taki sposób przeprowadzenia lekcji sprzyja utrwalaniu wiedzy i stwarza możliwość przeprowadzania analiz na podstawie przeżyć i doświadczeń. Daje duże możliwości pracy dla nauczyciela i ucznia.

      Tekst i zdjęcia: Magdalena Kamińska

       

     • Z wizytą w Urzędzie Miasta

      12.06.2023

      6 czerwca br. klasa IV TAp pod opieką nauczycieli: Pana Arkadiusza Bałazy i Pani Natalii Przestrzelskiej odwiedziła Urząd Miejski w Łomży. 

      Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z Prezydentem Miasta - Panem Mariuszem Chrzanowskim. Włodarz miasta przybliżył uczennicom zadania samorządu miejskiego oraz pracę Urzędu Miejskiego. 

      Szkolna wycieczka odwiedziła również Urząd Stanu Cywilnego i Salę Ślubów. 

      Ostatnim punktem było spotkanie z przewodniczącym Rady Miejskiej Łomży - Panem Wiesławem Grzymałą, który opowiadał o działalności tego organu miasta.

      Spotkanie odbyło się w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Łomża – wczoraj – dziś i jutro” mojego autorstwa. Była to ciekawa lekcja z wiedzy o społeczeństwie dotycząca funkcjonowania lokalnego samorządu.

       

      Opracował: Arkadiusz Bałazy

       

     • W służbie Ojczyźnie

      08.06.2023

      4 czerwca 2023 roku zakończył się Projekt Edukacyjny "W służbie Ojczyźnie", w którym brała udział klasa II TL OPW tworząc dwie sekcje pod opieką Pani Anety Zadroga-Siwek i Pana Grzegorza Bielickiego. Organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej oddział Białystok wspólnie z 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej.

      Projekt składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na udziale w cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, drugi etap to jednodniowe zajęcia proobronne. W trakcie szkolenia uczniowie zdobywali wiedzę oraz pogłębiali umiejętności m.in. z zakresu medycyny pola walki, metod określania odległości, technik survivalowych, pracy na mapie i poruszania się w terenie oraz maskowania. W kolejnej części zajęć poszczególne sekcje uczniów zmierzyły się w zawodach, podczas których należało wykazać się umiejętnościami ładowania magazynka na czas, czołgania, rozpalenia ognia, rzutu granatem do celu, holowaniu wojskowej ciężarówki i określania odległości.

      Opracował: Grzegorz Bielicki

     • W służbie prawu

      08.06.2023

      W poniedziałek 5 czerwca przedstawiciele Zakładu Karnego w Czerwonym Borze realizowali w klasach pierwszych i drugich program edukacji prawnej pt. "W służbie prawu".

      Dwa spotkania z uczniami  z zakresu edukacji prawnej młodzieży związane były z prewencją przestępstw.

      Podczas zajęć uczestnicy programu mogli się dowiedzieć:

      • od kiedy i na jakich zasadach można ponosić odpowiedzialność karną,
      • co grozi nieletnim za łamanie prawa,
      • jak wygląda życie w więzieniu,
      • jak wygląda praca w Służbie Więziennej.

      Funkcjonariuszom służby więziennej towarzyszył pies - funkcjonariusz  o imieniu "Nala", który bardzo pomaga w codziennej pracy pracownikom w wyszukiwaniu niedozwolonych „produktów”.

      Uczniowie mogli obejrzeć środki ochrony  stosowane w służbie więziennej oraz środki obezwładniania osadzonych.

      Zajęcia były interesujące, szczególne zainteresowanie dało się zauważyć, gdy poruszano obszar odpowiedzialności nieletnich.

      Liczymy na dalszą współpracę w zakresie uświadamiania młodym ludziom,  że prawo trzeba znać, aby mieć większą świadomość swojego postępowania.

      Opracował: Krzysztof Domalewski

     • Konkurs Historyczny Epoka Prymasa Tysiąclecia

      05.06.2023

      31 maja 2023 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie odbyła się XXI edycja Konkursu Historycznego "Epoka Prymasa Tysiąclecia".

      Do finału konkursu zakwalifikowało się 48 uczniów szkół ponadpodstawowych i 38 uczniów szkół podstawowych. 

      Konkurs był dwuetapowy: test, następnie odpowiedzi ustne wyłonionych finalistów na pytania problemowe z zakresu historii i biografii Prymasa.

      Uczennica naszej szkoły, Anna Kadyszewska z klasy IVTAp zdobyła tytuł finalisty w/w konkursu, zajmując szóste miejsce.
       

      Opracował: Arkadiusz Bałazy

       

     • Łomża na starej fotografii

      31.05.2023

      25 maja 2023 r. w murach Ekonomika gościliśmy Pana Michała Kaczyńskiego, pracownika Archiwum Państwowego w Białymstoku Odział w Łomży, który wygłosił prelekcję na temat: „Łomża wczoraj i dziś”. Uczennice z klasy IVTAp miały okazję obejrzeć Łomżę na starej fotografii. Prelegent wyświetlał zdjęcia miejsc na mapie Łomży na zasadzie retrospekcji.

      Opracował: Arkadiusz Bałazy

     • Mistrzostwa Ekonomika w piłce nożnej

      30.05.2023

      26 maja 2023 r. odbył się wewnątrzszkolny turniej piłki nożnej, który dzięki wspaniałej pogodzie został rozegrany na boisku szkolnym przy ulicy Kopernika 16. Uczniowie, którzy zgłosili się do rywalizacji w turnieju, spędzali piątkowy poranek na zmaganiach sportowych, a koledzy i koleżanki ze szkoły dopingowali swoich faworytów.

      Do rozgrywek zgłosiło się 9 drużyn, które składały się łącznie z 60 uczniów naszej szkoły.

      Współzawodnictwo przebiegało w miłej, koleżeńskiej atmosferze, zgodnie z duchem gry fair play. Uczestnicy turnieju rozegrali łącznie 18 spotkań, które pozwoliły wyłonić najlepsze 3 drużyny oraz najlepszych zawodników  turnieju.  

      I miejsce - klasa 4TLp w składzie: Bartosz Frąckiewicz, Mateusz Czerwiński, Adam Zadroga, Krystian Poliński, Dawid Krzewski, Jakub Gadomski

      II miejsce - klasa 2TL OPW w składzie: Jakub Kochanowski, Kamil Marczak, Adam Górski, Karol Konopka, Krzysztof Wiśniewski, Kacper Szymański

      III miejsce - klasa 3 TL OPW w składzie: Kacper Zając, Karol Śliwka, Maciej Szulc, Bartosz Lipka, Wiktor Cychol, Adrian Jarnutowski, Piotr Cencelewicz

      Najlepszy Zawodnik - Maciej Szulc

      Najlepszy Bramkarz - Kacper Szymański

      Król Strzelców - Adam Zadroga

      Opracował: Sebastian Dąbrowski

     • Wizyta na strzelnicy

      26.05.2023

      24 maja członkowie szkolnego koła strzeleckiego wybrali się na strzelnicę sportową w Piątnicy. Wcześniej, podczas zajęć w szkole, na szkolnych wiatrówkach, uczyli się obsługi broni, postaw strzeleckich, zasad bezpieczeństwa podczas strzelania oraz oczywiście ćwiczyli celność, technikę oddychania i skupienie na celu.

      Wizyta na strzelnicy rozpoczęła się od wprowadzenia, instruktarzu w posługiwaniu się bronią palną oraz bezpieczeństwem na strzelnicy. Instruktorzy opowiedzieli w skrócie o funkcjonowaniu klubu strzeleckiego i zachęcali młodzież do zapisywania się do klubu. Następnie, pod opieką instruktorów młodzież mogła postrzelać zarówno z pistoletu jak i z karabinka. W międzyczasie uczestnicy wycieczki chętnie piekli kiełbaski na ognisku.

      Atmosfera podczas wyjścia była bardzo przyjazna, a pogoda piękna. Instruktorzy ze strzelnicy chwalili młodzież zarówno za kulturę osobistą oraz za posiadane już umiejętności w posługiwaniu się bronią.

      Autor: Piotr Rogalski

     • Pomóżmy spełnić marzenie Krzyśka

      22.05.2023

      Kilkanaście lat temu absolwent Ekonomika - Krzysztof Blusiewicz - uległ tragicznemu w skutkach wypadkowi komunikacyjnemu. Skutkiem tego było porażenie czterokończynowe, powodujące znaczną niepełnosprawność Krzyśka. Żeby móc choć trochę uniezależnić się od pomocy innych, potrzebuje elektrycznego napędu do wózka inwalidzkiego. Taka przystawka to koszt ok. 27 tysięcy złotych. Pomóc można wpłacając środki na zbiórkę prowadzoną przez portal zrzutka.pl.

     • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      22.05.2023

      3 Maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś na początku kolejnego tysiąclecia, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Buntujemy się więc przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być?

      Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlaczego więc czcimy 3 Maja?

      Ponieważ Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Ponieważ Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

      I to są powody dla których powinniśmy upamiętniać i przypominać takie wydarzenia z naszej przeszłości.

      18 maja to święto zostało przypomniane społeczności Ekonomika przez klasę 2 TCR podczas apelu szkolnego w krótkim montażu słowno-muzycznym.

      Nasi przodkowie żyjący 232 lat temu wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. Największą ich wartością była Ojczyzna! Wiwat im!

      Tekst: Sylwia Wądołowska

      Zdjęcia: Krzysztof Domalewski

    • Spotkania z Rodzicami
     • Spotkania z Rodzicami

      16.05.2023

      W dniu 25 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży i Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży odbyły się spotkania rodziców uczniów klas VIII z doradcą zawodowym i przedstawicielem pracodawców z branży handlowej.

     • Uczniowie technikum w Łodzi

      15.05.2023

      Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.”

      W dniach 10-12 maja 42 uczniów naszej szkoły z klas I, II i III w zawodzie technik reklamy pod opieką nauczycieli: p. Ewy Bielak, p. Agnieszki Wądołowskiej-Pieniek, p. Lidii Drozdowskiej i p. Justyny Milczarskiej pojechało na 3-dniową wycieczkę Łódź-Warszawa.

      Uczestnicy przez 2 pierwsze dni poznawali walory turystyczne miasta, a kolejny dzień spędzili na warsztatach w Warszawskiej Szkole Reklamy w Warszawie.

      Pierwszym punktem programu było Orientarium w Łodzi, czyli najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które mogliśmy podziwiać w Łodzi. 

      Drugim punktem było EC1 - Miasto Kultury w Łodzi - obszar byłej elektrociepłowni. Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. W obiekcie zwiedziliśmy trzy ścieżki dydaktyczne: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, "Mikroświat — makroświat" oraz na piątym piętrze taras widokowy rozciągający się na piękną Łódź. Młodzież miała okazję również skorzystać z strefy sferycznej Planetarium i uczestniczyć w dwóch seansach filmowych pt: „Jesteśmy gwiazdami” oraz „Jesteśmy kosmitami”.

      Nasz program na drugi dzień zaczęliśmy realizować od odwiedzin w jednym z najciekawszych a jednocześnie najstarszych łódzkich parków – Źródliska, w którym znajduje się zupełnie inna roślinność, a znaleźć ją można w parkowej Palmiarni. Park Źródliska to rosnące wiekowe dęby pamiętające jeszcze porastającą te tereny przed dwustu laty Puszczę Łódzką. Z tego miejsca poprowadził nas w dalsze zakątki Łodzi przewodnik Krzysztof Olkusz pokazując nam miasto rozwinięte dzięki przemysłowi. Księży Młyn - to dawne imperium rodziny Scheiblerów, gdzie obok fabryk zachowała się rezydencja właścicieli, osiedle domów robotniczych, nazywanych w Łodzi famułami, a także szkoła, sklep, szpital czy remiza straży pożarnej. Miejsce to posiada wyjątkowy klimat, a dzięki systematycznie odnawianym budynkom, nabiera blasku. Kontynuowaliśmy zwiedzanie szlakiem zabytków techniki - Centralne Muzeum Włókiennictwa. To miejsce, mieszczące się w najstarszej łódzkiej fabryce, gromadzi wszelkie przejawy historii związanej z włókiennictwem. Ekspozycję tworzy tu nie tylko ogromna kolekcja maszyn włókienniczych (w tym również sprawnych, puszczanych w ruch), ale także historyczna kotłownia z oryginalną maszyną parową oraz wystawy poświęcone ubiorom i artystycznym tkaninom. Uzupełnieniem muzeum jest znajdujący się przy nim Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie odtworzona została łódzka ulica z XIX w. Potem spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej. Jest to ulica mierząca aż 4 kilometry. Okazałe kamienice, pokazujące pełne bogactwo architektury XIX wieku, do tego miejskie pałace, oryginalne pomniki, a w podwórzach kolejne wyjątkowe miejsca do odkrycia – ogrody, fabryki. Zwiedzanie z przewodnikiem zakończyliśmy na Manufakturze, czyli zabytkowej fabryce, która kilka lat temu przekształcona została w centrum wielkomiejskiej rozrywki. Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich od 2006 r. jest otwarty dla wszystkich. Zabytkowe budynki wykorzystywane są na muzea, teatr, kino, a także pełne spektrum różnych lokali gastronomicznych. 

      Nasza przygoda się jeszcze nie kończy...

      Nauka, nauka, nauka …to temat przewodni inego artykułu.

      Opracowała: Ewa Bielak

     • Warsztaty w Warszawskiej Szkole Reklamy

      15.05.2023

      „Inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski”

      Nauka, nauka, nauka…

      Grupa uczestników wycieczki Łódź-Warszawa zakończyła swoją wycieczkę na warsztatach w Warszawskiej Szkole Reklamy, gdzie klasy I-III TR uczestniczyły w zajęciach wykładowo-warsztatowych.

      W świat studiów wyższych ze struktury organizacyjnej wprowadził nas p. Andrzej Sągin. Podział klas na wykładach ułożył się następująco:

      Klasa trzecia uczestniczyła w zajęciach z animacji. Poznali oni podstawy animacji, budowanie postaci oraz sami na tabletach graficznych mogli wykonać animację poklatkową (prowadzący zajęcia p. Alicja Witkowska).

      Klasa druga zagłębiła się w zajęcia reklamowe „Od produktu do sloganu" - warsztat z design thinking (prowadzący warsztat p. Grzegorz Rusinek).

      Klasa pierwsza natomiast poznała ciężką pracę produkcji telewizyjnej, czyli podstawy pracy w studiu telewizyjnym, nad  scenariuszem oraz ćwiczenia z realizacji telewizyjnej (prowadzący wykład p. Julia Jabłońska - absolwentka jednej z łomżyńskich szkół).

      Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w warsztatach Warszawskiej Szkoły Reklamy oraz Wyższej Szkoły Biznesu, Mediów i Reklamy.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Bielak

       

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża
     Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie