• Oddział Przygotowania Wojskowego z dotacją MON

      15.07.2021

      W dniu 15.04.2021 roku została podpisana umowa o udzielenie dotacji celowej przez Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, reprezentowanego przez generała brygady, Pana Artura Dębniaka, Dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz Pana Prezydenta Miasta Łomża, dr Mariusza Chrzanowskiego, reprezentowanego przez Pawła Drożyner, dyrektora ZSEiO nr 6 w Łomży, dotycząca wsparcia organu prowadzącego Oddział Przygotowania Wojskowego (klasa technik logistyk w ZSEiO nr 6) dotyczącą zakupu wszystkich elementów ubioru dla ucznia klasy pierwszej rozpoczynającego naukę w roku szkolnym 2020/2021 oraz zakupu wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziały OPW. Zadanie to zostało zrealizowanego zgodnie z umową.

      Całkowity koszt realizacji zadania to 103.300,00 zł, na który składa się 63.700,00 zł - zakup wyposażenia specjalistycznego oraz 39.600,00 zł - zakup pakietu ubraniowego.

      Wysokość udzielonej przez MON dotacji to 80% kwoty potrzebnej do sfinansowania zadania, a 20.666,00 zł, tj. 20% kwoty to wkład własny Urzędu Miasta w Łomży.

      W skład pakietu ubraniowego użyczanego uczniom wchodzą, miedzy innymi: bluzy i spodnie typu mundurowego, koszulki, polary, plecaki taktyczne.
      W skład wyposażenia specjalistycznego wchodzą, miedzy innymi: kamizelki taktyczne, hełmy, okulary ochronne, busole, repliki broni ASG, maski przeciwgazowe, plecaki medyczne, lornetki, makiety broni szkoleniowej, radiotelefony.

      Uczniowie klasy OPW i Dyrekcja ZSEiO nr 6 składają podziękowania Panu Ministrowi MON Mariuszowi Błaszczakowi oraz Panu Prezydentowi Miasta Łomża dr Mariuszowi Chrzanowskiemu oraz wszystkim Radnym Rady Miasta za życzliwe wsparcie i pomoc finansową w realizacji zadania niezbędnego do przeprowadzenia zadań edukacyjnych i szkoleniowych przewidzianych programem OPW.

       

      Tekst: Paweł Drożyner

      Grafika: WKU Zamość

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      29.06.2021

      25 czerwca br. uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2020/2021. Zachęcamy do zapoznania się ze słowami, jakie skierował do społeczności szkolnej i zaproszonych gości dyrektor szkoły Pan Paweł Drożyner:

      Szanowni Państwo,
      Nauczyciele i Wychowawcy,
      Drodzy Rodzice i Uczniowie,
      Panowie Oficerowie!


      Dobiega końca rok szkolny 2020/2021, rok, który, pewnie tak jak poprzedni, na długo pozostanie w naszej pamięci. Pandemia zmieniła jego tradycyjny przebieg, zmieniła też klasyczne, dotychczasowe pojmowanie szkoły i nauki szkolnej. Od  końca października 2020 r. musieliśmy, niestety po raz drugi, poradzić sobie wszyscy -  uczniowie, rodzice, nauczyciele, z nową, nieco oswojoną, znaną od 11 marca 2019 r. niełatwą rzeczywistością. Tą codzienną, związaną z ograniczeniami wskazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, które dotyczyły bezpośrednio Nas i Naszych rodzin, ale również z rzeczywistością nauki zdalnej wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, po  zawieszeniu zajęć szkolnych.

      Wiem, że nie było nikomu łatwo, trudno przecież ciągle siedzieć w domu, odseparować się od Rodziny i znajomych, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jeszcze trudniej było nam wszystkim ułożyć naukę na odległość. To, co było do tej pory niewielką częścią funkcjonowania szkoły, stało się jej głównym nurtem aktywności. Co prawda zorganizowaliśmy konsultacje dla maturzystów, zajęcia praktyczne dla uczniów zdających egzaminy zawodowe, ale była to tylko namiastka szkoły, którą do tej pory znaliśmy.  Brakowało też wszystkim zwykłej, szkolnej codzienności - bezpośredniego, ludzkiego kontaktu, a co za tym idzie uśmiechu, serdeczności, pomocy, a czasem pewnie też i życzliwego zwracania uwagi. Decyzję o majowym powrocie do szkoły chyba wszyscy przyjęliśmy z ulgą i radością - znów mogliśmy spotykać się w salach lekcyjnych, korytarzach, zostawiliśmy ekrany komputerowe na rzecz bezpośrednich kontaktów uczeń - nauczyciel, bo to właśnie w nich jest istota szkoły. Poradziliśmy sobie z trudnościami nauki zdalnej, powtórnie zintegrowaliśmy się w maju i czerwcu jako społeczność szkolna, wdrożyliśmy do dnia codziennego w naszym Ekonomiku. 

      Jestem zadowolony z osiągniętych w tym roku szkolnym wyników - średnia ocen w klasach to 3,95; wręczymy dziś 70 świadectw z biało-czerwonym paskiem, których właściciele uzyskali średnia ocen 4,75 i więcej; we współzawodnictwie sportowym Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego zajęliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim; w rankingu tygodnika Perspektywy, w których liczyły się wyniki egzaminów zewnętrzych, ogólnopolskie konkursy i olimpiady, uzyskaliśmy 6 miejsce w woj. podlaskim i 252 w Polsce. Inne przykłady sukcesów naszych uczniów, a tym samym i naszej szkoły to: 

      • Aleksandra Gontarska została finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej.
      • Krystian Zawalich i Marcin Sokalski zostali finalistami Olimpiady Statystycznej.
      • 21 czerwca 2021 r. Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP”. Zespól Szkoły - Bartosz Demby, Bartłomiej Krajewski, Marcin Sokalski, Marcin Urbanowski i Krystian Zawalich przedstawili projekt oraz działania towarzyszące, które w ocenie komisji konkursowej zasługują na nadanie szkole tytułu „Złotej Szkoły NBP” - takich szkół w Polsce jest 284.
      • Malwina Szewczyk  wywalczyła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych Kobiet. Zawody rozgrywane były w dniach 2-6 czerwca w Rybniku. Tym samym uzyskała nominację do reprezentowania Polski na I Mistrzostwach Europy ICCD w szachach szybkich i błyskawicznych, które zostaną rozegrane w Cordobie (Hiszpania) wiosną 2022 r. Wcześniej, bo w październiku 2021 r. Malwinę czekają zmagania na Mistrzostwach Europy ICCD w szachach klasycznych w Amsterdamie (Holandia). 
      • W  czerwcu  2021 r. – informacja z 24.06 br. - Gabriela Sokołowska i Weronika Rogowska - zajęły 1 i 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy o branży TSL /spedycyjno logistyczna/ dla uczniów szkół średnich organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie.

      W roku szkolnym 2021/2022 szkoła będzie kontynuować realizację programu MON - Oddział Przygotowania Wojskowego w klasie technik logistyk (klasa 1 i klasa 2).

      To tylko część naszych sukcesów, ale przywołuję je na dzisiejszym spotkaniu jako przykład i dowód na to, że szkoła i jej społeczność dobrze zdała egzamin w niełatwym okresie pandemii.

      Drodzy Uczniowie,


      za Wami rok wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości. Jesteście dziś na pewno bogatsi nie tylko o nie, ale również o nowe doświadczenia życiowe. Dziękuję za wspólne sprostanie wyzwaniu, jakim była nauka zdalna. Dziękuję za ostatni miesiąc nauki stacjonarnej, za wykorzystanie możliwości ponoszenia wyników nauczania, za poprawienie tych ocen, które, jak sami wiecie, trzeba było poprawić, by spokojnie rozpocząć wakacje. Przed Wami  czas odpoczynku, ale również czas  poznawania nowych ludzi, nowych miejsc, zbierania sił potrzebnych do dalszej nauki tak, by z zapałem wrócić do szkoły, do Waszych rówieśników i nauczycieli. Życzę wspaniałego, niezapomnianego, ale również bezpiecznego odpoczynku.

      Drodzy Rodzice,


      dziękuję za pomoc i wspieranie działań szkoły, zwłaszcza w niełatwym okresie pandemii. Państwa wsparcie i chęć działania podczas całego roku szkolnego ma nieocenioną wartość dla naszej społeczności szkolnej, tworzy dobrą atmosferę sprzyjającą osiąganiu przez szkołę wysokich wyników edukacyjnych.


      Wysoka Rado Pedagogiczna,


      składam Wam, Koleżanki i Koledzy, wyrazy uznania za trud włożony w nauczanie i wychowanie naszych uczniów, za piękną i trudną pracę w szczególnym, dla nas wszystkich, okresie nauki. Dziękuję za bycie blisko uczniów, za pochylanie się z troską nad ich problemami, za serce i życzliwość okazywaną naszym wychowankom każdego dnia, za wytrwałość, z jaką realizowaliście zadania stawiane szkole przez władze oświatowe. Dziękuję za zaangażowanie i entuzjazm we wspieraniu młodych ludzi - dzięki temu i oni i szkoła osiąga sukcesy. Niech okres letniego urlopu będzie dla Państwa czasem radosnego odpoczynku, regeneracją sił przed nowym rokiem szkolnym.

      Życzę wszystkim nam  słonecznych wakacji. Do zobaczenia w murach szkolnych 1 września 2021 r.

      Paweł Drożyner
      dyrektor szkoły

     • Ekonomik Złotą Szkołą NBP

      23.06.2021

      21 czerwca 2021 r.  Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie ogłosił wyniki I edycji programu "Złote Szkoły NBP", w którym udział wzięły 394 szkoły  z całej Polski. Praca konkursowa szkolnej drużyny Ekonomika znalazła się w gronie najwyżej ocenionych przez komisję prac, w związku z czym uczniowie wywalczyli tytuł "Złotej Szkoły NBP" dla ZSEiO nr 6 w Łomży.  

      Swój wkład w zdobycie tego prestiżowego tytułu wnieśli następujący uczniowie kl. 2TBp:

      • Bartosz Demby
      • Bartłomiej Krajewski
      • Marcin Sokalski
      • Marcin Urbanowski
      • Krystian Zawalich

      W ramach I edycji programu, którego temat przewodni to "Giganci finansów osobistych", reprezentujący szkołę uczniowie opracowali trzy zadania konkursowe:

      1)  " Spotkanie z ekspertem"

      2)  " Lekcja z ekonomią"

      3)  " Debata szkolna"

       

      W realizacji powyższych zadań uczniom towarzyszyli nauczyciele szkoły oraz eksperci:

      • p. Maciej Powichrowski - szkolny koordynator,  wspierający drużynę w realizacji projektu, prowadzący debatę szkolną
      • p. Monika Bukowska - nauczyciel, prowadząca zadanie "Lekcja z ekonomią", wspierającą drużynę w realizacji projektu
      • p. dr Magdalena Forfa (prowadzącą zadanie "Spotkanie z ekspertem",  wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży)

      Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Tekst: Maciej Powichrowski

    • Śladami Prymasa 1000-lecia
     • Śladami Prymasa 1000-lecia

      14.06.2021
      W ramach projektu pt. "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski - obrońca wiary, wolności i człowieka", uczniowie klas I TA i I A LO odbyli w czerwcu 2021 r. dwie wycieczki edukacyjne. Było to możliwe dzięki pozyskaniu kolejnych środków na działalność statutową Stwowarzyszenia "Ekonomik".
     • Aleksandra Gątarska finalistką V Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej

      01.06.2021

      Aleksadra Gątarska, absolwentka technikum logistycznego i tegoroczna maturzystka, uzyskała tytuł finalisty V edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Sukces Oli jest tym większy, iż ze względu na okres pandemii, do finału zakwalifikowano jedynie 38 najlepszych uczniów z całego kraju.

      W finale olimpiady należało wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekonomii, spedycji i logistyki. Aleksandra oprócz tytułu finalisty, otrzymała indeks Wydziału Ekonomicznego UG na wybrany przez siebie kierunek. Zawody centralne odbyły się w dniach 27-28 maja 2021 r.

      Organizatorzy oprócz konkursu przewidzieli również krótką wycieczkę po Gdyni i rejs po nabrzeżu portowym. Ponadto, wszyscy uczestnicy tej edycji olimpiady - uczniowie i ich opiekunowie, wzięli udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego.

                                                                                                           Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Szymańska

     • Zajęcia praktyczne Oddziału Przygotowania Wojskowego

      01.06.2021

      25 maja 2021 r. klasa 1TL - technik logistyk - oddział przygotowania wojskowego miała zajęcia praktyczne na poligonie wojskowym nad Narwią, w okolicach wsi Morgowniki k/Nowogrodu.

      25 osób umundurowanych kilka dnia wcześniej, po zapoznaniu się z warunkami BHP podczas zajęć wyjazdowych, przeszło również krótki instruktaż, który wygłosił major Jan Krysiuk z 18 Pułku Logistycznego w Łomży - oficer prowadzący zajęcia teoretyczne i praktyczne w tej klasie.

      Przejazd do miejsca zajęć nastąpił pod opiekąm dyrektora szkoły i żołnierzy-instruktorów, którzymna miejscu, szybko i sprawnie, zorganizowali 5 puntów szkoleniowych, między innymi stanowisko do nauki strzelania elektronicznego symulującego strzelanie bojowe oraz zapoznanie uczniów z bronią i sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego (np.karabin maszynowy PK, pistolet P-83, wyrzutnia RPG 7, wykrywacz min, sprzęt przeciwchemiczny).

      Uczniowie, w skupieniu i z uwagą, przyswajali nowe wiadomości i umiejętności; byli nimi bardzo zainteresowani.

      Po zakończeniu zajęć odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, jako nieformalne podsumowanie spotkania i klasowa impreza integracyjna, bo przecież od końca października, kiedy to szkoła przeszła na nauczanie zdalne, nie było takiej okazji.

      Wszyscy uczniowie zadowoleni i pełni dobrych emocji wrócili do Łomży, z niecierpliwością oczekując następnych wyjazdów na zajęcia praktyczne na poligonie, które nastąpią jeszcze w czerwcu tego roku szkolnego.

      Dyrekcja szkoły oraz uczniowie dziękują kadrze instruktorskiej oraz majorowi Janowi Krysiukowi za interesujące  zajęcia oraz Dowódcy 18 Pułku Logistycznego w Łomży, pułkownikowi Pawłowi Gałązce, za życzliwą opiekę i pomoc w organizacji wyjazdu poligonowego.

      Tekst: Paweł Drożyner

      Zdjęcia: Patrycja Malinowska

     • 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      03.05.2021

      Źródło: Wojsko Polskie

       

      Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

      Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz, prawa i obowiązki obywateli. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze, przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

      Najważniejsze przyczyny uchwalenia Konstytucji 3 maja:

      • Zbyt szerokie przywileje szlachty pozwalające zrywać każde posiedzenie w sejmie (brak reform)
      • Brak stałej armii
      • Wybór elekcyjny króla
      • I rozbiór Polski spowodowany osłabieniem państwa

      Twórcy Konstytucji 3 Maja 1791 r.

      • Stanisław August Poniatowski ostatni król Polski, wprowadzony na tron dzięki poparciu carycy Katarzyny II, główny autor Konstytucji. Uczestnik konfederacji targowickiej.
      • Ksiądz Hugo Kołłątaj, pisarz i publicysta. Rektor i reformator Akademii Krakowskiej, działacz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Przywódca pro-reformatorskiego stronnictwa Kuźnica Kołłątajowska.
      • Ignacy Potocki marszałek wielki litewski, w czasie Sejmu Wielkiego przywódca stronnictwa patriotycznego. Inicjator Konstytucji 3 Maja.
      • Stanisław Małachowski marszałek Sejmu Czteroletniego. Popierał dążenia miast do rozszerzenia ich praw politycznych. Był zwolennikiem współpracy szlachty z mieszczaństwem.
      • Stanisław Staszic ksiądz, pisarz i publicysta. Działał na rzecz rozwoju przemysłu. Propagator i zwolennik reform. 

      Obrady Sejmu Wielkiego 1788-1792

      Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

      Postanowienia Konstytucji 3 Maja


      • Religia: Religia katolicka została utrzymana jako religia panująca.  Zagwarantowano wolność wyznawcom innych religii i obrządków.
      • Szlachta - ziemianie: Potwierdzono prawa szlachty, zagwarantowano prawa własności, bezpieczeństwa, wolności, zobowiązano szlachtę do obrony Konstytucji i Rzeczypospolitej
      • Mieszczanie: Zapewniono nietykalność osobistą (niemożliwość skazania bez wyroku sądowego), możliwość nabywania ziemi, głos doradczy na sejmie
      • Chłopi - włościanie: Chłopów otoczono opieką prawa i państwa. Zapewniono wolność osiedlania się i poruszania po kraju i za jego granice.
      • Konstytucja wprowadzała  trójpodział władzy:

      Władza ustawodawcza - parlament jako najwyższy organ władzy wybierany na dwa lata, sejm zwoływany przez króla lub marszałka. Kompetencje sejmu: uchwalanie prawa, nakładanie podatków, kontrolowanie innych władz i instytucji. Co 25 lat mógł zbierać się sejm konstytucyjny-prawo zmiany konstytucji.

      Władza wykonawcza -król i Straż Praw (rząd), w skład której wchodzili: prymas, pięciu ministrów, pełnoletni następca tronu bez prawa głosu, marszałek sejmu. Straż Praw kierowała administracją, podlegały jej komisje (policji, spraw wewnętrznych, interesów zagranicznych, wojny i skarbu). Król przewodniczący Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników, oficerów; w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem. Ministrowie, mieli obowiązek podpisywania każdego rozporządzenia własnoręcznie pod kontrolą Sejmu

      Władza sądownicza –sądy i trybunały

      • Rzeczpospolitą ogłoszono monarchią konstytucyjną.
      • Sejm: Podzielono na dwie izby (poselską i senatorską) z kadencją 2 letnią. Zniesiono liberum weto, konfederacje i wolną elekcję, decyzje  miały być podejmowane większością głosów
      • Król i rząd: Władza królewska miała być dziedziczna. W skład Straży Praw (rządu) wchodził król i pięciu ministrów. Ministrów powoływał król lecz zwolnić ich mógł jedynie Sejm. Król został głową Straży Praw. Król nie był odpowiedzialny prawnie ani konstytucyjnie ale jego decyzje wymagały akceptacji ministrów.

      Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez klasę II TA.

      Opracowała: Anna Klimaszewska

      Źródło 1Źródło 2Źródło 3


     • Uczennice Ekonomika czytają baśnie Andersena i uczą (się) angielskiego

      01.05.2021

      GrafikaSari Coche

       

      Nasza szkoła promuje czytelnictwo i naukę języków obcych nie tylko wśród swoich uczniów, ale również regularnie włącza ich w akcje zachęcające do tego innych.

      W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, po raz kolejny wzięliśmy udział w ciekawej inicjatywie. Tegoroczne Dni Literatury Dziecięcej w Filii nr 6 MBP zostały poświęcone twórczości Hansa Christiana Andersena. Uczennice klasy II Ap wzięły udział w obchodach święta literatury i przygotowały dla najmłodszych czytelników wiele atrakcji.

      Agata Karwowska przeczytała w języku angielskim adaptację baśni „Nowe szaty cesarza” („The Emperor’s New Clothes”):

      Wiktoria Grużewska wybrała baśń pod tytułem „Księżniczka na ziarnku grochu” („The Princess and the Pea”):

      Na lekcjach języka angielskiego oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych uczennice rozwijały umiejętność pracy zespołowej i wspólnie przygotowały zestaw gotowych materiałów dydaktycznych, które mogą zostać wykorzystane przez rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz przez nauczycieli i lektorów na lekcjach języka angielskiego. Stanowią one uzupełnienie nagrań, na których uczennice Ekonomika czytają po angielsku. Do każdego tytułu przygotowaliśmy angielsko-polski słowniczek obrazkowy, który zawiera wybrane przez nas słowa z przeczytanych tekstów oraz gry i ćwiczenia interaktywne, dzięki którym dzieci nauczą się i utrwalą wprowadzone słownictwo.

      Wszystkie materiały zamieszczamy poniżej, w formie interaktywnych linków:

       

      „The Emperor’s New Clothes”

       

       

      „The Princess and the Pea”

       

      • Słowniczek obrazkowy przygotowany przez Kingę i Natalię.
      • Aleksandra zachęca do zagrania w uwielbianą przez dzieci grę, polegającą na łączeniu w pary angielskich słów z ich polskimi odpowiednikami.
      • Ćwiczenie Wiktorii polega na wyszukiwaniu słów pojawiających się w baśni o księżniczce na ziarnku grochu.
      • Wiktoria zaprasza do wzięcia udziału w teleturnieju. Czy poprawnie odpowiemy na wszystkie pytania? Ile punktów uda nam się zdobyć w rozgrywce? Tego nie można przegapić!
      • Zachęcamy do skorzystania z wersji gry „wisielec” z wybranymi słowami z tekstu baśni „The Princess and the Pea” oraz kolejnego przygotowanego przez Zuzannę ćwiczenia typu prawda/fałsz, które sprawdza rozumienie wysłuchanego tekstu.

      Zapraszamy do odwiedzania Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży przy ulicy Małachowskiego 1/3 oraz jej bloga, na którym czytelnicy znajdą wiele ciekawych i wartościowych informacji - nie tylko na temat książek.

      Zachęcamy też do zapoznania się z relacjami z poprzednich akcji zorganizowanych w Filii nr 2 MBP we współpracy z Panią Elżbietą Piasecką-Chamryk, w których czynny udział wzięli nasi absolwenci oraz Bartłomiej Pytel, nauczyciel języka angielskiego.

       

       

      Opracował: Bartłomiej Pytel

      GrafikaSari Coche

     • Żegnamy Absolwentów Ekonomika

      29.04.2021

      30 kwietnia 2021 r. żegnamy kolejny rocznik absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, którzy otrzymają z rąk swoich Wychowawców świadectwo ukończenia VI Liceum Ogólnokształcącego lub Technikum Nr 6. Będzie to dla nich ostatnia wspólna uroczystość i zamknięcie kolejnego etapu w życiu.

      Z tej okazji, Pan Dyrektor Paweł Drożyner przygotował okolicznościowe przemówienie:

       

      „Nikt wam nie powie żegnaj,

      Mówią Wam „do widzenia”.

      Przed Wami droga niejedna.

      Droga ludzkiego istnienia”

       

      Wysoka Rado Pedagogiczna, Drodzy Absolwenci, Szanowni Rodzice,

       

      z powodów oczywistych nie dane jest nam spotkać się ze wszystkimi Absolwentami, Radą Pedagogiczną i Rodzicami w szkolnej sali gimnastycznej i pożegnać naszych jeszcze uczniów, a już od 30 kwietnia Absolwentów z  rocznika 2021. W specjalnym reżimie sanitarnym spotkamy się na skromnej uroczystości zakończenia nauki z poszczególnymi zespołami klasowymi i ich wychowawczyniami, a drogą elektroniczną pragnę skierować do Nauczycieli i Rodziców, kilka słów pożegnania i refleksji.

      Wręczone Wam - Absolwentom - świadectwa ukończenia szkoły są symbolem „wejścia” w świat dorosłych, początkiem rozpoczęcia ciekawej drogi życiowej - będzie nią dalsza edukacja, praca, zdobywanie nowych umiejętności, satysfakcja, że pokonujecie własne słabości i osiągacie wyznaczone cele. Jesteśmy przekonani, że potraficie odnaleźć swoje miejsce w życiu, że będziecie dobrymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Wierzę, wraz z całą Rada Pedagogiczną, że 126 osób, po trudnych zmaganiach z 3 lub 4-letnią rzeczywistością szkolną, a w części z rzeczywistością nauki zdalnej, potrafi odróżnić Światło od Ciemności, Dobro od Zła. Wierzymy też, że będziecie ludźmi energicznymi, przedsiębiorczymi, wrażliwymi, mądrymi życiowo. Wasze przejście z młodzieńczości w dorosłość dokonywało się w szkole, w domach rodzinnych, w trudnym okresie pandemii i dlatego gorąco i serdecznie chcę podziękować całej Radzie Pedagogicznej, a w szczególności Waszym wspaniałym Wychowawcom: Pani Sylwii Wądołowskiej, Pani Izabeli Haponik, Pani Beacie Raczkowskiej, Pani Grażynie Mirkowskiej, Pani Ewie Walewskiej oraz Pani Agnieszcze Wądołowskiej-Pieniek za przeprowadzenie Was przez ten trudny czas edukacji, za życzliwą opiekę i pomoc. Słowa wdzięczności kieruję też pod adresem Waszych Rodziców - dziękuję Państwu za pomoc we wspólnym edukacyjnym dziele kształcenia i wychowania naszych uczniów, a Waszych córek i synów. Wierzę, że będziemy razem dumni z ich dorosłych dokonań.

      Życzę wszystkim Absolwentom, by spełniali swoje marzenia, wszelkiej pomyślności w działaniach, zdrowia, siły, optymizmu. Tym z Was, których czekają  egzaminy maturalne życzę jak najlepszych wyników, wszystkim życzę jasnego i pięknego Życia.

       

      „Nikt Wam nie powie „wracaj”

      Mówią Wam „już dorosłeś”

      Przed Wami miłość i praca

      I całe życie nieproste

      Jesteś dorosły zatem

      Ruszaj, „Przyszedł Twój czas”.

      Krzysztof Klenczon - „Twój czas”.

      Z wyrazami szacunku

      Paweł Drożyner

       

      Kilka słów do młodzieży skierowała również w imieniu całej Rady Pedagogicznej Pani Natalia Przestrzelska:

       

      Drodzy Absolwenci Ekonomika!

      Podczas lat spędzonych w szkolnych murach stworzyliście wiele pozytywnych wspomnień przyjaźni na całe życie, pierwszego wrześniowego poranka czy życzliwych nauczycieli, którzy wskazywali Wam właściwy kierunek w życiu. Choć pogodne dni w naszej szkole niekiedy przysłaniały ciemne chmury…, to już za Wami!

      Właśnie teraz wkraczacie w kolejny okres Waszego życia, który będzie zapełniany pięknymi wydarzeniami. Bądźcie szczęśliwi i z optymizmem spoglądajcie w przyszłość, a słowa piosenki Marka Grechuty niech Wam o tym przypominają:

      „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
      Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy
      Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
      Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”

      Opracowała: Natalia Przestrzelska

      ZdjęciePexels z Pixabay

     • 81 Rocznica zbrodni katyńskiej

      14.04.2021

      „Tej nocy zgładzono prawdę​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      w katyńskim lesie...

      Zdradzieckim strzałem w czaszkę

       Pokwitowano Wrzesień...

      Związano do tyłu ręce ,

      By w obecności kata

      Nie mogły wznieść się błagalnie

      Do Boga I do świata (...)"

      autor: Feliks Konarski

       

      13 kwietnia obchodzimy rocznicę zbrodni katyńskiej oraz drugiej z 4 deportacji obywateli polskich na Wschód.

      13 kwietnia 1943 roku Niemieckie Biuro Informacyjne podało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów pod Smoleńskiem. Niedługo później w lesie katyńskim rozpoczęto ekshumacje. Prace pod nadzorem Wehrmachtu prowadziły Komisja Techniczna PCK i komisja międzynarodowa.

      13 i 14 kwietnia 1940 r., a więc w czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami drugiej, masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego.

      5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) zaaprobowało wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR (szefa NKWD) Ławrientija Berii (zawarty w tajnym piśmie nr 794/B (794/Б) z 2 marca 1940 r.) o rozstrzelaniu oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej Polskiej. Łącznie ok. 22 tysięcy obywateli polskich.

      Pismo zatwierdzili: Stalin, Woroszyłow, Mołotow i Mikojan. Widnieją również na nim dopiski sekretarza: Kalinin – zaKaganowicz – za. Zgodnie z tym pismem Biuro Polityczne KC WKP(b) w dniu 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję nr P13/144 z zaproponowanymi  przez Berię wnioskami.

      Beria pisał między innymi: „W obozach dla jeńców wojennych NKWD ZSRS i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i innych. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego”.

      Oceniając, że wszyscy polscy jeńcy wojenni przetrzymywani w obozach oraz Polacy znajdujący się w więzieniach „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, Beria wnioskował, aby sprawy 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów rozpatrywać w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelanie”, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez sporządzenia aktu oskarżenia.

      22 marca 1940 roku Beria wydał tajny rozkaz nr 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”, który stanowił podstawę do rozpoczęcia mordowania polskich jeńców wojennych i więźniów.

      3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Z Kozielska 4404 jeńców przewożono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6287 jeńców z Ostaszkowa zabito w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a pogrzebano w dołach śmierci w miejscowości Miednoje.

      Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. NKWD wymordowało także 7305 obywateli polskich przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego.

      Wstrząsającymi dowodami  są różne pamiątki po zamordowanych: niewysłane lub otrzymane kartki pocztowe, medaliki, fotografie najbliższych, dokumenty i inne. Szczególnym świadectwem zbrodni są pamiętniki znalezione przy ofiarach.  Ich zapiski, prowadzone na każdym dostępnym skrawku papieru, składają się na poruszający obraz obozowego życia. Jakie były myśli, plany i marzenia jeńców, nieświadomych czekającego ich losu?

      Podporucznik Wacław Kruk 9 kwietnia notował:

      (…) Jest godz. 14.30. Zajeżdżamy do Smoleńska. Na razie stoimy na dworcu towarowym. (…)  Jest to wieczór, minęliśmy Smoleńsk, dojechaliśmy do stacji Gniezdowo. Wygląda tak jakbyśmy mieli tu wysiadać bo kręci się wielu wojskowych. W każdym razie dotychczas nie dali nam nic dosłownie do jedzenia. Od wczorajszego śniadania żyjemy porcją chleba i skromną dawką wody.

      Podpułkownik Adam Solski został wywieziony 9 kwietnia. „Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką-więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk (…)” – opowiadał.

      Przez długie lata starano się usunąć z pamięci Polaków fakt zbrodni katyńskiej lub wmawiano mam, że to zbrodnia niemiecka,  a nie bolszewicka. Dopiero od upadku komunizmu o zbrodni katyńskiej można mówić otwarcie.

      Współczesnym zjawiskiem w kształtowaniu tzw. „prawdy historycznej” jest jej zakłamywanie, zamazywanie rzeczywistości,  gdzie kata przedstawia się jako ofiarę, a z ofiary czyni się sprawcę.

      Tym bardziej o takich faktach należy przypominać, zachować w pamięci szczególnie młodszych pokoleń. 

      „Dlaczego nie pisze się tak jak się mówi?

      Nie pisze się tak jak się kocha?

      Nie pisze się tak jak się cierpi?

      Nie pisze się tak jak się milczy?

      Pisze się trochę tak jak nie jest”.

      Opracował: Krzysztof Domalewski

      Źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl

                                                                                                                                                                                   https://isp.policja.pl

     • Pan zmartwychwstał i jest z nami, alleluja!

      30.03.2021

      Zmartwychwstanie jest cudem, w którym wyjątkowym blaskiem jaśnieją zarysy Bożej interwencji. Dzięki temu nasza chrześcijańska wiara zyskuje swoje bezpieczne i niewzruszone oparcie. Potęga tego cudu wciąga także naszą wiarę w zasięg promieniowania nadprzyrodzonego, w którym sprawdzają się słowa uczniów idących razem ze Zmartwychwstałym do Emaus: "Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał”?(Łk 24,32). Ten proces wewnętrznej odmiany znajduje harmonijne wypełnienie w postawie, której klasycznym wyrazem są słowa Tomasza: „Pan mój i Bóg mój” (J 20, 28).

      Kochani!   

      Niech Chrystusowa Męka i Zmartwychwstanie, Jego Miłość i Łaska, uzdalniają do odkrywania Obecności Boga we wszystkich wydarzeniach życia i odważnego wyznawania „Pan mój i Bóg mój”. Niech Ten, Który jest Życiem i Zmartwychwstaniem naszym, nadaje zbawczy sens wszystkiemu co ludzkie; niech budzi tęsknotę za tym co wieczne, nieskończone, nieśmiertelne, bo nieśmiertelna wierność Boga jest gwarancją ludzkiej nieśmiertelności. 

      Niech Pan Was błogosławi i strzeże!

      Opracowała: Ewa Przystępska

     • Uczniowie Ekonomika w finale Olimpiady Statystycznej

      09.03.2021

      Olimpiada Statystyczna jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, organizowanym przez Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne. Głównym  celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych i rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej. Obejmuje dziedzinę nauk ekonomicznych w dyscyplinach: ekonomia, administracja oraz handel.

      2 marca 2021 r. uczniowie klasy II TBp – Krystian Zawalich i Marcin  Sokalski, wzięli udział w Zawodach Centralnych V edycji Olimpiady Statystycznej.

      W zmaganiach uczestniczyło 80 osób ze szkół w całej Polsce, więc konkurencja była duża. Chłopcy do konkursu  podeszli bardzo ambitnie. Przygotowania rozpoczęli już w październiku 2020 r. Pokonali rywali na etapie szkolnym i okręgowym. Musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu wielu przedmiotów: matematyki, geografii, ekonomii, podstaw przedsiębiorczości, podstaw statystyki, wiedzy o społeczeństwie, finansów i bankowości oraz analizy ekonomicznej. Udział w finale był nagrodą za ich determinację i ciężką pracę.

      Krystianowi i Marcinowi gratulujemy sukcesu!

      Tekst: Małgorzata Skrodzka

      Zdjęcia: Maciej Powichrowski

     • Dzień Kobiet

      08.03.2021

      „Świat bez kobiet byłby

      jak ogród bez kwiatów”.

      Pierre de Brantome

       

      Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, Dziewczętom, Koleżankom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia – uśmiechu, sukcesów i niegasnącego zapału w odkrywaniu swych najskrytszych pasji.

       

       

      "[…]Świeżą wiosną pachną i rankiem

      gdy się nimi zachwycasz codziennie.
      Pięknem serca radujesz i blaskiem
      i otaczasz troską niezmiennie.


      Wciąż czarują pięknem przez wieki
      jak te kwiaty co stoją w wazonie.
      I nieśmiało pukają do serca
      by pokazać, że serce też płonie".

                              Krystyna Walas  Bugajczyk, "Kobiety"

       

      Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwszy raz Narodowy Dzień Kobiet świętowano 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych dla upamiętnienia 126 kobiet, które straciły życie w pożarze fabryki tekstylnej. Zamknięto je tam, ponieważ strajkowały sprzeciwiając się uciskowi w firmie.

      W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet, obejmowania przez nie stanowisk publicznych, prawa kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 

      Współcześnie Dzień Kobiet obchodzony jest na świecie w różnym czasie, choć w większości państw 8 marca. Data ta ma związek z obchodzonymi w starożytnym Rzymie Matronaliami - świętem macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Dla większości państw demokratycznych dzień ten ma obecnie jedną cechę wspólną – kobiety są traktowane wyjątkowo: otrzymują życzenia i prezenty.

      W Polsce dzień ten łączy się też z ideologią  PRL. W zakładach pracy czy szkołach był on wówczas obchodzony obowiązkowo i stanowił okazję do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego Paniom wręczano takie dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło, czy kawę. W latach 70-tych do popularnych podarunków dołączyły kwiaty - początkowo goździki, później tulipany. 

      Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

      Opracował: K.Domalewski

       

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
    • administrator: admin@ekonomiklomza.pl
    • (+48) 86-216-62-63
    • ul. M. Kopernika 16, 18-400 Łomża Poland
    • sekretariat@ekonomiklomza.pl; zselomza@poczta.onet.pl
    • IOD Paweł Stankowski kontakt@iod24.eu
   • Logowanie