• Super Logistyk Ekonomika 2019

      29.05.2019

      29 maja 2019 roku odbyła się VII już edycja szkolnego konkursu Super Logistyk Ekonomika. Przystąpiło do niego 25 uczniów z klasy II TL i III TL, którzy zmierzyli się z 60-pytaniowym testem z zakresu logistyki. Tym razem tematem przewodnim były zagadnienia z obszaru  transportu zewnętrznego. 

      Szkolny konkurs jest dobrą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przedmiotów logistycznych, jak również formą popularyzacji tychże zagadnień. To jednocześnie potwierdzenie swoich możliwości przed egzaminami zawodowymi z kwalifikacji A.31 i AU.22

      W tej edycji konkursu najlepszymi okazali się uczniowie klasy III TL:

      • Kamil Łuba
      • Aleksandra Niedźwiecka
      • Klaudia Piątek

      Gratulujemy zwycięzcom!

      Opracowała: Katarzyna Szymańska
       

     • Wycieczka kl. I TL i I TT

      24.05.2019

      W dniach 15-17 maja uczniowie klas I TL i I TT wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na trasie Gietrzwałd - Szymbark - Gdańsk - Sopot - Gdynia - Malbork. Tym razem klasy pierwsze wybrały się na północ naszego pięknego kraju.

      ,,Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
                                                                                                                      Święty Augustyn

       

      Dzień 1. 15.05.2019 r., godzina 8.15 - środa

      Ruszamy w trasę, czyli 43 uczniów i 3 opiekunów. Pierwszy kierunek to Gietrzwałd. Docieramy przed południem do sanktuarium maryjnego, gdzie wita nas dżdżysta pogoda. To jedyne miejsce w Polsce i jedno z dwunastu na świecie, które dostąpiło objawień Maryjnych. Stoimy w miejscu objawień, gdzie jedynym śladem wydarzeń z 1877 r. jest zachowany w kapliczce fragment klonu na którym ukazywała się postać Matki Boskiej. Południe, godzina 12.00 i pora za Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem powtórzyć ,,Na Anioł Pański biją dzwony,Niech będzie Maria pozdrowiona,Niech będzie Chrystus, pozdrowiony…". Kłaniamy się jeszcze przed obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w tutejszej bazylice, obmywamy twarz w świętym źródełku i śladami drogi krzyżowej żegnamy sanktuarium.

      Opuszczamy Gietrzwałd, pada, pada, pada...... ,,Lubię deszcz,bo pada na wszystkich jednakowo" /J.R. Rain – Luna/. A przed nami Szwajcaria Kaszubska i Szymbark,czyli Centrum Edukacji i Promocji Regionu. W towarzystwie przewodnika zwiedzamy unikalne w skali świata obiekty, m. in.: najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka z odtworzonym łagrem, bunkier TOW "Gryf Pomorski", kościółek św. Rafała, największy koncertujący fortepian świata oraz największą atrakcję "Dom do Góry Nogami". I jeszcze kaszubska tabaka. Ciekawe dlaczego niektórzy długo jej nie zapomną? Nie zabrakło też tradycyjnej pieśni Kaszubów czyli  ludowej wyliczanki w wykonaniu niepowtarzalnej Pani Joli /przewodnika/ ,,To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.To są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca ...".

      Przed nami Gdańsk. Acha! Pada, pada .... całą noc ale przecież ,,...wszyscy już śpijmy, bo jutro znów, morze opowie historię do snu,o marynarzu za wielkich mórz, który zakochała się w Gdańsku tu ...." /G. Radecka Kołysanka o Gdańsku/

       

      Dzień 2. 16.05.2019 r. - czwartek

      Zwiedzanie Gdańska rozpoczynamy od wizyty w Muzeum II wojny Światowej. Niesamowite miejsce. Wszyscy się cieszymy, że udało nam się być w miejscu, w roku, w którym przypada 80-ta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Ciąg dalszy to ..... deszcz i  Westerplatte , gdzie już z przewodnikiem bliżej poznajemy historię symbolu wybuchu II wojny światowej i polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Przed nami zwiedzanie Starego Miasta Gdańsk, Zielona i Złota Brama, obowiązkowo ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka i Żuraw. To ostatnia noc na Pomorzu  ,,....i tak się trudno rozstać, i tak się trudno rozstać,no, nawet jeśli trochę pada, to niech pada ...,nas chyba tutaj zaczarować musiał deszcz" / K.I. Gałczyński  Deszcz/. Oczywiście padało!

       

      Dzień 3. 17.05.2019 r. - piątek 

      Kontynuujemy podróż. Sopot i spacer w dżdżysty poranek po Molo im. Jana Pawła II – najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim, gdzie część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Następnie Gdynia, o której współczesny  poeta M. Turzyński pisał: ,,powstała z pragnień o morzu ........ludziom i wiatru od morza zawdzięcza swe piękno". Zwiedzamy Skwer Kościuszki i oglądamy największe atrakcje, czyli cumujący przy nabrzeżu polski niszczyciel ORP Błyskawica, najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza oraz czasowo Dar Młodzieży. Wizytę w portowym mieście kończymy w Akwarium Morskim. Żegnamy Trójmiasto by w godzinach popołudniowych, burzowych przybyć na Żuławy. A więc Malbork - zamek na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki a ,,...pozostała po nich budowla wspaniała, która z wielu wojen jednak się ostała" /T. Łachocki O dobrych Krzyżakach/. To również niesamowite miejsce do zwiedzania, mimo burzy, gdyż ,,w życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu" /Vivian Green/. Nasza podróż tu się kończy. 

      Wycieczka była miła, integracyjna, ,,deszczowa" ale pogodna! Dlatego warto zapamiętać słowa Marka Twaina „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”


                                                                                 Tekst i zdjęcia: Katarzyna Szymańska
       

     • Projekt edukacyjny

      22.05.2019

      Uczniowie liceum uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.

      Od 1 lipca 2018 r.  w ZSEiO nr 6 w Łomży jest realizowany projekt „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji”, którego wnioskodawcą jest Urząd Miasta Łomża a realizatorem Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży.

      Kwota dofinansowania:  1.668.399,43 zł.

      Wkład własny:  88.191 zł.

      Budżet ogółem: 1.756.590,43 zł.

      64 uczniów (54 kobiety i 10 mężczyzn) klas I-III liceum uczestniczy w zajęciach dodatkowych wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki oraz skorzystanze wsparcia doradcynzawodowego.nAtrakcyjną formą zdobywania wiedzy będzie wycieczka do Centrum Nauki Kopernik oraz obóz językowy „Wakacyjna Akademia Języka Angielskiego”. Chętni uczniowie wezmą udział w warsztatach naukowych „Młody programista”.

      Zajęcia dodatkowe przyczynią się do rozwijania kompetencji kluczowych uczniów.

      10 nauczycieli podnosi swoje kompetencje w ramach spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli języków obcych oraz matematyki.

      Szkoła otrzymała również wsparcie w postaci adaptacji pomieszczeń, dwóch mobilnych pracowni komputerowych, sprzętu TIK, materiałów biurowych i pomocy dydaktycznych.  

      Tekst: I. Listowska

     • Pokaz pojazdów

      20.05.2019

      17 maja 2019 roku społeczność szkolna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży miała możliwość obejrzenia, na Placu Niepodległości, dwóch ciągników siodłowych z naczepami (jeden fantazyjnie stuningowany, z motywami z filmu „Obcy”), pojazdu Inspekcji Transportu Drogowego oraz dwóch autobusów MPK w Łomży (jeden z barkiem kawowym) oraz wysłuchania interesujących pogadanek dotyczących praktycznych aspektów pracy spedytora.

      Połączenie praktyki zawodowej dnia codziennego z teorią szkolną to najlepszy sposób osiągania sukcesów edukacyjnych – i taki właśnie był wymiar piątkowego pokazu.

      Za pomoc udzieloną w organizacji pokazu serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Pana Tomasza Majki - Prezesa Firmy Tom-Tech, Pana Janusza Nowakowskiego - Dyrektora MPK w Łomży, Pana Tomasza Wyrzykowskiego - p.o. Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego i Pana Dariusza Carewicza - Naczelnika Wydziału Inspekcji oraz ich Współpracowników. Specjalne podziękowania kierujemy pod adresem Pana Mariusza Pisiaka, pomysłodawcy i jednego z organizatorów imprezy.

      Tekst: P. Drożyner

      Zdjęcia: A. Chaberek