• Śladami Prymasa 1000-lecia
   • Śladami Prymasa 1000-lecia

   • 14.06.2021 21:50
   • W ramach projektu pt. "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski - obrońca wiary, wolności i człowieka", uczniowie klas I TA i I A LO odbyli w czerwcu 2021 r. dwie wycieczki edukacyjne. Było to możliwe dzięki pozyskaniu kolejnych środków na działalność statutową Stwowarzyszenia "Ekonomik".
   • 1 czerwca młodzież odwiedziła miejsca związane z dzieciństwem Prymasa, to jest Zuzelę i Andrzejewo. Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Panskiego Ks. kan. mgr lic. Jerzy Krysztopa oprowadził uczniów po świątyni, w której szczególną uwagę przykuwają witraże poświęcone Kardynałowi Wyszyńskiemu i jego drodze do kapłaństwa. 

    Zwiedziliśmy także Muzeum Lat Dziecięcych późniejszego Prymasa 1000-lecia. Obfituje ono w pamiątki po rodzinie Księdza i jego wczesnej edukacji, ale przybliża też korzenie powołania młodego Stefana i jego wychowanie w miłości do Ojczyzny. 

    W drodze powrotnej do Łomży, wstąpiliśmy na cmentarz w Andrzejewie, gdzie spoczywają matka i siostra Kardynała.

     

    Kliknij na miniatury zdjęć, żeby przejść do poszczególnych galerii:

     

     

    10 czerwca 2021 r. wybraliśmy się z kolei do Warszawy, podążając w dalszym ciągu śladami Stefana Wyszyńskiego . W stolicy zwiedziliśmy najpierw Muzeum Powstania Warszawskiego, które dzięki swej interaktywnej formie, zrobiło wielkie wrażenie na wszystkich uczestnikach.

    W klimat wydarzeń z 1944 r. wprowadził młodzież Monument będący hołdem dla Powstańców, a jednocześnie symbolizujący bijące serce walczącej Warszawy. Uczniowie mieli także szansę przejścia podziemnymi kanałami, zwiedzenia tajnej drukarni, a nawet odnalezienia swojego powstańczego bliźniaka dzięki możliwościom, jakie daje wystawa czasowa pt. "Odbicie. Jestem jak ty zapewne". Ogrom wojennych zniszczeń zobrazował nam z kolei  film "Miasto ruin", bedący pierwszą cyfrową symulacją lotu „Liberatora” nad wielokrotnie bombardowaną, niemal zrównaną z ziemią i wyludnioną Warszawą z 1945 roku.

    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego mieszczące się w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej. To nowoczesne, korzystające z wielu zdobyczy nowoczesnych technologii muzeum skupia się przede wszystkim na przedstawieniu roli,j aką dwaj wybitni Polacy - jego Patroni - odegrali w najnowszej historii Polski oraz świata.

     

    Kliknij na miniatury zdjęć, żeby przejść do poszczególnych galerii:

     

     

    Opisywany projekt zwieńczony został 14 czerwca 2021 r. spacerem po Łomży, gdzie wspólnie z p. Michałem Kaczyńskim odkrywaliśmy miejsca bezpośrednio związane z Prymasem w czasach jego młodości.

   • Wróć do listy artykułów